Informace k zájezdu
Walliské Alpy - ferraty

Úvodní stránka zájezdu Walliské Alpy - ferraty ( Švýcarsko, Alpy, Ferraty )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Budeme se pohybovat v horském terénu do 3200 m po horských stezkách a zajištěných cestách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména oblečení. Zájezd zvládne člověk, který má dobrou fyzickou i psychickou kondici a zkušenosti s pohybem v horském terénu a po via ferratách, aby zvládl denní túry s převýšením až 1500 metrů a časem chůze až 8 hodin. Rozhodně nesmíte trpět strachem z výšek či závratěmi. Předešlá zkušenost se zdoláváním zajištěných cest je vzhledem k náročnosti plánovaných ferrat více než vhodná, je nutné pamatovat na to, že pohyb po zajištěných cestách klade vysoké nároky na již zmíněnou fyzickou i psychickou kondici. Průvodce vás seznámí s bezpečnostními zásadami pohybu po ferratách i s používáním potřebného vybavení. Díky vysokému množství značených cest v této oblasti a turistické infrastruktuře je zde řada alternativních cílů a možností. Dopravu a ubytování budeme mít společně se zájezdem horské pěší turistiky, ke které bude možno se kterýkoliv den přidat. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, ve kterém bude možné nechávat si během túr nepotřebné věci.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Město Visp (umístění kempu):
https://meteo.search.ch/visp
Zermatt:
http://meteo.search.ch/zermatt
http://www.zermatt.ch/en/page.cfm/service/Wetter/wetter_prognose
Saas Fee:
http://www.saas-fee.ch/en/Wetter
Zatímco údolí Rhony, ve kterém leží kemp má téměř středomořské klima, ve vyšších polohách má počasí typický alpský charakter. Během dne mohou v tomto období teploty dosáhnout i přes 25 °C, v noci mohou klesnout i pod 10 °C. Na horách může být však v tomto období mnohem chladněji, setkat se můžeme i s přechody sněhových polí. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: Švýcarsko patří mezi nejdražší evropské země. Většina potravin je zhruba 2-3x dražší než v České republice. Např. 1 l mléka stojí cca 2 CHF, ovocný jogurt cca 1 CHF, 1 chleba od cca 2 CHF, voda 1,5 l cca 1,20 CHF, pivo v restauraci cca 5 až 10 CHF, nejlevnější menu v restauraci cca 20 CHF. Ceny lanovek se pohybují od cca 10 CHF nahoru (až 30 CHF), zpáteční lístek na vlak do Zermattu 16,40 CHF.
Výměna peněz: Pro výpravu do Švýcarska si vyměňte CHF (švýcarské franky), množství navíc nad předpokládané výdaje za lanovky a vlak do Zermattu, záleží na každém. Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi 100 CHF jako krizovou rezervu. Na místě bude pouze omezená možnost výběru hotovosti v bankomatech. Vzhledem k tranzitu přes Německo doporučujeme vzít si s sebou i menší množství eur na případnou útratu na benzinových pumpách.

MAPY A LITERATURA


Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Edice Kompass - měřítko 1 : 50 000:
114 - Saanenland Simmertal
115 - Val d´Anniviers - Montana - Val d´Hérens
117 - Zermatt - Saas Fee
122 - Aletsch, Goms, Lötschental

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení.
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

Pro zájezdy do Švýcarska je vhodná aplikace Swiss Map Mobile. Verzi pro Android můžete stáhnout zde: Mapy Švýcarsko Android a verzi pro Apple: Mapy Švýcarsko Apple

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství CHF (a případně EUR na cestu přes Německo), české koruny na útratu v autobusu, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca 30-40 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti sundávání batohu, výhodou je také nepromokavý obal na batoh), turistický samonosný stan, spací pytel a podložku na spaní (karimatku) do kempu, povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sportovní brýle s UV filtrem (sluneční nebo čiré), teleskopické hole, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, doporučené vybavení na via ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně na ferraty volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh (klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení do kempu, města a na spaní ve stanu, plavky. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, do kempu, na přezutí po túře).
Strava: Pro zájezd s naší polopenzí: misku + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku, minimálně 1,5l plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, ...), počítejte ovšem s vyššími cenami. Přes den na túry je třeba studená strava: chleba, štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... V kempu je pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V případě zapůjčení našeho setu VIA FERRATA KOMPLET je odsedávací smyčka s karabinou jeho součástí.
Rukavice - doporučujeme zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, méně vhodnou alternativou mohou být např. pracovní rukavice s ustřiženými posledními články prstů, případně cyklistické rukavice bez prstů.
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Kamila Juřičková - Walliské Alpy 2014.