Walliské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v okolí Zermattu (Švýcarsko)

Nad světoznámým horským městečkem Zermatt a údolím Mattertal v kantonu Wallis najdeme nezaměnitelný symbol švýcarských Alp Matterhorn (4478 m) i druhý nejvyšší alpský vrchol Dufourspitze (4634 m), korunující masiv Monte Rosy. Hned v sousedním údolí Saastal se nachází známé lyžařské centrum Saas Fee. I další údolí Val d'Anniviers a Val d'Hérens, ústící do údolí řeky Rhony lemované vinicemi, mají milovníkům hor co nabídnout. Navíc se hned za řekou Rhonou rozprostírá úchvatná horská krajina Bernských Alp s nejdelším evropským ledovcem Aletsgletcher.

Na tomto zájezdu nebudeme zdolávat zaledněné čtyřtisícovky, ale vychutnáme si ty nejlepší zajištěné cesty (klettersteigy) Walliských Alp. Zajištěné cesty začaly ve Švýcarsku vznikat až v posledních pětadvaceti letech a díky švýcarskému smyslu pro dokonalost patří k tomu nejzajímavějšímu a nejbezpečnějšímu, co mohou zajištěné cesty v Alpách nabídnout. Vydáme se tak na vrchol Mittaghorn nad Saas Fee, na Zermatt budeme shlížet z pověstné ferraty Mammut Klettersteig a vychutnáme si horské ferraty Panoramaklettersteig Jägihorn, Baltschiedertal-Wiwann a Eggishorn Klettersteig s nádhernými výhledy na okolní alpskou krajinu s legendárními vrcholy. Pro ty nejzdatnější pak bude výzvou výstup náročnou ferratou Daubenhorn Klettersteig nad obcí Leukerbad.

Na denní program budeme vyrážet autobusem, někdy si pomůžeme lanovkou a někdy i vláčkem (do Zermattu je motorovým vozidlům vjezd zakázán). Náročnost zajištěných cest na této akci je střední, v rakouské klasifikaci nejčastěji C, ojediněle však až D, nejvíce náročný je Daubenhorn Klettersteig s nejobtížnějším místem E, nebo v lehčí variantě D. Převýšení jednotlivých túr je až 1500 m a průměrný čas 8 hodin. Zájezd je vhodný pro středně pokročilé a zkušené ferratisty. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce, podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme v kempu u města Visp v údolí řeky Rhony a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a místo noclehu jsou společné s turistickým zájezdem Walliské Alpy, ke kterému je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 19 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa.
 • 2. den: V poledních hodinách návštěva města Montreaux na břehu Ženevského jezera s možností koupání, odpoledne příjezd do oblasti Walliských Alp, zabydlení se v kempu.
 • 3. den: Výjezd lanovkou z obce Saas Fee (1772 m) do výšky 2572 m, méně náročná, avšak krajinářsky velkolepá horská zajištěná cesta (B) na vrchol Mittaghorn (3144 m) s jedinečnými výhledy na okolní velkolepou kulisu ledovců a sestup zpět do Saas Fee. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 1350 m, v případě použití lanovky z Plattjen do Saas Fee ↓ 650 m)
 • 4. den: Z Zermattu (1610 m) výstup ferratou Mammut Klettersteig Zermatt (B-D) vybudovanou v roce 2006, členěnou do tří úseků se zvyšující se obtížností (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Alternativně pěší túry na Schwarzsee (2583 m) či na Gornergrat (3090 m) pod symbol Švýcarských Alp, legendární Matterhorn (6 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m - možnost zkrácení lanovkami či vláčkem). Prohlídka Zermattu.
 • 5. den: Nad obcí Leukerbad zážitková ferrata Erlebnisklettersteig Gemmi (C) u horní stanice lanovky a poté soutěska na řece Dala (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Pro ferratové fajnšmekry geniální ferrata Daubenhorn Klettersteig (E) s nádherným světem skalního labyrintu a dlouhými exponovanými žebříky, jeskyní s vodopádem a výhledy na zaledněné čtyřtisícovky Walliských Alp (8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m), možnost zkrácení ferratou obtížnosti D (5 hod, ↑ 350 m, ↓ 1300 m).
 • 6. den: Na začátku údolí Val d'Hérens krásná via ferrata Belvédère (C) se dvěma nepálskými mosty a panoramatickými výhledy na údolí Rhony, poté sportovní ferrata Via ferrata d'Evolène Région vedoucí místy až převislou stěnou (C/D). (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 500 m)
 • 7. den: Výjezd lanovkou pod vrchol Eggishorn (2926 m) a poté hřebenová ferrata Eggishorn Klettersteig (B/C) s nepálským mostem. Poté sestup po hřebeni přes vrcholy Bettmergrat (2871 m) a Bettmerhorn (2857 m) s dechberoucími výhledy na největší alpský ledovec Grosser Aletschgletscher a nedaleké čtyřtisícovky. Po krátkém osvěžení u horského jezera Bettmersee (2000 m) sestup k lanovce v Bettmeralp (1950 m). (8 hod, ↑ 300 m, ↓ 1200 m)
 • 8. den: Severně od města Visp horská ferrata Klettersteig Baltschiedertal-Wiwann (B/C) s nástupem podél historického aquaduktu Niwärch, poté alpskou krajinou k chatě Wiwannihütte (2470 m). (8 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m)
 • 9. den: Výjezd lanovkou z obce Saas Grund (1559 m) na Kreuzboden (2397 m) a výstup jednou z nejkrásnějších vysokohorských ferrat Panoramaklettersteig Jägihorn (D) s úchvatným lanovým mostem na vrchol Jägihorn (3206 m). Panoramatický výhled na walliské čtyřtisícovky. Sjezd do údolí možný na terénních koloběžkách (7 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Podvečerní odjezd přes Švýcarsko a Německo.
 • 10. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v odpoledních hodinách.

Nocování

7x v kempu Mühleye ve vlastních stanech v blízkosti města Visp. Kemp je plně vybavený, jeho součástí je i koupaliště.

Stravování

Každý den vám připravíme polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Ve městě (do 10 min pěší chůze) nedaleko kempu je řada restaurací a obchodů, kde je možno dokoupit základní potraviny. Ceny v obchodech jsou cca 2-3x vyšší než u nás, nejlevnější menu v restauracích stojí cca 20 CHF. Ceny občerstvení na chatách (pivo, limo, káva, čaj, čokoláda atd.) jsou 4-7 CHF.

 • 23.08.2024 - 01.09.2024
 • 10 dní
 • Číslo: 5442
 • 16 800 Kč
 • Rezervace

Walliské Alpy - ferraty

Walliské Alpy - ferraty

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Julské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v nejvyšších slovinských horách (Slovinsko, Itálie)

Lago di Garda - ferraty

Největší italské jezero z ptačí perspektivy (Dolomity)

Francouzské Alpy - ferraty v NP Écrins

Sportovní ferraty v Dauphinských Alpách

Ferraty Stříbrné soutěsky

Atraktivní zajištěné cesty v oblasti Dachsteinu nad Ramsau (Rakousko)

Stubaiské Alpy - ferraty

Pestré zajištěné cesty v okolí Innsbrucku (Rakousko)