Informace k zájezdu
Zell am See - silniční cyklistika

Úvodní stránka zájezdu Zell am See - silniční cyklistika ( Rakousko, Alpy, Silniční cyklistika, Cyklistické zájezdy, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Jedná se o zájezd určený pro silniční kola. Povrch tras je asfaltový a budeme se pohybovat jak na značených cyklostezkách, tak i na horských silnicích s běžným provozem. Oproti České republice je však ohleduplnost místních řidičů vůči cyklistům na mnohem vyšší úrovni. Délka etap je 75-100 km s denním převýšením od necelých 700 po 1800 m při královské etapě po Grossglocknerstrasse. Autobus bude k dispozici ostatním programům, které s námi pojedou, s jeho podporou během cyklistických etap tedy nelze počítat.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/salzburg/zell-am-see (Zell am See - 750 m n. m.)
Počasí je podobné našemu. Mějte však na paměti, že se budeme pohybovat ve vysokých horách. Změna počasí může byt tedy nenadálá.

MĚNA A KAPESNÉ

Kurz měny: 1 EUR (euro) = 24,345 Kč
Výměna peněz: Budete potřebovat eura, která nakoupíte v každé české směnárně. Na většině míst lze platit kartou. Na některých místech je možné vybírat peníze i v bankomatech.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Zell am See - Kaprun - Saalbach (Freytag&Berndt)
  • Grossglockner - Kaprun - Zell am See č. WK 122 (Freytag&Berndt)
  • Pongau - Hochkonig - Saalfelden WK 103 (Freytag&Berndt)
  • Kitzbühleler Alpen č. 29 (Kompass)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních GPS map, které fungují i v terénu, kde mobilní data nejsou (tzv. offline mapy). Tyto offline mapy doporučujeme stahovat ještě v ČR, nejlépe přes WiFi. Pro zájezdy v EU je velice doporučujeme, mimo EU jsou díky extrémním cenám mobilních dat nutností.
Aplikace Mapy.cz má kromě ČR i poměrně kvalitní zahraniční mapy, které jdou snadno stáhnout offline.

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řídítkách, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řídítka pootočit. Kapacita většiny vleků je 20-40 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo, koloběžku či jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Na kolo: kolo, cyklistická helma, batoh na kolo, náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměrů vašich ráfků, skládací kapesní nářadí, souprava na lepení, pumpička, zámek na kolo a cykloláhev na vodu. Doporučujeme přední svítilnu, zadní červenou blikačku a také kapsičku na rám kola či brašnu pod sedlo. Vzhledem k dlouhým stoupáním doporučujeme kompaktní převodníky (50-34) či kazetu do hor (např. 11-32).
  • Oblečení: oblečení do tepla i zimy (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), oblečení na kolo, cyklistické boty, sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí po etapě, pláštěnku nebo pončo, větru a vodě odolnou bundu, termoprádlo, oblečení na noc, cyklorukavice, cyklistické brýle, plavky, dle lokality zvažte rukavice, čepici
  • Ostatní: potřeby osobní hygieny, toaletní papír, krém na opalování s UV filtrem, sunblock na rty, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, ručník, telefon vč. nabíječky, zavírací nůž
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

CESTOVNÍ DOKLADY

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvaní zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rakousku
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzinger Strasse 11-13, 1140 Wien
Tel: +43/189958111
Fax: +43/18941200
Email: vienna@embassy.mzv.cz;
Web: http://www.mzv.cz/vienna
Úřední hodiny: po-pá: 08.00-16.30
Konzulární oddělení:
Úřední hodiny pro veřejnost:
po-pá 8:30-11:00

Honorární konzulát ČR v Rakousku
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Bayerhamerstraße 14c, 5020 Salzburg
Tel: +43/662 879624
Fax: +43/662 81516080
Email: hksalzburg@email.cz
Provozní hodiny úřadu: út 09.00-17.00, st 09.00-15.00 a čt 09.00-14.00

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 141 (144), Hasiči 122, Policie 133, Centrální tísňové volání 112