Třítisícovky Zillertálských Alp

Nejkrásnější vrcholy ledovcového království Zillertal (Rakousko)

Zillertaler Alpen jsou významným horstvem Centrálních krystalických Alp, jehož největší část leží v Tyrolsku a hřeben tvoří dnešní hranici mezi Rakouskem a italskými Jižními Tyroly. Od sousedních Vysokých Taur je odděluje sedlo Birnlücke a od Stubaiských Alp Brennerský průsmyk. Samotné pohoří je známé milovníkům celoročního lyžování díky středisku Hintertux, pozoruhodná jsou i velká přehradní díla pro výrobu elektřiny. I když se plochy ledovců zmenšují, stále zde můžeme spatřit největší ledovec pohoří Zillertálských Alp - Schlegeiskees (4,5 km²).

Naším cílem budou relativně snadno dostupné třítisícové vrcholy Berliner Spitze (3253 m), Grosser Mörchner (3285 m) a Westliche Floitenspitze (3194 m) a nejvyšší z nich Schwarzenstein (3269 m), s neopakovatelnými výhledy na rakouské i italské Alpy. Na túry budeme vyrážet z klasických alpských chat Berlinerhütte, Schwarzensteinhütte a Greizerhütte.

Zájezd je vhodný pro náročnější turisty, kteří již mají předchozí zkušenosti s vysokohorskou turistikou. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Délka túr je nejčastěji kolem 8 hodin, zdolávat budeme převýšení asi 1200 m. K výstupu na vrcholy využijeme turistické ledovcové trasy, proto je nutné mít s sebou povinnou výbavu na ledovec (mačky, turistický cepín, sedací úvazek, horolezeckou helmu, šité ploché smyčky, reep šňůry a 4 karabiny s pojistkou zámku). Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme na horských chatách, kde je možné využít polopenzi, nemusíme tedy nosit těžké batohy. Ve skupině bývá obvykle kolem 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 20 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Výstup od osady Breitlahner (1256 m) údolím Zemmgrund na chatu Berlinerhütte (2042 m) (3 hod, ↑ 800 m). Od chaty nalehko výstup k jezeru Schwarzsee (2472 m) (+3 hod, ↑ +450 m, ↓ +450 m).
  • 3. den: Výstup přes ledovec Hornkees na vrchol Berliner Spitze (3253 m). Návrat zpět na chatu. (9 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
  • 4. den: Celodenní vysokohorská túra přes ledovec Schwarzensteinkees na vrchol Schwarzenstein (3269 m) a poté sestup přes ledovce Tribbachkees a Floitenkees k chatě Schwarzensteinhütte (3026 m). (8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 250 m)
  • 5. den: Od chaty sestup do sedla Tribbachsattel (3013 m) a dále na vrchol Westliche Floitenspitze (3194 m) s fantastickým kruhovým rozhledem. Sestup na chatu Greizerhütte (2227 m). (8 hod, ↑ 200 m, ↓ 1000 m)
  • 6. den: Sestup od chaty Greizerhütte do dlouhého údolí říčky Floitenbach se salašemi až do obce Ginzling (985 m) (4 hod, ↓ 1250 m). Po poledni odjezd do ČR. Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna kolem půlnoci.

Ubytování

4x na příjemných horských chatách Berliner Hütte, Schwarzensteinhütte a Greizer Hütte. Spí se na matracích ve společných noclehárnách, je nutné mít lehký spací pytel a povlečení na polštář. Sprchy jsou za příplatek 3-5 €. Na Greizer Hütte není sprcha k dispozici.

Stravování

Doporučujeme kupovat si večeře a snídaně na chatách. Vydatná polopenze vyjde na cca 28-38,50 € (k večeři polévka, hlavní jídlo, zákusek + bohatá snídaně), na chatách je možnost volby tzv. "horolezeckého jídla" (bez možnosti volby vegetariánského jídla a bez zákusku) za cca 12 €. Samotné snídaně stojí cca 15 €. Základní potraviny není možné během zájezdu dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr nepotkáme žádné další chaty.

Třítisícovky Zillertálských Alp

Třítisícovky Zillertálských Alp

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Nejtěžší klettersteigy Rakouska – Super ferrata Dachstein

Výstup na Grossvenediger

Výstup po ledovci na vrchol Grossvenediger (Rakousko)

Brenta - ferraty

Ferratový přechod skalního ráje a věží Brenty (Dolomity)

Silvretta

Přechod po chatách v ledovcovém království