Čína - rozmanitý Yunnan

Z tropického čajového království až k posvátným místům tibetských hor

Čína je rozmanitá země s dlouhou historií, ale mnoho lidí netuší, že skrývá přírodní skvosty takového rozsahu. Pojedeme do oblasti Yunnan v jihozápadní Číně, provincie s nejvyšším počtem minorit - z celkového počtu 56 v celé Číně jich v Yunnanu žije 25. Z tropické oblasti Xishuangbanna, která hraničí s Laosem a Barmou a obsahuje i mnoho prvků thajské kultury, se dostaneme postupně přes oblasti Dali a Lijiang až do tibetských výšin Shangri-La, mystického kraje nazývaného rájem na zemi. Než se přemístíme do klidu hor, zažijeme v Jinghongu oslavy nového roku minority Dai - vodní festival. Provincie Yunnan je známá svou úchvatnou krajinou, čistým vzduchem a modrou oblohou.

Na jihu v tropech se projdeme po terasách s čajem Pu’er, dále uskutečníme túry v Soutěsce skákajícího tygra, která je jednou z nejhlubších na světě, objedeme na kole “moře” Yunnanu - jezero Erhai Hu a dostaneme se až na posvátná místa v horách Tibeťanů, jejichž kulturu budeme mít možnost poznat přímo v jejich příbytcích. Zaměříme se na atraktivní cíle a budeme se přitom snažit vyhnout davům čínských turistů. Zájezd začneme v tropické oblasti deštného pralesa v nadmořské výšce okolo 500 m a zakončíme ve výškách mezi 3500-4000 m. Přestože během zájezdu navštívíme široké spektrum různých geografických zón, nejsou pozemní přejezdy dlouhé; největší vzdálenost mezi tropickou oblastí Xishuangbanna a městem Dali překonáme pohodlně a rychle letecky.

Zájezd je kombinací pěší turistiky přírodou s aktivním poznáváním exotické čínské kultury. Na dvou místech se také projedeme na vypůjčených kolech. Všechny pěší túry, cyklotúry i kratší výlety absolvujeme vždy nalehko (náročnost podrobněji). Túry a výlety jsou svou délkou a převýšením méně náročné (náročnost 2), ovšem jejich náročnost může v první části zájezdu zvyšovat tropické klima deštného pralesa a v závěru vyšší nadmořská výška. Středně náročné jsou jen túry v Soutěsce skákajícího tygra (náročnost 2-3). Ubytovaní budeme v hostelech a guesthousech, při stravování bude možnost ochutnávat místní kuchyni. Pojedeme v malé skupině cca do 13 cestovatelů. Pokud chcete poznat jinou oblast této rozmanité země, můžete jet na zájezd Čína - hory Sečuánu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Odpolední přílet do Chengdu - ubytování a možnost ochutnání sečuánské kuchyně.
 • 3. den: Dopolední přelet do tropické oblasti čajového království Číny Xishuangbanna. Začátek oslav nového roku minority Dai. Návštěva tropických zahrad a chrámů v městečku.
 • 4. den: Čajové terasy čaje Pu’er s místním průvodcem. Tradiční vesnice minority Hani. Pěší túra džunglí z úpatí hory Nannuoshan za objevením starého Pu’er čaje a čajových plantáží se stromy starými 300-800 let. Okusíme domácí čajový rituál. (5 hod)
 • 5. den: Hlavní město Jinghong (550 m) - Chrám Velkého Buddhy. Vypůjčení kol - projetí městečka, hezké výhledy ze břehů slovutné řeky Mekong (↔ 5-15 km). Sledování závodu lodí a večerního vypouštění lampionů štěstí - obojí v rámci vodního festivalu (Water splashing festival), netradiční oslavy Buddhových narozenin a nového roku minority Dai.
 • 6. den: Ranní přelet z Jinghongu do Dali (1975 m), ubytování se ve starém opevněném městě s úžasnou čínskou architekturou. Odpoledne park Tří pagod a chrám Chongsheng (3 hod). Společný večer ve vyhlášené restauraci Sichuanského hotpotu.
 • 7. den: Na půjčených kolech kolem Čínského moře, jezera Erhai Hu. Příjemná rovinatá cesta po zpevněných cestách s krásnými výhledy na jezero a hory, průjezdy vesničkami a políčky, pozorování života. Ubytování ve městečku Shuanglang, v těsné blízkosti ostrůvků. (↔ 50 km)
 • 8. den: Pokračování cyklotúry podél druhého břehu jezera Erhai Hu, zastávky na focení čínského venkova, zpět do Dali. Etapu je možno zkrátit a nastoupit i s kolem do autobusu (↔ 60 km). Večer možnost relaxace při masáži v salonu vycházejícího z tradiční čínské medicíny.
 • 9. den: Rychlovlakem nebo autobusem do starého, malebného města Lijiang s dřevěnou architekturou a vodními kanálky. Ubytování v části Shuhe, která není zdaleka tak turistická jako centrum Lijiangu, má stále své krásné kouzlo starého městečka a žije zde mnoho minorit. Večer zavítáme do Tibetského domu, kde se dá občerstvit či pouze nasát místní atmosféru.
 • 10. den: Pronajatým autem výlet do Nefritové vesnice s typickými kamennými domy a k blízkému Nefritovému jezeru s krásnými výhledy, pod Sněhovou horu nefritového draka (5596 m), posvátnou pro minoritu Naxi. Odpoledne návštěva místního Tibetského kláštera, zakončení ve vesničce Baisha (Bílý písek). Zájemci mohou zkusit večeři z místních hub, některé z nich mají dle místních speciální vlastnosti.
 • 11. den: Ranní odjezd do vsi Qiaotou (1900 m). Pěší túra Soutěskou skákajícího tygra (UNESCO), jednou z nejhlubších na světě (3900 m). Přespíme v soutěsce v Tea Horse Guesthouse (2300 m), ihned za nejvyšším bodem trasy a po nejtěžším úseku trasy, 28 zákrut. (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 500 m)
 • 12. den: Pokračování pěší túry soutěskou přes Half Way, hostel s krásným výhledem. Směrem k Tina's Guesthousu (2050 m), ubytování (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 1000 m). Odpoledne zájemci sestup k řece (+2 hod, ↑ +300 m, ↓ +300 m).
 • 13. den: Smluvním autem přejezd na fantastické bělostné vodní travertinové terasy Baishuitai, prohlídka. Rychlovlakem nebo autobusem přejezd do města Zhongdian, známějšího pod jménem Shangri-La. Ubytování v tibetském domě, 2 noci po sobě. Možnost navštěvy místní rodiny, ochutnávky místního jídla - specialitou je jačí maso a mléko.
 • 14. den: Horský NP Potatso (UNESCO): Pěšky kolem tektonických jezer Shudu a Bita (cca 3550 m) (celkem 3-5 hod, ↔ 7-9 km, za příplatky možno vždy krátce přeplout lodí). Shora pohled na pastviny Militang (3700 m).
 • 15. den: Návštěva největšího tibetského kláštera provincie Yunnan - Songzanlin (3380 m) ze 17. stol., se 700 aktivními mnichy, zvaného jako malý Potála, palác dle slavné stavby v tibetské Lhase. Dle času a chuti výstup na vršek ke starému klášteru Baiji (3400 m) za krásným výhledem na celé tibetské městečko Zhongdian (Shangri-la) (celkem 3 hod). Pozdní večerní přelet do Chengdu.
 • 16. den: Prohlídka historického centra Chengdu. Zájemci fakultativně návštěva největší chovné stanice pand na světě s pozorováním pand velkých i pandy červené.
 • 17. den: Let z Chengdu, přílet do Prahy.

Ubytování

Budeme ubytovaní celkem 14x v hostelech a guesthousech, v Shangri-La se jedná o tibetský dům. Nejčastěji se spí ve 2-4lůžkových pokojích, sociální zařízení je většinou sdílené více pokoji.

Stravování

Jídlo si budeme kupovat na místě - v restauracích, jídelnách, krámcích i přímo na ubytování - v Číně je strava rozmanitá a levná, možností je spousta. Mimo jiné zažijete i typickou čínskou snídani, několikrát můžeme jít na společnou večeři. Ochutnat můžete i místní speciality, například jačí maso a mléko a slaný máslový čaj v horách.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Přestože během zájezdu navštívíme v rámci Yunnanu široké spektrum různých geografických zón, nejsou pozemní přejezdy dlouhé; největší vzdálenost mezi tropickou oblastí Xishuangbanna a městem Dali překonáme pohodlně a rychle letecky. Po zemi se budeme přepravovat smluvními auty, minibusy a taxíky, i veřejnými autobusy či rychlovlakem (dle dostupnosti). 2x si vypůjčíme kola - v Jinghongu na projížďku městem a v Dali na trasu kolem jezera Erhai Hu.

Cestovní formality: Pro vstup do Číny je třeba cestovní pas, s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Číny, s platným vízem, které se vyřizuje předem v čínském vízovém centru v Praze (pro české občany). Víza je možné kompletně vyřídit prostřednictvím naší CK. Váš zájem o tuto službu napište prosím do poznámky v přihlášce. Víza se vyřizují cca měsíc před odletem, v této době budeme potřebovat váš cestovní pas a budeme vás kontaktovat ohledně dalších potřebných pokladům (např. pasová fotografie) a údajů nezbytných k vyřízení vašich víz.

Očkování: Do Číny není povinné žádné očkování, ale rozhodně se doporučuje očkování proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu, lze zvážit očkování proti hepatitidě B. Zkontrolujte si také platnost svého očkování proti tetanu. V tropické oblasti Xishuangbanna je rozšířena malárie, ale vzhledem k velmi krátkému pobytu (3. a 4. den) je užívání antimalarik na zvážení vzhledem k jejich negativním účinkům. Při takto krátkých pobytech se většinou řeší ochrana před komáry aplikací účinných repelentů. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Čína - rozmanitý Yunnan

Čína - rozmanitý Yunnan

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Po exotických ostrovech Bali, Flores a Lombok

Ladakh - Malý Tibet pohodově

Kláštery Ladakhu i trek nalehko s podporou koní v Himálaji (Indie)

Čína - hory Sečuánu

Příroda, kláštery a tibetské vesničky

Laos a Kambodža

Exotikou jihovýchodní Asie

Srí Lanka

Posvátné hory a skály, čajovníkové plantáže, sloni, buddhismus a tropické pláže