Vietnam na kole

Cyklistika horskými vesničkami a krajinou vápencových útesů

Vietnam je perlou jihovýchodní Asie. Prochází od pásma vysokých hor na severu přes subtropickou část až do oblasti tropů na jihu, kde se do moře vlévá řeka Mekong. Je to země, ve které se mísí chuť Orientu s francouzskou tradicí. Ze své krvavé a válkami poznamenané minulosti se Vietnam rychle vzpamatoval a i přes ovlivnění komunistickým režimem se otevírá turistům. Pracovitost a podnikavost místních obyvatel je až neuvěřitelná. My navštívíme oblast severního Vietnamu, která je považována za přírodně nejatraktivnější. Lidé zde stále žijí tradičním zemědělským způsobem života. Úžasné horské scenérie, zelená rýžová políčka, dramatická údolí s ostrými vápencovými útesy, ale také vynikající vietnamská kuchyně a tradiční národnostní menšiny v nádherně barevných kostýmech - to vše nás čeká na cestě touto úchvatnou zemí.

Ve Vietnamu při cyklotúrách navštívíme jedny z nejkrásnějších pagod, chrámů, jeskyní, vodopádů a vesniček. Zpočátku nás pohltí jedinečná atmosféra rušného hlavního města Vietnamu Hanoje - neutichající zvuk motorek, pouliční prodavači ovoce v typických kloboucích Nón lá, asijský shon, krásná vůně koriandru a čerstvé polévky Pho Bo. Cykloetapy zahájíme v nedaleké oblasti Ninh Binh v pohádkové krajině tvořené neskutečně tvarovanými vápencovými mogoty, jeskyněmi, útesy a zelenými rýžovými políčky. Vychutnáme si zde i silnou atmosféru největšího budhistického chrámového komplexu Bai Dhinh Pagoda. Mezi cyklotúrami prozkoumáme po řece malé jeskyně v oblasti Trang An (UNESCO), plavbu si užijeme i na největším vietnamském jezeře Ba-Be uprostřed hor. V překrásných horách na úplném severu Vietnamu zažijeme neopakovatelnou čtyřdenní jízdu na kolech hornatou vápencovou krajinou a poznáme tradiční zemědělské vesnice Hmongů. Poslední dva dny si odpočineme od cyklistiky na ostrově Cat Ba. Přes obydlené rybářské plovoucí vesničky doplujeme na lodi až do čarokrásné zátoky Lan Ha Bay s tisíci ostrovy (vápencovými mogoty) a s výhledy do světoznámé zátoky Ha Long Bay (UNESCO). Na kajacích prozkoumáme mořské jeskyně a tunely ve vápencových skalách.

Akce je zaměřena na cyklistiku přírodou, kterou budeme kombinovat s aktivním poznáváním exotické kultury jihovýchodní Asie. Na kolech budeme jezdit vždy nalehko a s podporou doprovodného vozidla. Cykloetapy jsou svou délkou a převýšením středně náročné, délky denních etap je však možné přizpůsobit své aktuální kondici a využít na výjezdy nebo sjezdy doprovodné vozidlo. Na některá místa se vydáme i pěšky či na lodi. V závěru zájezdu si vyzkoušíme i jízdu na kajacích. Ubytovaní budeme v místních hotelech střední třídy. Na většině míst nám na ubytování připraví snídani. Jinak se budeme stravovat v místních restauracích a jídelnách, nebo na tradičních trzích, kde si vychutnáme vynikající vietnamskou kuchyni. Pojedeme ve skupině cca 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Let z Prahy do hlavního města Vietnamu, Hanoje. Dle času příletu: procházka uličkami starého města, želví jezero Hoan Kiem s chrámem Ngoc Son na malém ostrůvku uprostřed jezera, první ochutnávka místní vynikající kuchyně.
 • 3. den: Krátký přesun pronajatým mikrobusem do městečka Ninh Binh na jih od Hanoje. Na kolech první rozjezd krajinou vápencových mogotů ke starodávnému chrámu Thai Vi a k jeskynní budhistické svatyni Bich Dong (↔ 25 km, ↑ 50 m, ↓ 50 m). Pěšky výstup ke svatyni Quan Am (0,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m), dechberoucí výhledy na řeku Ngo Dong uprostřed rýžových políček a vápencových skal.
 • 4. den: Dopoledne nezapomenutelná plavba na pramici v oblasti Trang An (UNESCO) - po řece sytě zelenou krajinou sevřenou vysokými vápencovými útesy, přes množství malých jeskyní. Odpoledne na kolech mezi mogoty k největšímu budhistickému chrámovému komplexu celého Vietnamu Bai Dhinh Pagoda. (↔ 25 km, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 5. den: Přesun mikrobusem na sever, etapa na kolech přes malé vesničky kolem městečka Bang Lung (↔ 25 km, ↑ 550 m, ↓ 650 m). Možnost přídavku etapy s prudším stoupáním vysoko v horách překrásnou krajinou územím místních kmenů (↔ 28 km, ↑ 550 m, ↓ 650 m). Nocleh 2 noci po sobě v pravém vietnamském homestay na kůlech.
 • 6. den: Plavba po největším vietnamském přírodním jezeře Ba-Be, ležícím uprostřed hor, s vodopádem Dau Dang. Proplujeme i obrovskou průtočnou netopýří jeskyní Puong, vykoupeme se v jezeře. Na kole domorodými vesničkami s rýžovými poli, cestou zpět možnost výšlapu ke stříbrnému vodopádu (↔ 20-40 km, ↑ 100-400 m, ↓ 100-400 m). Večerní taneční vystoupení místní etnické skupiny.
 • 7.den: Začátek čtyřdenního cyklopřejezdu autentickým severem s množstvím etnických vesniček a nádherných kaňonů, úchvatnou vápencovou krajinou. Mikrobusem před vesnici Tinh Tuc. Na kole členitým krajem s výhledy na mohutné krasové kopce táhnoucí se až k obzoru (↔ 50 km, ↑ 900 m, ↓ 1300 m). Pro zájemce navíc etapa převážně sjezd podél řeky až do Bao Lac (↔  34km, ↑ 200 m, ↓ 600 m).
 • 8. den: Ranní výjezd mikrobusem do sedla Me Pia, krátký výstup pěšky na vyhlídku s dechberoucími výhledy na okolní krajinu. Na kole po proudu řeky Song Gam, výjezd do horské vesničky Meo Vac. Podél přehradních nádrží se setkáme přímo u cesty s opravdovým životem místních zajímavých kmenů, možnost krátké odbočky k nádhernému vodopádu. (↔ 40 km, ↑ 800-1000 m, ↓ 600 m)
 • 9. den: Dopolední návštěva autentického nedělního trhu, největšího v celé oblasti a téměř bez turistů. Na kole sjezd do soutěsky Nho Que kolem fotogenických políček, fakultativně přírodní cyklostezkou do zapadlé vesničky na břehu jezera, sjezd do nejsevernějšího místa naší cesty Dong Van mezi skalami u čínské hranice přes známý skypath (↔ 35-50 km, ↑ 800-1400 m, ↓ 1000-1400 m). Možnost překrásného bonusového okruhu kolem Dong Van s výhledy do Číny (↔ 13 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m).
 • 10. den: Z Dong Van mikrobusem k paláci hmongského krále Vuong, stále uctívaný posvátný strom na skále. Dechberoucí sjezd na kole mezi neuvěřitelnými útvary z černého vápence, obklopující kouzelná rýžová políčka, až do Yen Minh (↔ 30 km, ↑ 400 m, ↓ 1300 m). Závěrečný dlouhý sjezd z městečka Tam Son do údolí Ha Giang (↔ 23 km, ↑ 100 m, ↓ 1000 m), krátký přejezd do městečka Ha Giang NP Tam Dao, nocleh na 1 noc.
 • 11.den: Celodenní přejezd minubusem, návštěva pagody a kláštera Tan Tien v džungli. Večerní příjezd do Hanoje.
 • 12. den: Dopolední přesun bez kol z Hanoje na ostrov Cat Ba. Odpoledne do nitra ostrova, do NP Cat Ba. Pěšky výstup na vrchol Ngu Lam (177 m) (2 hod, ↑  200 m, ↓ 200 m). Prohlídka jeskyně Hang Trung Trang a jeskynní nemocnice Han Quan Y.
 • 13. den: Plavba nádhernou krajinou s vápencovými mogoty a plovoucími vesničkami do zátoky tisíců ostrovů Lan Ha Bay, výhledy do světoznámé zátoky Ha Long Bay (UNESCO). Kajaking přes malé jeskyně a tunely ve vápencových skalách. Oběd na lodi. Za příznivého počasí možnost koupání. Večerní návrat do hotelu.
 • 14. den: Dopolední přesun do Hanoje, odpolední nákupy, noční nebo ranní odlet.
 • 15. den: Návrat do Prahy.

Ubytování

Spát budeme v místních hotelech a homestay v pokojích pro 2-4 osoby s vlastním nebo společným sociálním zařízením na chodbě (2-3x v Hanoji podle času odletu, 2x v Ninh Binh, 2x v Ba-Be, 2x na ostrově Cat Ba, 4x v hotelech ve vesničkách na severu). Na ubytování je vždy povlečení. Většina ubytování má wifi zdarma.

Stravování

V ceně zájezdu je zahrnuta 2x polopenze v NP Ba-Be a 6x snídaně v hotelech (2x Hanoi, 2x Ninh Binh, 2x Cat Ba), v nichž budeme spát. Na severu si vychutnáme pravé vietnamské snídaně na trhu či s místními. Večeřet budeme v místních restauracích. Vietnamská kuchyně je jedna z nejvyhlášenějších na světě. Pho Bo, jarní závitky, rýžové nudle a rýže se zeleninou na různé způsoby tvoří základ místního jídelníčku. Během dne si na túry vezmeme svačiny z vlastních zdrojů nebo se zastavíme na oběd v jídelnách či restauracích. Chcete-li poznávat místní kuchyni, výborně se najíte v menších podnicích, pouličních stáncích i v luxusních restauracích. Ceny jídel ve Vietnamu se liší místně i sezónně. Jídlo v levnější restauraci seženete od 40 000 do 80 000 VND. Například známá polévka Pho je v Hanoji k dostání za cca 50 000 dongů. Na venkově ji ale seženete i levněji. Cena jídla v dražší restauraci se pohybuje v rozmezí od 100 000 do 200 000 VND. Nealkoholické nápoje se pohybují okolo 10 000 VND, pivo koupíte od 10 000 do 15 000 VND. Jídlo lze dokupovat téměř denně. Zásadně si nekupovat pouličně vyráběnou zmrzlinu, pít jen vodu z ověřených zdrojů (nejlépe balenou), případně vodu převařenou, v restauracích si dát raději čaj místo vody, kde máte jistotu převaření, zásadně odmítat vodu s ledem, dbát na osobní hygienu, dávat pozor na to, co jíte a od koho to kupujete.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se budeme přepravovat 1-2 mikrobusy pronajatými jen pro naši skupinu. Naše kola budou přepravována bezpečně v místní dodávce. Na ostrov Cat Ba se z Hanoje vydáme bez kol veřejným autobusem, kola na tuto dobu bezpečně uschováme na hotelu v Hanoji. Několikrát také poplujeme na lodi, v zátoce Lan Ha vyzkoušíme kajaky.

Cestovní doklady a víza: Na cestu do Vietnamu je nezbytný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po skončení cesty. Pro vstup na území Vietnamu je nutné mít vízum. To vám vyřídíme elektronicky, jedná se o vícevstupové vízum platné po dobu 90 dní od vstupu do země. K vyřízení víz nebudeme fyzicky potřebovat váš pas. Vízum vám vyřídíme cca 3 týdny před akcí, proces vyřízení trvá do 3 dnů. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. Zvážit lze také očkování proti hepatitidě B a proti vzteklině (pokousání toulavým psem nebo opicí), ale obě očkování se při kratších cestách do Vietnamu běžně nevyužívají.

Vhodný typ kola: horské kolo, crossové kolo
Povrch: 95 % asfalt, 5 % šotolina
Cyklistická přilba je důrazně doporučená a povinná pro osoby do 16 let.
Informace o přepravě kol: Návod, jak sbalit kolo do krabice k letecké přepravě naleznete ve videu.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Vietnam na kole

Vietnam na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Vietnam

Rájem vápencových útesů a rýžových políček

Makedonie na kole

Nejhezčí jezera, vysoké hory, města i vesničky, monastýry i mešity

Sopky Indonésie

Horské výstupy na vulkanických ostrovech Bali, Lombok a Jáva

Thajsko - pohodová turistika

Horské pralesy, exotika a tropické ostrovy Andamanského moře