Informace k zájezdu
Ferraty Solné komory

Úvodní stránka zájezdu Ferraty Solné komory ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Ferraty, Víkendovky, Otevřené země )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Dle klasifikace náročnosti via ferrat A-E (A-nejlehčí, E-nejtěžší) se jedná převážně o náročnosti C a D. Zájezd je určen pro zdatnější ferratisty, kteří si mohou vychutnat všechny středně těžké a těžší ferraty; začátečníkům doporučujeme zájezd Ferraty Solné komory pro začátečníky nebo přímo ferratovou školu. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, absence strachu z výšek a určitá míra lezecké šikovnosti. Vhodná je samozřejmě zkušenost z náročnější horské turistiky. Průměrná délka túr činí 7 hodin, maximální převýšení během jednoho dne je ve výstupu 600 metrů a v sestupu 800 výškových metrů. Zájezdu se mohou zúčastnit také zdatné děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním a výhodnými cenami ubytování na svazových chatách.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/oberoesterreich/hallstatt (Hallstatt)
Horské alpské počasí je dopředu těžko předvídatelné. Je třeba být připraven na příjemné teplo, v prázdninových termínech až horko, ale také na chladno a deštivo. Rozmezí teplot se pohybuje od 10 do 30 °C. Jedná se o ferraty v relativně nižších polohách, proto bývají obvykle bez sněhu.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vzhledem k zahrnuté polopenzi mohou být vaše výdaje na místě minimální. Párkrát je možné zajít do restaurace na jídlo či pití. V místě ubytování si můžete zakoupit kávu či čaj za 1 €, minerální vodu za 0,90 €, pivo za 1,80 €, láhev vína od cca 8 €. Ceny v restauracích jsou každopádně minimálně 2x vyšší než u nás. Větší výdaje budete mít za lanovku ke Gablonzer Hütte (16,50 €), za fakultativní návštěvu solných dolů (34 €), kostnice je levná (cca 2 €). Případná lanovka ze Salzbergu stojí 10 € a návštěva termálních lázní v Bad Ischl 20 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartu lze k platbě využít v lepších restauracích či vybraných obchodech v Bad Goisern a Hallstattu. Dále lze kartou platit při cestě tam a zpět na benzínkách. Vybírání hotovosti z bankomatů je možné v Bad Goisern a v Hallstattu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000
• Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000
Na knižních průvodce lze narazit v některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách i na ferraty z „naší“ oblasti, stejně tak jsou informace o horách v některých průvodcích po horách - Rakouské Alpy, další informace (Hallstatt, ...), pak v obecných průvodcích o Rakousku, ... Nejvíce informací o ferratách v oblasti získáte na internetu - nejkvalitněji např. na http://www.bergsteigen.com/ (německy).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnou zde -Mapy Solná komora

Mapa k zájezdu Ferraty Solné komory

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost. Doporučujeme sbalit si věci potřebné na 3. až 5. den a na ubytování do cestovní tašky a věci potřebné na túru druhého dne (oblečení, svačina, případné vlastní ferratové vybavení) do menšího batohu, se kterým absolvujte jednotlivé túry.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobusu, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batoh cca 30-40 l na túry (na ferraty je nejlepší batoh s hydrovakem - Camelbak, ale určitě není podmínkou), povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, telefon a nabíječka, doporučené vybavení na ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně na ferraty volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh (klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na spaní, plavky, ručník. Boty: kvalitní rozchozené boty do hor, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu + na přezutí po túře).
Strava: Polopenzi máte v ceně zájezdu. Vezměte si jídlo na snídani na 2. den po příjezdu do Rakouska. Samotná polopenze začíná až večeří. Snídaně obvykle zahrnuje šunku, sýr, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, kávu, čaj a džus. K večeři se podává polévka a chutné hlavní jídlo. Přes den na túry je dobré mít vlastní jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Některé dny je možné i využít pohostinnosti místních restaurací. Na hostelu je pitná voda. Pivo si můžete koupit v místě ubytování. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Rukavice - doporučujeme zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, méně vhodnou alternativou mohou být např. pracovní rukavice s ustřiženými posledními články prstů, případně cyklistické rukavice bez prstů.
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Michal Lollok - Ferraty Solné komory 2009, Fotky Alpy solné komory 2009, Simona Kozáková - Alpy Solné komory 2011, Josef Charvát - Ferraty Solné komory 2012, Tereza Šafránková - Ferraty Solné komory 2013, Miloš Pišín - Ferraty Solné komory 2013, Jan Konvalinka - Ferraty Solné komory 2014.

Video ze zájezdu Ferraty Solné komory 2016 natočili Michal Štěpánek, Robert Ohlídal a Štěpán Rusek, sestříhala Monča Bezuchová: