Ferraty Solné komory

Sportovní ferraty v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Východně od Salzburgu, v severním předhůří Dachsteinu, se rozkládá nádherná alpská krajina, Solná komora, kde se bělostní horští velikáni zrcadlí v temně modrých ledovcových jezerech. Budeme se pohybovat v blízkosti jednoho z nejmalebnějších městeček Rakouska, Hallstattu, které je známé nejen svými solnými doly, ale i bohatými archeologickými nálezy starými až 7000 let. Čeká nás řada středně obtížných zajištěných cest (klettersteigů) u jezera Gosausee s výhledem na vrchol Dachsteinu, na skalách Predigstuhlu, v soutěsce Postalmklamm i nad krásným jezerem Mondsee, díky kterým budeme moci obdivovat krásy zdejší krajiny z monumentálních vápencových stěn a vrcholů.

Náročnost zajištěných cest na této akci je nejčastěji C, nejtěžší úseky jsou hodnoceny stupněm D. Polezeme na první pohled hladkými stěnami, hřebínky i komíny a vyzkoušíme si řadu technických pomůcek jako žebříky, lávky či lanové mosty. Průměrná délka túr činí 7 hodin, maximální převýšení pak ve výstupu 600 m, totéž v sestupu. Akce je určena pro středně pokročilé a zkušenější lezce, kteří si zde mohou vychutnat všechny středně těžké a těžší ferraty. Zájezdu se mohou zúčastnit také zdatné děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce, podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pokud nemáte s lezením ferrat žádné zkušenosti, můžete je získat na zájezdu Ferraty Solné komory pro začátečníky nebo na jiných akcích pro ferratové začátečníky. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Ubytováni budeme v hostelu s kvalitní polopenzí. Dopravu a ubytování máme v některých termínech společné s turistickým zájezdem Solná komora, ke kterému je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat, případně s dalšími zájezdy do oblasti Solné komory.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 22 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska. U zájezdu 55011 odjezd pouze z Brna v 11 hod, denní přejezd, podvečerní příjezd do Bad Goisern, večeře a ubytování se.
  • 2. den: Od jezera Gosausee (930 m) výjezd lanovkou k chatě Gablonzer Hütte (1550 m) a od ní ferratou Donnerkogel Klettersteig (C-D) se čtyřicetimetrovým lanovým žebříkem (lze obejít) na vrchol Grosser Donnerkogel (2054 m) s úžasným kruhovým výhledem. Sestup turistickým chodníkem zpět k chatě a lanovkou k jezeru. (7 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Panoramatická ferrata Drachenwand Klettersteig (C) na vrchol Drachenstein (1060 m) nad jezerem Mondsee (486 m) u obce St. Lorenz. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 4. den: Unikátní akční ferrata Postalmklamm (C) vedoucí ve stěnách úzké hluboké soutěsky nad potokem Russbach, s lahůdkami v podobě 4 lanových mostů, přeskok soutěsky v nejužším bodě a další adrenalinové chuťovky. Závěrečný úsek ve skalní stěně je obtížný (D, varianta E), ale je možné ho vynechat a obejít. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
  • 5. den: Různorodá, zpočátku vedoucí jeskyní a posléze vzdušná ferrata Mein Land - Dein Land (C) a ferrata Leadership Klettersteig (C) na vrchol Predigstuhl (1278 m) s výhledem na ledovec Dachsteinu (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Kolem 14 hod odjezd a návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna před půlnocí. U zájezdu 55011 příjezd pouze do Brna kolem 21 hod.

Zájezd č. 550 a č. 55012 nemá 3. den programu.
Zájezd č. 5503 má prohozený 2. a 5. den programu.

Ubytování

V městečku Bad Goisern ve velmi příjemném hostelu Luise-Wehrenfennig Haus, většinou ve 3-7lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. 2lůžkový pokoj garantujeme za příplatek 700 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Některé postele jsou patrové. K dispozici je povlečení, společenská místnost s TV, ping-pong, wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí poslední den snídaní. U zájezdu 55011 začíná polopenze 1. den večeří. Snídaně obvykle zahrnuje např. šunku, vejce, sýry, salámy, máslo, džem, pečivo, jogurt, müsli, cornflakes, ovoce, zeleninu, kávu, čaj, mléko a džus. K večeři je polévka, chutné hlavní jídlo (masové i vege), salátový bar a šťáva. Za příznivé ceny se můžete v jídelně sami obsloužit nealko nápoji, pivem, vínem nebo kávou. Přes den se stravujeme z vlastních zásob nebo na horských chatách a v restauracích. Na náměstí v Bad Goisern (100 m) je supermarket, několik příjemných kaváren, pekárna a pizzerie. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Video ze zájezdu Ferraty Solné komory 2016 natočili Michal Štěpánek, Robert Ohlídal a Štěpán Rusek, sestříhala Monča Bezuchová:


Ferraty Solné komory

Ferraty Solné komory

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Ferraty Solné komory pro začátečníky

Lehké ferraty v jezerním království v oblasti Dachsteinu

Lago di Garda - ferraty

Největší italské jezero z ptačí perspektivy (Dolomity)

Nejkrásnější ferraty jižního Rakouska

Klettersteigy Vysokých Taur, Sextenských a Lienzských Dolomit

Maďarsko - ferraty

Netradiční ferraty v krasové oblasti Bakony, víno a termály

Ferraty Stříbrné soutěsky

Atraktivní zajištěné cesty v oblasti Dachsteinu nad Ramsau (Rakousko)