Alsasko na kole

Krajem hrázděných domků, vinic a čápů

Nádherný francouzský region Alsasko je poklidným místem jako stvořeným pro cyklistiku. Je to slunečný kraj rozprostírající se okolo Rýna, který se zvedá z pásma vinic do pohoří Vogézy, a nabízí vše, co patří k pravé dovolené - výbornou kuchyni, historické památky, jiskřivá vína, dobrá piva a mnoho zajímavostí nejen v muzeích. Stačí se jen dívat doširoka otevřenýma očima a vychutnávat si zdejší typicky německy upravená centra měst se spoustou květin a barevnými hrázděnými domy, společně s francouzskými šarmantními obchůdky, kavárnami a tržišti.

Při našich cyklistických etapách navštívíme širokou škálu pozoruhodných míst, od štaufského hradu Haut Koenigsberg, přes jezera Lac Blanc a Lac Noir až po Grand Ballon (1424 m) s dechberoucími výhledy nebo místní trhy v městečku Obernai. Prohlédneme si typické středověké hrázděné domy i moderní architekturu evropské metropole Štrasburk, ochutnáme místní proslavený ryzlink a ve volné přírodě budeme pozorovat čápy, kteří se stali symbolem celého regionu a jsou součástí mnoha legend.

Denně se můžete sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky. Varianta A je určena pro pohodové cyklisty, kteří mají v oblibě volnější tempo a rádi se kochají krásami okolní přírody. Denní trasy mají kolem 45 km s převýšením v průměru 200 m. Pro ty, kteří chtějí vidět ještě více, je varianta B s dalšími kilometry a výškovými metry navíc (náročnost podrobněji). Většinu etap je možné prodloužit, zkrátit nebo zcela vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Ubytováni budeme v zařízených mobilhomech v kempu na kraji městečka Turckheim usazeného mezi vinicemi a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 19 hod. přes Jihlavu, Prahu a Plzeň. Noční přejezd Německa.
 • 2. den: A: Z Marckholsheimu podél Rýna s vodními elektrárnami a hranic s Německem. Prohlídka Vaubanovy pevnosti v Neuf-Brisachu, návštěva města Colmar (↔ 45 km, ↑ 100 m, ↓ 50 m). B: Zajížďka na německou stranu Rýna a prohlídka původního opevnění v Breisachu (↔ +10 km).
 • 3. den: Ze sedla Col de la Schlucht (1139 m) hřebenová vyhlídková cesta kolem jezer Lac Blanc a Lac Noir s přečerpávací elektrárnou, dále přes lázeňskou vesničku Les Trois-Epis. (↔ 55 km, ↑ 300 m, ↓ 1250 m)
 • 4. den: A: Zajímavostmi nabitý den: Prohlídka hradu Koenigsbourg a návštěva malebných městeček Hunawihr s opevněným kostelem a čapí ZOO a Riquewihr s mnoha hrázděnými domy (↔ 35 km, ↑ 250 m, ↓ 700 m). B: Navíc sjezd do údolí La Liépvrette a návštěva původní těžařské osady Sainte-Marie-aux-Mines (↔ +20 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m).
 • 5. den: Mulhouse, druhé největší město Alsaska, možnost prohlídky největšího automobilového muzea Cité de l´automobile, zpět do kempu po pohodových cyklostezkách kolem řeky Ill. (↔ 55 km, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
 • 6. den: Ranní návštěva trhů v Obernai. A: Z Mt-Ste-Odile sjezd do Barru a po vinařské cyklostezce do Sélestat, prohlídka města (↔ 30 km, ↑ 100 m, ↓ 700 m). B: Navíc přes osadu Ottrott do Obernai a dále po trase A (↔ +10 km, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Pro zájemce případně možný dojezd po cyklostezce až do kempu (↔ +30 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m).
 • 7. den: A: Nejvyšší vrchol Alsaska Grand Ballon (1424 m) a vyhlídková hřebenová cesta do lyžařského střediska Le Markstein, sjezd údolím říčky La Fecht do kempu (↔ 50 km, ↑ 200 m, ↓ 1400 m). B: Navíc vrcholová prémie - výjezd na Petit Ballon (1267 m) (↔ +15 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m).
 • 8. den: A: Vinicemi do hrázděného Eguisheimu s možností ochutnat alsaské speciality v místních restauracích (↔ 20-30 km, téměř po rovině). B: Pro milovníky přírody projížďka poklidným francouzským venkovem v podhůří Vogéz, návštěva Eguisheimu (↔ +10 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Odpoledne odjezd z kempu, prohlídka Štrasburku s možností vyhlídkové plavby po kanálech. Noční návrat přes Německo do ČR.
 • 9. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování nocování

6x v mobilhomech v kempu Le Médiéval v Turckheimu. Mobilhome je chatkový apartmán určený většinou pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. K vybavení mobilhomů patří polštáře, přikrývky i povlečení. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička, rychlovarná konvice, mikrovlnka. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám. Při předání po vás bude průvodce požadovat kauci 50 € za každou osobu v mobilhomu. Tato kauce je vratná v plné výši pouze v případě, že při předávání zpět je mobilhome řádně uklizen. Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu se slevou 1500 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu prosím uveďte již v přihlášce. V kempu je zdarma k dispozici wifi.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. Ostatní potraviny lze během zájezdu dokupovat denně. Doporučujeme zejména vynikající místní sýry, víno, pivo a sušené salámy. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější, v restauracích je asi 2x dráž.

Alsasko na kole

Alsasko na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Bretaň na kole

Poznávací cyklistika na pobřeží Atlantiku (Francie)

Sardinie na kole

Cyklistika v kraji tajemných nuragů, menhirů a dolmenů (Itálie)

Elba na kole

Cyklistika po nejkrásnějším ostrově Toskánska

Toskánsko na kole

Cyklistika v kraji olivovníků, cypřišů a u moře

Azurové pobřeží na kole

Cykloturistika v jižní Provence (Francie)