Alsasko na kole

Krajem hrázděných domků, vinic a čápů

Nádherný francouzský region Alsasko je poklidným místem jako stvořeným pro cyklistiku. Je to slunečný kraj rozprostírající se okolo Rýna, který se zvedá z pásma vinic do pohoří Vogézy, a nabízí vše, co patří k pravé dovolené - výbornou kuchyni, historické památky, jiskřivá vína, dobrá piva a mnoho zajímavostí nejen v muzeích. Stačí se jen dívat doširoka otevřenýma očima a vychutnávat si zdejší typicky německá upravená centra měst se spoustou květin a barevnými hrázděnými domy, společně s francouzskými šarmantními obchůdky, kavárnami a tržišti.

Při našich cyklistických etapách navštívíme širokou škálu pozoruhodných míst, od štaufského hradu Haut Koenigsberg, přes jezera Lac Blanc a Lac Noir až k místním trhům v městečku Obernai a sýrové farmě v Hohrod. Prohlédneme si typické středověké hrázděné domy i moderní architekturu evropské metropole Štrasburk, ochutnáme místní proslavený ryzlink a ve volné přírodě budeme pozorovat čápy, kteří se stali symbolem celého regionu a jsou součástí mnoha legend.

Denně se můžete sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky. Varianta A je určena pro pohodové cyklisty, kteří mají v oblibě volnější tempo a rádi se kochají krásami okolní přírody. Denní trasy mají kolem 45 km s převýšením v průměru 200 m. Varianta B zase zaujme ty, pro které je odměnou pocit z podání sportovního výkonu. Délka tras nepřesáhne 65 km, převýšení 900 m. Nocovat budeme v dobrém kempu ve vlastních stanech nebo v mobilhomech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 19 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň. Noční přejezd Německa.
  • 2. den: A: Z Marckholsheimu podél Rýna s vodními elektrárnami a hranic s Německem. Prohlídka Vaubanovy pevnosti v Neuf-Brisachu, návštěva města Colmar (↔ 45 km, ↑ 100 m, ↓ 50 m). B: Zajížďka na německou stranu Rýna a prohlídka původního opevnění v Breisachu (↔ +10 km).
  • 3. den: Ze sedla Col de la Schlucht hřebenová vyhlídková cesta kolem jezer Lac Blanc a Lac Noir s přečerpávací elektrárnou, dále přes lázeňskou vesničku Les Trois-Epis. (↔ 55 km, ↑ 300 m, ↓ 1250 m)
  • 4. den: A: Zajímavostmi nabitý den: Prohlídka hradu Koenigsbourg a návštěva malebných městeček Hunawihr s opevněným kostelem a čapí ZOO a Riquewihr s mnoha hrázděnými domy (↔ 35 km, ↑ 250 m, ↓ 700 m). B: Navíc sjezd do údolí La Liépvrette a návštěva původní těžařské osady Sainte-Marie-aux-Mines (↔ +20 km, ↑ +500 m, ↓ +500 m).
  • 5. den: Mulhouse, druhé největší město Alsaska, prohlídka největšího automobilového muzea Cité de l´automobile, zpět do kempu po pohodových cyklostezkách kolem řeky Ill. (↔ 55 km, ↑ 100 m, ↓ 100 m)
  • 6. den: A: Odpočinkový den: návštěva památníku a rozsáhlého venkovního muzea frontové linie 1. světové války Le Linge, návštěva sýrové farmy Versant du Soleil v Hohrod, prohlídka Munsteru, pro zájemce relax na místním koupališti s krytými i venkovními bazény. (↔ 25 km, ↓ 700 m).B: Z Munsteru navíc na venkovní plovárnu v Colmar (↔ +20 km, ↑ +100 m, ↓ +100 m).
  • 7. den: Ranní návštěva trhů v Obernai. A: Z Mt-Ste-Odile sjezd do Barru a po vinařské cyklostezce do Sélestat, prohlídka města. (↔ 30 km, ↑ 100 m, ↓ 700 m). B: Navíc sjezd přes osadu Ottrott do Obernai a dále po trase A (↔ +10 km, ↑ +150 m, ↓ +150 m). Pro zájemce případně možný dojezd po cyklostezce až do kempu. (↔ +30 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
  • 8. den: A: Nejvyšší vrchol Alsaska Grand Ballon (1424 m) a vyhlídková hřebenová cesta do lyžařského střediska Le Markstein, sjezd údolím říčky La Fecht do kempu (↔ 50 km, ↑ 200 m, ↓ 1400 m). B: Navíc vrcholová prémie - výjezd na Petit Ballon (1267 m) (↔ +15 km, ↑ +800 m, ↓ +800 m).
  • 9 den: A: Vinicemi do hrázděného Eguisheimu s možností ochutnat alsaské speciality v místních restauracích (↔ 20-30 km, téměř po rovině). B: Pro milovníky přírody projížďka poklidným francouzským venkovem v podhůří Vogéz, návštěva Eguisheimu (↔ +10 km, ↑ +200 m, ↓ +200 m). Odpoledne odjezd z kempu, prohlídka Štrasburku s možností vyhlídkové plavby po kanálech. Noční návrat přes Německo do ČR.
  • 10. den: Příjezd přes Plzeň a Prahu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování nocování

7x ve vlastních stanech v kempu Le Médiéval v Turckheimu nebo v mobilhomu za příplatek 3000 Kč/os. Mobilhome je chatkový apartmán určený většinou pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je plně vybavená kuchyně, WC a sprchový kout. Každý mobilhome nabízí také venkovní posezení. Svůj zájem o spaní v mobilhomu uveďte již v přihlášce. V kempu je k dispozici wifi.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Ostatní potraviny lze během zájezdu dokoupit téměř denně. Doporučujeme zejména vynikající místní sýry, víno, pivo a sušené salámy.

Alsasko na kole

Alsasko na kole