Apuseni pěšky i na kole

Horská turistika a cyklistika vápencovým rájem (Rumunsko)

Apuseni, naše nejbližší rumunské hory, se rozkládají na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Projdeme hřeben Vlădeasa, navštívíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou pod názvem Ponorné hrady, kde 70 m vysoký vstupní portál otevírá cestu do podzemního jeskynního systému na dně všech tří propastí. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poiana Ponor. Na kole projedeme údolí i hluboké lesy a přes pastviny, po kterých se prohánějí stáda polodivokých koní, dojedeme k dřevorubecké vesničce. Navštívíme salaše a prozkoumáme mnohé krasové jevy - závrty, propasti, jeskyně, kaňony a soutěsky.

Čekají nás pěší a cyklistické túry i jejich kombinace. Na pěší i cyklistické túry budeme vyrážet jen s malým batůžkem a svačinou. Délka denních pěších túr je nejčastěji 5-7 hodin a délka cyklistických etap 20-30 km, převýšení kolem 600 m. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, atraktivní okolí Padişe má také co nabídnout. Nocovat budeme přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Popasţ, kde nám připraví chutnou polopenzi. Ve skupině bývá obvykle kolem 15 osob. Dopravu i ubytování máme společné se zájezdem Apuseni - MTB v rumunském krasu a v prvním termínu i se zájezdem Apuseni - rumunská romantika, k těmto zájezdům se lze kterýkoliv den programu přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 21 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Z vesničky Stâna de Vale (1050 m) na kole (či pěšky) přes hřeben Vlădeasy na náhorní plošinu Padiş. (5-7 hod, ↔ 21 km, ↑ 800 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Na kole k ohromujícím Ponorným hradům - Cetăţile Ponorului, pěší sestup do propastního systému a k největší jeskynní bráně v Evropě, pěšky přes vyhlídku Piatra Galbenei (1234 m), pohled do ledové jeskyně Focul Viu - Živý oheň, případně i další jeskyně (Peştera Neagră, Barsa), na kole zpět na Padiş. (pěšky 5-7 hod, na kole ↔ 20 km, celkem ↑ 600-700 m, ↓ 600-700 m)
  • 4. den: Na kole okruh přes horské planiny "poiany" a nádherná údolí, kolem salaší a dřevařských vesnic. Přes osadu Casa de Piatră do vesnice Gârda de Sus, zpět přes dřevařskou osadu Poiana Călineasa s dřevěným ortodoxním kostelíkem s ikonami (↔ 60 km, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m). Možný jen krátký okruh do Călineasy (↔ 30 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m).
  • 5. den: Na kole polní cestou za sedlo Vărăşoaia, pěšky po žebřících a řetězech tunelovou jeskyní Cetăţile Rădesei a okruh kolem soutěsky Someşului Cald - Teplý Someš včetně brodění vodou. (pěšky 4 hod, na kole ↔ 10 km, celkově ↑ 400 m, ↓ 400 m)
  • 6. den: Pěšky přes louku Poiana Ponor s vývěrem a propadáním potoka, lesem a kolem salaše, přes vrchol Biserica Moţului (1466 m) zpět na Padiş (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Možné přidat túru k propastem (+2 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
  • 7. den: Pěšky na vyhlídku na soutěsku Boga a k jeskyni Peştera Padiş (2,5 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m), na kole sjezd z hor do údolí říčky Crişul Pietroaşa (↔ 30 km, ↓ 1000 m). Odpoledne odjezd autobusem do aquaparku Nymphaea v Oradei se spoustou tobogánů a dalších atrakcí, večerní návštěva města Oradea s možností nákupů či posezením v kavárně s typickou atmosférou multikulturního města, po 22 hod odjezd, noční přejezd Maďarska.
  • 8. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem 7 hod.

Ubytování

5x ve 2 a 4lůžkových chatkách nebo pokojích s vlastním sociálním zařízením v areálu ubytovacího hostince Popas na Padişi. Na chatkách je WC a teplá sprcha, dvoulůžko a patrová postel, lednice, povlečení. Hospoda má společenskou místnost a venkovní posezení. Příplatek za 2lůžkový pokoj nebo chatku je 1100 Kč/os., sleva za spaní ve vlastním stanu je 1400 Kč/os. Váš zájem o spaní ve 2lůžkových chatkách (pokojích) nebo ve stanu uveďte již v přihlášce. Chatky doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytováni, dostaneme místní chutnou polopenzi - snídaně a večeře. Polopenze začíná večeří 2. den a končí 7. den snídaní a zahrnuje i rumunské speciality. Na snídani dostanete např. čaj, kávu, mléko, pečivo, máslo, marmeládu, servírovaný talíř s omeletou nebo vejci na jiný způsob, zeleninu, balkánský sýr, někdy klobásu, šunku či nějaký salám atd. Na večeři je polévka, hlavní jídlo a salát. Společné večery můžeme strávit u venkovního posezení nebo v restauraci. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny (především sušenky, sladkosti, chipsy) a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačenty - plněné různými marmeládami, čokoládou nebo brynzou (5 RON/kus), čerstvé mléko a sýr, pálinku a místní borůvkový likér.

Apuseni pěšky i na kole

Apuseni pěšky i na kole