Apuseni pěšky i na kole

Horská turistika a cyklistika vápencovým rájem (Rumunsko)

Apuseni, naše nejbližší rumunské hory, se rozkládají na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Projdeme hřeben Vlădeasa, navštívíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou pod názvem Ponorné hrady, kde 70 m vysoký vstupní portál otevírá cestu do podzemního jeskynního systému na dně všech tří propastí. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poiana Ponor. Na kole projedeme údolí i hluboké lesy a přes pastviny, po kterých se prohánějí stáda polodivokých koní, dojedeme k dřevorubecké vesničce. Navštívíme salaše a prozkoumáme mnohé krasové jevy - závrty, propasti, jeskyně, kaňony a soutěsky.

Čekají nás cykloetapy s délkou do 30 km a s převýšením okolo 500 m, na kterých strávíme (včetně odpočinku a pěších výletů) denně cca 8 hodin. Budeme jezdit v náročnějším kopcovitém terénu převážně po šotolinových i asfaltem zpevněných cestách, ale občas i terénem po loukách, hliněných vozových cestách a pasteveckých stezkách, některé úseky jsou s větším množstvím kamenů (náročnost podrobněji). Většinou je k cykloetapě zařazen i pěší výlet k jeskyním a soutěskám cca 2-6 km. Některé dny kolo úplně vynecháme a vydáme se jen na pěší trasu. Trasy absolvujeme nalehko jen s malým batůžkem a svačinou, většinou se během dne zastavíme na oběd či menší občerstvení. Některé túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, atraktivní okolí Padişe má co nabídnout. Nocovat budeme přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Popas, kde nám připraví chutnou polopenzi. Dopravu a ubytování máme společné s dalšími zájezdy do oblasti Apuseni.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 21 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Z vesničky Stâna de Vale (1050 m) na kole (či pěšky) přes hřeben Vlădeasy na náhorní plošinu Padiş. (5-7 hod, ↔ 21 km, ↑ 800 m, ↓ 600 m)
 • 3. den: Na kole k ohromujícím Ponorným hradům - Cetăţile Ponorului, pěší sestup do propastního systému a k největší jeskynní bráně v Evropě, pěšky přes vyhlídku Piatra Galbenei (1234 m), pohled do ledové jeskyně Focul Viu - Živý oheň, případně i další jeskyně (Peştera Neagră, Barsa), na kole zpět na Padiş. (pěšky 5-7 hod, na kole ↔ 20 km, celkem ↑ 600-700 m, ↓ 600-700 m)
 • 4. den: Nádherná cyklo-turistická etapa přes horské louky "poiany" se stády ovcí a koní, kolem salaší až do dřevorubecké vesničky Poiana Calineasa s dřevěným ortodoxním kostelíkem a obchůdkem pro občerstvení. (↔ 30 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m, možné prodloužení k přehradě a vesničce Smida ↔ +20 km, ↑ +300 m, ↓ +300 m)
 • 5. den: Na kole polní cestou za sedlo Vărăşoaia, pěšky po žebřících a řetězech tunelovou jeskyní Cetăţile Rădesei a okruh kolem soutěsky Someşului Cald - Teplý Someš včetně brodění vodou. (pěšky 4 hod, na kole ↔ 10 km, celkově ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 6. den: Pěšky přes louku Poiana Ponor s vývěrem a propadáním potoka, lesem a kolem salaše, přes vrchol Biserica Moţului (1466 m) zpět na Padiş (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Možné přidat túru k propastem (+2 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 7. den: Pěšky na vyhlídku na soutěsku Boga a k jeskyni Peştera Padiş (2,5 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m), na kole sjezd z hor do údolí říčky Crişul Pietroaşa (↔ 30 km, ↓ 1000 m). Odpoledne odjezd autobusem do aquaparku Nymphaea v Oradei se spoustou tobogánů a dalších atrakcí, večerní návštěva města Oradea s možností nákupů či posezením v kavárně s typickou atmosférou multikulturního města, po 22 hod odjezd, noční přejezd Maďarska.
 • 8. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem 7 hod.

Ubytování

5x ve 2 a 4lůžkových chatkách nebo pokojích s vlastním sociálním zařízením v areálu ubytovacího hostince Popas na Padişi. Na chatkách je WC a teplá sprcha, dvoulůžko a patrová postel, lednice, povlečení. Hospoda má společenskou místnost a venkovní posezení. Příplatek za 2lůžkový pokoj nebo chatku je 1100 Kč/os., sleva za spaní ve vlastním stanu je 1400 Kč/os. Váš zájem o spaní ve 2lůžkových chatkách (pokojích) nebo ve stanu uveďte již v přihlášce. Chatky doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytováni, dostaneme místní chutnou polopenzi - snídaně a večeře. Polopenze začíná večeří 2. den a končí 7. den snídaní a zahrnuje i rumunské speciality. Na snídani dostanete např. čaj, kávu, mléko, pečivo, máslo, marmeládu, servírovaný talíř s omeletou nebo vejci na jiný způsob, zeleninu, balkánský sýr, někdy klobásu, šunku či nějaký salám atd. Na večeři je polévka, hlavní jídlo a salát. Společné večery můžeme strávit u venkovního posezení nebo v restauraci. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny (především sušenky, sladkosti, chipsy) a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačenty - plněné různými marmeládami, čokoládou nebo brynzou (5 RON/kus), čerstvé mléko a sýr, pálinku a místní borůvkový likér.

 • 17.08.2024 - 24.08.2024
 • 8 dní
 • Číslo: 6243
 • 13 700 Kč
 • Rezervace

Apuseni pěšky i na kole

Apuseni pěšky i na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Bulharské hory na kole

Přes kláštery a městečka v pohořích Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy

Transylvánie na kole

Cyklistika pod Fagarašem, Brašov a opevněné kostely Sedmihradska

Makedonie na kole

Nejhezčí jezera, vysoké hory, města i vesničky, monastýry i mešity

Holandsko na kole

Krajem sýrů, větrných mlýnů, dun a perfektních cyklostezek

Provence pěšky i na kole

Nenáročná turistika a cyklistika v kraji vína a levandule