Bieszczady na kole

Cykloturistika v polských Karpatech

Polské Bieszczady překvapí všechny svou krásou a opuštěností. Naše trasy povedou po spletitých cestách horami, kde vládne ticho a poklidné tempo života. Naskytnou se nám daleké výhledy do kraje, kde se setkává nejvzdálenější cíp Slovenska s výběžky Polska a Zakarpatské Ukrajiny. NP Polské Bieszczady je stále ještě domovem rysů, vlků, medvědů, bobrů i unikátních zubrů. V zapadlých vesnicích jsou k vidění staré dřevěné bojkovské a lemkovské kostelíky a zavítáme i do zubří rezervace a přírodního parku řeky San.

Na kole projedeme nejen turisticky známější části polských Bieszczad, ale zaměříme se i na poznání zapadlých koutů a romantických osad vesniček se stále funkčními milíři. Projedeme se údolím Wetlinka a po hřebeni kolem vrcholů Magura a Holica. Údolí řeky Wolosaty nás dovede až k rázovitému dřevěnému kostelíku ve Smolniku. Vyjedeme také až k polsko-ukrajinské hranici k pramenům řeky San s unikátními mokřady a rašeliništi. Čeká nás i jedna kratší pěší túra na polonině Wetlinské s nádhernými výhledy.

Délka jednotlivých etap se pohybuje mezi 50-70 km s průměrným převýšením kolem 1300 m. Ubytovaní budeme v turistické ubytovně ve Wetlině, stravovat se budeme v její těsné blízkosti v místní restauraci formou polopenze. Dopravu i místo ubytování máme společné se zájezdem Polské Bieszczady, ke kterému je možné se kterýkoliv den přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna přes Olomouc a Ostravu. Noční přejezd Polska.
  • 2. den: Na kole méně turistickou částí Biesczad podél řeky Oslawy až na slovenskou hranici. Odtud do obce Cisna s možností ochutnat místní polskou kuchyni a dále po vrstevnici až do Wetliny. (↔ 70 km, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m)
  • 3. den: Výjezd romantickým údolím řeky Wetlinka do sedla Szczycisko, po hřebeni kolem bývalé vesnice Krywe na soutok řek San a Gleboki. Další hřebenovkou kolem salaší a vrcholů Magura a Holica do vesničky Nasiczne a ze sedla Przel Wyznia do Wetliny. (↔ 60 km, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m)
  • 4. den: Kratší pěší túra na polonině Wetlinské. Karpatské travnaté hřebeny, nekonečné prostory, daleké obzory. Alternativně možné individuální cyklistické vyjížďky po okolí. (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 700 m)
  • 5. den: Autobusem do Ustrzyku Gornych. Na kole do Stuposian a výjezd na úpatí hory Dział. Dále přes louky až na ukrajinsko-polskou hranici a do Tarnawy Niżnej. Po asfaltu k zubří oboře, přes sedlo do vesničky Widełki a zpět do Ustrzyku Gornych (↔ 45 km, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m). Noční přejezd Polska.
  • 6. den: Návrat přes Ostravu a Olomouc do Brna kolem 8 hod.

Ubytování

3x v turistické ubytovně U Rumcajsa ve Wetlině, kam dorazíme v průběhu odpoledne 2. dne po první cyklotúře. Zázemí ubytování opustíme 5. den ráno po snídani. V ubytovně jsou převážně 2-4lůžkové jednoduše zařízené pokoje. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji vám můžeme garantovat za příplatek 300 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Sociální zařízení je společné na chodbě. Povlečení je k dispozici, ručník je třeba si přivézt vlastní. Wifi připojení k internetu není v místě ubytování k dispozici. Pro použití elektrických zásuvek v místě ubytování není potřeba žádná redukce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme polskou polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Je možné zajistit i vegetariánskou stravu, zájem o ni uveďte prosím do poznámky v přihlášce. Studenou stravu na den si vezměte s sebou z ČR, případně se lze spolehnout na místní obchůdky, kde je možnost dokoupit čerstvé potraviny. Během jednotlivých etap je možnost občerstvení omezená. V místní salaši mají vynikající ovčí sýry "oštěpky".

Bieszczady na kole

Bieszczady na kole