Bulharsko - sněžnicový přechod po chatách

Zimní přechod pohoří Pirin

Při sněžnicovém přechodu si užijeme zimní dobrodružství v atraktivním bulharském pohoří Pirin. Vychutnáme si zimní nádheru vysokých hor, okamžiky absolutní samoty a opuštěnosti mimo civilizaci, ale i zábavu v partě podobně naladěných nadšenců. O bezpečný pohyb v horském terénu se postará zkušený průvodce. Přespávat budeme v příjemných horských chatách ve výškách 1900 - 2250 m s neopakovatelnou bulharskou atmosférou. Na chatách vaří chutné bulharské snídaně a večeře, díky čemuž absolvujeme celý přechod pouze se středně velkým a středně těžkým batohem.

Čekají nás túry mírnějšími terény do zasněžených dolin se zamrzlými horskými jezery, ale i relativně náročnější přechody dvou horských sedel se strmějšími svahy. Dle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné vysoké výhledové vrcholy Chvojnati vrch (2635 m), Bezbog (2649 m) a Valaviški čukar (2670 m). Za dobrého počasí shlédneme fantastickou pyramidu nejvyšší hory Vichren, široký masív hory Kamenica, divoký hlavní hřeben Pirinu se sněhovými převějemi či rozeklané věže Stražite v masívu Poležan. Při dobré viditelnosti spatříme i nejvyšší bulharské pohoří Rila. Příjezdový den se projdeme uličkami starého Banska, po sestupu z hor zaslouženě zrelaxujeme v místních moderních nebo starších tureckých termálech ve vsi Dobriniště.

Zimní sněžnicový přechod tvoří 3 přechodové túry mezi chatami a 2 jednodenní túry s návratem na stejnou chatu (tyto túry lze zkracovat či si zařadit odpočinek). Celkově je zimní přechod středně náročný, náročnost přechodu do značné míry ovlivní počasí, teplota, aktuální stav sněhové pokrývky a podmínky na hřebenech a svazích hor - podle toho budeme túry případně uzpůsobovat. Na túrách strávíme obvykle okolo 5-7 hodin včetně přestávek. Překonávané denní převýšení bude mezi 500-1000 m ve stoupání a totéž v klesání. Dopravu budeme mít společnou se zájezdy lyžařů, skialpinistů a sněžničářů vyrážejících na jednodenní túry. Velikost naší skupinky bude cca 10 osob.

Už i do Bulharska jsou nutné testy. Letos už to asi lepší nebude a bez testů se na zimní hory do zahraničí nepodíváme. Bulharsko je i nadále jedinou evropskou zemí, kde se dá normálně lyžovat, fungují zde lanovky, sjezdovky, hotely, termály a restaurace! Aktuální povinnosti jsou tyto: PCR test před odjezdem (přispějeme na něj 750 Kč jako mimořádnou slevou na zájezd), antigenní test v Bansku (25 Lv), vyplnění příjezdového formuláře, PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu (zájemce zavezeme busem rovnou na test za 1180 Kč). Podrobnosti: informace k povinnostem a testům v Bulharsku.
Aktuálně platné omezení pohybu po ČR a zákaz cestování mimo okres (1.3. - 21.3.) se nevztahuje na cestování do zahraničí. Pro cestu busem, vlakem či autem prázdnými silnicemi napříč republikou do Brna a po zájezdu zpět domů je třeba mít vyplněné čestné prohlášení (DOCX) s důvodem "vycestování z ČR" a smlouvu o zájezdu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování na hotelu s polopenzí na 1 noc, zájemci procházka v uličkách historického centra Banska.
 • 3. den: Výjezd auty na Banderišku Poljanu nad Bansko. Zahájení přechodu na sněžnicích výstupem k chatě Vichren (1955 m), ubytování. Nalehko pokračování k Muratovu jezeru (2240 m). Návrat na chatu (4,5 hod, ↑ 650 m, ↓ 300 m). Dle podmínek zájemci možný pokus o náročnější výstup na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren ležící přímo nad námi. (+3 hod, ↑ +400 m, ↓ +400 m).
 • 4. den: Na sněžnicích přechod do krásného horského údolí s Banderiški jezery. Strmější výstup do sedla Todorinata Porta (2560 m) pod vrcholem Todorka. Dolů kolem jezer Vasilaški (2220 m - 2130 m) na chatu Demjanica (1900 m), ubytování na 2 noci po sobě. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 700 m)
 • 5. den: Jednodenní sněžnicová túra údolím Demjanica a výstup k horské útulně v nádherné scenérii u Tevno jezera (2520 m) (5,5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). Dle podmínek a zájmu pokus o výstup na jeden z okolních cílů - na vrchol Valaviški čukar (2670 m) či do sedla Kralevdvorska Porta (2606 m). (+1-1,5 hod, ↑ +100-200 m, ↓ +100-200 m).
 • 6. den: Z chaty Demjanica přechod kolem Valjavišských jezer a přes sedlo Džengalska Porta (2478 m), zimní putování bohem zapomenutým krajem na horskou chatu Bezbog (2240 m), ubytování na dvě noci po sobě. (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 400 m).
 • 7. den: Na sněžnicích jednodenní výstup na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan. (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m)
 • 8. den: Sjezd lanovkou na chatu Goce Delčev. Taxíky dolů do tradičnější vsi Dobriniště. Zasloužený relax a očista v termálech. Návrat do Banska. Podvečerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
 • 9. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

Celkem 5 nocí na horských chatách v pohoří Pirin a 1 noc v hotelu v Bansku. Chatové nocování proběhne 1x na chatě Vichren, po 2 nocích strávíme na chatách Demjanica a Bezbog. Na chatách se spí v jednoduchých velkých společných vícelůžkových pokojích, k dispozici jsou deky na přikrytí, topí se zde, přesto z hygienických důvodů doporučujeme vzít si vlastní lehký spacák. Chaty Demjanica a Bezbog mají sprchu s teplou vodou (na Demjanici ve venkovním přístavku), na chatě Vichren je mytí improvizované u pramene, na závěr si užijeme příjemnou relaxaci v termálech v Dobriništi. První noc po příjezdu do Bulharska strávíme v hotelu Maria-Antoaneta Residence v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech, vždy s vlastním sociálním zařízením; na hotelu je wifi zdarma, bezva bazén, sauna a možnost posezení u krbu.

Stravování

Na všech chatách si můžete koupit chutné snídaně a večeře. Na snídani bývají omelety nebo chleba s džemem a balkánským sýrem, čaj, káva. Na večeři jsou v nabídce většinou 1-3 druhy polévek, skvělý šopský salát a několik druhů teplého jídla - omelety se sýrem, maso s rýží či bramborami a zeleninou, někdy stejk, na chatě Bezbog mívají i grilované pstruhy. Samozřejmě koupíte i pivo, nějaké sladkosti. Ceny jsou velmi sympatické (pivo 2-3 BGN, polévky 3-4 BGN, hlavní jídlo 5-15 BGN, šopský salát 4-6 BGN). Bulharská kuchyně je vynikající! Vařit si venku u chaty vlastní jídlo je zbytečné. S sebou je třeba si vzít studené svačiny a obědy na túry na celkem 5 dní - během přechodu hor není možné dokupovat základní potraviny. První noc v hotelu v Bansku dostaneme vynikající polopenzi formou švédských stolů. Na snídani jsou v nabídce salámy, sýry, vajíčka, párky, ovoce a zelenina, olivy, jogurty, műsli, čaj, káva; na večeři pak polévka, výběr ze 3 jídel, zeleninový salát, dezerty a v ceně hotelové večeře jsou i alko a nealko nápoje.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava
Cestovní doklady: Platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a s drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), pro případ náročnějších podmínek na hřebenech a svazích mačky. Sněžnice, lavinovou výbavu a mačky vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4


Zimní sněžnicový přechod tvoří 3 přechodové túry mezi chatami a 2 jednodenní túry s návratem na stejnou chatu (tyto túry lze zkracovat či si zařadit odpočinek). Celkově je zimní přechod středně náročný, náročnost přechodu do značné míry ovlivní počasí, teplota, aktuální stav sněhové pokrývky a podmínky na hřebenech a svazích hor - podle toho budeme túry případně uzpůsobovat. Čekají nás túry mírnějšími terény do zasněžených dolin se zamrzlými horskými jezery, ale i relativně náročnější přechody dvou horských sedel se strmějšími svahy. Dle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy vysoké přes 2600 m. Na túrách strávíme obvykle okolo 5-7 hodin včetně přestávek. Překonávané denní převýšení bude mezi 500-1000 m ve stoupání a totéž v klesání. Budeme se pohybovat v nadmořských výškách 1600 - 2700 m. Na některých úsecích je zimní tyčové značení. Velikost naší skupinky bude cca do 10 osob.

Bulharsko - sněžnicový přechod po chatách

Bulharsko - sněžnicový přechod po chatách

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Ukrajina - zimní přechod Boržavy

Silvestrovský přechod poloniny Boržava do Koločavy na sněžnicích

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Jednodenní sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Jahorina nedaleko Sarajeva

Ukrajina - zimní přechod Hoverly a Svidovce

Sněžnicový přechod polonin na Podkarpatské Rusi

Kurz pohybu na sněžnicích

Hrubý Jeseník – Praděd, osada Vidly a blízké okolí

Makedonie - zimní přechod

Sněžnicový přechod na Šar Planině a Bistra Planině

Nízké Tatry - zimní přechod

Sněžnicový přechod Ďumbiérských Tater po chatách (Slovensko)