Bulharsko - přechod Rily a Pirinu na sněžnicích

Zimní přechod nejvyšších bulharských hor se spaním na chatách

Na sněžnicích si užijeme zimní dobrodružství v nejvyšších bulharských pohořích Rila a Pirin. Vychutnáme si zimní nádheru vysokých hor, okamžiky absolutní samoty a opuštěnosti mimo civilizaci, ale i zábavu v partě podobně naladěných nadšenců. O bezpečný pohyb v horském terénu se postará zkušený průvodce. Přespávat budeme převážně v horských chatách ve výškách 1900-2250 m s neopakovatelnou atmosférou, ale dvě noci strávíme i dole v nížině v pohodlí hotelu, takže si stihneme užít i vyhlášenou bulharskou gastronomii a kulturu v místních stylových restauracích, hospodách a vinárnách. Na horských chatách vaří chutné bulharské snídaně a večeře, díky čemuž absolvujeme celý přechod pouze se středně velkým batohem.

Čekají nás túry mírnějšími terény do zasněžených dolin se zamrzlými horskými jezery, ale i relativně náročnější přechody dvou horských sedel se strmějšími svahy. Dle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme o výstup v mačkách na nejvyšší vrchol Bulharska a celého Balkánu Musalu (2926 m) a na výhledový vrchol Bezbog (2649 m). Za dobrého počasí shlédneme z nejvyššího bodu Balkánu celé hřebeny pohoří Rila a Pirin a během přechodu fantastickou pyramidu nejvyšší hory Vichren, široký masív hory Kamenica, divoký hlavní hřeben Pirinu se sněhovými převějemi či rozeklané věže Stražite v masívu Poležan. Po túrách zregenerujeme v termálech Sapareva Banja a v Dobriništi v místních moderních nebo starších tureckých minerálních lázních.

Bulharský sněžnicový přechod tvoří dva přechody (dvou a tří denní) mezi chatami a jedna jednodenní túra. Náročnost přechodu do značné míry ovlivní počasí, teplota, aktuální stav sněhové pokrývky a podmínky na hřebenech a svazích hor - podle toho budeme túry případně uzpůsobovat. Na túrách strávíme obvykle okolo 5-7 hodin včetně přestávek. Překonávané denní převýšení bude mezi 500-1000 m ve stoupání a totéž v klesání. Dopravu budeme mít společnou se zájezdy lyžařů a skialpinistů. Velikost naší skupinky bude cca 10 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 13 hod z Brna přes Bratislavu, přejezd Maďarska, noční přejezd Srbska.
  • 2. den: Příjezd do Borovce v pohoří Rila kolem 8 hod, výjezd lanovkou k chatě Jastrabec. Výstup na sněžnicích k chatě Musala a dále k jezerům Aleko a Ledenoto. Pro zájemce pokus o náročnější výstup v mačkách na nejvyšší vrchol celého Bulharska Musalu (2926 m), návrat k lanovce a sjezd do Borovce, odjezd taxíky nebo skibusem na ubytování v Samokovu, ubytování se v hotelu a obhlídka místních hospůdek. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Zahájení dvoudenního přechodu v pohoří Rila. Autobusem nebo taxíky výjezd na parkoviště Maljovica. Lesním terénem kolem chat Vada a Lovna výstup až nad hranici lesa do oblasti Sedmi Rilských jezer, k chatě Rilská jezera, ubytování na 1 noc. (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 300 m)
  • 4. den: Sněžnicová túra kolem Sedmi rilských jezer s nádhernými horskými panoramaty (5 hod, ↑ 500m, ↓ 500 m). Odpoledne sjezd lanovkou a následně taxíky do vesničky Sapareva Banja, návštěva termálních lázní. Večerní přejezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování se na 1 noc a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
  • 5. den: Výjezd auty na Banderišku Poljanu nad Bansko. Zahájení třídenního přechodu pohoří Pirin na sněžnicích výstupem k chatě Vichren (1955 m). Od chaty přechod do krásného horského údolí s Banderiški jezery. Strmější výstup do sedla Todorinata Porta (2560 m) pod vrcholem Todorka. Dolů kolem jezer Vasilaški (2220 m - 2130 m) na chatu Demjanica (1900 m), ubytování na 1 noc. (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 650 m)
  • 6. den: Z chaty Demjanica přechod kolem Valjavišských jezer a přes sedlo Džengalska Porta (2478 m), zimní putování bohem zapomenutým krajem na horskou chatu Bezbog (2240 m), ubytování na 1 noc. (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 400 m)
  • 7. den: Dopolední výstup na sněžnicích na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek dále na hřeben směrem k vrcholu Poležan (4 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Odpoledne sjezd lanovkou na chatu Goce Delčev. Taxíky dolů do tradičnější vsi Dobriniště. Zasloužený relax a očista v termálech. Návrat do Banska. Večerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
  • 8. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

Jednu noc v hotelu v Samokově, jednu noc v hotelu v Bansku a celkem 3 noci na horských chatách v pohoří Rila a Pirin. Chatové nocování proběhne vždy po 1 noci na chatě Rilská jezera, Demjanica a Bezbog. Na chatách se spí v jednoduchých velkých společných vícelůžkových pokojích, kde jsou k dispozici deky na přikrytí. I přes to, že se zde topí, se z hygienických důvodů doporučuje vzít si vložku do spacáku nebo lehký spacák. Chaty Rilská jezera a Bezbog mají sprchu s teplou vodou, na chatě Demjanica sprcha není. 4. a 8. den si užijeme příjemnou relaxaci v termálech Sapareva Banja a Dobrinište. V hotelech v Samokově a Bansku budeme ve 2lůžkových pokojích se sociálním zařízením. Na hotelech je restaurace i wifi.

Stravování

Na všech chatách si můžete koupit chutné snídaně a večeře. Na snídani bývají omelety nebo chleba s džemem a balkánským sýrem, čaj, káva. Na večeři jsou v nabídce většinou 1-3 druhy polévek, skvělý šopský salát a několik druhů teplého jídla - omelety se sýrem, maso s rýží či bramborami a zeleninou, někdy steak, na chatě Bezbog mívají i grilované pstruhy. Samozřejmě koupíte i pivo, nějaké sladkosti. Ceny na chatách a v restauracích jsou podobné jako u nás. Bulharská kuchyně je vynikající! Vařit si venku u chaty vlastní jídlo je zbytečné. S sebou je třeba si vzít studené svačiny a obědy na túry na celkem 5 dní - během přechodů hor není možné dokupovat základní potraviny. První noc v hotelu v Samokově je snídaně formou bufetu, večeři si můžeme dát v restauraci na hotelu nebo zajít do hospůdek v blízkém okolí. Čtvrtou noc v hotelu v Bansku dostaneme vynikající polopenzi formou bufetu.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: Platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a s drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), pro případ náročnějších podmínek na hřebenech a svazích mačky. Sněžnice, lavinovou výbavu a mačky vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, mapy, vybavení)

Bulharsko - přechod Rily a Pirinu na sněžnicích

Bulharsko - přechod Rily a Pirinu na sněžnicích