Bulharsko - lyžování v Borovci a Bansku

Lyžování v nejlepších bulharských skiareálech v pohoří Rila a Pirin

Bulharské hory jsou v posledních 10 letech vnímány evropskými lyžaři jako vhodná alternativa k nabídce alpských středisek. V Bulharsku bylo vybudováno velké množství moderních lanovek a vleků, které směle snesou srovnání s menšími alpskými skiareály. Celková atmosféra bulharských hor je velmi přívětivá a přístup místních lidí přátelský. Pobyt ve dvou nejlepších bulharských lyžařských střediscích v Borovci a Bansku je tak ideální pro zájemce o lyžování a snowboarding na špičkových tratích, kteří sportovní vyžití rádi zkombinují s večerním životem a poznáním něčeho nového v netradiční destinaci.
Ubytovaní budeme 3 noci v hotelu v Samokově v pohoří Rila a 3 noci v hotelu v Bansku v pohoří Pirin. Na hotelech budeme mít připravenou snídani nebo polopenzi formou bufetu a ochutnáme také skvělou místní kuchyni. Denní program závisí na každém, lyžovat lze celý pobyt nebo si můžete udělat mezi lyžováním pauzu a poznávat bulharský život v termálech, historickém Bansku a místních hospůdkách. Společně s naším zájezdem pojedou stejným autobusem i další skupiny skialpinistů a sněžničářů.

Skiareál v Bansku se rozkládá na severní straně pohoří Pirin ve výšce 900-2560 m, což společně s podnebím zajišťuje překvapivě bohatou sněhovou nadílku (průměrně 2,5-3 m sněhu). Bansko je nejmodernější bulharský areál s velkým výběrem až 75 km perfektně upravených širokých sjezdovek. Je také známé perfektními podmínkami pro freeride v prašanu v okolí sjezdovek. I přesto, že je v současné době Bansko v kurzu a jezdí sem lyžaři z celé Evropy, ceny restaurací v Bansku zůstaly na příjemné bulharské úrovni. Historické Bansko má na 120 památek z původní zástavby a nabízí velké množství tradičních vinárniček s možností jídla (mechan), bazény, sauny a celkové kvalitní turistické zázemí.
Skiareál Borovec v pohoří Rila je druhý největší v Bulharsku, leží hned pod nejvyšším vrcholem Balkánu - horou Musala (2925 m). Rozkládá se v nadmořské výšce 1340-2550 m, délka všech značených sjezdovek je 58 km, nejdelší sjezdovka má 12 km, v areálu je také snowpark.
Jako třešničku na dortu můžeme navštívit i zapadlejší lyžařské středisko ve vsi Dobriniště s původní atmosférou, případně zregenerovat v místních moderních nebo starších tureckých minerálních lázních.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Příjezd do Samokova v pohoří Rila, ubytování se na 3 noci a obhlídka místních hospůdek.
  • 3.-5. den: Tři dny lyžování a snowboardění v Borovci, kam nás vždy ze Samokova 9 km popoveze náš autobus. 5.den po lyžování večerní přejezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování se na 3 noci a seznámení se s vyhlášenými hospůdkami a mechanami. Při přejezdu návštěva horkých lázní Separeva Banja.
  • 6.-8. den: Tři dny lyžování a snowboarding v Bansku, jeden den možnost výletu naším autobusem do přilehlého střediska Dobriniště (starší sjezdovky, termální lázně - banja). Osmý den po lyžování večerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
  • 9. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

3x v hotelu Grand v Samokově ve 2-4lůžkových pokojích se sociálním zařízením. Na hotelu je restaurace, wifi. Samokov je menší městečko s obchůdky a restauracemi, kde ceny nejsou vyhnané nahoru jako v nedalekém lyžaři narvaném Borovci, kde můžeme strávit jeden večer. Borovec je menší vesnice s hotely a spoustou hospod, barů, restaurací a diskoték v poměrně malém centru.
3x v hotelu Maria-Antoaneta Residence v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech. Všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení, některé pokoje mají vlastní kuchyňský kout a balkón. Součástí hotelu je příjemná restaurace a lobby s možností posezení u krbu. Hotel je situován v klidném prostředí na jižním okraji města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kaváren a supermarketů. Hotel leží asi 400 m od gondoly. Na hotelu je wi-fi zdarma, bazén, sauna a lyžárna.

Stravování

Na hotelu v Samokově budeme mít nachystanou snídani formou bufetu, večeři si můžeme dát v restauraci na hotelu nebo zajít do blízkého okolí. V Bansku nás čeká polopenze formou bufetu, kde jsou na snídani v nabídce salámy, sýry, vajíčka, párky, zelenina, ovoce, jogurty, müsli, čaj, káva. Na večeři pak výběr ze 3 jídel, které se denně obměňují, dále polévka, zeleninový salát, olivy, dresingy, dezerty, džus, voda, káva, čaj, víno, pivo. Oběd si můžete zakoupit v restauraci na svahu. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny na svahu, ale i tam je dostatek možností), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 2-4 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 8-15 Lv, šopský salát 3-8 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Restaurace na svahu jsou 2-3x dražší než dole ve městě. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Sjezdovky a vleky:
Bansko - v moderním areálu na úpatí Pirinu ve výšce 990-2560 m je velké množství sjezdovek, lanovek a vleků - mapka sjezdovek. Lanovky jsou nové a plně odpovídající západním standardům, sjezdovky jsou denně upravovány. Zájemci o freeride se mohou vyřádit v přilehlých lesíčcích. Celková délka lanovek a vleků je přes 25 km (2 kabinky, 8 sedačkových lanovek, 4 vleky), celková délka všech značených sjezdovek je 75 km. Ceny skipasů: 2022 celodenní skipas 79 Lv (40 €), studenti 70 Lv, děti do 12 let 43 Lv, děti do 7 let 1 Lv, bezkontaktní karta (záloha 5 Lv). Skipas na 3 dny stojí 229 Lv (tzn. den za 76,6 Lv).
Borovec v pohoří Rila je druhý největší bulharský skiareál, leží hned pod nejvyšším vrcholem Balkánu - horou Musala (2925 m). Rozkládá se v nadmořské výšce 1340-2550 m. Délka všech značených sjezdovek je 52 km, z nichž je 5 km černých, 27 km červených a 20 km modrých, nejdelší sjezdovka má 12 km, v areálu je také snowpark. Celková délka lanovek a vleků je asi 14 km (nejdelší gondola 5 km, 4 čtyřsedačky a 7 vleků). Ceny skipasů: 2022 celodenní skipas 75 Lv (38€) , studenti (14-22 let) a senioři (nad 65 let) 54 Lv (27€), děti (7-12 let) 44 Lv (22€). Skipas na 3 dny stojí 200 Lv (102€), studenti a senioři 145 Lv (74€), děti 110 Lv (56€).
Obě střediska nabízí lyžařům a snowboardistům kompletní zázemí: půjčovny lyží, snowboardů a sněžných skútrů, úschovny, paragliding, lyžařské školy. Ve střediscích je dostatek restaurací alpského vzhledu, bohužel i ceny jsou výrazně vyšší než dole ve městě.
Dobriniště - vzpomínka na to, jak se lyžovalo na Balkáně dříve, bulharská klasika, starší středisko se sjezdovkami ve výšce 1485-2240 m, starší pomalá dvousedačka 3 km, cca 5 km sjezdovek. Na vrcholu lanovky parádní horská chata Bezbog s balkánskými cenami. Celodenní skipas: 2021 35 Lv (17 €).

Bulharsko - lyžování v Borovci a Bansku

Bulharsko - lyžování v Borovci a Bansku