Bulharsko v zimě - Bansko a Borovec

Lyžování ve dvou nejlepších skiareálech v pohořích Pirin a Rila

Zájezd Bulharsko v zimě - Bansko a Borovec v letošním roce nemáme v nabídce, můžete si vybrat z našich dalších zimních zájezdů na Balkán a východ (např. Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Silvestr v Černé Hoře, Silvestr na Ukrajině) nebo sněžnicových kurzů a přechodů hor.

Bulharské hory jsou v posledních 10 letech vnímány evropskými lyžaři jako vhodná alternativa k nabídce alpských středisek. V Bulharsku bylo vybudováno velké množství zcela moderních lanovek a vleků, které směle snesou srovnání s menšími alpskými skiareály. Celková atmosféra bulharských hor je velmi přívětivá a přístup místních lidí přátelský. Pobyt v Bansku a Samokově je tak ideální pro zájemce o lyžování a snowboarding na špičkových tratích, kteří sportovní vyžití rádi zkombinují s večerním životem a poznáním něčeho nového...

Nocovat budeme ve 2 hotelech - 4 noci v Bansku (pohoří Pirin) a 3 noci v Samokově (pohoří Rila). Ráno budeme mít připravenou snídani a na večeři si můžeme zajít do jedné z mnoha hospůdek ve městě. Denní program závisí na každém, lyžovat lze 7 dní nebo si můžete udělat mezi lyžováním pauzu a poznávat bulharský život v termálech či výletech do hor (pěšky, na sněžnicích či skialpech). Oba hotely jsou vybaveny saunou a wi-fi.

LYŽOVÁNÍ, SNOWBOARDING, FREERIDE - Skiareál v Bansku se rozkládá na severní straně pohoří Pirin ve výšce 1100-2500 m, což společně s podnebím zajišťuje překvapivě bohatou sněhovou nadílku (průměrně 2,5-3 m sněhu). Bansko je nejmodernější bulharský areál s velkým výběrem z až 70 km perfektně upravených širokých sjezdovek. I přesto, že je v současné době Bansko v kurzu a jezdí sem lyžaři z celé Evropy, ceny restaurací dole v Bansku zůstaly na příjemné bulharské úrovni. Historické Bansko má na 120 historických památek z původní zástavby a nabízí velké množství tradičních vinárniček (mechan), diskotéky, bazény, sauny a vůbec kvalitní turistické zázemí. Skicentrum Borovec v pohoří Rila je druhý největší bulharský skiareál ležící ve výšce 1400-2560 m, délka všech značených sjezdovek je 58 km. A jako třešničku na dortu můžeme navštívit i zastaralejší středisko Dobriniště s tureckými termálními lázněmi.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 21 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
  • 2. den: Příjezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
  • 3.-6. den: 4 dny lyžování a snowboarding v Bansku, 1 den možnost výletu naším autobusem do přilehlého střediska Dobriniště (starší sjezdovky, termální římské lázně - banja). 6. den přejezd do Samokova (v případě špatného počasí je možné si místo lyžování zajet do termálů a navštívit Rilský monastýr).
  • 7.-9. den: Tři dny lyžování v Borovci v pohoří Rila pod nejvyšší horou Bulharska i celého Balkánu Musalou (2925 m). 9. den kolem 17 hod odjezd a noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
  • 10. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: V hotelech se snídaní - 4x v hotelu Avalon v Bansku asi 500 m od centra a 3x v Samokově v hotelu Bistrica asi 2 km od centra. Ubytovaní budeme v 2lůžkových pokojích nebo v apartmánech pro 4 osoby se dvěma 2lůžkovými pokoji. Apartmány i pokoje mají vlastní sociální zařízení. Součástí hotelů je i restaurace, bar, sauna, wifi a společenská místnost. Z Banska je to k dolní stanici lanovky asi 20 minut pěšky a ze Samokova do Borovce dojedeme asi 6 km naším autobusem.

Stravování: Každý den budeme mít v hotelu připravenou snídani formou bufetu. K dispozici bude čaj, káva, mléko, džus, pečivo, máslo, salámy, sýry, jogurt, cereálie, džem, ovoce nebo zelenina. Na večeři (a někdy i na oběd) si zajdeme do jedné z mnoha místních hospůdek na výborné bulharské speciality. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny na svahu, ale i tam je dostatek restaurací), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 1,5-2,5 Lv, polévky 1-3 Lv, jídlo 3-10 Lv, šopský salát 3-4 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Restaurace na svahu jsou asi 2x dražší než dole ve městě. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Bulharsko - informace o zemi

Sjezdovky a vleky:
Bansko - ve zcela novém a moderním areálu na úpatí Pirinu je velké množství sjezdovek, lanovek a vleků. Areál byl v posledních letech rekonstruován a většina lanovek je zcela nová a plně odpovídající západním standardům. Většina sjezdovek je denně upravována kvalitními rolbami, asi třetina sjezdovek je záměrně ponechána neupravená. Zájemci o freeride se mohou vyřádit na neupravovaných sjezdovkách a v přilehlých "lesíčcích" (freeride). Celková délka lanovek a vleků je přes 25 km (1 gondola, 7 čtyřsedaček, 6 vleků), celková délka všech značených sjezdovek je 70 km. V roce 2014 stála celodenní permanentka 58 Lv (29 €), studenti 52 Lv, děti do 12 let 40 Lv, jedná se o bezkontaktní kartu (záloha 5 Lv). Skipas na 4 dny stojí 224 Lv (tzn. den za 56 Lv). Lyžařům se nabízí kompletní zázemí: půjčovny lyží, snowboardů a sněžných skútrů, úschovny, paragliding, lyžařské školy nabízející třeba skialpinismus či extrémní lyžování. Ve středisku je dostatek restaurací alpského vzhledu, bohužel i ceny jsou výrazně vyšší než dole v Bansku, ale jsou pořád příjemnější než v Alpách.
Borovec - druhý největší bulharský skiareál se nachází v pohoří Rila, hned pod nejvyšším vrcholem Balkánu - horou Musala (2925 m), v nadmořské výšce 1400-2560 m, délka všech značených sjezdovek (mapa) je 58 km, nejdelší sjezdovka má 12 km, v areálu je snow park. Celková délka lanovek a vleků je asi 14 km (nejdelší gondola 5 km, 4 čtyřsedačky a 7 vleků). Celodenní skipas stál v roce 2014 55 Lv (28 €).
Dobriniště - jednou můžeme pro zajímavost zajet naším autobusem do sousedního střediska Dobriniště (denní skipas asi 30 Lv), které je zastaralejší a má ještě ráz balkánských hor, nahoře na sjezdovce je pravá horská chata s bulharskými cenami.

Fotky z minulých zájezdů do Banska: Aleš Paděra - Bulharsko: Bansko 2003-4.

Seznam sjezdovek - Bansko: Banskoski.com - sjezdovky, Bansko - popis freerideových terénů na Freeskiing.cz

Počasí - Bansko: Seznam několika odkazů na počasí v bulharských horách

Plánek střediska - Bansko (sjezdovky, lanovky, lyžařské vleky)

Mapa k zájezdu Bulharsko: Bansko - sjezdovky v Bansku a Dobriništi


Zobrazit mapu zájezdu Bulharsko - Bansko v zimě na větší mapě

Bulharsko v zimě - Bansko a Borovec

Bulharsko v zimě - Bansko a Borovec

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Silvestr v Bulharsku

Lyžování a freeride v nejlepším bulharském skiareálu Bansko v pohoří Pirin

Zakarpatská Ukrajina v zimě

Bukovel a Dragobrat - lyžování, snowboarding a freeride

Makedonie v zimě

Lyže, snowboard, freeride a skialp na Popově Šapce a v Mavrovu

Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Toulky krajem Nikoly Šuhaje, sněžnice, lyžování a místní folklór

Silvestr v Černé Hoře

Durmitor a Bjelasica - snowboarding, freeride, lyžování, sněžnice

Bosna a Hercegovina v zimě

Lyžování na olympijských sjezdovkách Jahorina a Bjelašnica