Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu

Skialpové túry v bulharských horách s výstupy na vrcholy okolo 2700 m

Bulharská pohoří Pirin a Rila jsou jako stvořené pro skialp a freeride. Náš zájezd je určen milovníkům zimních hor, kteří si chtějí vyšlápnout na opuštěné vrcholy a užít si krásné sjezdy na, pro běžné lyžaře, nedostupných svazích. Budeme se pohybovat v nejhezčích částech pohoří Rila a Pirin. Pro přiblížení se na hřeben a maximální využití sněhové nadílky využijeme několikrát lanovky nebo místní taxíky. Podle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy Chvojnati vrch (2635 m), Bezbog (2649 m), Džano (2668 m) a na nejvyšší horu Balkánu Musala (2926 m). Během programu také zregenerujeme v termálech Sapareva Banja a ve vsi Dobriniště v místních moderních nebo starších tureckých minerálních lázních. Ubytováni budeme 2 noci v hotelu v Samokově v pohoří Rila a 3 noci v hotelu v Bansku v pohoří Pirin. Na hotelech budeme mít připravenou snídani nebo polopenzi formou bufetu a ochutnáme také skvělou místní kuchyni ve vyhlášených hospůdkách horských středisek Bansko a Borovec nebo na horských chatách během túry.

Tento zájezd je vhodný pro pokročilé skialpinisty, kteří s jistotou zvládají výstupy i sjezdy ve volném terénu, tak i pro začátečníky, kteří bezpečně sjedou sjezdovky všech obtížností a chtějí se zdokonalit v jízdě ve volném terénu. Průvodci na místě rozdělí účastníky na skupinky a trasu a délku každé túry budou přizpůsobovat výkonnosti a schopnostem svého družstva. Čekají nás jednodenní skialpové túry v nádherných zimních horách. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v převážně volném terénu s proměnlivou strukturou sněhu. Na túrách strávíme denně většinou 6-7 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 500-1100 m nahoru a 1300-1700 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Kterýkoli den je možné si místo skialpové túry koupit skipas a věnovat se lyžování a freeridu v dosahu sjezdovek. Společně s naším zájezdem pojedou stejným autobusem i další skupiny lyžařů a sněžničářů.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 13 hod z Brna přes Bratislavu, přejezd Maďarska, noční přejezd Srbska.
  • 2. den: Příjezd do Borovce kolem 8 hod, výjezd lanovkou k chatě Jastrabec. Výstup na skialpech k chatě Musala a dále k jezerům Aleko a Ledenoto. Pro zájemce náročnější pokus o výstup v mačkách na nejvyšší vrchol celého Bulharska i Balkánu Musalu (2926 m) nebo sjíždění svahů na skialpech v okolí Musaly. Sjezd údolím potoka Musalenska až do Borovce, odjezd taxíky nebo skibusem na ubytování v Samokovu, ubytování se na 2 noci a obhlídka místních hospůdek. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 1500 m)
  • 3. den: Autobusem nebo taxíky výjezd na parkoviště Maljovica. Skialpová túra ke stejnojmenné chatě, výstup a sjíždění svahů pod hřebenem majestátní hory Maljovica (2738 m). (5-6 hod, ↑ 600-800 m, ↓ 600-800 m)
  • 4. den: Přejezd do vesničky Sapareva Banja, výjezd taxíky a lanovkou na chatu u Rilských jezer (2100 m). Skialpová túra krásnou oblastí Sedmi rilských jezer (6 hod, ↑ 500-800 m, ↓ 500-800 m). Při návratu návštěva horkých lázní Separeva Banja. Večerní přejezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování se na 3 noci a seznámení s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
  • 5. den: Výjezd taxíkem na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m) v bohem zapomenutém kraji. Skialpová túra k Popovu jezeru a až na skvělý výhledový vrchol Džano (2668 m). Sjezd až na chatu Goce Delčev (6 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 1200-1500 m). Při návratu z túry do Banska relax v termálech ve vsi Dobriniště.
  • 6. den: Ranní výjezd auty do údolí pod Vichren. Výstup na skialpech kolem chaty Banderica a Vichren do doliny s Banderiški jezery nebo k Muratovu jezeru a dle sněhových podmínek až na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren přímo nad námi. Sjezd až do Banska. (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1600 m)
  • 7. den: Výjezd lanovkou na chatu Bezbog. Skialpový výstup na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan (2851 m). Sjezd dolů až k chatě Goce Delčev (5 hod, ↑ 450-600 m, ↓ 1200-1350 m). Zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště. Večerní odjezd z Banska, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
  • 8. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

2x v hotelu Grand v Samokově ve 2-4lůžkových pokojích se sociálním zařízením. Na hotelu je restaurace, wifi. Samokov je menší městečko s obchůdky a restauracemi, kde ceny nejsou vyhnané nahoru jako v nedalekém, lyžaři narvaném Borovci, kde můžeme strávit 1 večer. Borovec je menší vesnice s hotely a spoustou hospod, barů, restaurací a diskoték v poměrně malém centru.
3x v hotelu Maria-Antoaneta Residence v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech. Všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení, některé pokoje mají vlastní kuchyňský kout a balkón. Součástí hotelu je příjemná restaurace a lobby s možností posezení u krbu. Hotel je situován v klidném prostředí na jižním okraji města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kaváren a supermarketů. Hotel leží asi 400 m od gondoly. Na hotelu je wi-fi zdarma, bazén, sauna a lyžárna. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na hotelu v Samokově budeme mít nachystanou snídani formou bufetu, večeři si můžeme dát v restauraci na hotelu nebo zajít do blízkého okolí. V Bansku nás čeká polopenze formou bufetu, kde jsou na snídani v nabídce salámy, sýry, vajíčka, párky, zelenina, ovoce, jogurty, müsli, čaj, káva. Na večeři pak výběr ze 3 jídel, které se denně obměňují, dále polévka, zeleninový salát, olivy, dresingy, dezerty, džus, voda, káva, čaj, víno, pivo. Oběd si můžete zakoupit v restauraci na svahu. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny na svahu, ale i tam je dostatek možností), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR, výběr a kvalita jídel je překvapující. Restaurace na svahu jsou 2-3x dražší než dole ve městě. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Bulharsko: skialp na Pirinu - videosestřih ze zájezdu z února 2021:

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Bulharsko - lyžování v Borovci a Bansku

Lyžování v nejlepších bulharských skiareálech v pohoří Rila a Pirin

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska