Bulharské hory na skialpech

Skialpové túry v pohoří Pirin s výstupy na vrcholy okolo 2700 m

Bulharské pohoří Pirin je jak stvořené pro zimní sportovní aktivity jako je skialpinismus a freeride. Náš zájezd je určen milovníkům zimních horských terénů, kteří si chtějí užít krásné sjezdy v bezpečném, ale zároveň pro běžné lyžaře nedostupném terénu. Budeme se pohybovat v okolí lyžařského střediska Bansko, v jehož historickém centru najdete na 120 památek z původní zástavby, a které nabízí spousty tradičních vinárniček s možností jídla (mechan) s přívětivou bulharskou atmosférou. Ráno na hotelu budeme mít vždy připravenou snídani a na večeři si můžeme zajít na skvělou místní kuchyni do jedné z mnoha restaurací ve městě. Po 2 dny pak bude východištěm našich túr horní stanice lanovky u horské chaty Bezbog ve výšce 2200 m, kde si budeme užívat pravé horské atmosféry a vysokých vrcholků hor téměř na dosah. Dokonale prozkoumáme okolí obou a podle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy Tsamomogilski Chal (2681 m), Todorka (2764 m), Bezbog (2649 m) a Džano (2668 m), odkud shlédneme panorama zasněžených drsnějších pirinských hor. Na závěr zregenerujeme ve vsi Dobriniště v místních moderních nebo starších tureckých termálech.

Čekají nás jednodenní skialpové túry v nádherných zimních horách. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v převážně volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Na túrách strávíme denně většinou 6-7 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 500-1100 m nahoru a 1300-1700 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Kterýkoli den je možné si místo skialpové túry koupit skipas a věnovat se lyžování a freeridu v dosahu sjezdovek. Dopravu a ubytování budeme mít společnou se zájezdy lyžařů a sněžničářů. Velikost naší skupinky bude cca do 7 osob.

Bulharsko je BEZ COVID-TESTU při odjezdu i při návratu do ČR! Bulharsko, jako jedna z mála zemí, nevyžadovalo test při příjezdu do země již od léta. Od 11.1.2021 bylo zařazeno na oranžový seznam zemí se středním rizikem nákazy, a proto není třeba test ani po návratu do ČR.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
 • 3. den: Výjezd auty nad Bansko. První výšlap na skialpech - na plošinu ve výšce 2450 m a za dobrých podmínek až na vrchol Tsamomogilski chal (2681 m). Sjezd po bývalé červené sjezdovce s panoramatickými výhledy na celé lyžařské středisko i pohoří Rila do údolí a dále až do Banska. (6 hod, ↑ 850-1100 m, ↓ 1450-1700 m)
 • 4. den: Ranní výjezd auty do údolí pod Vichren. Výstup na skialpech kolem chaty Banderica a Vichren do doliny s Banderiški jezery a dle sněhových podmínek až na vrchol Todorka (2764 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren přímo naproti jako na dlani. Sjezd až do Banska. (6-7 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1750 m)
 • 5. den: Výjezd busem na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m) v bohem zapomenutém kraji. Skialpový výstup na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan (2851 m). Sjezd dolů až k chatě Goce Delčev. (5 hod, ↑ 450-600 m, ↓ 1200-1350 m)
 • 6. den: Lyžování na špičkových sjezdovkách v Bansku či freeride na neupravovaných sjezdovkách a v přilehlých lesíčcích.
 • 7.den: Výjezd lanovkou na chatu Bezbog. Skialpová túra k Popovu jezeru a až na skvělý výhledový vrchol Džano (2668 m). Sjezd až na chatu Goce Delčev. (6-8 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 1200-1500 m)
 • 8. den: Zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště nebo prohlídka historického centra Banska. Podvečerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
 • 9. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

6x v hotelu v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech - všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení, vlastní kuchyňský kout a balkón. Hotel leží asi 1,2 km od sjezdovek a 500 m od centra, bezplatná kyvadlová doprava (skibus) jezdí každých 15 minut, případně je to k dolní stanici lanovky asi 25 minut pěšky. Na hotelu je wi-fi zdarma. V ceně je i využití sauny a wellness v jiném blízkém hotelu.

Stravování

Každý den budeme mít v hotelu připravenou snídani formou bufetu, případně je možné si objednat i individuální snídani. Na večeři (a 1-2x i na oběd) si zajdeme do jedné z mnoha místních hospůdek na výborné bulharské speciality. Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 1,5-3 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 5-15 Lv, šopský salát 3-6 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Jen restaurace na svahu jsou asi 2x dražší než dole ve městě. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí. Na cca 4 celodenní túry je třeba vlastní studený oběd. Nevozte si příliš jídla z domova (vezměte si jen základ na zmíněné 4 studené obědy a případně další energetické svačiny na túry, pečivo dokoupíte na místě).

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

 • 27.02.2021 - 07.03.2021
 • 9 dní
 • Číslo: 168
 • 11 600 Kč
 • Rezervace

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3


Čekají nás jednodenní skialpové túry v nádherních zimních horách. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v převážně volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Na túrách strávíme denně 6-7 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se nádhernou zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 500-1100 m nahoru a v rozmezí 1300-1700 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko s menším batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky - podle toho budeme túry přizpůsobovat. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory.

Bulharské hory na skialpech

Bulharské hory na skialpech