Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu

Skialpové túry v bulharských horách s výstupy na vrcholy okolo 2700 m

Bulharská pohoří Pirin a Rila jsou jako stvořené pro skialp a freeride. Náš zájezd je určen milovníkům zimních hor, kteří si chtějí vyšlápnout na opuštěné vrcholy a užít si krásné sjezdy na pro běžné lyžaře nedostupných svazích. Budeme se pohybovat v okolí několika lyžařských středisek na Rile a na Pirinu. Pro přiblížení se na hřeben a maximální využití sněhové nadílky využijeme několikrát lanovky nebo místní taxíky. Podle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy Chvojnati vrch (2635 m), Bezbog (2649 m), Džano (2668 m) a na nejvyšší horu Balkánu Musala (2926 m). Během programu také zregenerujeme v termálech Sapareva Banja a ve vsi Dobriniště v místních moderních nebo starších tureckých minerálních lázních. Ubytovaní budeme 3 noci v hotelu v Borovci v pohoří Rila a 3 noci v hotelu v Bansku v pohoří Pirin. Na hotelech budeme mít připravenou snídani nebo polopenzi formou švédských stolů a ochutnáme také skvělou místní kuchyni ve vyhlášených hospůdkách horských středisek Bansko a Borovec nebo na horských chatách během túry.

Čekají nás jednodenní skialpové túry v nádherných zimních horách. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v převážně volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Na túrách strávíme denně většinou 6-7 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 500-1100 m nahoru a 1300-1700 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Kterýkoli den je možné si místo skialpové túry koupit skipas a věnovat se lyžování a freeridu v dosahu sjezdovek. Společně s naším zájezdem pojedou stejným autobusem i další skupiny lyžařů a sněžničářů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 21 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den:: : Příjezd do Borovce v pohoří Rila, ubytování na 3 noci a obhlídka lyžařské vesničky.
 • 3. den: Výjezd lanovkou k chatě Jastrabec. Výstup na skialpech k chatě Musala a dále k jezerům Aleko a Ledenoto. Pro zájemce náročnější pokus o výstup v mačkách na nejvyšší vrchol celého Bulharska i Balkánu Musalu (2926 m) nebo sjíždění svahů na skialpech v okolí Musaly. Sjezd údolím potoka Musalenska až do Borovce. (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 1500 m)
 • 4. den: Autobusem nebo taxíky výjezd na parkoviště Maljovica. Skialpová túra k stejnojmenné chatě, výstup a sjíždění svahů pod hřebenem majestátní hory Maljovica (2738 m). (5-6 hod, ↑ 600-800 m, ↓ 600-800 m)
 • 5. den: Autobusem do vesničky Sapareva Banja, výjezd taxíky a lanovkou na chatu u Rilských jezer (2100 m). Skialpová túra krásnou oblastí Sedmi rilských jezer (6 hod, ↑ 500-800 m, ↓ 500-800 m). Při návratu návštěva horkých lázní Separeva Banja. Večerní přejezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování se na 3 noci a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
 • 6. den: Výjezd taxíkem na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m) v bohem zapomenutém kraji. Skialpový výstup na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan (2851 m). Sjezd dolů až k chatě Goce Delčev. (5 hod, ↑ 450-600 m, ↓ 1200-1350 m). Při návratu z túry do Banska relax v termálech ve vsi Dobriniště.
 • 7.den: Ranní výjezd auty do údolí pod Vichren. Výstup na skialpech kolem chaty Banderica a Vichren do doliny s Banderiški jezery nebo k Muratovu jezeru a dle sněhových podmínek až na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren přímo nad námi. Sjezd až do Banska. (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1600 m)
 • 8.den: Výjezd lanovkou na chatu Bezbog. Skialpová túra k Popovu jezeru a až na skvělý výhledový vrchol Džano (2668 m). Sjezd až na chatu Goce Delčev (6-7 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 1200-1500 m). Zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště. Večerní odjezd z Banska, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
 • 9. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

3x v horském hotelu v Borovci ve 2-5 lůžkových pokojích a apartmánech, většinou s vlastním sociálním zařízením na pokoji. Borovec je menší vesnice s hotely a spoustou hospod, barů, restaurací a diskoték v poměrně malém centru. Vše (včetně lanovek) je v dosahu max 500 m. 3x v hotelu Maria-Antoaneta Residence v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech. Všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení, některé pokoje mají vlastní kuchyňský kout a balkón. Součástí hotelu je příjemná restaurace a lobby s možností posezení u krbu. Hotel je situován v klidném prostředí na jižním okraji města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kaváren a supermarketů. Hotel leží asi 400 m od gondoly a 1,5 km od centra. Na hotelu je wi-fi zdarma, bazén, sauna a lyžárna.

Stravování

Na hotelu v Borovci budeme mít nachystanou snídani, na večeři si zajdeme do hospůdek a restaurací v blízkosti hotelu. V Bansku nás čeká polopenze formou švédských stolů, kde jsou na snídani v nabídce salámy, sýry, vajíčka, párky, zelenina, ovoce, jogurty, müsli, čaj, káva. Na večeři pak výběr ze 3 jídel, které se denně obměňují, dále polévka, zeleninový salát, olivy, dresingy, dezerty, džus, voda, káva, čaj, víno, pivo. Oběd na túry si budeme brát ve formě studené svačiny, některé dny se během túry občerstvíme na horských chatách. Nevozte si moc jídla z domova, protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 2-4 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 8-15 Lv, šopský salát 3-8 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Bulharsko: skialp na Pirinu - videosestřih ze zájezdu z února 2021:

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Čekají nás jednodenní skialpové túry v nádherných zimních horách. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v převážně volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Na túrách strávíme denně 6-7 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 500-1100 m nahoru a 500-1700 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, s menším batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky - podle toho budeme túry přizpůsobovat. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Kterýkoli den je možné si místo skialpové túry koupit skipas a věnovat se lyžování a freeridu v dosahu sjezdovek.

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu

Bulharsko - skialp na Rile a Pirinu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Silvestr v Bulharsku - lyžování v Bansku

Lyžování na 75 km sjezdovek v nejlepším bulharském skiareálu Bansko

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Makedonie - skialp na Šar Palnině a Pelisteru

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Zakarpatská Ukrajina na skialpech

Skialpové túry po poloninách ukrajinských Karpat