Bulharské hory na skialpech

Skialpové túry v pohoří Pirin s výstupy na vrcholy okolo 2700 m

Bulharské pohoří Pirin je jak stvořené pro zimní sportovní aktivity jako je skialpinismus a freeride. Náš zájezd je určen milovníkům zimních horských terénů, kteří si chtějí užít krásné sjezdy v bezpečném, ale zároveň pro běžné lyžaře nedostupném terénu. Budeme se pohybovat v okolí lyžařského střediska Bansko, v jehož historickém centru najdete na 120 památek z původní zástavby, a které nabízí spousty tradičních vinárniček s možností jídla (mechan) s přívětivou bulharskou atmosférou. Na hotelu budeme mít připravenou výbornou polopenzi formou švédských stolů. Po 2 dny pak bude východištěm našich túr horní stanice lanovky u horské chaty Bezbog ve výšce 2200 m, kde si budeme užívat pravé horské atmosféry a vysokých vrcholků hor téměř na dosah. Dokonale prozkoumáme okolí obou a podle sněhových a povětrnostních podmínek se pokusíme i o výstupy na dostupné výhledové vrcholy Tsamomogilski Chal (2681 m), Chvojnati vrch (2635 m) Bezbog (2649 m) a Džano (2668 m), odkud shlédneme panorama zasněžených drsnějších pirinských hor. Na závěr zregenerujeme ve vsi Dobriniště v místních moderních nebo starších tureckých termálech.

Čekají nás jednodenní skialpové túry v nádherných zimních horách. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v převážně volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Na túrách strávíme denně většinou 6-7 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 500-1100 m nahoru a 1300-1700 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory. Kterýkoli den je možné si místo skialpové túry koupit skipas a věnovat se lyžování a freeridu v dosahu sjezdovek. Dopravu a ubytování budeme mít společnou se zájezdy lyžařů, sněžničářů vyrážejících na jednodenní túry a přechodářů. Velikost naší skupinky bude cca do 7 osob na 1 skialpinistického průvodce.

Už i do Bulharska jsou nutné testy. Letos už to lepší nebude a bez testů si nezalyžujeme. Bulharsko je i nadále jedinou evropskou zemí, kde se dá normálně lyžovat, fungují zde lanovky, sjezdovky, hotely, termály a hotelové restaurace! Aktuální povinnosti jsou tyto: PCR test před odjezdem, antigenní test v Bansku (25 Lv), vyplnění příjezdového formuláře, PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu (zájemce zavezeme busem rovnou na test za 990 Kč). Podrobnosti: informace k povinnostem a testům v Bulharsku.
Aktuálně platné omezení pohybu po ČR a zákaz cestování mimo okres se nevztahuje na cestování do zahraničí. Pro cestu busem, vlakem či autem napříč republikou do Brna a po zájezdu zpět domů je třeba mít vyplněné čestné prohlášení (DOCX) s důvodem "vycestování z ČR" a vytištěnou smlouvu o zájezdu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Banska v pohoří Pirin, ubytování a seznámení se s vyhlášenými místními hospůdkami a mechanami.
 • 3. den: Výjezd auty nad Bansko. První výšlap na skialpech - na plošinu ve výšce 2450 m a za dobrých podmínek až na vrchol Tsamomogilski chal (2681 m). Sjezd po bývalé červené sjezdovce s panoramatickými výhledy na celé lyžařské středisko i pohoří Rila do údolí a dále až do Banska. (6 hod, ↑ 850-1100 m, ↓ 1450-1700 m)
 • 4. den: Výjezd taxíkem na chatu Goce Delčev a lanovkou na horskou chatu Bezbog (2240 m) v bohem zapomenutém kraji. Skialpový výstup na vrchol Bezbog (2649 m) se super výhledem a dle podmínek na hřeben směrem k vrcholu Poležan (2851 m). Sjezd dolů až k chatě Goce Delčev. (5 hod, ↑ 450-600 m, ↓ 1200-1350 m)
 • 5. den: Ranní výjezd auty do údolí pod Vichren. Výstup na skialpech kolem chaty Banderica a Vichren do doliny s Banderiški jezery nebo k Muratovu jezeru a dle sněhových podmínek až na Chvojnati vrch (2635 m) s fantastickou pyramidou nejvyšší hory Vichren přímo naproti jako na dlani. Sjezd až do Banska. (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1600 m)
 • 6. den: Lyžování na špičkových sjezdovkách v Bansku či freeride na neupravovaných sjezdovkách a v přilehlých lesíčcích.
 • 7.den: Výjezd lanovkou na chatu Bezbog. Skialpová túra k Popovu jezeru a až na skvělý výhledový vrchol Džano (2668 m). Sjezd až na chatu Goce Delčev (6-7 hod, ↑ 450-750 m, ↓ 1200-1500 m). Zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště. Večerní odjezd z Banska.
 • 8. den: Zasloužený relax v termálech ve vsi Dobriniště nebo prohlídka historického centra Banska. Podvečerní odjezd, noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
 • 9. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem poledne.

Ubytování

6x v hotelu Maria-Antoaneta Residence v Bansku ve 2-4lůžkových pokojích a apartmánech. Všechny pokoje a apartmány mají vlastní sociální zařízení, některé pokoje mají vlastní kuchyňský kout a balkón. Součástí hotelu je příjemná restaurace a lobby s možností posezení u krbu. Hotel je situován v klidném prostředí na jižním okraji města poblíž obchodů s lyžařským vybavením, kaváren a supermarketů. Hotel leží asi 400 m od gondoly a 1,5 km od centra. Na hotelu je wi-fi zdarma, bazén, sauna a lyžárna.

Stravování

Každý den budeme mít v hotelu připravenou polopenzi formou švédských stolů. Na snídani jsou v nabídce salámy, sýry, jogurty, mussli, čaj, káva, vajíčka, párky, ovoce a zelenina, olivy. Na večeři pak výběr ze 3 jídel, které se denně obměňují, dále polévka, zeleninový salát, olivy, dresingy, dezerty, džus, voda, káva, čaj, víno, pivo. Oběd si můžete zakoupit s ohledem na aktuální covid-opatření z výdejního okénka v restauraci na svahu. Nevozte si moc jídla z domova (snad jen něco málo na obědy nebo svačiny na svahu, ale i tam je dostatek možností), protože na tomto zájezdu hladem trpět nebudete! Ceny jídel v restauracích a potravin v obchodech jsou stejné nebo nižší než v ČR (pivo 2-4 Lv, polévky 3-5 Lv, jídlo 8-15 Lv, šopský salát 3-8 Lv), výběr a kvalita jídel je překvapující. Restaurace na svahu jsou 2-3x dražší než dole ve městě. Bulharsko je, co se týče jídla, nejlepší balkánskou zemí.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Cestovní doklady: platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), hole vhodné na skialp, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, lavinová sonda a sněhová lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Bulharsko: skialp na Pirinu - videosestřih ze zájezdu z února 2021:

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Čekají nás jednodenní skialpové túry v nádherních zimních horách. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v převážně volném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Na túrách strávíme denně 6-7 hodin, včetně přestávek na odpočinek a kochání se nádhernou zimní přírodou. Zdoláme při nich převýšení v rozmezí 500-1100 m nahoru a v rozmezí 1300-1700 m dolů. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko s menším batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky - podle toho budeme túry přizpůsobovat. Průvodce vám poradí s pohybem v zimním terénu a vysvětlí vám, jaká případná nebezpečí skýtají zimní hory.

Bulharské hory na skialpech

Bulharské hory na skialpech

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Skialp v Rauris

Túry s výhledem na Grossglockner (Rakousko)

Makedonie na skialpech

Skialpové túry a freeride na Popově Šapce a Pelisteru

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Karavanky - skialp ve Slovinsku

Zimní túry na pomezí Rakouska a Slovinska

Skialp v Zakarpatské Ukrajině

Skialpové túry v Ukrajinských Karpatech