Murská cyklostezka

Pohodové cyklotrasy údolími Nízkých Taur (Rakousko)

Štýrsko je malebná spolková země na jihovýchodě Rakouska. Historická města, pohádkové vesnice, prosluněná údolí, to vše zasazeno mezi majestátními horskými masivy Nízkých a Vysokých Taur a Gurktalských Alp. Díky udržované síti cyklostezek si toto rozmanité alpské prostředí plně a bezpečně vychutnáme. Během čtyř dnů projedeme údolími řek Mur, Rantenbach, Katschbach, Wölzerbach, Gurk a Riegenbach. Prohlédneme si Judenburg, město už deset století propojené s jeho židovskou historií a obyvateli. Ze sedla kol budeme obdivovat podmanivou krajinu i kvetoucí horské louky. Na závěr v Millstattu navštívíme benediktinský klášter s renesančním nádvořím lemovaným dvoupodlažními arkádami.

Téměř každý den se můžete rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap: A s minimálním převýšením (do 250 m) a délkou 45-55 km, nebo B s maximálním převýšením 800 m a délkou 55-90 km. Každou z plánovaných etap je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. S ohledem na vlastní nároky a odlišnosti požadavků si tak každý může denně přizpůsobit program i trasu. Ubytováni budeme v hotelu v Murau, kde dostaneme chutnou polopenzi.

S realizací zájezdů do Rakouska dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Rakousko se od 19.5. otevřelo turistům, fungují ubytování a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Rakouska: splnění jedné ze čtyř podmínek: negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), očkování (1. dávka + 22 dní), prodělání Covidu (6 měsíců), potvrzení o protilátkách (3 měsíce), výjimku mají děti do 10 let (podrobnosti mzv.cz). Při návratu do ČR není třeba žádné testy ani nic vyplňovat, Rakousko je zelené!

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna přes Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: A: Z obce Muhr (1125 m) s květinovými sloupy, sjezd údolím podél řeky přes Tamsweg, Ramingstein s dominantou hradu Finstergrün a přes Sankt Lorenzen ob Murau do Murau (830 m) (↔ 55 km, ↑ 150 m, ↓ 450 m). B: Navíc výjezd k chatě Sticklerhütte (1750 m) a od pramene řeky Mur dolů do Murau (↔ +30 km, ↑ +150 m, ↓ +500 m).
  • 3. den: Z Mainhartsdorfu (840 m) postupně údolími čtyř řek přes Scheifling a Sankt Peter am Kammersberg do Murau (830 m) s renesančními domy a výrazným gotickým kostelem. (↔ 55 km, ↑ 200 m, ↓ 210 m)
  • 4. den: A: Z města Judenburg (735 m) se středověkou židovskou čtvrtí přes Knittelfeld do univerzitního centra Štýrska Leobenu (540 m) s historickým centrem (↔ 50 km, ↑ 100 m, ↓ 200 m). B: Navíc celý úsek cyklostezky z Murau (830 m) přes Judenburg až do Knittelfeldu (↔ +20 km, ↑ +100 m, ↓ +200 m).
  • 5. den: A: Z horského sedla Turracher Höhe (1780 m) na hranicích Štýrska a Korutan sjezd přes turistické a lázeňské centrum Bad Kleinkirchheim k jezeru Millstätter See (580 m) (↔ 45 km, ↑ 250 m, ↓ 1450 m). B: Navíc z Murau (830 m) výšlap přes Turracher Höhe (1780 m) k jezeru Millstätter See (580 m) (↔ +40 km, ↑ +1000 m, ↓ +50 m). Přejezd Rakouska, návrat přes České Budějovice a Prahu do Brna v pozdních nočních hodinách.

Ubytování

3x v hotelu Alpin v centru Murau v prostorných 2lůžkových pokojích s vlastní sprchou/vanou, WC a TV (s možností přistýlky). K dispozici je místnost k večernímu posezení, sauna, kolárna, sušárna a wifi. Hotel se nachází vedle parku u řeky Mur.

Stravování

V místě ubytování dostaneme chutnou polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Snídaně jsou vydatné formou švédského stolu, večeře čtyřchodové menu. Během dne bude příležitost k zakoupení oběda, teplých i studených nápojů v restauraci či obchůdcích na trase. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Murská cyklostezka

Murská cyklostezka

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jezera Solné komory na kole

Cyklistika v okolí jezer pod Dachsteinem

Lago di Garda na kole

Nenáročná cyklistika v okolí největšího italského jezera

Tauernská cyklostezka

Cykloturistika podél řek Salzach a Saalach v okolí Zell am See

Drávská cyklostezka

Podhůřím Dolomit i Vysokých Taur (Rakousko)

Innská cyklostezka a Ötztal

Alpské cyklostezky po proudu Tyrolských řek

Istrie na kole

Pohodová cyklistika k moři, do hor, mezi vinicemi (Chorvatsko)