Innská cyklostezka a Ötztal

Alpské cyklostezky po proudu Tyrolských řek

Tyrolsko je třetí největší spolkovou zemí Rakouska. Leží ve Východních Alpách, které jsou geograficky rozčleněny do dvaceti horských skupin. Mezi sedmi z nich - Silvretta, Verwallgruppe, Samnaun, Stubaiské Alpy, Ötztalské Alpy, Karwendel, Lechtalské Alpy se budeme během našich vyjížděk pohybovat i my. Projedeme známá lyžařská střediska, navštívíme římské lázně, cisterciácký klášter, podíváme se do švýcarského údolí Engadin a vše zakončíme prohlídkou Innsbrucku, hlavního města Tyrolska. Zájemci mohou zdolat i závěrečný úsek ikonického stoupání po jedné z nejslavnějších alpských silnic Silvretta Hochalpenstrasse k přehradě Silvretta Stausee s výhledy na ledovci ověnčený vrchol Piz Buin. Našimi trasami nás budou provázet řeky Inn, Ötztaler Ache a Trisanna.

Jezdit budeme po spolehlivě značených cyklostezkách, většinou mimo silnice. Ráno se vždy vyvezeme autobusem na horní konec údolí, odkud na kolech pojedeme pohodově po proudu řeky dolů. Budeme tak mít dostatek času na odpočinek i prohlídky místních pamětihodností. Každý den nabízíme 2 varianty náročnosti podle délky etap (A: 40-60 km, B: 60-80 km). Na všech trasách budeme víceméně stále pozvolna klesat. Stoupat budeme pouze v krátkých terénních vlnkách, zejména proto, abychom se vyhnuli frekventovanějším silnicím. Nemusíte se tedy bát dlouhých táhlých kopců. Naší základnou bude příjemný hotel na okraji města Landeck, kde dostaneme kvalitní a bohatou polopenzi.


Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Paznauntal: A: Od jezera Kops-Stausee (1809 m), ležícího pod proslulým silničním sedlem Silvretta Stausee, sjezd údolím řeky Trisanna. Přes horskou obec Galtür s možností návštěvy Alpinária, moderní lyžařské středisko Ischgl, na svazích rozesetý Kappl a turistické centrum See až do městečka Landeck (↔ 50 km, ↑ 500 m, ↓ 1250 m). B: Navíc výjezd k nejvyššímu bodu Silvretta Hochalpenstrasse, přehradě Silvretta Stausee (2030 m) (↔ +15 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m).
  • 3. den: Engadin a Inn: A: Ze švýcarského Lavin (1420 m) přes vesničku Guarda s typickými engadinskými domky do Ardez s výhledem na majestátní hrad Tarasp. Poté přes Ftan serpentinami do Scuol, města s minerálními prameny a poté na švýcarsko-rakouský hraniční přechod Martina (1040 m) (↔ 45km, ↑ 500 m, ↓ 900 m). B: Pokračování podél řeky Inn kolem lyžařských středisek Serfaus a Fiss-Ladis zpět do Landecku (↔ +40 km, ↑ 200 m, ↓ 400 m).
  • 4. den: Ötztal: A: Z obce Obergurgl z nadmořské výšky 1929 metrů postupný sjezd cyklotrasou ve svazích a podél vody přes vyhlášené lyžařské středisko Sölden do městečka Oetz. Cestou možná prohlídka vodopádu Stuibenfall či archeoskanzenu Ötzi-Dorf (↔ 60 km, ↑ 400 m, ↓ 1500 m). B: Možnost pokračování z Oetz do Haiming (↔ +15 km, ↑ 50 m, ↓ 200 m).
  • 5. den: Innská cyklostezka: A: Z Landecku podél Innu do obce Roppen, možnost návštěvy římských lázní. Ve Stams prohlídka rozsáhlého kláštera (↔ 45 km, ↑ 300 m, ↓ 450 m). B: Ze Stams kolem letiště Kranebitten do hlavního města Tyrolska Innsbrucku (↔ +35 km, ↑ 100 m, ↓ 150 m). Podvečerní prohlídka historického centra Innsbrucku a noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x v Landecku v 3* hotelu Sonne na klidném místě v centru města, ve 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, telefonem, TV, rádiem a sedacím koutem. V hotelu je k dispozici vlastní sauna, restaurace, bar a wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V místě ubytování dostaneme kvalitní polopenzi. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Snídaně je formou bufetu, k večeři se podává tříchodové menu. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž. Během dne je dostatek možností zastavit se na občerstvení nebo si nakoupit v obchodech po cestě.

Innská cyklostezka a Ötztal

Innská cyklostezka a Ötztal