Kurz běžeckého lyžování - Jizerské hory

Běžky pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory běžkování

Běh na lyžích a turistika na běžkách patří v České republice mezi nejoblíbenější zimní aktivity, které jsou dobře dostupné a vhodné pro děti i dospělé. Náš výukový kurz bude probíhat v nádherné krajině Jizerských hor, proslavené závodem Jizerská 50 i pravidelně upravovanými tratěmi. Ubytováni budeme v apartmánovém domě U Vodárny v Bedřichově.

Kurz je určen jak pro začátečníky, kteří se s během na lyžích teprve seznamují, tak i pro mírně pokročilé běžkaře, kteří potřebují vylepšit svou techniku jízdy. Věnovat se budeme klasické technice běhu, bruslení a také přípravě lyží. Program je rozdělen do tří bloků: dopoledního a odpoledního praktického bloku, večery strávíme přednáškami o údržbě, mazání a trendech běžkařského vybavení a rozborem techniky na videu. Kurz povedou zkušení instruktoři, trenéři běžeckého lyžování a aktivní závodníci. Vítáni jsou dospělí i samostatnější děti od cca 10 let. Účastníci budou rozděleni podle výkonnosti do menších skupin 8 - 12 osob. Kurzu se můžete účastnit za sníženou cenu i jako doprovod, který se neúčastní organizované výuky a udělá si svůj vlastní program.

Co se naučíme

Během teoretických přednášek a praktického výcviku v terénu se budeme pod vedením zkušeného instruktora běžeckého lyžování věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • běžkařské vybavení, nové trendy
 • údržba a mazání lyží
 • základy pohybu na běžeckých lyžích - chůze, obraty, vstávání
 • technika odrazu, skluzu, přenášení váhy - klasická technika běhu
 • technika sjíždění a brždění
 • terénní nerovnosti a jejich překonávání
 • základy bruslení - přenos těžiště, odraz, skluz
 • seznámení s technikou práce paží 2:1, 1:1 dle zkušenosti účastníků

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků u apartmánového domu U Vodárny v Bedřichově do 10 hod, ubytování a zahájení praktické části kurzu. Odpoledne pokračování v praktické výuce. Večer přednáška o mazání lyží a současných trendech v běžkařském vybavení.
 • 2. den: Dvoufázový trénink běžeckého lyžování s pořízením videozáznamu. Večer rozbor techniky běhu jednotlivých účastníků.
 • 3. den: Dopoledne intenzivní praktická výuka, většinou spojená s výjezdem do okolí. Výuka končí v cca 12 hod. Ukončení kurzu kolem 14 hod.

Ubytování

2x v apartmánovém domě U Vodárny v Bedřichově. Spát budeme ve 2-9lůžkových kompletně vybavených apartmánech (sociální zařízení, plnohodnotná kuchyňka) s 1-2 ložnicemi a rozkládacím gaučem pro dva v obývacím pokoji. Ubytování ve 2lůžkovém apartmánu garantujeme za příplatek 500 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Jednolůžkové pokoje nejsou možné.

Stravování

V ceně ubytování je polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Snídaně je formou bufetu a na večeři je vždy polévka a hlavní jídlo (možné přídavky). Jinak je možné stravovat se individuálně v restauraci (cca 1 km od apartmánů, možno se stavit cestou z dopoledního výcviku) nebo z vlastních dovezených zásob. Samostatné vaření v apartmánu je možné.

Další informace k zájezdu

Doprava: Vlastní. Místo srazu: Apartmán U Vodárny

Vybavení: Běžky na klasiku, běžecké boty, hole, sadu vosků (pevné i klistry - dle počasí a sněhových podmínek), smývač vosků, hadr, korek. Nemáte-li své běžecké vybavení ani možnost si jej ve vašem okolí zapůjčit, můžeme vám zapůjčení výbavy zprostředkovat v půjčovně Sun sport. Váš zájem o půjčení vybavení uveďte již v poznámce přihlášky (set lyže, boty a hole: 850 Kč, samostatně lyže: 700 Kč, boty: 350 Kč, hole: 150 Kč). Nezapomeňte uvést své požadavky na délku lyží a holí (nevíte-li si rady, uveďte případně výšku postavy) a velikost bot. Na kurzu budou k dispozici testovací lyže Nano grip a Skiny s vázáním typu NNN. Na stadionu v Bedřichově je v případě nouze také půjčovna.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-2

Výuka bude probíhat na upravených běžeckých tratích, kam je potřeba 2x denně dojet. Cílem kurzu je naučit účastníky základy a pokročilé techniky jak klasického běhu na lyžích, tak i bruslení. Čas bude i na relaxaci a odpočinek. Program kurzu se bude řídit aktuálními sněhovými podmínkami, počasím a úrovní dovedností účastníků. Náročnost aktivit a intenzitu pohybu si může každý účastník regulovat sám. Obecně ale platí, čím více do výuky a do vlastního zdokonalování vložíte, tím více se vám vrátí a tím více pro sebe získáte.

Kurz běžeckého lyžování - Jizerské hory

Kurz běžeckého lyžování - Jizerské hory

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Norsko na běžkách (letecky)

Nekonečné pláně lyžařského střediska Sjusjoen

Jeseníky - kurz pohybu na sněžnicích

Nenáročné sněžnicové výlety v Jeseníkách v oblasti Šeráku a Keprníku

Kurz běžeckého lyžování - Nové Město na Moravě

Běžky pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory běžkování

Kurz běžeckého lyžování - Jeseníky

Běžky pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory běžkování