Kurz běžeckého lyžování - Jeseníky

Běžky pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory běžkování

Běh na lyžích a turistika na běžkách patří v České republice mezi nejoblíbenější zimní aktivity, které jsou dobře dostupné a vhodné pro děti i dospělé. Náš výukový kurz bude probíhat v nádherné krajině Jeseníků u Nové Vsi s ubytováním v dřevěné turistické chatě Na Vyhlídce.

Kurz je určen jak pro začátečníky, kteří se s během na lyžích teprve seznamují, tak i pro mírně pokročilé běžkaře, kteří potřebují vylepšit svou techniku jízdy (náročnost podrobněji). Věnovat se budeme klasické technice běhu, bruslení a také přípravě lyží. Program je rozdělen do tří bloků: dopoledního a odpoledního praktického bloku, večery strávíme přednáškami o údržbě, mazání a trendech běžkařského vybavení a rozborem techniky na videu. Program kurzu se bude řídit aktuálními sněhovými podmínkami, počasím a úrovní dovedností účastníků. Kurz povedou zkušení instruktoři, trenéři běžeckého lyžování a aktivní závodníci. Vítáni jsou dospělí i samostatnější děti od 10 let. Účastníci budou rozděleni podle výkonnosti do menších skupin, cca po 8-10 osobách.

Co se naučíme

Během teoretických přednášek a praktického výcviku v terénu se budeme pod vedením zkušeného instruktora běžek věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • běžkařské vybavení, nové trendy
 • údržba a mazání lyží
 • základy pohybu na běžeckých lyžích - chůze, obraty, vstávání...
 • technika odrazu, skluzu, přenášení váhy - klasická technika běhu
 • technika sjíždění a brždění
 • terénní nerovnosti a jejich překonávání
 • základy bruslení - přenos těžiště, odraz, skluz
 • seznámení s technikou práce paží 2:1, 1:1 dle zkušenosti účastníků

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků u horské chaty Na Vyhlídce v 10 hod, zahájení praktické části kurzu. Odpoledne pokračování v praktické výuce, ubytování. Večer přednáška o mazání lyží a současných trendech v běžkařském vybavení.
 • 2. den: Dvoufázový trénink běžeckého lyžování s pořízením videozáznamu. Večer pak rozbor techniky běhu jednotlivých účastníků.
 • 3. den: Dopoledne intenzivní praktická výuka, většinou spojená s výjezdem do okolí. Výuka končí v cca 12 hod, odjezd domů kolem 14 hod.

Ubytování

2x v horské chatě Na Vyhlídce v Nové Vsi. Spát budeme ve 2-5lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením. Ubytování ve 2lůžkovém apartmánu s vlastním sociálním zařízením garantujeme za příplatek 900 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními účastníky.

Stravování

V ceně ubytování je servírovaná snídaně. Večeře a obědy si zakoupíte podle jídelního lístku v restauraci (na chatě je možné platit pouze v hotovosti), nebo z vlastních dovezených potravin. Samostatné vaření na chatě není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava: Vlastní. Místo srazu: Chata Na Vyhlídce
Vybavení: Běžky na klasiku, běžecké boty, hole (výška minimálně po vaše rameno), máte-li mazací běžky, tak sadu vosků (pevné i klistry - dle počasí a sněhových podmínek), smývač vosků, hadr, korek. Nemáte-li své běžecké vybavení ani možnost si jej ve vašem okolí zapůjčit, můžeme vám zapůjčení výbavy zprostředkovat v půjčovně Sun sport za 900 Kč (set lyže, boty a hole). Váš zájem o půjčení vybavení uveďte již v přihlášce. Nezapomeňte uvést své požadavky na délku lyží a holí - minimálně po vaše ramena až bradu (nevíte-li si rady, uveďte případně výšku postavy) a velikost bot. Na kurzu budou k dispozici testovací lyže Nano grip a Skiny s vázáním typu NNN.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Kurz běžeckého lyžování - Jeseníky

Kurz běžeckého lyžování - Jeseníky

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Norsko na běžkách (letecky)

Nekonečné pláně lyžařského střediska Sjusjoen