Kurz běžeckého lyžování - Nové Město na Moravě

Běžky pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory běžkování

Běh na lyžích a turistika na běžkách patří v České republice mezi nejoblíbenější zimní aktivity, které jsou dobře dostupné a vhodné pro děti i dospělé. Náš výukový kurz bude probíhat nedaleko Nového Města na Moravě, v prostředí neodmyslitelně spjatém se závody světového poháru v klasickém lyžování a stále populárnějším biatlonu. Nespornou výhodou běžeckého areálu v Novém Městě jsou upravené běžecké tratě s dostatkem umělého sněhu, jehož výrobu v chladných dnech zajišťují sněžná děla. V mimozávodní termíny můžeme při nedostatku přírodního sněhu využít nedalekou Vysočina arénu. Při dobrých sněhových podmínkách budeme trénovat ve stopách v okolí hotelu Pavla.

Kurz je určen jak pro začátečníky, kteří se s během na lyžích teprve seznamují, tak i pro mírně pokročilé běžkaře, kteří potřebují vylepšit svou techniku jízdy. Věnovat se budeme klasické technice běhu, bruslení a také přípravě lyží. Program je rozdělen do tří bloků: dopoledního a odpoledního praktického bloku, večery strávíme přednáškami o údržbě, mazání a trendech běžkařského vybavení a rozborem techniky na videu. Kurz povedou zkušení instruktoři, trenéři běžeckého lyžování a aktivní závodníci. Vítáni jsou dospělí i samostatnější děti od 10 let. Účastníci budou rozděleni podle výkonnosti do menších skupin, 8 - 12 osob. Kurzu se můžete účastnit za sníženou cenu i jako doprovod, který se neúčastní organizované výuky a udělá si svůj vlastní program.

Co se naučíme

Během teoretických přednášek a praktického výcviku v terénu se budeme pod vedením zkušeného instruktora běžek věnovat následujícím oblastem a tématům:

 • běžkařské vybavení, nové trendy
 • údržba a mazání lyží
 • základy pohybu na běžeckých lyžích - chůze, obraty, vstávání, ...
 • technika odrazu, skluzu, přenášení váhy - klasická technika běhu
 • technika sjíždění a brždění
 • terénní nerovnosti a jejich překonávání
 • základy bruslení - přenos těžiště, odraz, skluz
 • seznámení s technikou práce paží 2:1, 1:1 dle zkušenosti účastníků

Program zájezdu

 • 1. den: Sraz účastníků u hotelu Pavla ve Vlachovicích do 10 hod, ubytování a zahájení praktické části kurzu. Odpoledne pokračování v praktické výuce. Večer přednáška o mazání lyží a současných trendech v běžkařském vybavení.
 • 2. den: Dvoufázový trénink běžeckého lyžování s pořízením videozáznamu. Večer pak rozbor techniky běhu jednotlivých účastníků.
 • 3. den: Dopoledne intenzivní praktická výuka, většinou spojená s výjezdem do okolí. Výuka končí v cca 12 hod. Ukončení kurzu kolem 14 hod.

Ubytování

2x v hotelu Pavla na Třech Studních. Spát budeme ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, balkónem a wifi. Ubytování v 1lůžkovém pokoji garantujeme za příplatek 800 Kč, svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Pokud cestujete z větší dálky, můžete přijet už ve čtvrtek večer a připlatit si jednu noc navíc. Požadavek uveďte v poznámce přihlášky.

Stravování

V ceně ubytování je polopenze, která začíná 1. den večeří a končí 3. den snídaní. Snídaně je formou bohatého bufetu a večeře zahrnuje polévku, hlavní jídlo a dezert. Přes den je možné stravovat se individuálně v restauraci nebo z vlastních dovezených potravin. Samostatné vaření na hotelu není možné.

Další informace k zájezdu

Doprava: Vlastní. Místo srazu: hotel Pavla

Vybavení: Běžky na klasiku, běžecké boty, hole, sadu vosků (pevné i klistry - dle počasí a sněhových podmínek), smývač vosků, hadr, korek. Nemáte-li své běžecké vybavení ani možnost si je ve vašem okolí zapůjčit, můžeme vám zapůjčení výbavy zprostředkovat v půjčovně Sun sport. Váš zájem o půjčení vybavení uveďte již v poznámce přihlášky (set lyže, boty a hole: 850 Kč, samostatně lyže: 700 Kč, boty: 350 Kč, hole: 150 Kč). Nezapomeňte uvést své požadavky na délku lyží a holí (nevíte-li si rady, uveďte případně výšku postavy) a velikost bot. Na kurzu budou k dispozici testovací lyže Nano grip a Skiny s vázáním typu NNN. Běžky na bruslení (jako druhé) si můžete vzít také s sebou.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Kurz běžeckého lyžování - Nové Město na Moravě

Kurz běžeckého lyžování - Nové Město na Moravě

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Norsko na běžkách (letecky)

Nekonečné pláně lyžařského střediska Sjusjoen

Jeseníky - kurz pohybu na sněžnicích

Nenáročné sněžnicové výlety v Jeseníkách v oblasti Šeráku a Keprníku

Malá Fatra - kurz pohybu na sněžnicích

Sněžnicové výlety v okolí Vrátné Doliny a Rozsutce

Kurz běžeckého lyžování - Jeseníky

Běžky pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory běžkování