Norsko na běžkách (letecky)

Nekonečné pláně lyžařského střediska Sjusjoen

Norsko je kolébkou běžkování a Sjusjoen je jedním z nejlepších lyžařských středisek pro běžkování v Norsku. Resort Sjusjoen, ležící 20 km severovýchodně od olympijského města Lillehammer, se nachází poblíž stejnojmenného jezera a vesnice. Exkluzivita zimního střediska je historicky dána jeho obrovskou sítí upravených běžkařských tratí a pravidelnými běžeckými i biatlonovými závody. Tratě jsou upraveny po obou krajích na klasiku a uprostřed na skate. Pokud by někomu běžkování nestačilo, může využít místní vleky a sjezdové tratě, případně se vypravit pěšky do okolní přírody, kde na něj čeká kombinace lesů, plání a četných jezer.

Vzhledem k severnějšímu položení Norska jsou zde dny delší než v Česku, dříve se rozednívá a později stmívá. To nám umožní delší pobyt v přírodě. Proto není problém běžkovat dvakrát denně s delší polední přestávkou na odpočinek, nebo po snídani namazat běžky na celodenní běžkování podle aktuální teploty sněhu. Pak už stačí jen vyrazit na celodenní nebo půldenní trasu. Celodenní trasy budeme volit i s ohledem na otevřené bufety, kde se můžeme přes den osvěžit.

Do Norska se dopravíme letecky na letiště v Oslu, dále vlakem či smluvním autobusem do zimního střediska Sjusjoen, kde nás bude čekat více jak metrová vrstva přírodního sněhu. Zde budeme po celý týden ubytovaní v typickém norském srubu několik desítek metrů od upravené běžecké tratě. Abychom se mohli plně věnovat sportovním aktivitám a nasávat atmosféru norské zimy, bude pro nás připravena polopenze - snídaně i večeře. Délky denních etap si budeme volit podle své kondice a jeden den si uděláme oddychový výlet do Lillehammeru.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy do Osla po poledni. Cesta vlakem či autobusem z letiště do střediska Sjusjoen (cca 2 hod.). Po příjezdu ubytování a průzkum nejbližšího okolí na běžkách nebo pěšky.
  • 2. - 7. den: Pobyt v zimním sportovním středisku Sjusjoen s obrovskou sítí upravených běžkařských tratí. Jeden den výlet do olympijského městečka Lillehammer.
  • 8. den: Brzký ranní přesun autobusem nebo vlakem na letiště do Osla a dopolední odlet do Prahy.

BĚŽECKÉ TRATĚ - Středisko Sjusjoen nám poskytne nekonečnou síť běžeckých stop. Stopy jsou denně upravovány a hlavní trasy jsou při nepříznivém počasí upravovány opakovaně. Stav upravených tratí je možné sledovat na online mapě, kde je možné pozorovat i pohyb rolb. Každý úsek je tvořen středním pruhem pro skate a po obou stranách vyfrézovanou stopou na klasiku. Jednotlivé úseky mezi křižovatkami jsou většinou 2-5 km dlouhé. Na každé křižovatce nebo odbočce je přehledná mapa s označením naší polohy a délky všech úseků. Kromě toho zde lze najít biatlonový stadión, který je v noci osvětlený a nabízí cca 5 km běžeckých stop a střelnici k možnému využití pro třífázový trénink. Okolní krajina je mírně zvlněná. Cesty mají relativně mírná stoupání či klesání, prudké svahy se zde téměř nevyskytují. Při slunečném počasí je lepší zvolit otevřené pláně. Naopak za silnějšího větru je příjemnější pohyb v lesnatých úsecích.

VÝLET DO LILLEHAMMERU - Do Lillehammeru se vypravíme uprostřed pobytu, abychom si od běžek trochu odpočinuli. Lillehammer nám nabídne pohled na lyžařské skokanské můstky, které jsou v tuto dobu v plném provozu. Dále si projdeme malebné centrum města s místními obchůdky, kde si můžete nakoupit upomínku na Norsko, originální sportovní vybavení nebo si doplnit zásobu potravin.

SNĚŽNICE - Na místě pobytu budou k zapůjčení 2 páry sněžnic, které můžeme použít ke kratším výpravám do přírody. Okolní krajina je velmi malebná a je posetá stovkami rekreačních srubů, které jsou v zimě jen částečně využívány.

SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ - Pobyt si můžeme zpestřit jednodenním sjezdovým programem. Vozit výbavu z ČR se ale nevyplatí. Na místě lze veškeré vybavení (boty, lyže, hole i přilbu) zapůjčit. Cena 1D skipasu je aktuálně dle ceníku 470 NOK. Půjčovné lyžařského kompletu je aktuálně dle ceníku 390 NOK za den.

Ubytování

7x v typicky norském patrovém srubu ve 3 ložnicích (2-6lůžkové pokoje). Součástí srubu je předsíň, větší obývací pokoj s jídelním a kuchyňským koutem vybaveným ledničkou, 2 WC a koupelna se sprchou. Srub je vybaven pračkou se sušičkou (na zájezd není nutné brát si tak moc oblečení, prát a sušit se může každý den) a saunou. Vytápění srubu je elektrické s možností zatopit si i v krbových kamnech, 2lůžkový pokoj je za příplatek 1000 Kč/os. za celý pobyt, Váš zájem o jeho zajištění uveďte v poznámce přihlášky.

Stravování

Po celou dobu našeho pobytu budeme mít připravenou polopenzi, z dovezených i místních potravin. Snídaně budou řešeny formou bufetu. Večeře budou obsahovat polévku, hlavní jídlo a salát. Kuchař též bude skoro každý den jezdit dokupovat potraviny do nedalekého supermarketu a může vám po dohodě i nakoupit (ceny v obchodech jsou asi o 30 % vyšší než u nás).
Možnosti stravování přes den jsou omezené. Ceny v místních bufetech jsou vyšší než u nás (pivo velké 100 NOK, jídlo 150-200 NOK, čaj 20-30 NOK, káva 30-50 NOK). Tyto bufety jsou bez obsluhy s prodejem u pultu a pokud si zakoupíte kávu či čaj, není problém si sníst v teple i vlastní svačinu.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Na místě se z letiště v Oslu a zpět dopravíme vlakem (a kousek naším mikrobusem). Na výlet do Lillehammeru pojedeme naším mikrobusem nebo místní autobusovou linkou.

Nezabalené běžky a hole si přinesete na letiště volně, kde budou zabaleny do společného zavazadla, které bude zapsáno na jednoho z cestujících. Počet párů a jejich celkovou hmotnost uveďte do poznámky v přihlášce.

Servis běžek na místě: Na místě bude k dispozici mazací stolice, horkovzdušná pistole i žehlička a základní vybavení pro servis lyží (smývač vosků, škrabky, měděný a nylonový kartáč). V ceně zájezdu je i využití společných vosků a klistrů.

Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta. Dále bude k dispozici při přípravě lyží, polopenze a jako řidič.

Cestovní formality: Norsko sice není členem EU, ale je součástí EHS a také Schengenského prostoru, takže sem občané ČR mohou cestovat jen s občanským průkazem. Přesto doporučujeme raději platný cestovní pas.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Norsko na běžkách (letecky)

Norsko na běžkách (letecky)

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jeseníky - kurz pohybu na sněžnicích

Nenáročné sněžnicové výlety v Jeseníkách v oblasti Šeráku a Keprníku

Kurz běžeckého lyžování - Nové Město na Moravě

Běžky pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory běžkování

Kurz běžeckého lyžování - Jeseníky

Běžky pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory běžkování