Norsko na běžkách (letecky)

Nekonečné pláně lyžařského střediska Sjusjoen

Norsko je kolébkou běžkování a Sjusjoen je jedním z nejlepších lyžařských středisek pro běžkování v Norsku. Resort Sjusjoen, ležící 20 km severovýchodně od olympijského města Lillehammer, se nachází poblíž stejnojmenného jezera a vesnice. Exkluzivita zimního střediska je historicky dána jeho obrovskou sítí upravených běžkařských tratí a pravidelnými běžeckými i biatlonovými závody. Tratě jsou upraveny po obou krajích na klasiku a uprostřed na skate. Pokud by někomu běžkování nestačilo, může využít místní vleky a sjezdové tratě, případně se vypravit pěšky do okolní přírody, kde na něj čeká kombinace lesů, plání a četných jezer.

Vzhledem k severnějšímu položení Norska jsou zde dny delší než v Česku, později se rozednívá a později stmívá. To nám umožní delší pobyt v přírodě. Proto není problém běžkovat dvakrát denně s delší polední přestávkou na odpočinek, nebo po snídani namazat běžky na celodenní běžkování podle aktuální teploty sněhu. Pak už stačí jen vyrazit na celodenní nebo půldenní trasu. Celodenní trasy budeme volit i s ohledem na otevřené bufety, kde se můžeme přes den osvěžit.

Do Norska se dopravíme letecky na letiště v Oslu, dále smluvním autobusem do zimního střediska Sjusjoen, kde nás bude čekat pořádná vrstva přírodního sněhu. Zde budeme po celý týden ubytovaní ve stylové dřevěné lodge několik desítek metrů od upravené běžecké tratě. Abychom se mohli plně věnovat sportovním aktivitám a nasávat atmosféru norské zimy, připraví pro vás náš kuchař polopenzi - snídaně i večeře. Délky denních etap si budete volit podle své kondice a jeden den si můžete udělat oddychový výlet do Lillehammeru. Jedná se o pobytový zájezd, průvodci nevedou denní běžkařské okruhy, ale seznámí účastníky s možnostmi tras - každý pak může běžkovat dle své volby a svých schopností. Naši instruktoři ovšem nabízí možnost absolvovat na místě kurzy běžeckého lyžování (za příplatek).

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy do Osla po poledni. Cesta smluvním autobusem z letiště do střediska Sjusjoen (cca 3 hod). Po cestě zastávka v obchodě, kde budete mít možnost dokoupit potraviny a nápoje na váš pobyt (polední svačiny apod.). Po příjezdu ubytování a případný průzkum nejbližšího okolí na běžkách nebo pěšky.
 • 2. - 7. den: Pobyt v zimním sportovním středisku Sjusjoen s obrovskou sítí upravených běžkařských tratí. Jeden den fakultativní výlet do olympijského městečka Lillehammer. Volitelně možnost absolvovat kurzy klasického lyžování a skate.
 • 8. den: Brzký ranní přesun smluvním autobusem na letiště do Osla a dopolední/ranní odlet do Prahy.

BĚŽECKÉ TRATĚ - Středisko Sjusjoen nám poskytne nekonečnou síť běžeckých stop. Stopy jsou denně upravovány a hlavní trasy jsou při nepříznivém počasí upravovány opakovaně. Stav upravených tratí je možné sledovat na online mapě, kde je možné pozorovat i pohyb rolb. Většina úseků je tvořena středním pruhem pro skate a po obou stranách vyfrézovanou stopou na klasiku. Jednotlivé úseky mezi křižovatkami jsou většinou 2-5 km dlouhé. Na každé křižovatce nebo odbočce je přehledná mapa s označením naší polohy a délky všech úseků. Kromě toho zde lze najít biatlonový stadión, který je v noci osvětlený a nabízí cca 5 km běžeckých stop a střelnici k možnému využití pro třífázový trénink. Okolní krajina je mírně zvlněná. Cesty mají relativně mírná stoupání či klesání, prudké svahy se zde vyskytují jen zřídka. Při slunečném počasí je lepší zvolit otevřené pláně. Naopak za silnějšího větru je příjemnější pohyb v lesnatých úsecích.

KURZY BĚŽECKÉHO LYŽOVÁNÍ - Pokud se chcete zdokonalit ve vašem stylu, můžete si připlatit jeden či více jednodenních kurzů. Po domluvě s instruktory budou probíhat kurzy dopoledne a odpoledne. Cena jednodenního kurzu je 1000 Kč/osoba, půldenního kurzu 500 Kč/osoba - případný zájem o kurz hlaste spolu s počtem kurzových dnů či půldnů v poznámce přihlášky, případně se můžete na kurz dle volných kapacit přihlásit až na místě.

VÝLET DO LILLEHAMMERU - Do Lillehammeru se můžete vypravit uprostřed pobytu, abyste si od běžek trochu odpočinuli. Lillehammer vám nabídne pohled na lyžařské skokanské můstky, které jsou v tuto dobu v plném provozu. Dále je možné si projít malebné centrum města s místními obchůdky, kde si můžete koupit upomínku na Norsko, originální sportovní vybavení nebo si doplnit zásobu potravin a nápojů.

SNĚŽNICE - Na místě pobytu budou k zapůjčení 4 páry sněžnic, které můžeme použít ke kratším výpravám do přírody. Okolní krajina je velmi malebná a je posetá stovkami rekreačních srubů, které jsou v zimě jen částečně využívány.

SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ - Pobyt si můžeme zpestřit jednodenním sjezdovým programem. Vozit výbavu z ČR se ale nevyplatí. Na místě lze veškeré vybavení (boty, lyže, hole i přilbu) zapůjčit. Cena jednodenního skipasu je dle ceníku 485 NOK. Půjčovné lyžařského kompletu je dle ceníku 390 NOK za den.

Ubytování

7x ve stylové dřevěné norské Lodge ve 4lůžkových ložnicích s patrovými postelemi. Pokoje jsou spíše menší pouze se základním vybavením. Součástí Lodge je jídelna a větší odpočinková hala se sedacími soupravami. Pokojová část je dvoupatrová a je stavebně a akusticky oddělena od obytné části. Lodge je vybavena pračkou a sušičkou (na zájezd není nutné brát si moc oblečení - prát a sušit se bude každý den). Ve vedlejší budově se nachází sauna a lyžárna s asi čtyřmi mazacími stolicemi. 2lůžkový pokoj po celou dobu pobytu vám můžeme zajistit za příplatek 4000 Kč/os., váš zájem o jeho zajištění uveďte v přihlášce.

Stravování

Po celou dobu pobytu dostanete polopenzi připravenou z místních surovin. Snídaně jsou formou bufetu. Večeři tvoří polévka, hlavní jídlo a salát, kompot nebo dezert. Dokoupit potraviny a nápoje budete moci v den příjezdu a při výletu do Lillehammeru. Drobný nákup můžete udělat i během běžkování v místním obchodě. Ceny v obchodech jsou asi o 30-50 % vyšší než u nás.
Možnosti stravování přes den jsou omezené. Ceny v místních bufetech jsou vyšší než u nás (pivo velké 120 NOK, jídlo 150-300 NOK, čaj 30-40 NOK, káva 30-50 NOK). Tyto bufety jsou bez obsluhy, s prodejem u pultu.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Z letiště v Oslu do Sjusjoen a zpět se dopravíme smluvním autobusem. Na výlet do Lillehammeru pojedete na běžkách z kopce a zpět můžete místní autobusovou linkou, případně obě cesty linkou.

Nezabalené běžky a hole si přinesete na letiště volně, kde budou zabaleny do společných zavazadel, která budou zapsána na některé z cestujících. Počet párů běžek uveďte do poznámky v přihlášce. Nepoužívejte prosím plastové nosiče, mohou ostatní běžky poškodit a zabírají ve vaku místo.

Servis běžek na místě: Na místě budou k dispozici mazací stolice, horkovzdušná pistole i žehlička a základní vybavení pro servis lyží (smývač vosků, škrabky, měděný a nylonový kartáč). V ceně zájezdu je i využití společných vosků a klistrů v lyžárně.

Vhodné typy běžek: Teploty se zde mohou pohybovat od -25 °C až do 5 °C. Klasické mazací běžky jsou nejlépe použitelné, ale je potřeba každý den mazat. Norský přírodní sníh vosky hrozně „žere“. Skiny jsou také dobře použitelné, občas můžete mít problém, když projedete mokrým sněhem, kožíšek nasákne a pak vystoupáte do zmrzlého. Nanogripy fungují nejlépe v mokrém sněhu a až do -8 °C, pak už je odraz dost problém.
Na místě budou k dispozici v omezeném množství testovací lyže Skiny a Nanogripy s vázaním NNN. Testovací lyže si lze na místě zapůjčit za příplatek 100 Kč/den.

Průvodci na tomto zájezdu plní také funkci instruktorů běžek (běžkařské kurzy s instruktory jsou za příplatek). Dále budou průvodci k dispozici při přípravě lyží.

Cestovní formality: Norsko není členem EU, ale cestovat můžete jak s cestovním pasem, tak s platným občanským průkazem (Norsko je součástí Schengenského prostoru).

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

 • 22.02.2025 - 01.03.2025
 • 8 dní
 • Číslo: 1703
 • 28 000 Kč
  Bez letenky: 23 000 Kč
 • Rezervace
 • 01.03.2025 - 08.03.2025
 • 8 dní
 • Číslo: 1704
 • 29 000 Kč
  Bez letenky: 23 000 Kč
 • Rezervace

Norsko na běžkách (letecky)

Norsko na běžkách (letecky)

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Jeseníky - kurz pohybu na sněžnicích

Nenáročné sněžnicové výlety v Jeseníkách v oblasti Šeráku a Keprníku

Kurz běžeckého lyžování - Nové Město na Moravě

Běžky pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory běžkování

Kurz běžeckého lyžování - Jeseníky

Běžky pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory běžkování