Norsko na běžkách

Nekonečné pláně lyžařského střediska Sjusjoen

Norsko je kolébkou běžkování a Sjusjoen je jedním z nejlepších lyžařských středisek pro běžkování v Norsku. Resort Sjusjoen se nachází poblíž stejnojmenného jezera a vesnice a leží 20 km severovýchodně od olympijského města Lillehammer. Exkluzivita zimního střediska je historicky dána jeho obrovskou sítí upravených běžkařských tratí a pravidelnými běžeckými závody. V roce 2019 se zde jel první ročník světového poháru v biatlonu. Tratě jsou upraveny po obou krajích na klasiku a uprostřed na skateování. Pokud by někomu běžkování nestačilo, může využít místní vleky a sjezdové tratě, případně se vypravit pěšky do okolní přírody. Ta je kombinací lesů, plání a četných jezer.

Vzhledem k severnějšímu položení Norska jsou zde dny delší než v Česku, dříve se rozednívá a později stmívá. To nám umožní delší pobyt v přírodě. Proto není problém běžkovat dvakrát denně s delší polední přestávkou na odpočinek, nebo po snídani namazat běžky na celodenní běžkování podle aktuální teploty sněhu. Pak už stačí jen vyrazit na celodenní nebo půldenní trasu. Celodenní trasy budeme volit s ohledem na otevřené bufety, kde se můžeme přes den osvěžit. Bufety jsou bez obsluhy s prodejem u pultu a pokud si zakoupíme kávu či čaj, není problém si sníst v teple vlastní svačinu.

Do Norska se dopravíme letecky na letiště v Oslu a dále osobním autem do zimního střediska, kde nás bude čekat více jak metrová vrstva přírodního sněhu. Zde budeme po celý týden ubytovaní v typickém norském srubu několik desítek metrů od upravené běžecké tratě. Abychom se mohli plně věnovat sportovním aktivitám a nasávat atmosféru norské zimy, budou pro nás připraveny snídaně i večeře, a podle zájmu i studené balíčky na stravování přes den. Délky denních etap si budeme volit podle své kondice a jeden den si uděláme oddychový výlet do Lillehammeru.

VÝLET DO LILLEHAMMERU - Do Lillehammeru se vypravíme uprostřed pobytu, abychom si od běžek trochu odpočali. Lillehammer nám nabídne pohled na lyžařské skokanské můstky, které jsou v tuto dobu v plném provozu. Dále je zde možné v malebném centru města projít místní obchůdky a nakoupit si upomínku na Norsko, originální sportovní vybavení nebo si doplnit zásobu potravin.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy v 10:40 do Osla. Cesta mikrobusem z letiště do střediska (cca 2 hod.), po cestě zastávka na nákup potravin. Po příjezdu ubytování a průzkum nejbližšího okolí na běžkách nebo pěšky.
  • 2. - 7. den: Pobyt v zimním sportovním středisku. Jeden den výlet do olympijského městečka Lillehammer.
  • 8. den: Brzký ranní přesun mikrobusem na letiště do Osla a v 8:00 odlet do Prahy.

Ubytování

7x v typicky norském srubu ve 2-3lůžkových ložnicích. Je potřeba vlastní povlečení a ručník. Běžnou součástí každého srubu je předsíň, větší obývací pokoj s jídelním a kuchyňským koutem, WC a koupelna se sprchou. V koupelně je pračka a sušička. Součástí srubu je i sauna. Vytápění srubu je elektrické s možností zatopit v krbových kamnech.

Stravování

Po celou dobu našeho pobytu budeme mít připravenou polopenzi, převážně z místních potravin. Snídaně budou řešeny formou bufetu. Večeře budou obsahovat polévku, hlavní jídlo a salát. Na místě bude možné domluvit si zajištění obědového balíčku za úplatu. Možnosti stravování přes den jsou omezené. Četnost hospod není veliká a je možné, že některé dny otevřenou hospodu nepotkáme. Ceny v místních hospodách jsou vyšší než u nás (pivo velké 100 NOK, jídlo 150-200 NOK, čaj 20-30 NOK, káva 30-50 NOK). Na místě bude možnost dokoupení potravin v místním supermarketu. Ceny v obchodech jsou asi o 20-50 % vyšší, pečivo cca 3x dražší, plechovkové pivo 20 NOK. Víno a tvrdý alkohol lze nakoupit pouze ve specializovaných obchodech ve větších městech (např. Lillehammer) za několikanásobek českých cen.

Další informace k zájezdu

Odletové místo: Praha - letiště

Doprava na místě: Na místě se budeme dopravovat našim mikrobusem, který nás první den vyzvedne na letiště a poslední den odveze zpátky. Do Lillehammeru je možné také zajet individuálně místní autobusovou linkou.

Nezabalené běžky a hole si přineseme na letiště volně, kde budou zabaleny do společného zavazadla. Počet párů a jejich celkovou hmotnost uveďte do poznámky v přihlášce.

Servis na místě: Na místě budeme mít možnost využít zdarma mnoha dalších služeb: žehlička na lyže, náhradní hole, čaj na cestu, doprava mikrobusem do prodejny a zpět, zapůjčení testovacích lyží na skate i klasiku.
Za úplatu: běžecké vosky a klistry.

Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta. Dále bude k dispozici při přípravě lyží, polopenze a jako řidič.

BĚŽECKÉ TRATĚ - Středisko nám poskytne nekonečnou síť běžeckých stop. Stopy jsou denně upravovány a hlavní trasy jsou při nepříznivém počasí upravovány opakovaně. Stav upravených tratí je možné sledovat na online mapě, kde je možné pozorovat i pohyb rolb. Každý úsek je tvořen středním pruhem pro skateování a po obou stranách vyfrézovanou stopou na klasiku. Jednotlivé úseky mezi křižovatkami jsou většinou 2-5 km dlouhé. Na každé křižovatce nebo odbočce je přehledná mapa s označením naší polohy a délky všech úseků. Kromě toho zde lze najít biatlonový stadión, který je v noci osvětlený a nabízí cca 5 km běžeckých stop a střelnici k možnému využití pro třífázový trénink. Okolní krajina je mírně zvlněná. Cesty mají relativně mírná stoupání či klesání, prudké svahy se zde téměř nevyskytují. Při slunečném počasí je lépe zvolit otevřené pláně. Naopak za silnějšího větru je příjemnější pohyb v lesnatých úsecích.

SNĚŽNICE - Na místě pobytu budou k zapůjčení 2 páry sněžnic, které můžeme použít ke kratším výpravám do přírody. V blízkém okolí je možné využít rovněž lyžařské vleky a několik sjezdovek. Okolní krajina je velmi malebná a je posetá stovkami rekreačních srubů, které jsou v zimě jen částečně využívány.

SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ - Pobyt si můžeme zpestřit jednodenním sjezdovým programem. Vozit výbavu s sebou se ale nevyplatí. Na místě lze veškeré vybavení (boty, lyže, hole i přilbu) zapůjčit. Cena se skipasem se pohybuje v rozmezí 1500 Kč až 2000 Kč.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-3

Okolní krajina je mírně zvlněná. Cesty mají relativně mírná stoupání či klesání, prudké svahy se zde téměř nevyskytují. Při slunečném počasí je lépe zvolit otevřené pláně a naopak za silnějšího větru je příjemnější pohyb v lesnatých úsecích. Záleží na každém z vás, zda zájezd pojme jako pohodový běžkařský pobyt nebo bude vyrážet daleko do okolí a večer si přidá ještě na osvětleném okruhu, případně nakolik bude navštěvovat místní restaurace. Záleží na každém z vás, zda zájezd pojme jako pohodový běžkařský pobyt nebo bude vyrážet daleko do okolí a večer si přidá ještě na osvětleném okruhu, případně nakolik bude navštěvovat místní restaurace.

Vzhledem k sportům na zájezdu doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

Doporučená výbava V ceně letenky je jedno palubní zavazadlo hmotnosti 10 kg, do kterého se vám při úsporném balení vejde vše potřebné oblečení a obuv. Chata je vybavena pračkou a sušičkou, a proto není potřeba si brát velké množství věcí. Při vybavení na běžky počítejte s více tenčími vrstvami. Nezapomeňte na opalovací krém a sluneční brýle, batoh na běžky, termosku na čaj a potřebné léky. Jídlo si vezměte pouze na cestu, vše ostatní je možné nakoupit výhodněji na místě než si připlácet za další zavazadlo.

Norsko na běžkách

Norsko na běžkách