Informace k zájezdu
Korsika - silniční cyklistika

Úvodní stránka zájezdu Korsika - silniční cyklistika ( Francie, Korsika, Silniční cyklistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4-5

Zájezd je primárně určen pro „silničkáře“, kteří na dovolené touží po intenzivnějším cyklistickém vyžití. Délka etap se pohybuje od 75 do 110 km. Jezdit budeme po silnicích s převýšením okolo 1400 m a budeme se vyhýbat místům se zvýšeným automobilovým provozem. Nejnáročnější je 3. a 6. den především svým převýšením cca 1700 m. V rámci některých etap budeme přejíždět kratší úseky po hrubozrnném nebo nekvalitním asfaltu, které jsou při zvýšené opatrnosti snadno sjízdné i na silničním kole. Není nutné jet celou plánovanou trasu, lze zvolit lehčí (nebo těžší) trasu nebo jinou, necyklistickou variantu. Zájemci se mohou některý den vydat na pěší túru nebo využít nabídku výletů lodí. Zájezd jede společně se zájezdem Hory a moře Korsiky na kole, který je zaměřený na lehčí a kratší etapy s dostatkem času na poznávání historie, kultury a gastronomie Korsiky, a je možné se k němu každý den přidat. Zájezd je šitý na míru pro silniční typ kola. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde si bude možné nechávat nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na
http://france.meteofrance.com/france/meteo?PREVISIONS_PORTLET.path=previsionsregion%2FREG17/20120422210000T
Vzhledem ke geografické poloze bývá počasí už v květnu příjemně teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně hřát, ale už jsme na Korsice zažili deštivo, mlhy a teploty kolem 10-15 °C, takže doporučujeme připravit se na oba extrémy. Počítejte s vyšší spotřebou tekutin.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Bageta: 0,80-1,30 €, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 2 €, pizza v restauraci: 8-12 €, hlavní jídlo v restauraci: od 10 €, pivo v restauraci: 3-5 €, káva nebo víno v restauraci: od 1,30 €, zmrzlina: 1,50-2 €.
V restauracích jsou obecně ceny cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější. Doporučujeme si vzít kapesné 100-250 € na osobu. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a představách o dovolené. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě navíc finanční rezervu cca 50-100 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu do Francie budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Téměř všude je možné platit kartou a vybírat peníze v bankomatech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Doporučujeme http://korsika.unas.cz/.
Zájemcům o originální mapy doporučujeme mapu Haute-Corse Michelin 345 Local, měř. 1 : 150 000 - je v prodeji i v ČR.
V autobusu Vám nabídneme k nahlédnutí knihu Ostrov tisíce vůní (První český cykloprůvodce Korsikou) od našeho spolupracovníka Jiřího Jokla.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Pro zájezdy na Korsiku potřebujete mapu Corse. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad). Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy Korsiky pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnou zde: Mapy Korsika

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše zavazadla daleko od autobusu, je lepší si sbalit veškeré věci do větší cestovní tašky nebo kufru (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. 15-20 kg.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, kolo, cyklistická helma.
Pro bungalovy: vlastní povlečení (manželské postele mají manželskou přikrývku, nemusíte mít na ni povlečení, postačí klasické prostěradlo) nebo je možné si povlečení zapůjčit za poplatek cca 10 € přímo na místě.
Pro stanovou variantu: stan, karimatka, spacák.
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovka, tužka, zápisník, mapy, GPS, foťák a náhradní baterie, nabíječka na telefon. Ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Silniční.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídající rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také brašničku pod sedlo.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), termoprádlo, plavky (vstup do bazénu v koupacích šortkách není povolen), pokrývku hlavy.
Strava: Miska, lžíce či příbor, hrníček na pití - pro stanovou variantu, energeticky vydatné jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, paštiky, oplatky, sušené ovoce, šumivé vitamíny atd.), láhev na vodu.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). Komu se dělává špatně v autobuse, doporučujeme přibalit Kinedryl. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.