Korsika - silniční cyklistika

Po stopách Tour de France v okolí Ajaccia a Porta

Překrásný ostrov Korsika je oprávněně nazýván Perlou Středomoří. Páteř Korsiky tvoří impozantní hory s řadou dvoutisícových vrcholů a malebnými jezírky. Do moře pospíchají průzračné bystřiny a říčky, které vymodelovaly nádherné kaskády nebo se skryly v tajemných hlubokých soutěskách. Pásmo alpinských luk se salašemi a volně se pasoucími stády koní, ovcí, koz a krav střídají hluboké lesy a níže přecházejí v nízkou macchii, jejíž omamná, těžká vůně je pro Korsiku tak charakteristická. Pohnutá až krutá historie Korsiky zde zanechala stopy v podobě nespočtu románských kostelíků, pobřežních strážních věží, kamenných klenutých mostů a pevností z doby, kdy byla Korsika pod nadvládou Pisy a Janova. Vesnice se před nájezdníky usadily ve svazích vysoko nad mořem a návštěvníky ohromí středověkými úzkými uličkami a schodišti mezi kamennými domy.

Vychutnáme si sportovní, především cyklistickou, atmosféru kraje, který hostil první 3 etapy jubilejního 100. ročníku "Staré dámy". Kromě silnic stvořených pro nabitý peloton prověříme i kvalitu a samotu silniček, které křižují korsickou krajinu. Zpočátku prozkoumáme západní pobřeží v okolí přímořského letoviska Porto, následně přejedeme přes nejvyšší korsický silniční průsmyk Col de Vergio (1477 m) a zavítáme tak do hornatého vnitrozemí, kde nejvyšší vrcholy Korsiky v čele s Mte Cinto (2706 m) budeme mít na dosah ruky. Záliv Ajaccio nám nabídne perfektní koupání v moři a čisté říčky Fango nebo Golo zas osvěžení v tůních.

Denně na nás čeká 75-110 km s průměrným převýšením 1450 m. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit či vynechat a nahradit vlastním programem. Ubytovaní budeme ve dvou kempech u moře, v Portu v šaletech a v Porticciu v mobilhomech. Polopenzi dostaneme z naší polní kuchyně. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Hory a moře Korsiky na kole, který je zaměřený na lehčí a kratší etapy a k jehož programu je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat. Zájezd je tak vhodný pro skupiny i páry s odlišnými požadavky na náročnost. Ve skupině bývá obvykle do 10 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 11 hod (bude upřesněno v závěrečných informacích), přejezd přes Rakousko do Itálie.
 • 2. den: Trajekt na Korsiku, výjezd busem na nejvyšší korsický silniční průsmyk Col de Vergio (1477 m) a již na kole vyhlídkový sjezd na západní pobřeží do Porta přes letoviska Evisa a Otta. (↔ 40 km, ↑ 200 m, ↓ 1600 m)*
 • 3. den: Výšlap do sedla Col de Sevi (1101 m), sjezd do Sagone a dál po stopách 3. etapy 100. ročníku „Staré dámy“ přes jednu z nejkrásnějších korsických obcí Piana a červené skály Calanche (UNESCO) do Porta. (↔ 95 km, ↑ 1750 m, ↓ 1750 m)
 • 4. den: Zážitkový okruh málo navštěvovaným, leč nádherným krajem nad soutěskami řek Liamone a Cruzzini. Panenská příroda, klid, divoké skály, horské vsi a koupání v říčce. (↔ 105 km, ↑ 1350 m, ↓ 2450 m)
 • 5. den: Po divokém skalnatém pobřeží silničkou s výhledy na moře a zátoky, přes průsmyky Col de la Croix (269 m) a Col de Palmarella (408 m) k tůním Fango, dále působivým údolím Fango do Barghiany. (↔ 110 km, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
 • 6. den: Královská etapa: 33km stoupání na nejvyšší korsický silniční průsmyk Col de Vergio (1477 m), sjezd do Albertacce a koupel v řece Golo. Z městečka Calacuccia dolů ohromující soutěskou Scala di Santa Regina do bývalého centra nezávislé Korsiky Corte. (↔ 90 km, ↑ 1800 m, ↓ 1350 m)
 • 7. den: Okruh přes zapomenuté vísky Marato a Cognocoli usazené v úbočí vysoko nad mořem, dále přes vyhlášené vinařské Pratavone a z průsmyku Col de Cortonu (523 m) svižnější sjezd k pláži Mare e Sole. Cestou do kempu nespočet dalších pláží vybízejících ke koupání. (↔ 75 km, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m)
 • 8. den: Od Cascades des Anglais přes průsmyk Col de Scalella (1193 m) a horské městečko Bastelica, kolem vodní nádrže Lac de Tolla a podél říčky Le Prunelli dojezd do kempu. (↔ 75 km, ↑ 900 m, ↓ 2050 m)
 • 9. den: Dopoledne busem do přístavu v Bastii, odpolední trajekt do Livorna, noční přejezd Itálie.*
 • 10. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

(*) Poznámka: Program na tento den může být v průběhu sezóny upraven v závislosti na konkrétním trajektu, kterým pojedeme.

Ubytování

Celkem 7 nocí ve dvou kempech. V Portu budeme ubytovaní na 4 noci v šaletech (prostorná dřevěná chatka většinou pro 6 osob se 3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností). Kemp je vzdálený 2 km od moře a má k dispozici bazén, wifi zdarma je na 30 min./den. V Porticciu strávíme 3 noci v mobilhomech (chatkový apartmán většinou pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností). Kemp je cca 500 m od moře a má k dispozici wifi zdarma.
Součástí mobilhomu i šaletu je plně vybavená kuchyně, WC, sprchový kout a také terasa s venkovním posezením. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. Do vybavení patří polštáře a přikrývky, naopak povlečení je zapotřebí si vzít vlastní (manželské postele mají manželskou přikrývku, nemusíte mít na ni povlečení, postačí klasické prostěradlo) nebo je možné si povlečení zapůjčit za poplatek cca 10 € přímo na místě. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička a kávovar. Závěrečný úklid si provádí každý sám. Mobilhomy a šalety doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu se slevou 2500 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu uveďte již v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Téměř denně lze obědvat v restauracích, ceny jsou od 10 € (sýrové talíře nebo saláty), denní menu 14-20 €, za mořské plody a korsické speciality zaplatíme více. Menší obchody a pekařství potkáme cestou denně. Korsické produkty (sýry, uzeniny, víno apod.) jsou sice dražší, ale také výrazně lepší než potraviny dovážené z kontinentální Francie. Ceny jsou asi o 30 % vyšší než u nás.

Korsika - silniční cyklistika

Korsika - silniční cyklistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Toskánsko - silniční cyklistika

Okolím Sieny po stopách závodů Strade Bianche a L'Eroica

Livigno - silniční cyklistika

Vysoká sedla italského Tibetu

Provence - silniční cyklistika

Ve stopách Tour de France krajem vína, oliv a levandule

Zell am See - silniční cyklistika

Grossglocknerstrasse a okolí Zell am See na silničkách

Davos - silniční cyklistika

Silniční cyklistika ve stínu horských velikánů

Dolomity - silniční cyklistika

Sedla v srdci Dolomit - Marmolada, Sella, Cortina d'Ampezzo (Itálie)