Korsika - silniční cyklistika

Po stopách Tour de France v okolí Corte a Porta

Překrásný ostrov Korsika je oprávněně nazýván Perlou Středomoří. Páteř Korsiky tvoří impozantní hory s řadou dvoutisícových vrcholů a malebnými jezírky. Do moře pospíchají průzračné bystřiny a říčky, které vymodelovaly nádherné kaskády nebo se skryly v tajemných hlubokých soutěskách. Pásmo alpinských luk se salašemi a volně se pasoucími stády koní, ovcí, koz a krav střídají hluboké lesy a níže přecházejí v nízkou macchii, jejíž omamná, těžká vůně je pro Korsiku tak charakteristická. Pohnutá až krutá historie Korsiky zde zanechala stopy v podobě nespočtu románských kostelíků, pobřežních strážních věží, kamenných klenutých mostů a pevností z doby, kdy byla Korsika pod nadvládou Pisy a Janova. Vesnice se před nájezdníky usadily ve svazích vysoko nad mořem a návštěvníky ohromí středověkými úzkými uličkami a schodišti mezi kamennými domy.

Vychutnáme si sportovní, především cyklistickou atmosféru kraje, který hostil první 3 etapy jubilejního 100. ročníku "Staré dámy". Kromě silnic stvořených pro nabitý peloton prověříme i kvalitu a samotu silniček, které křižují korsickou krajinu. Zpočátku prozkoumáme západní pobřeží v okolí přímořského letoviska Porto, následně přejedeme přes nejvyšší korsický silniční průsmyk Col de Vergio (1477 m) do hornatého vnitrozemí v okolí města Corte. Nejvyšší vrcholy Korsiky v čele s Mte Cinto (2706 m) tak budeme mít na dosah ruky. Osvěžení kromě moře nabídnou i čisté říčky Fango, Golo nebo Vecchio či potoky s tůněmi a vodopády.

Denně na nás čeká 75-110 km s průměrným převýšením 1450 m. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit či vynechat a nahradit vlastním programem. Ubytovaní budeme v zařízených bungalovech v kempech u moře (Porto) a v horách (Corte) a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Hory a moře Korsiky na kole, který je zaměřený na lehčí a kratší etapy a k jehož programu je možné se kterýkoliv den přidat. Zájezd je tak vhodný pro skupiny i páry s odlišnými požadavky na náročnost. Ve skupině bývá do 10 osob.

Aktuálně - vstup do Francie: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna v 11 hod., přejezd přes Rakousko do Itálie.
 • 2. den: Trajekt na Korsiku, výjezd busem na nejvyšší korsický silniční průsmyk Col de Vergio (1477 m) a již na kole vyhlídkový sjezd na západní pobřeží do Porta přes letoviska Evisa a Otta. (↔ 35 km, ↑ 200 m, ↓ 1650 m)*
 • 3. den: Výšlap do sedla Col de Sevi (1101 m), sjezd do Sagone a dál po stopách 3. etapy 100. ročníku „Staré dámy“ přes jednu z nejkrásnějších korsických obcí Piana a červené skály Calanche (UNESCO) do Porta. (↔ 95 km, ↑ 1750 m, ↓ 1750 m)
 • 4. den: Po divokém skalnatém pobřeží silničkou s výhledy na moře a zátoky, přes průsmyky Col de la Croix (269 m) a Col de Palmarella (408 m) k tůním Fango, dále působivým údolím Fango do Barghiany. (↔ 110 km, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
 • 5. den: Zážitkový okruh málo navštěvovaným, leč nádherným krajem nad soutěskami řek Liamone a Cruzzini. Panenská příroda, klid, divoké skály, horské vsi a koupání v říčce. (↔ 105 km, ↑ 1350 m, ↓ 2450 m)
 • 6. den: Královská etapa: 32 km stoupání na nejvyšší korsický silniční průsmyk Col de Vergio (1477 m), sjezd do Albertacce a koupel v řece Golo. Z městečka Calacuccia dolů ohromující soutěskou Scala di Santa Regina do bývalého centra nezávislé Korsiky Corte. (↔ 85 km, ↑ 1700 m, ↓ 1350 m)
 • 7. den: Okruh od Cascades des Anglais, přes průsmyk Col de Sorba (1311 m), soutěskami Défilé des Strette a Défilé de l'Inzecca a přes malebné obce Pietroso a Vezzani do Corte. (↔ 90 km, ↑ 1400 m, ↓ 2150 m)
 • 8. den: Okruh málo známým krajem Bozio přes zapomenuté horské vísky Saliceto a San Lorenzo do Corte. (↔ 75 km, ↑ 1300 m, ↓ 1150 m)
 • 9. den: Dopoledne busem do přístavu v Bastii, trajekt do Livorna, noční přejezd Itálie.*
 • 10. den: Příjezd do Brna v dopoledních hodinách.

(*) Poznámka: Program na tento den může být v průběhu sezóny upraven v závislosti na konkrétním trajektu, kterým pojedeme.

Ubytování

7x v bungalovech v kempu - 4x v Portu (s vyhřívaným bazénem) a 3x v Corte. Bungalov je chatkový apartmán určený většinou pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyně, WC a sprchový kout. Před bungalovem je možnost venkovního posezení. K vybavení bungalovů patří polštáře a přikrývky. Je zapotřebí si vzít vlastní povlečení (manželské postele mají manželskou přikrývku, nemusíte mít na ni povlečení, postačí klasické prostěradlo) nebo je možné si povlečení zapůjčit za poplatek cca 10 € přímo na místě. Vezměte si také vlastní ručník, toaletní papír, utěrku a mycí prostředky. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička a kávovar. Pro použití elektrických zásuvek není zapotřebí žádná redukce. Závěrečný úklid bungalovů provádí každý sám. Při předání bude po vás průvodce požadovat kauci 50 € za každou osobu v bungalovu. Tato kauce je vratná v plné výši pouze v případě, že při předávání zpět je bungalov řádně uklizen. Nabízíme i možnost ubytování ve vlastním stanu se slevou 2500 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu uveďte již v přihlášce. V kempech je k dispozici wifi.

Bungalovy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Téměř denně lze obědvat v restauracích, ceny jsou od 9 € (sýrové talíře nebo saláty), denní menu 14-20 €, za mořské plody a korsické speciality zaplatíme více. Menší obchody a pekařství potkáme cestou denně. Korsické produkty (sýry, uzeniny, víno apod.) jsou sice dražší, ale také výrazně lepší než potraviny dovážené vesměs z kontinentální Francie. Ceny jsou asi o 30 % vyšší než u nás.

Korsika - silniční cyklistika

Korsika - silniční cyklistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Corte a Porta