Lago di Como MTB

Bajkování ve stínu dvoutisícovek v okolí ledovcového jezera (Itálie)

Lago di Como - úzké jezero ledovcového původu leží v italském regionu Lombardie, dosud stále ještě stranou od masového turismu. Zaklíněné ve tvaru obráceného „Y“ mezi štíty hor zaručuje dramatické výhledy na alpské hřebeny. Kopce, které se zvedají do výšek přes 2000 m přímo od hladiny jezera, skrývají zapadlé vesničky jako z pohádky, šumící potoky i chladivé vodopády a nabízejí panoramatické pohledy na tyrkysově modrou hladinu. Podél členitého pobřeží leží celá řada tradičních italských městeček s kavárnami, obchody a rodinnými restauracemi. Dobrý oběd, káva nebo pravá italská zmrzlina je tak vítaným zpestřením.

Pojeďte s námi v sedle bajku prozkoumat zaříznutá údolí, příkré stoupání i dlouhé hřebeny v okolí italského jezera Lago di Como. Z městečka Laghetto objedeme během našeho výletu jezero ze všech stran. Vystoupáme na Monte Ponciv (1452 m) s možností průjezdu panoramatické hřebenovky až na Monte San Primo (1681 m). Absolvujeme stoupání pod štíty dvoutisícovek podél potoka Torrente Varrone až na planinu Alpe Varrone (1665 m). Vyjedeme také do sedla Boccheta d´Orimento (1295 m) a vychutnáme si zasloužené sjezdy po exkluzivních singletrailech. Během etap si budeme užívat všudypřítomných pohledů na jezero a najdeme si čas i na ochutnávku místní gastronomie. Po náročných etapách se odměníme koupáním v jezeře.

Čekají nás denní etapy v délce okolo 50 km s čistým časem jízdy 4-5 hodin a průměrným převýšením okolo 1350 m (náročnost podrobněji). Během dne bude dostatek času pro odpočinek těla i ducha, protože výhledy do okolí jen těžko donutí člověka ke spěchu. Základní varianty vyjížděk se dají v případě zájmu prodloužit nebo zvolit alternativní program. Ubytováni budeme v kempu a rezidenci Green Village, kde dostaneme i místní snídani. Kemp se nachází přímo na břehu jezera, u městečka Colico. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Hory a jezera Lombardie na kole a turistickým zájezdem Lombardie - turistika u Lago di Como, ke kterým je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd v odpoledních hodinách z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Švýcarska do Itálie.
  • 2. den: Z vesničky Albavilla (430 m) výšlap po hřebeni a úbočím až do sedla Colma di Sormano (1125 m). Výšvih pod Monte Ponciv (1452 m), pro zájemce hřebenovkou až na Monte San Primo (1681 m), následný sjezd singletrailem do městečka Bellaggio (200 m). Trajektem do místa ubytování. (↔ 55 km, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m)
  • 3. den: Stoupání z obce Taceno (450 m) přes Casargo (800 m) a dále údolím potoka Torrente Varrone až na planinu Alpe Varrone (1665 m) pod štíty okolních dvoutisícovek. Výšvih k Rifugio San Rita (1985 m) a hřebenovkou s dechberoucími výhledy do širokého okolí. Sjezd zpět do údolí a dojezd do kempu. (↔ 65 km, ↑ 1500 m, ↓ 1900 m)
  • 4. den: Z městečka San Fedele Intelvi (700 m) mírným asfaltovým stoupáním až na planinu Alpe di Colonno (1310 m) s výhledy na vrcholy východního břehu, dále hřebenovkou Monte Tremezzo MTB pod stejnojmenným Monte di Tremezzo (1699 m) a sjezd panoramatickým trailem úbočím do městečka Mennagio (250m). (↔ 40 km, ↑ 1100 m, ↓ 1600 m)
  • 5. den: Z kempu stoupání přes vesnici Vendrogno (740 m) na vyhlídkové a poutní místo Rifugio San Grato (925 m). Poté výšlap horskou silničkou na planinu Alpe Giumello (1535 m) s panoramatickými výhledy a možností poctivého výjezdu až na Monte Croce di Muggio (1799 m). Na závěr sjezd úbočím hory do kempu (↔ 50 km, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m). V podvečerních hodinách odjezd do ČR, noční přejezd Švýcarska a Německa.
  • 6. den: V ranních hodinách příjezd do Plzně a Prahy, v dopoledních hodinách do Jihlavy a Brna.

Nocování a ubytování

3x ve vlastních stanech v kempu na břehu jezera Lago di Como u osady Laggeto. Za příplatek 2000 Kč/os. je možné doobjednat ubytování v pokojích nebo apartmánech (vč. povlečení a ručníků) v rezidenci, která je součástí kempu Green Village. K dispozici jsou 2-3lůžkové pokoje nebo v 3-5lůžkové apartmány. Samostatné pokoje mají vlastní sociální zařízení, ale nemají kuchyňku. 3-5lůžkové apartmány mají 1-2 samostatné ložnice (vždy pro 2-3 osoby), sociální zařízení a kuchyňský kout. Většina apartmánů disponuje přistýlkou v podobě rozkládací pohovky. Svůj zájem o ubytování uveďte do poznámky v přihlášce. Pokoje a apartmány doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. U kempu jsou travnaté pláže a pěší zóna, která poskytuje prostor pro relaxaci. K dispozici je wifi. Sprcha pro ubytované v kempu ve vlastních stanech je za poplatek 0,70 €/cca 2 min.

Stravování

Dostaneme místní kontinentální snídani, která začíná 3. den a končí 5. den. Na večeři si zajdeme do některé z nedalekých pizzerií či restaurací. Během programu lze rovněž využít řadu místních gastro podniků. Přímo v kempu je obchůdek, kde je možno dokoupit základní potraviny. Ceny v obchodech jsou asi o 50 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Lago di Como MTB

Lago di Como MTB

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Lago di Garda MTB

Bajková klasika v okolí největšího italského jezera

Dolomity MTB

Bajkování v srdci Dolomit – Val di Fassa, Marmolada, Sella (Itálie)

Zell am See MTB

Horská cyklistika ve Vysokých Taurách a Kitzbühelských Alpách

Walliské Alpy MTB

MTB pod ledovci v okolí Zermattu a Saas Fee (Švýcarsko)

Silvretta arena MTB

Bikování s lanovkami v oblasti Ischgl-Samnaun-Verwall