Informace k zájezdu
Livigno - MTB v italském Tibetu

Úvodní stránka zájezdu Livigno - MTB v italském Tibetu ( Švýcarsko, Itálie, MTB speciality, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Náročnější tratě jsou určeny ostříleným bikerům a bikerkám, kteří mají s podobnými terény bohaté zkušenosti a odpovídající vybavení. Čekají nás obtížné výjezdy včetně několika pěších úseků. Nastoupané metry si užijeme v pestré škále sjezdů s důrazem na užití singletrailů, kde bude výhodou celoodpružené kolo. Alternativní jednodušší tratě jsou určeny všem milovníkům horského kola, kteří si chtějí vyzkoušet něco nevšedního nebo si zajezdit v nádherném prostředí. Individuálním skupinkám nebudeme v jejich samostatném programu bránit. Některé trasy lze zkrátit, všechny jdou i prodloužit. Průměrná délka denních tras je asi 5-6 hod čistého času jízdy dle cyklocomputeru (což odpovídá asi 7-9 hod. celkového času i s přestávkami). Průměrně denně ujedeme asi 60 km, nastoupáme a sjedeme kolem 1500 m. Na tento zájezd nedoporučujeme elektrokola. Po celou dobu zájezdu nám a turistickému programu bude k dispozici autobus, kde si bude možné nechávat nepotřebné věci.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (MTB) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
https://www.livigno.eu/en/weather-forecast
Během dne mohou v tomto období v údolích teploty dosáhnout i přes 30 °C, ale s nadmořskou výškou může teplota značně klesat. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami. Noční teploty se mohou i v létě pohybovat v kempu okolo 0°C!

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Pro informaci uvádíme některé ceny v eurech (€): 1 kg chleba 2 €, 1 l vína 2-10 €, 1 kg ovoce 2-5 €, 10 dkg sýra 1 a víc €, pizza 7-15 €, 1 l mléka 1-2 €, 10 dkg uzenin 1-4 €, pohlednice 0,25-0,40 €, pošt. známka 0,30 €. Ceny lanovek se pohybují okolo 10-23 €.
Výměna peněz: Pro výpravy do Itálie si vyměňte eura, množství záleží na vašich osobních preferencích. Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi 30 € jako krizovou rezervu. Vzhledem k programu 3. dne ve Švýcarsku je vhodné s sebou mít i švýcarské franky (cca 26 CHF - lanovka). Tuto lanovku bude možné zaplatit i v eurech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ )
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Singletrail Map - Livigno/Bormio, 1 : 50 000
• Kompass 96 - Bormio, Livigni, Valtellina 1 : 50 000
• Kompass 99 Oberengadin - Alta Engadina 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/gEqWXL
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

Pro zájezdy do Švýcarska a jeho blízkého sousedství je vhodná aplikace Swiss Map Mobile. Verzi pro Android můžete stáhnout zde: Aplikace pro Android a verzi pro Apple: Aplikace pro Apple

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, české koruny na útratu v autobuse, evropský průkaz zdravotního pojištění, stan, spací pytel a podložku na spaní (karimatku) do kempu, horské kolo, cyklistická helma.
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku s náhradními baterkami, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze. Karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC).
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s delším lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky, pokrývku hlavy pro případ slunečna, oblečení na spaní ve stanu.
Strava: (pro zájezd s naší polopenzí): misku + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku, jídlo na cesty dodávající energii (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), minimálně 1,5 l plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, …), počítejte ovšem s vyššími cenami. Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jan Černý - Video - Livigno MTB 2016, Lenka Paděrová - Livigno MTB 2018.