Malá Fatra - přechod po chatách

Přechod hřebene Kriváňské Malé Fatry

Hřeben Malé Fatry je úžasně různorodý: travnaté partie střídají vápencová bradla a řídce zalesněná sedla se sem tam se vyskytujícími salašemi. Dojmy z jarní turistiky umocní nádherná květena se vstavači a prvosenkami. Srpnový termín pak obohatí barvy pomalu blížícího se podzimu a do toho nám snad zazní i zvonce oveček, které se zde stále pasou. Na našich túrách projdeme ty nejkrásnější partie pohoří, včetně divoké soutěsky Janošíkove diery a vrcholů Stoh, Chleb a Velký Kriváň. V závěru přechodu budeme mít jedinečnou možnost splout řeku Váh na tradičních pltích nebo navštívit ikonický hrad Strečno.

Jedná se o technicky méně náročný přechod s noclehy na chatách, kde se výborně vaří. Čekají nás typické pěší túry po značených cestách s průměrným převýšením kolem 900 m. Náročnější bude 2. den zájezdu, kdy nastoupáme kolem 1400 výškových metrů. Túry nám zaberou přibližně 7-9 hodin včetně přestávek (náročnost podrobněji). Vzhledem k nocování a možnosti stravování na horských chatách nemusíme nést těžký batoh.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd okolo 13 hod z Brna, odpolední přejezd přes Olomouc na Slovensko. Večerní příjezd do podhorské osady Terchová.
  • 2. den: Janošíkove diery: Z osady Terchová výstup divokými soutěskami Dolné a Horné diery do sedla Medzirozsutce (1225 m). Pod rozeklaným vrcholem Velký Rozsutec (1609 m) přes sedlo Medziholie (1185 m) na hřeben Malé Fatry. Dále úbočím vrcholu Stoh (1607 m) na hlavní hřeben s fantastickými výhledy na hřeben Malé Fatry. Sestup na Chatu pod Chlebom (1400 m) (9 hod, ↑ 1500 m, ↓ 650 m). Pro zdatné jedince možnost výstupu na Velký Rozsutec (1610 m) (+0,5 hod, ↑ +250 m, ↓ +250 m) a na Stoh (1607 m) (+0,5 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
  • 3. den: Pokračování přechodu přes vrcholy Chleb (1645 m), Velký Kriváň (1709 m), Malý Kriváň (1671 m) a Suchý (1468 m) s výhledy na Martinské hole a Oravskou Maguru. Sestup na Chatu pod Suchým. (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 1100 m)
  • 4. den: Sestup kolem impozantní zříceniny středověkého hradu Starý hrad do Strečna (3 hod, ↑ 50 m, ↓ 750 m). Možnost splutí části toku řeky Váh na tradičních pltích. Setkání s autobusem, přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna kolem 19 hod.

Ubytování

1x v obci Terchová, 1x na Chatě pod Chlebom a 1x na Chatě pod Suchým. Spát budeme ve společných pokojích, povlečení je k dispozici, spacák není třeba. Na horských chatách je zdarma wifi. Na Chatě pod Suchým není sprcha.

Stravování

V Terchové si zajedeme na večeři a ochutnáme místní speciality. Je potřeba mít jídlo na snídani. Na zbylých dvou chatách doporučujeme zakoupit polopenzi za cenu 15-19 €. Doplnění zásob jídla během přechodu nebude možné a s vařením během dne nepočítáme, na svačiny si tedy vezměte studené jídlo z domu.

Malá Fatra - přechod po chatách

Malá Fatra - přechod po chatách

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Totes Gebirge

Přechod Mrtvých hor po horských chatách (Rakousko)

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách

Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)