Informace k zájezdu
Norské hory a krásy přírody - letecky

Úvodní stránka zájezdu Norské hory a krásy přírody - letecky ( Norsko, Evropa letecky, Letecké zájezdy, Turistika nenáročná, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Středně náročný zájezd střídající celodenní túry s kratšími výlety. Většinou je možné si vybrat mezi kratší a delší variantou programu. Mezi časově a fyzicky náročnější patří zejména výlety naplánované na 3. a 9. den zájezdu. Celodenní túry na vrcholy a po hřebenech nám zaberou v průměru 6-8 hodin a ve stoupání překonáme převýšení kolem 800-1200 m, kratší výlety kolem 4-6 hodin délky s převýšením do přibližně 800 m. Pohybovat se budeme po značených horských stezkách v trávě i v suti. 8. den při výstupu na Galdhøpiggen (2469 m) půjdeme po ledovci, a proto použijeme lano, sedací úvazek a jistící karabinu pro bezpečný pohyb v tomto terénu. Půjčení vybavení pro pohyb na ledovci (sedací úvazek, karabina a lano) je zahrnuto v ceně zájezdu. Výstup není za běžných podmínek časově ani technicky příliš náročný, přesto okusíme pravé horské dobrodružství.

Na náročnosti jednotlivých výletů se nemalou měrou podílí i počasí. Pro norské hory jsou typické náhlé zvraty počasí. I v létě můžou noční teploty klesat až k nule, je třeba počítat s deštěm a případnými zbytky sněhu na trasách. Některé výlety je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Informace o možnostech alternativního individuálního programu dostanete od vašeho průvodce. Podmínkou pro rafting není předchozí zkušenost ani fyzická kondice, pouze věk minimálně 15 let a nutnost umět plavat, obtížnost je WW 3 a doba plavby je 2,5-3 hodiny. Pokud se nemůžete raftingu zúčastnit, poskytneme vám slevu 700 Kč (netýká se termínů č. 470 a 4709). Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, v němž budeme mít uloženy všechny aktuálně nepotřebné věci.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (rafting a pohyb po ledovci) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na internetových stránkách: https://norge.cz/norsko/aktualni-pocasi-v-norsku nebo na norském meteorologickém serveru http://www.yr.no/ , kde stačí do vyhledávače zadat konkrétní místo z našeho programu. Norsko se nachází severněji než naše republika, počasí zde je v létě chladnější než u nás. Budeme-li se pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, bude zde chladněji než v údolích. V horách je počasí velmi proměnlivé, často větrné, s velkým množství srážek. Při nocování u jezer mohou noční teploty klesnout až k nule. Proto nezapomeňte na teplé spacáky a teplé spodní prádlo. Rukavice, zimní čepice a návleky jsou běžnou potřebou v každých horách i v letním období. Při teplém počasí je dobré mít s sebou opalovací krém a repelent (blízkost vody). Protože se budeme pohybovat v přímořských oblastech, mohou být změny počasí rychlejší, než jsme z domova zvyklí.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny v Norsku jsou vyšší než u nás. Pokud ale nakupujete v supermarketu nejlevnější potraviny, dostanete se často na ceny podobné našim. Orientační ceny základních potravin nebo suvenýrů najdete např. na https://norge.cz/norsko/ceny-mena/345-ceny-potravin-a-zbozi-v-norsku
Výměna peněz: V Norsku je oficiální měnou NOK (norská koruna). Doporučujeme vzít s sebou minimálně 1000 NOK na osobu (suvenýry, vstupy do muzeí, pohlednice, loď po jezeře Gjende apod., s výjimkou potravin).
Norské koruny nakoupíte ve směnárně. Důrazně doporučujeme vyměnit si norské koruny již v ČR. Od roku 2014 nedrží pobočky norských bank hotovost a výměna eur na norské koruny je velmi obtížná ne-li nemožná. Platit se dá platební kartou nebo norskými korunami vybranými z bankomatu - ty jsou dostupné téměř všude. Při přejezdu Švédska není během pauz možné platit jinak nežli švédskými korunami nebo platební kartou.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ )
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a průvodce:
● NP Rondane (1 : 50 000), NP Dovrefjel (1 : 100 000), Romsdalsfjella (1 : 80 000), Tafjordfjella (1 : 50 000), Jotunheimen (1 : 50 000) - mapy je možné nakoupit buď v ČR, nebo až na místě.
● pro všeobecnou orientaci v Norsku se může hodit např. Freytag & Berndt: Skandinavien Atlas, 1 : 300 000 a 1 : 400 000 (asi 600 Kč).
● průvodce Ivo Petr, Hory Skandinávie, nakl. Mirago 2005
● průvodce Phil Lee, Norsko, nakl. Jota, 2005
● průvodce Martin Schmidt, Norsko, nakl. CPress 2010

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Norsko
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nezbytně nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. 18 kg (včetně stanu). Snažte se také o maximální skladnost. Při nedodržení váhy zavazadel riskujeme přetížení autobusu. Na palubu busu si nachystejte menší zavazadlo s věcmi potřebnými na cestu. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, kartičku zahraničního cestovního pojištění a kartičku pojištěnce (evropský průkaz zdravotního pojištění), měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, stan, spacák, karimatku, vlastní povlečení v případě ubytování v chatkách (i pokud budete mít s sebou spacák je v chatkách nutné mít vlastní prostěradlo!), kvalitní oblečení do přírody, kvalitní obuv do hor, malý batoh na jednodenní túry.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, hygienické potřeby, opalovací krém s UV filtrem, sluneční brýle do hor kategorie 3 a vyšší, světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, pláštěnku na batoh apod.
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty do hor nebo lehčí pohory, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu). Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1 . vrstva termoprádlo, 2 . a 3 . vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, atd., 4 . vrstva svrchní - "šusťák", nepromokavé oblečení z materíálů gore-tex, gelanots, ... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice/klobouk, rukavice, pevnou kvalitní pláštěnku, návleky na boty, nesmeky, v případě dlouhodobého velmi teplého počasí se při výstupu na Galdhøpiggen můžou hodit mačky.
Strava: Misku, lžíci či příbor, hrníček na pití, utěrku, docpávací jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), minimálně 1,5l plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu,...)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

David Hainall - články na iDnes.cz Jotunheimen, nejvyšší hory Norska i Skandinávie, Norsko - nejstarší národní park Rondane, Veronika Pelikánová - Norsko 2010, Martina Lazarová - Norské hory 2010, Hanka a Honza - Norské hory 2011, Zuzana Moravcová - Norské hory 2014, Jiří Masopust - Norské hory 2014.

Video ze zájezdu Norské hory a krásy přírody (natočil: Tonda Hrabica, sestříhala: Monika Bezuchová):