Norské hory a krásy přírody - letecky

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy

Norsko s jeho nedotčenou přírodou můžeme směle označit za nejkrásnější zemi Evropy. Ohromí nás krása severské krajiny, nedozírná a drsná horská tundra se stády divokých sobů a tisíci čtverečních kilometrů hebkých koberců mechů a lišejníků. Rozhledy nám představí mohutné a rozeklané vrcholky hor i nespočet průzračných jezer, obrovských vodopádů a do pevniny hluboce zaříznutých fjordů. Poskytneme vám jedinečnou příležitost nahlédnout do pohádkové krajiny obrů, skřítků a bájných božstev, krajiny, kterou utvářely především ledovce a divoké řeky.

Navštívíme národní parky Reinheimen, Dovrefjell, nejstarší norský národní park Rondane i okolí Romsdalfjordu a pobudeme v Domově obrů - NP Jotunheimen. Z vrcholu Bråkdalsbelgen si vychutnáme nádherné výhledy na národní parky Jotunheimen a Dovrefjel. Dech nám vezme pohled z hřebene Trolltindan na dno údolí Romsdalen, které v tu chvíli bude více než 1300 m pod námi. Projdeme se po legendárním hřebeni Bessegen, přes který prchal na hřbetě svého soba Peer Gynt, hrdina veršovaného dramatu Henrika Ibsena, a spatříme dvě jezera jen pár desítek metrů od sebe, ale s výškovým rozdílem 400 m. Po ledovci vyjdeme na nejvyšší vrchol Skandinávie Galdhøpiggen (2469 m) a jeden den strávíme raftingem na divoké ledovcové řece Sjoa.

Ve dnech, kdy je program náročnější, nabízíme dvě varianty náročnosti programu: A (túry 3-5 hodin, převýšení kolem 500 m) a B (túry 6-8 hodin, převýšení kolem 1000 m), případně lze některé výlety zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak vhodný pro skupiny, páry či rodiny s dětmi s odlišnými nároky na náročnost. Nocovat budeme v kempech ve vlastních stanech nebo za příplatek ve čtyřlůžkových chatkách a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti. Pokud chcete ušetřit za letenku, můžete jet na zájezd Norsko autobusem.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy, přílet na letiště v Oslu, krátký přesun z letiště místní linkou na místo, kde se potkáte s autobusovou skupinou a další program je již společný. Přejezd do kempu poblíž města Otta.
 • 2. den: NP Rondane: A: Vyhlídkový okruh od jezera Høvringsvatnet kolem chaty Smuksjøseter k chatě Peer Gynt hytta, návrat zpět údolím Kjondalen (4 hod). B: Navíc výstup na vyhlídkový vrchol Bråkdalsbelgen (1915 m), nádherné výhledy na národní parky Jotunheimen a Dovrefjel i na centrální část pohoří Rondane (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m).
 • 3. den: NP Dovrefjell s možným výskytem pižmoňů. A: Výlet od chaty Kongsvold Fjellstue do údolí Stroplsjødalen (4 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). B: Túra údolím Stroplsjødalen kolem nejvyšší hory Snohetta (7 hod, ↑ 650 m, ↓ 200 m).
 • 4. den:* Rafting na řece Sjoa v NP Jotunheimen: Sjížděný úsek Heidal-Faukstat (↔ 17 km, 2,5 hod).
 • 5. den: Údolím Romsdalen přejezd k Trollí stěně, nezapomenutelný pohled na vysoké stěny patřící k nejvyšším v Evropě. A: Výšlap na jedinečnou vyhlídku Rampestreken (715 m) (3 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). B: Túra na hřeben Romsdalseggen s okouzlujícími výhledy do údolí řeky Raumy a na Romsdalfjord (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1200 m).
 • 6. den: V NP Reinheimen autobusem Orlí cestou s neskutečnými výhledy k nejkrásnějšímu fjordu Norska Geirangerfjord. Plavba výletní lodí po Geirangerfjordu a túra s nádhernými rozhledy na fjord. (4 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
 • 7. den: Výjezd Trollí cestou na parkoviště Trollstigen. A: Sestup do kempu po staré obchodní stezce kolem úchvatného vodopádu s nezapomenutelným výhledem do údolí (3 hod, ↓ 650 m). B: Túra na vyhlídku z hřebene Trolltindan, jedné z nejvyšších lezeckých stěn v Evropě (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m).
 • 8. den: NP Jotunheimen: Od chaty Juvashytta (1841 m) výstup v lanových družstvech po ledovci na Galdhøpiggen (2469 m), nejvyšší vrchol Skandinávie, rozhled na zaledněné štíty NP Jotunheimen (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Městečko Lom s unikátním dřevěným kostelem z 12. století.
 • 9. den: NP Jotunheimen - jedna z nejatraktivnějších túr v Norsku: Lodí po blankytně průzračných vodách ledovcového jezera Gjende. A: Podél břehu jezera návrat zpět k autobusu (4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). B: Výstup na legendární hřeben Besseggen, jehož stěny kolmo spadají na jedné straně k světle modravému jezeru Gjende (983 m) a na druhou k tmavšímu, o 400 m výše položenému, Bessvatnet (1373 m) (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m).
 • 10. den: Přejezd do Osla a individuální prohlídka města s možností navštívit Frognerův park se sochami významného norského sochaře Gustava Vigelanda, či olympijský areál Holmenkollen.
 • 11. den: Dokončení prohlídky Osla, muzea na poloostrově Bygdoy (Vikingské, Kon-Tiki, Fram). Krátký přesun vlakem z centra Osla na letiště (cca 25 min), odlet do Prahy.

* Program 4. dne (rafting) měníme kvůli dopadům Covidu takto:
A: Túra kolem peřejnaté řeky Store Ulla a přes horskou osadu Mysusaeter sestup do údolí, nad nímž se vypínají unikátní zemní pyramidy Kvitskriuprestine (Bílí mniši) (5-6 hod, ↑ 150 m, ↓ 650 m). B: Výstup na dvoutisícový Storronden (2138 m) v NP Rondane s nádhernými kruhovými rozhledy (7 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m).

Ubytování a nocování

4x u Otty u NP Rondane, 2x u Trollstigenu, 3x v Randsverku a 1x v Oslu. Nabízíme vám dvě varianty ubytování v kempu - ve vlastním stanu nebo v chatkách typu TURIST za příplatek 3000 Kč/os. Vzhledem k chladnějšímu a deštivějšímu norskému klimatu doporučujeme chatkovou variantu. Chatičky mají v různých kempech různou úroveň vybavení. Většinou se jedná o malé dřevěné chatičky s patrovými postelemi o obytné ploše 16-25 m² pro 4 osoby. K dispozici jsou deky a polštáře, povlečení a ručníky si vezměte vlastní. Chatičky jsou většinou vybaveny elektrickým vařičem a malou ledničkou, bývá zde i malé elektrické topení. V Oslu jsou chatičky bez vybavení. V kempech je vždy k dispozici tekoucí teplá i studená voda. Sprcha bývá za příplatek cca 5-20 NOK. V kempu u Trollstigenu bývá možnost zdarma využít saunu. Kapacita chatek je omezená. Svůj zájem o ubytování v chatkách uveďte již v přihlášce.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 1. den večeří (1. večeře je formou balíčku) a končí 11. den snídaní. Potraviny je možné dokoupit v supermarketech v Ottě (2.-3. den), v Geirangeru (7. den), případně v Lomu a v Oslu. Ceny v obchodech jsou přibližně 3x vyšší než u nás, alkohol je ještě dražší.

Další informace k zájezdu

Doprava z/na letiště: Individuálně místní dopravou. Z letiště na místo srazu můžete využít autobusovou linku, při zpáteční cestě z centra na letiště lze jet vlakem.

Zavazadla do autobusu/do letadla:
Svá zavazadla si můžete zdarma naložit 1. den autobusové varianty zájezdu autobusem při odjezdu autobusu na nástupních místech Brno, Jihlava-Pávov, Praha-Opatov, Ústí nad Labem a vyzvednout na stejných místech 13. den autobusového zájezdu. (V případě zájmu o tuto variantu do poznámky v přihlášce uveďte, na kterém nástupním místě zavazadlo do autobusu naložíte.
Nebo si zavazadla můžete vzít s sebou do letadla. Příruční zavazadlo do 8 kg je v ceně letenky. Odbavené podpalubní zavazadlo je za přípletek 2000 Kč celkem za oba směry (max. 20 kg,). Svůj zájem o odbavené zavazadlo do letadla uveďte do poznámky v přihlášce.
Doprava na místě: Autobusem společně se zájezdem Norsko autobusem.

Cestovní formality: Pro cestu do Norska potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Norsko - informace o zemi

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Rafting: Raftingu se mohou zúčastnit pouze plavci od 15 let. Pokud tuto podmínku nesplňujete, informujte nás o tom.

Prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Sleva pro děti

Na zájezd poskytujeme slevu 10 % pro děti do 15 let + 700 Kč za neúčast na raftingu. O slevu si požádejte v poznámce přihlášky.

Video ze zájezdu Norské hory a krásy přírody (natočila: Lenka Franková, sestříhala: Monika Bezuchová):


Norské hory a krásy přírody - letecky

Norské hory a krásy přírody - letecky

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Norské hory a krásy přírody

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy

Norsko na kole

Národní parky, jezera, divoké řeky

Lofoty - pohodová turistika

Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o elfech (pohodová turistika)