Informace k zájezdu
Provence - silniční cyklistika

Úvodní stránka zájezdu Provence - silniční cyklistika ( Francie, Provence, Silniční cyklistika, Cyklistické zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Zájezd je primárně určen pro „silničkáře“, kteří na dovolené touží po intenzivnějším cyklistickém vyžití. Program velmi potěší fanoušky nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France, jehož atmosféru nabitou dravostí, emocemi a v neposlední řadě únavou, vystihuje, ale rozhodně neurazí ani ostatní vášnivé cyklisty. Délka etap se pohybuje od 80 do 120 km a každou z nich je možné alternativně prodloužit či zkrátit. Jezdit budeme po silnicích s převýšením okolo 1200 m. Nejnáročnější je 6. den, kdy nastoupáme 2500 m. V Provence není problém po trase dobrat vodu a nebývá zapotřebí vozit další vrstvy na přioblečení, a tak se dá většina etap odjet nalehko bez batohu. Zájezd se jede společně se zájezdem Provence na kole, který je zaměřený na lehčí a kratší etapy s dostatkem času na poznávání historie, kultury a gastronomie Provence, a je možné se k němu každý den přidat. Bydlíme po celou dobu na jednom místě, je zde proto možnost vynechat některé etapy a zvolit si vlastní program. Zájezd je šitý na míru pro silniční kola. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde bude možné si nechávat nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.meteofrance.com/previsions-meteo-france/provence-alpes-cote-dazur/regi93, dlouhodobou předpověď najdete na: http://provence.ikn.cz/pocasi/dlouhodoba-predpoved-pocasi-pro-provence/
Vzhledem ke geografické poloze bývá počasí už v červnu velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně „péct“, ale už jsme v Provence zažili i deštivo a teploty kolem 10-15 °C. Déšť nebývá obvyklý, ale může být i přívalový, takže doporučujeme připravit se na oba extrémy. Počítejte s vysokou spotřebou tekutin - ideální jsou iontové nápoje.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Bageta: 0,80-1,30 €, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 2 €, pizza v restauraci: 8-12 €, hlavní, jídlo v restauraci: od 10 €, pivo v restauraci: 3-5 €, káva nebo víno v restauraci: od 1,30 €, zmrzlina: 1,50-2 €.
V restauracích jsou obecně ceny cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější. Doporučujeme kapesné 100-250 € na osobu. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a představách o dovolené. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě navíc finanční rezervu cca 50-100 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu do Francie budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Téměř všude je možno platit kartou a vybírat peníze v bankomatech.

MAPY A LITERATURA

Náměty na další cyklotrasy v okolí můžete najít na www.veloloisirluberon.com
Originální mapy seženete ve specializovaném knihkupectví nebo na internetu, případně i přímo na místě.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• MICHELIN: 332 - Drôme, Vaucluse, 1 : 150 000
• IGN: čísla map 163 a 164, 1 : 100 000 (edice Top 100).
Dobrých průvodců Provence a Azurové pobřeží v češtině je dostatek, např. National Geografic, Rough Guide atd.

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde: http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad. Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy Provence pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnou zde: Mapy Provence

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Mohou také překážet široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace o přepravě kol včetně fotografií uložení kol naleznete na https://www.alpina.cz/t/preprava-kol/.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše zavazadla daleko od autobusu, je lepší si sbalit veškeré věci do větší cestovní tašky nebo kufru (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, kolo, cyklistická helma.
Pro mobilhomy viz oddíl Ubytování.
Pro stanovou variantu: stan, karimatka, spacák.
Doporučené vybavení: Potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Silniční.
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také brašničku pod sedlo.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), termoprádlo, plavky, pokrývku hlavy.
Strava: Misku, lžíci či příbor, hrníček na pití - pro stanovou variantu, energeticky vydatné jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, paštiky, oplatky, sušené ovoce, šumivé vitamíny atd.), láhev na vodu. V mobilhomech jsou pouze malé hrnečky, doporučujeme vzít si vlastní hrnek na čaj (kávu) - 250 ml.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že Vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.