Provence - silniční cyklistika

Ve stopách Tour de France krajem vína, oliv a levandule

Provence - kraj vína, umělců a příjemného koupání je perlou jižní Francie i vyhlášeným cyklistickým rájem. My projedeme její východní část, kde si kromě levandule, vína, oliv a mandlí vychutnáme sportovní, především cyklistickou atmosféru kraje, který pravidelně hostí nejslavnější etapový závod na světě. Po nově zažehleném asfaltu se svezeme ve stopách etap "Staré dámy", budeme obdivovat všechny její krásy a čelit nástrahám, které na závodníky číhají. Ovšem tam, kde Tour de France končí, my pokračujeme. Kromě silnic stvořených pro nabitý peloton prověříme a oceníme i kvalitu a samotu cyklotras, které křižují provensálskou krajinu. Mezi nezapomenutelné zážitky nebude patřit "pouze" výjezd na legendární Mont Ventoux (1909 m), ale jistě i dechberoucí sjezd kaňonem Nesque či výšlapy do sedel pohoří Luberonu a skalnatých Alpilles.

Denně na nás čeká 80-110 km s průměrným převýšením 1250 m (náročnost podrobněji). Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit či vynechat a nahradit vlastním programem. Ubytováni budeme v zařízených mobilhomech v kempu na kraji lázeňského městečka L'Isle sur la Sorgue, přímo za kempem teče osvěžující říčka Sorgue. Provensálskou polopenzi dostaneme z naší polní kuchyně. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Provence na kole, který je zaměřený na lehčí a kratší etapy s dostatkem času na poznávání historie, kultury a gastronomie Provence, a k jehož programu je možné se po dohodě s průvodcem na místě přidat. Zájezd je tak vhodný pro skupiny i páry s odlišnými požadavky na náročnost tras. Skupina silničkářů bude mít okolo 10 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd v 10 hod. z Brna přes Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa na jih Francie.
 • 2. den: Přejezd z Pernes les Fontaines se 41 kašnami do sedla Col de Murs (627 m), sjezd a výjezd serpentinami nad Lioux a dál do St Saturnin les Apt. Příjezd do kempu, ubytování na 7 nocí. (↔ 80 km, ↑ 1100 m, ↓ 1150 m)
 • 3. den: První částí 11. etapy Tour de France 2021 z L’Isle sur la Sorgue do Aptu se dvěma vrcholovými prémiemi 4. kategorie Côte de Fontaine de Vaucluse a Côte de Gordes: Z L’Isle sur la Sorgue přes nejsilnější přírodní pramen na světě Fontaine de Vaucluse ostrým výšlapem do Lagnes a dál až do okrového Roussillonu. Odtud přes Colorado de Rustrel s možností výjezdu do průsmyku Col de Saint Christol (1091 m) a následně sjezd do středověkého Aptu a zakončení u římskému mostu Pont Julien (↔ 90 km, ↑ 1300 m, ↓ 1200 m). Bez průsmyku Col de Saint Christol (↔ -15 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 4. den: Přes hřeben k úpatí pohoří Petit Luberon na severozápadní stranu luberonské cyklotrasy s krátkými prudkými výjezdy typického provensálského rázu, přes sídlo Markýze de Sade v Lacoste a přes průsmyk nad městečkem Gordes. (↔ 95 km, ↑ 1100 m, ↓ 1350 m)
 • 5. den: Průjezd kaňonu Lourmarin, přejezd pohoří Grand Luberon s výšlapem do průsmyku Col de Montfuron (649 m), následný zasloužený sjezd a dál, tentokrát po severovýchodní straně luberonské cyklotrasy, až k římskému mostu v Céreste. (↔ 90 km, ↑ 1300 m, ↓ 1250 m)
 • 6. den: Královská etapa ve stopách 11. etapy Tour de France 2021, z Bedoinu (300 m) 21km stoupání s průměrným sklonem 7,7 % zakončené vrcholovou prémií na legendární Mont Ventoux (1909 m). Nezapomenutelným sjezdem do města Malaucène (321 m) a návrat do kempu. (↔ 111 km, ↑ 2000 m, ↓ 2000 m)
 • 7. den: Okružní jízda přes hřebeny a průsmyky okolo velkolepého Mont Ventoux, levandulová pole poblíž města Sault a závěrečný dechberoucí sjezd kaňonem Gorges de la Nesque. (↔ 90 km, ↑ 1150 m, ↓ 1250 m)
 • 8. den: Jízda ve stopách 6. etapy 100. ročníku „Staré dámy“, provensálské městečko Vincenta van Gogha St Rémy de Provence, Les Baux de Provence zapsané na seznamu nejkrásnějších francouzských obcí, přejezd hřebenu majestátního skalnatého pohoří Alpilles. (↔ 80 km, ↑ 650 m, ↓ 750 m)
 • 9. den: Slavné Châteauneuf du Pape, ochutnávka a nákup pověstného vína. Noční přejezd přes Německo.
 • 10. den: Příjezd přes Plzeň a Prahu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

7x v mobilhomech v kempu v L'Isle sur la Sorgue. Mobilhome je chatkový apartmán určený pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností (mobilhomy podrobněji). Jeho součástí je také vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. K vybavení mobilhomů patří polštáře a přikrývky. Je zapotřebí si vzít vlastní kompletní povlečení (tzn. prostěradlo, povlak na polštář a na přikrývku). Manželské postele mají manželskou přikrývku, místo povlečení na ni postačí i klasické prostěradlo. Povlečení je také možné zapůjčit za poplatek cca 12 € přímo na místě. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička, mikrovlnka, elektrická konvice a kávovar. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám. Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu se slevou 2000 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu prosím uveďte již v přihlášce. V kempu je ve společenské místnosti k dispozici wifi zdarma. Vedle kempu teče řeka Sorgue a v dosahu pěší procházky je historický střed městečka L’Isle sur la Sorgue (trhy, restaurace, kavárny, obchody).

Stravování

Připravíme vám provensálskou polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. 6. den bude večeře formou balíčku. V rámci polopenze budeme využívat náš gril a polopenzi vám zpestříme o potraviny zakoupené v místních obchůdcích a na místních trzích: francouzské sýry a uzeniny, mořské plody, ovoce, zeleninu i čerstvé pečivo a mnohé další delikatesy, které nám Provence a Francie jako taková nabízí. Na místě si můžete za české koruny zakoupit točené české pivo. Nakupovat potraviny je možné přímo v kempu nebo v supermarketu nedaleko kempu či v krámcích i vinných sklepech během našich výletů. Doporučujeme zejména vynikající sýry, sušené salámy, víno a olivy. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Provence - silniční cyklistika

Provence - silniční cyklistika

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Zell am See - silniční cyklistika

Grossglocknerstrasse a okolí Zell am See na silničkách

Davos - silniční cyklistika

Silniční cyklistika ve stínu horských velikánů

Dolomity - silniční cyklistika

Sedla v srdci Dolomit - Marmolada, Sella, Cortina d'Ampezzo (Itálie)

Livigno - silniční cyklistika

Vysoká sedla italského Tibetu