Provence na kole

Pohodově krajem vína a levandule, starobylá městečka a moře

Perla jižní Francie Provence, kraj vína, umělců a příjemného koupání, je vyhlášeným cyklistickým rájem. My procestujeme její východní část a oproti velkým a rušným městům v západní Provence raději navštívíme malé romantické vesničky a městečka na skalních vyvýšeninách, která nejsou tolik zaplavena davy turistů. V oblasti Luberon si projedeme nejsevernější cedrový les, navštívíme slavnou vinařskou oblast Châteauneuf du Pape a cyklistickým zážitkem pro všechny po dlouhou dobu určitě zůstane výjezd na monumentální Mont Ventoux a následný sjezd kaňonem Nesque. Milovníci památek nezůstanou ochuzeni o takové skvosty, jakými jsou městečka Les-Baux-de-Provence, Gordes nebo Lacoste. A nezapomeneme ani na koupání ve Středozemním moři v oblasti Camargue.

Většinu dní se můžete sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky (A zpravidla okolo 40 km, B okolo 60 km). Všechny etapy je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem (náročnost podrobněji). Zájezd je tak vhodný i pro skupinky či páry s odlišnými požadavky na náročnost tras. Navržený program je možné odjet na silničním kole. Během etap bude příležitost posedět u dobrého jídla se sklenkou francouzského vína nebo si jen tak zobnout vynikajícího sýru. Ubytováni budeme v zařízených mobilhomech v kempu na kraji lázeňského městečka L'Isle sur la Sorgue, kde přímo za kempem teče osvěžující říčka Sorgue. Provensálskou polopenzi dostaneme z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd v 10 hod. z Brna přes Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa na jih Francie.
 • 2. den: Z Pernes les Fontaines se 41 kašnami přes historická městečka Saint Didier a Venasque k mohutné vyvěračce Fontaine de Vaucluse. Ubytování v kempu. (↔ 40 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
 • 3. den: A: Kamenné chýše Bories, cisterciácký klášter Abbaye de Sénanque s levandulovým polem, visuté město Gordes a miniaturní Joucas (↔ 40 km, ↑ 700 m, ↓ 600 m). B: Navíc vesnička Lioux uvězněná pod obrovskou skálou a následný sjezd pustým kaňonem k St. Saturninu (↔ +25 km, ↑ +400 m, ↓ +400 m). Obě etapy se spojí v okrovém Roussillon a končí u římského mostu Pont Julien.
 • 4. den: A: Ze středověkého Bonnieux po Luberonské cyklostezce přes tajemné sídlo Markýze de Sade v Lacoste, kolem zříceniny hradu v Ménerbes do města duchů Oppède le Vieux (↔ 40 km, ↑ 400 m, ↓ 650 m). B: Z Bonnieux vyhlídkovou hřebenovkou s rozsáhlým cedrovým lesem, sjezd do Oppède le Vieux a prohlídka „našeho“ městečka L'Isle-sur-la-Sorgue, nazývaného provensálské Benátky (↔ 60 km, ↑ 700 m, ↓ 950 m).
 • 5. den: A: Výhled na celý Luberon ze zapadlé vesničky Saignon. Sjezd do středověkého Aptu. Po Luberonské cyklostezce podél říčky Calavon do Céreste s krásně zrenovovaným římským mostem (↔ 35 km, ↑ 300 m, ↓ 500 m). B: Kaňonem Lourmarin do stejnojmenného historického města s renesančním zámkem. Kolem pohoří Velký Luberon přes Cucuron, známý z mnoha filmů, přes luberonský hřeben do Céreste (↔ 55 km, ↑ 700 m, ↓ 900 m).
 • 6. den: Odpočinkový den bez kola. Návštěva papežského Avignonu a koupání ve Středozemním moři v Saintes Maries de la Mer, možnost výletu lodí v deltě malé Rhôny v oblasti Camargue.
 • 7. den: Královská etapa z Mont Serein přes vrchol Mont Ventoux (1909 m) (kultovní místo cyklistů z celé Evropy), parádní sjezd s převýšením 1600 m. Levandulová pole poblíž města Sault, úchvatným kaňonem Nesque do Villes sur Auzon (↔ 60 km, ↑ 700 m, ↓ 1850 m). Pro zájemce výzva ve formě vrcholové prémie z Malaucéne na Mont Ventoux (↔ +20 km, ↑ +1000 m).
 • 8. den: Zajímavostmi nabitá etapa z antického i van Goghova městečka St Rémy přes slavnou katedrálu obrazů Carrières de Lumières s audiovizuálním představením a druhé nejnavštěvovanější místo Francie Les-Baux-de-Provence na skalním ostrohu v pohoří Alpilles do kamenné vesničky Eygalières. (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 650 m)
 • 9. den: Odjezd přes slavné Châteauneuf du Pape, ochutnávka a nákup pověstného vína. Noční přejezd přes Německo.
 • 10. den: Příjezd přes Plzeň a Prahu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

7x v mobilhomech v kempu v L'Isle sur la Sorgue. Mobilhome je chatkový apartmán určený pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností (mobilhomy podrobněji). Jeho součástí je také vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. K vybavení mobilhomů patří polštáře a přikrývky. Je zapotřebí si vzít vlastní kompletní povlečení (tzn. prostěradlo, povlak na polštář a na přikrývku). Manželské postele mají manželskou přikrývku, místo povlečení na ni postačí i klasické prostěradlo. Povlečení je také možné zapůjčit za poplatek cca 12 € přímo na místě. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička, mikrovlnka, elektrická konvice a kávovar. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám. Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.
Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu se slevou 2000 Kč. Svůj zájem o spaní ve stanu prosím uveďte již v přihlášce. V kempu je ve společenské místnosti k dispozici wifi zdarma. Vedle kempu teče řeka Sorgue a v dosahu pěší procházky je historický střed městečka L’Isle sur la Sorgue (trhy, restaurace, kavárny, obchody).

Stravování

Připravíme vám provensálskou polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. 6. den bude večeře formou balíčku. V rámci polopenze budeme využívat náš gril a polopenzi vám zpestříme o potraviny zakoupené v místních obchůdcích a na místních trzích: francouzské sýry a uzeniny, mořské plody, ovoce, zeleninu i čerstvé pečivo a mnohé další delikatesy, které nám Provence a Francie jako taková nabízí. Na místě si můžete za české koruny zakoupit točené české pivo. Nakupovat potraviny je možné přímo v kempu nebo v supermarketu nedaleko kempu či v krámcích i vinných sklepech během našich výletů. Doporučujeme zejména vynikající sýry, sušené salámy, víno a olivy. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

 • 19.07.2024 - 28.07.2024
 • 10 dní
 • Číslo: 6844
 • 19 900 Kč
 • Rezervace

Video ze zájezdu Provence na kole 2021 (Kuba Zecha a Míša Sýkorová):


Provence na kole

Provence na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Hory a moře Korsiky na kole

Cyklistika v okolí Ajaccia a Porta

Toskánsko na kole

Cyklistika v kraji olivovníků, cypřišů a u moře

Italská Ligurie na kole

Pobřeží Ligurie, NP Cinque Terre, jeskyně Grotte di Toriano a Monako

Provence na kole - romantická a přátelská

Cyklistika v oblasti Avignonu, provensálských "Benátek" a ve stínu Mont Ventoux

Provence pěšky i na kole

Nenáročná turistika a cyklistika v kraji vína a levandule

Alsasko na kole

Krajem hrázděných domků, vinic a čápů