Informace k zájezdu
Raxalpe

Úvodní stránka zájezdu Raxalpe ( Rakousko, Alpy, Turistika horská, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Pohyb po nenáročných stezkách v horském prostředí je vhodný pro začínající, ale i zkušené horské turisty. Délka denních túr je asi 5-8 hodin čistého času chůze, tedy cca 6-9 hodin i s přestávkami. Převýšení se pohybuje v rozmezí 700-1200 m. Obě túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si vlastní program. Program je tak vhodný i pro děti přibližně od věku 10 let, samozřejmě je vhodné mít předem vyzkoušené, jestli vaše dítě celodenní výšlap zvládne. Vyrazíme vždy nalehko jen s malým baťůžkem a vše nepotřebné na túru si ponecháme buď na chatě, nebo v autobusu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://cz.bergfex.com/raxalpe/wetter/
Počítejte s nevyzpytatelným horským počasím, nepodceňte teplé, nepromokavé oblečení a kvalitní obutí, ale může být i příjemné teplo. Rozmezí denních teplot v Raxech se může na náhorní plošině pohybovat od cca 0 °C do 20 °C, na nižším Hohe Wandu cca mezi 8-25 °C. V chladnějších nejvyšších polohách na náhorní plošině Raxů jsou v jarních termínech pravděpodobné zbytky tajícího sněhu - stezky mohou být místy podmáčené. V září už se může teoreticky objevit nový sníh.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vaše výdaje na místě záleží, jak vydatně se budete stravovat na chatách. Doporučujeme si kupovat na chatě večeře. Kupovat je možné i obědy nebo občerstvení na chatách přes den. Pokud nebudete mít vložku do spacáku či lehký spacák, počítejte s příplatkem 4 € za povlečení. Doporučujeme si s sebou vzít cca 20-50 € na útratu a dále finanční rezervu cca 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na zájezdu není možnost oficiální směny, nebo výběru z bankomatu. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
● Kompass: 210 Wiener Hausberge, Rax, Schneeberg 1 : 35 000 (zahrnuje Raxalpe i Hohewand).
● Freytag & Berndt: WK 022 Semmering-Rax-Schneeberg 1 : 50 000 (zahrnuje Raxalpe) a WK 023 Rosaliengebirge,
● Hohe Wand, Forc 1 : 50 000 (zahrnuje Hohewand), příp. WK 5012 Hohe Wand, Schneeberg 1 : 35 000 (Hohe Wand).

Co se týče knižních průvodců, lze narazit v některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách i na ferraty z „naší“ oblasti, stejně tak jsou info o horách v některých průvodcích po horách - Rakouské Alpy.
Nejvíce info o ferratách v oblasti získáte na internetu - nejkvalitněji např. na http://www.bergsteigen.com/ (německy).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Vybavení doporučujeme sbalit do cestovní tašky a věci potřebné na túru do menšího batohu. Zavazadla poneseme max. 300 m od autobusu na ubytování. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložka do spacáku nebo sešité prostěradlo, přezůvky, malý batoh cca 30 l na túry
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, telefon vč. nabíječky, ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení na chaty a na nocleh na chatách. Boty: kvalitní rozchozené boty do hor, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chaty, na přezutí po túře).
Strava: Snídaně je v ceně v místě ubytování. Doporučujeme využít možnosti stravování na chatách. Přes den na túře si můžeme zajít na oběd nebo se občerstvit v některé z chat cestou. S sebou si vezměte láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Návrh jídla (pro inspiraci): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, kondenzované mléko v tubě, čokolády, čaj, šumivé vitaminy, šumáky do vody, oplatky, džem, med, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, cukr, slivovice.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Veronika Jirsáková - Raxalpe 2011