Silvestrovský skialp pod Dachsteinem

Pohodový skialp v oblasti Solné komory a Dachsteinu

Veškerá výstroj už je zkontrolovaná, baterky v pípáku vyměněné, lepidlo na pásech lepí, hrany lyží před sezónou přebroušené, … zkrátka každý kovaný skialpinista už netrpělivě vyhlíží začátek sezóny. A protože nemá smysl věci odkládat, a protože na Dachsteinu už sněží, spojíme první skialpovou akci letošní zimy s oslavou příchodu Nového roku v úžasném prostředí Solné komory!

Během jednodenních túr si vyšlápneme v oblasti Gosau, masivu Krippensteinu či nad střediskem Postalm na některé okolní kopce, jako je Hintere Seekarwand (1857 m), Hoher Kalmberg (1833 m), Gamsfeld (2027 m), Elferkogel (1601 m), nebo Labenberg (1642 m), kde si dopřejeme krásné výhledy na masiv Dachsteinu a užijeme první letošní oblouky při sjezdech ve volném horském terénu.

Zájezd je vhodný pro pokročilé skialpinisty, kteří s jistotou zvládají výstupy i sjezdy ve volném terénu s proměnlivou náročností i strukturou sněhu a umí zcela samostatně zacházet se skialpovou výzbrojí a výstrojí. Pohybovat se budeme v nadmořské výšce okolo 600 - 2150 m, denně překonáme převýšení 550 - 1 500 m a na túrách strávíme asi 3-6 hodin, včetně přestávek na odpočinek. Na středně náročné skialpové túry budeme vyrážet nalehko. Bydlet budeme v malebném městečku Bad Goisern, v útulném hostelu s výbornou polopenzí. K nástupům na túry je to odtud přibližně 20 km, takže necelá půlhodinka autem i s nakládáním lyží.

Aktuálně - vstup do Rakouska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 18 hod v hostelu v městečku Bad Goisern. Ubytování, večeře, kontrola výzbroje a výstroje, brífink, volná zábava.
  • 2. - 4. den: Podle aktuálních sněhových podmínek a lavinové situace výstupy na některé z vybraných vrcholů s následnými sjezdy ve volném horském terénu: Hoher Kalmberg (1833 m) (4 hod, ↑  1100 m, ↓  1100 m), Grosser Schwarzkogel (1850 m) (5 hod, ↑  1150 m, ↓  1150 m), Gamsfeld (2027 m) (6 hod, ↑  1200 m, ↓  1200 m), Schmalztrager (1889 m) (5 hod, ↑  1000 m, ↓  1000 m), Elferkogel (1601 m) (4,5 hod, ↑  1100 m, ↓  1100 m), Wildenkogel (2090 m) (6,5 hod, ↑  1500 m, ↓  1500 m), Rotkogel (1585 m) (5 hod, ↑  1000 m, ↓  1000 m), Mitterkogel (2122 m) (4,5 hod, ↑  1200 m, ↓  1200 m) či na vrchol Russberg (1666 m) z obce Russbachsaag (3 hod, ↑  800 m, ↓  800 m) nebo alternativně méně náročnou trasou ze sedla Gschütt Pass (2 hod, ↑  700 m, ↓  700 m). Fakultativně možnost lyžování a freeride s podporou lanovek v přilehlých skiareálech Dachstein West, Freesports Arena Dachstein Krippenstein či Postalm. Oslava příchodu nového roku 4. den zájezdu.
  • 5. den: Výstup z lyžařského střediska Postalm na vrchol Labenberg (1642 m) (3 hod, ↑  550 m, ↓  550 m) s následným sjezdem zpět k parkovišti. Ukončení akce a odjezd kolem 15 hod. Návrat do ČR ve večerních hodinách.

Ubytování

V městečku Bad Goisern ve velmi příjemném hostelu Luise-Wehrenfennig Haus ve 3-6lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. 2lůžkový pokoj garantujeme za příplatek 700 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. K dispozici je také wifi a společenská místnost s TV a kulečníkem.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi. Polopenze začíná 1. den večeří a končí 5. den snídaní. Snídaně obvykle zahrnuje šunku, sýr, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, kávu, čaj a džus. K večeři se podává polévka a chutné hlavní jídlo. Polopenze zahrnuje i silvestrovské večerní menu. Silvestrovská večeře formou bufetu zahrnuje polévku, vepřovou pečeni, řízky, kuřátka, různé druhy salátů, obložené chlebíčky, šunkové rolky, plněná vajíčka, ...
Stravování přes den předpokládáme z vlastních zásob. Případně lze zakoupit jídlo, teplé či studené nápoje na horských chatách a v restauracích. Na náměstí v Bad Goisern se nachází také několik příjemných kaváren, vynikající pekárna a pizzerie. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava: z Prahy 360 km, cca 4:30 hod a z Brna 420 km, cca 4:40 hod. Sraz je ve středu v 18 hod v hostelu Luise-Wehrenfennig Haus, parkování před hostelem zdarma (vjezd z ulice Permdanner-Promenade).

2) Našim mikrobusem s průvodci za příplatek za dopravu.
Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

  • 28.12.2022 - 01.01.2023
  • 5 dní
  • Číslo: 165
  • 10 700 Kč
  • Rezervace

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Zájezd je určen začínajícím a mírně pokročilým skialpinistům, kteří se chtějí o skialpinismu dozvědět více a získat další znalosti a dovednosti k provozování této stále více oblíbené lyžařské aktivity. Předpokladem je dobrá fyzická kondice, samostatně zvládnutá technika a jistota ve sjezdu na lyžích po sjezdovkách. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v bezpečném, převážně volném a technicky nenáročném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Trasy jsou voleny tak, abychom minimalizovali pohyb v lavinovém terénu. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, jen s nejnutnějším vybavením. Délka jednotlivých túr je přibližně 4-6 hodin s převýšením 1000-1500 m, včetně přestávek na odpočinek a fotografování. Během celého zájezdu je třeba počítat s tím, že program každého dne zahrnuje několik výstupů a sjezdů. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem.

Silvestrovský skialp pod Dachsteinem

Silvestrovský skialp pod Dachsteinem

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Silvestrovská lyžovačka v Černé Hoře

Pohoří Durmitor a Bjelasica - lyžování v Žabljaku a Kolašinu

Raxalpe - skialp pro začátečníky

Nenáročný skitouring na nejbližších dvoutisícovkách (Rakousko)

Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Totes Gebirge na skialpech

Skialp a freeride pro pokročilé i začátečníky v okolí Wurzeralm

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a lavinový kurz