Silvestrovský skialp pod Dachsteinem

Pohodový skialp v oblasti Solné komory a Dachsteinu

Veškerá výstroj už je zkontrolovaná, baterky v pípáku vyměněné, lepidlo na pásech lepí, skluznice je vzorně navoskovaná, … zkrátka každý kovaný skialpinista už netrpělivě vyhlíží začátek sezóny. A protože nemá smysl věci odkládat, a protože na Dachsteinu už sněží, spojíme první skialpovou akci letošní zimy s oslavou příchodu Nového roku v úžasném prostředí Solné komory!

Během jednodenních túr v oblasti Gosau či masivu Krippensteinu si vyšlápneme na některé okolní kopce, jako je Grosser Schwarzkogel (1850 m), Hochkalmberg (1833 m), Gamsfeld (2027 m), Elferkogel (1601 m) nebo Wildenkogel (2090 m), dopřejeme si krásné výhledy na masiv Dachsteinu a užijeme si první letošní oblouky při sjezdech ve volném horském terénu. Bydlet budeme v malebném městečku Bad Goisern, v útulném hostelu s výbornou polopenzí. K nástupům na túry je to odtud přibližně 20 km, takže necelá půlhodinka autem i s nakládáním lyží. Jednotlivé túry jsou lehčí až středně obtížné, prostě tak akorát na rozcvičení před dlouhou sezónou a navíc pod vedením instruktora skialpinismu.

Do 11.12. je v Rakousku lockdown - info mzv.cz, poté snad budou platit tyto podmínky:
S realizací letních i zimních zájezdů do Rakouska počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Rakousko je otevřené turistům, služby, resturace i ubytování fungují pro očkované nebo po prodělání Covidu - opatření v Rakousku.
Aktuální povinnosti - vstup do Rakouska: splnění jedné ze čtyř podmínek: dokončené očkování, negativní antigenní (48 hod) nebo PCR test (72 hod), prodělání Covidu (6 měsíců), potvrzení o protilátkách (3 měsíce), výjimku mají děti do 10 let (podrobnosti mzv.cz). Ubytování, restaurace a další služby vyžadují doklad o očkování nebo prodělání Covidu. Návrat do ČR: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a v ČR PCR test provedený 5. až 7. den po návratu. Splnění návratových podmínek není při pozemní dopravě kontrolováno.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 18 hod v hostelu v městečku Bad Goisern. Ubytování, večeře, kontrola výzbroje a výstroje, brífink, volná zábava.
  • 2. - 4. den: Podle aktuálních sněhových podmínek a lavinové situace výstupy na některé z vybraných vrcholů s následnými sjezdy ve volném horském terénu: Hochkalmberg (1833 m) (4 hod, ↑  1100 m, ↓  1100 m), Grosser Schwarzkogel (1850 m) (5 hod, ↑  1150 m, ↓  1150 m), Gamsfeld (2027 m) (6 hod, ↑  1200 m, ↓  1200 m), Schmalztrager (1889 m) (5 hod, ↑  1000 m, ↓  1000 m), Elferkogel (1601 m) (4,5 hod, ↑  1100 m, ↓  1100 m), Wildenkogel (2090 m) (6,5 hod, ↑  1500 m, ↓  1500 m), Rotkogel (1585 m) (5 hod, ↑  1000 m, ↓  1000 m), Mitterkogel (2122 m) (4,5 hod, ↑  1200 m, ↓  1200 m). Fakultativně možnost lyžování a freeride s podporou lanovek v přilehlém skiareálu Dachstein West či v oblasti Krippensteinu (2108 m). Oslava příchodu nového roku 3. den zájezdu.
  • 5. den: Výstup na vrchol Russberg (1666 m) z obce Russbachsaag (3 hod, ↑  800 m, ↓  800 m) nebo alternativně méně náročnou trasou ze sedla Gschütt Pass (2 hod, ↑  700 m, ↓  700 m) s následným sjezdem zpět k parkovišti. Ukončení akce a odjezd kolem 15 hod. Návrat do ČR ve večerních hodinách.

Ubytování

V městečku Bad Goisern ve velmi příjemném hostelu Luise-Wehrenfennig Haus ve 3-6lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. 2lůžkový pokoj garantujeme za příplatek 700 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. K dispozici je také wifi a společenská místnost s TV a kulečníkem.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Snídaně obvykle zahrnuje šunku, sýr, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, kávu, čaj a džus. K večeři se podává polévka a chutné hlavní jídlo. Polopenze zahrnuje i silvestrovské večerní menu. Silvestrovská večeře formou bufetu zahrnuje polévku, vepřovou pečeni, řízky, kuřátka, různé druhy salátů, obložené chlebíčky, šunkové rolky, plněná vajíčka, ...
Stravování přes den předpokládáme z vlastních zásob. Případně lze zakoupit jídlo, teplé či studené nápoje na horských chatách a v restauracích. Na náměstí v Bad Goisern se nachází také několik příjemných kaváren, vynikající pekárna a pizzerie. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava: z Prahy 360 km, cca 4:30 hod a z Brna 420 km, cca 4:40 hod. Sraz je ve středu v 18 hod v hostelu Luise-Wehrenfennig Haus, parkování před hostelem zdarma (vjezd z ulice Permdanner-Promenade).

2) Našim mikrobusem s průvodci za příplatek 1000 Kč za dopravu.
Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Zájezd je určen začínajícím a mírně pokročilým skialpinistům, kteří se chtějí o skialpinismu dozvědět více a získat další znalosti a dovednosti k provozování této stále více oblíbené lyžařské aktivity. Předpokladem je dobrá fyzická kondice, samostatně zvládnutá technika a jistota ve sjezdu na lyžích po sjezdovkách. Výstupy i sjezdy jsou vedeny v bezpečném, převážně volném a technicky nenáročném terénu, s proměnlivou strukturou sněhu. Trasy jsou voleny tak, abychom minimalizovali pohyb v lavinovém terénu. Na skialpové túry budeme vyrážet nalehko, jen s nejnutnějším vybavením. Délka jednotlivých túr je přibližně 4-6 hodin s převýšením 1 000-1500 m, včetně přestávek na odpočinek a fotografování. Během celého zájezdu je třeba počítat s tím, že program každého dne zahrnuje několik výstupů a sjezdů. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na počasí, množství a kvalitě sněhu. Teploty mohou během dne klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem.

Silvestrovský skialp pod Dachsteinem

Silvestrovský skialp pod Dachsteinem

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Toulky krajem Nikoly Šuhaje, sněžnice, lyžování a místní folklór

Silvestrovská lyžovačka v Černé Hoře

Pohoří Durmitor a Bjelasica - lyžování v Žabljaku a Kolašinu

Raxalpe - skialp pro začátečníky

Nenáročný skitouring na nejbližších dvoutisícovkách (Rakousko)

Krkonoše - základní kurz skialpinismu

Skialpy pro začátečníky a mírně pokročilé s instruktory skialpinismu

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a lavinový kurz