Řecké hory a památky

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 2

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 31.05.2015 - 13.06.2015
 • 14 dní
 • 14500 Kč
 • 449
 •  
 •  
 •  

Řecko, to není jen moře. Jih Balkánu je celý hornatý, takže to opravdu pravé Řecko tvoří především hory. Divoké, skalnaté, rozeklané a opuštěné. Řecké hory jsou rozřezané hlubokými kaňony nebo zpestřené modrými jezery a na jaře jsou jako kvetoucí zahrada, horské louky září bezpočtem šafránů, tulipánků, narcisů. A nad tím ční skalnaté siluety vrcholů. Pojďte to vše s námi projít. Vydáme se i za slavnou historií země bohů. Světoznámé antické stavby jsou řeckou perlou, uvidíme však nejen dórské, jónské a korintské sloupy... Kláštery a kostely řeckého pravoslaví také často dokreslují mimořádnou krajinnou scenérii. Stejně jako tyrkysové moře...

V pohoří Tymfi vystoupáme na nejvyšší vrcholky a dotkneme se i sídla bohů na bájném Olympu. Při trecích v Pindosu poznáme malebné kamenné horské vesničky tajemného kraje "za horami" - Zagoria. Řeky Aoos a Vikos jsou překlenuté historickými kamennými mosty a tvoří fantastické kaňony, z nichž ten vikoský je nejhlubší v Evropě a pohledy do něj jsou opravdovým bonbónkem. Ohromí nás unikátní oblast Meteorských klášterů "vznášejících" se na skalách. Nevynecháme slavné antické památky - starověké Delfy, Korint, Epidauros a zejména hlavní město Atény s chrámy na Akropoli. A nenavštívit řeckou tavernu se specialitami jako souvlaki, musaka nebo juvetsi, to by byl opravdu hřích. Po horských túrách si odpočineme na Olympské riviéře a na plážích Peloponésu. Pohledů na moře si užijeme i při plavbách mezi Itálií a Řeckem, které jsou atraktivní alternativou k cestování po dálnicích.

Zájezd kombinuje horské túry s poznáváním řeckých památek a s kratší relaxací u moře. V kempech budeme dostávat polopenzi z naší polní kuchyně, na horských chatách pak můžeme využít místní řeckou polopenzi. V horách nás čekají středně náročné túry, na nichž budeme trávit denně v průměru 4-8 hodin včetně pauz a překonávat variabilní převýšení 1000-1600 m v součtu nahoru i dolů, výjimkou je větší převýšení při sestupu z Olympu. Dny mimo hory naplňují výlety poznávacího charakteru. Většinu dní programu lze vynechat a zařadit si odpočinek. Nocovat budeme v kempech ve vlastních stanech, v horách pak na horských chatách - noclehy na chatách nám usnadní vrcholové výstupy.

Program zájezdu

 • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Mikulov. Noční tranzit přes Rakousko.
 • 2. den: Ranní příjezd do Itálie. Odplutí ráno z Terstu (případně odpoledne z Ancony). Plavba přes Jadran, exotická noc na lodi.*
 • 3. den: Ráno okolo ostrova Korfu, připlutí do Igoumenitsy. Dojezd do kouzelného kraje Zagoria v pohoří Pindos, po odvážných silnicích do vsi Papigo. Nalehko výstup přes nejmalebnější kamennou vesničku Mikro Papigo do hor Tymfi na chatu Astraka (1930 m), nocleh 2 noci po sobě. (3,5 hod, ↑ 1000 m)*
 • 4. den: Okolo jezera Xeroloutsa výstup na nejvyšší zub hory Gamila (2497 m) se skvělým výhledem do kaňonu Aoos. Zájemci navíc kolem jezírka Robozi na monumentální skalnatou Astraku (2436 m). (Gamila 6 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m, oba vrcholy 9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m)
 • 5. den: Sestup z chaty Astraka k busu (2,5 hod, ↓ 1000 m). Fantastické výhledy do nejhlubšího kaňonu v Evropě Vikos ze stejnojmenné zagorské vesnice a od kláštera Agia Paraskevi. Historické kamenné mosty - klenutý Kokoros a trojitý Plakida. Přesun busem do Kalambaky s unikátní polohou pod skalními městy. Nocleh v kempu, 2 noci po sobě.
 • 6. den: Úchvatné „vznášející se“ kláštery Meteora postavené na pískovcových skalních věžích. Skvělé výhledy, návštěva 2 klášterů, mniši, výlety mezi skalami, výjimečný zážitek.
 • 7. den: Dojezd pod masív Olympu. Dvoudenní výšlap na Olymp nalehko s noclehem na horské chatě. Od monastýru Aghios Dionysios soutěskou říčky Enipeas k prameni Prionia (1100 m) a nahoru na chatu Spilios Agapitos (2100 m). (5 hod, ↑ 1200 m, ↓ 150 m)
 • 8. den: Výstup na nejvyšší vrchol Řecka Olymp. Z předvrcholu Skala (2866 m) možno na snazší vrchol Skolio (2911 m) nebo lehkým lezením na nejvyšší Mytikas (2917 m) (Skolio 7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1800 m; Mytikas 8 hod, ↑ 900 m, ↓ 1900 m). Kemp u moře na Olympské riviéře - pláž, podvečerní koupání.
 • 9. den: Přejezd na jih. Starověké Delfy s cypřiši na svazích hory Parnassos, místo známé věštírny zasvěcené Apollónovi. Přejezd k Aténám. Západ Slunce u Poseidonova chrámu s úžasnou polohou na mysu Sounio. Blízký kemp u moře.
 • 10. den: Celodenní Atény: Individuálně přeslavná Akropolis s chrámem Parthenon, Odeion Héróda Attika, Dionýsovo divadlo. Největší chrám Dia Olympského, Panathénský stadion (1. olympijské hry). Parlament se strážemi a čtvrť Plaka. Aténské výhledové pahorky. Přejezd na Peloponés do kraje Argolis. Kemp u pláže, 2 noci po sobě. Taverna.
 • 11. den: Relaxace u moře na 3 krásných plážích v letovisku Toló, možno i celý den. Epidauros - prohlídka nejproslulejšího starořeckého amfiteátru. Benátské Nafplio - jedno z nejhezčích měst v Řecku, výhled z pevnosti Palamidi na ostrovní pevnost Burdzi.
 • 12. den: Starověký Korint a pevnost Akrokorint s výhledem. Korintský průplav. Podvečerní odplutí z Patras, plavba mezi Jónskými ostrovy.*
 • 13. den: Na lodi přes Jadran do Itálie, připlutí po půlnoci do Terstu (nebo v podvečer do Ancony).*
 • 14. den: Před polednem příjezd přes Mikulov do Brna.

(*) Poznámka: Program na tento den může být v průběhu sezóny upraven v závislosti na plavebním řádu trajektů.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování: 6x v kempech ve vlastních stanech, 3x na horských chatách. V kempu v Meteoře a v Toló a na horské chatě v Tymfi spíme vždy dvě noci po sobě. Na zbývajících místech (kemp pod Olympem, kemp u mysu Sounio a chata na Olympu) strávíme po jedné noci. V kempech jsou samozřejmě WC, sprchy, možnost dobíjení el. zařízení. Na horských chatách se spí na postelích ve společných noclehárnách, k dispozici jsou teplé deky, je třeba si vynést jen vlastní vložku do spacáku (či prostěradlo). Tam i zpět pojedeme trajektem. Spát můžete na palubách ve vlastním spacáku nebo za příplatek v kajutě. Jedno lůžko za oba směry stojí 1000 Kč/os. ve 4lůžkové kajutě. Svůj zájem o spaní v kajutě uveďte již v přihlášce.

Stravování: V kempech dostaneme celkem 6x polopenzi z naší polní kuchyně. Na horských chatách doporučujeme využít místní řeckou polopenzi (3x). Příklad polopenze na chatách: k večeři salát s fetou jako předkrm a boloňské špagety, k snídani džem, máslo, chleba, čaj nebo káva. V Toló 10. den doporučujeme ochutnat speciality místní taverny (souvlaki, juvetsi, musaka, ...), proto tento den bude večeře od nás jen lehká. Jídlo na úvodní plavbu si vezměte s sebou z ČR nebo se můžete stravovat na lodi v restauraci. Studené jídlo na den si také vezměte částečně s sebou z ČR, čerstvé potraviny lze dokupovat od 3. dne na místě. S ohledem na zahrnutou polopenzi a možnost stravování na horských chatách je zbytečné s sebou mít vlastní vaření. V taverně se dobře najíte za 10 €, ceny potravin jsou v Řecku cca 1,5-2x vyšší než u nás.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Mikulov
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Řecko - informace o zemi

Cena zájezdu Řecké hory a památky

Cena zahrnuje: dopravu autobusem, trajekt, 6x nocleh v kempech a 3x na horských chatách, 6x polopenzi, průvodce, bečku, elektronické informační materiály, pojištění storna zájezdu a pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje (ceny z roku 2014): volitelné výdaje: 3x místní polopenzi (cca 53 Eur), vstupy do památek (kláštery v Meteoře, Delfy, Poseidonův chrám, Akropolis a aténské památky, Epidauros, pevnost v Nafplio, Korint - celkem cca 44 €, studenti s ISIC velké slevy), přiobjednání kajuty na trajektu, příplatek za dvousedadlo v buse

 

Řecké hory a památky

Olymp - na vrcholu Mytikas (2917 m) Makedonie - Šar Planina Sv. Klement u Ohridského jezera Treking v Řecku
 

Řecké hory a památky

Hory Řecka Prastarý most Kokoros Bitola Makedonie - Šar Planina Meteora Skopje Ohridské jezero Výstup na Olymp
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy