Řecké hory a památky

Olymp, Meteora, Peloponés, kaňony, monastýry, moře

Zájezd Řecké hory a památky v letošním roce nemáme v nabídce, můžete si vybrat například podobný zájezd Řecko nebo další turistické zájezdy.

Řecko, to není jen moře. Jih Balkánu je celý hornatý, takže to opravdu pravé Řecko tvoří především hory. Divoké, skalnaté, rozeklané a opuštěné. Řecké hory jsou rozřezané hlubokými kaňony nebo zpestřené modrými jezery a na jaře jsou jako kvetoucí zahrada, horské louky září bezpočtem šafránů, tulipánků, narcisů. A nad tím ční skalnaté siluety vrcholů. Pojďte to vše s námi projít. Vydáme se i za slavnou historií země bohů. Světoznámé antické stavby jsou řeckou perlou, uvidíme však nejen dórské, jónské a korintské sloupy... Kláštery a kostely řeckého pravoslaví také často dokreslují mimořádnou krajinnou scenérii. Stejně jako tyrkysové moře...

V pohoří Tymfi vystoupáme na nejvyšší vrcholky a dotkneme se i sídla bohů na bájném Olympu. Při trecích v Pindosu poznáme malebné kamenné horské vesničky tajemného kraje "za horami" - Zagoria. Řeky Aoos a Vikos jsou překlenuté historickými kamennými mosty a tvoří fantastické kaňony, z nichž ten vikoský je nejhlubší v Evropě a pohledy do něj jsou opravdovým bonbónkem. Ohromí nás unikátní oblast Meteorských klášterů "vznášejících" se na skalách. Nevynecháme slavné antické památky - starověké Delfy, Korint, Epidauros a zejména hlavní město Atény s chrámy na Akropoli. A nenavštívit řeckou tavernu se specialitami jako souvlaki, musaka nebo juvetsi, to by byl opravdu hřích. Po horských túrách si odpočineme na Olympské riviéře a na plážích Peloponésu. Pohledů na moře si užijeme i při plavbách mezi Itálií a Řeckem, které jsou atraktivní alternativou k cestování po dálnicích.

Zájezd kombinuje horské túry s poznáváním řeckých památek a s kratší relaxací u moře. V kempech budeme dostávat polopenzi z naší polní kuchyně, na horských chatách pak můžeme využít místní řeckou polopenzi. V horách nás čekají středně náročné túry, na nichž budeme trávit denně v průměru 4-8 hodin včetně pauz a překonávat variabilní převýšení 1000-1600 m v součtu nahoru i dolů, výjimkou je větší převýšení při sestupu z Olympu. Dny mimo hory naplňují výlety poznávacího charakteru. Většinu dní programu lze vynechat a zařadit si odpočinek. Nocovat budeme v kempech ve vlastních stanech, v horách pak na horských chatách - noclehy na chatách nám usnadní vrcholové výstupy.

Program zájezdu

 • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Mikulov. Noční tranzit přes Rakousko.
 • 2. den: Ranní příjezd do Itálie. Odplutí ráno z Terstu (případně odpoledne z Ancony). Plavba přes Jadran, exotická noc na lodi.*
 • 3. den: Ráno okolo ostrova Korfu, připlutí do Igoumenitsy. Dojezd do kouzelného kraje Zagoria v pohoří Pindos, po odvážných silnicích do vsi Papigo. Nalehko výstup přes nejmalebnější kamennou vesničku Mikro Papigo do hor Tymfi na chatu Astraka (1930 m), nocleh 2 noci po sobě. (3,5 hod, ↑ 1000 m)*
 • 4. den: Okolo jezera Xeroloutsa výstup na nejvyšší zub hory Gamila (2497 m) se skvělým výhledem do kaňonu Aoos. Zájemci navíc kolem jezírka Robozi na monumentální skalnatou Astraku (2436 m). (Gamila 6 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m, oba vrcholy 9 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m)
 • 5. den: Sestup z chaty Astraka k busu (2,5 hod, ↓ 1000 m). Fantastické výhledy do nejhlubšího kaňonu v Evropě Vikos ze stejnojmenné zagorské vesnice a od kláštera Agia Paraskevi. Historické kamenné mosty - klenutý Kokoros a trojitý Plakida. Přesun busem do Kalambaky s unikátní polohou pod skalními městy. Nocleh v kempu, 2 noci po sobě.
 • 6. den: Úchvatné „vznášející se“ kláštery Meteora postavené na pískovcových skalních věžích. Skvělé výhledy, návštěva 2 klášterů, mniši, výlety mezi skalami, výjimečný zážitek.
 • 7. den: Dojezd pod masív Olympu. Dvoudenní výšlap na Olymp nalehko s noclehem na horské chatě. Od monastýru Aghios Dionysios soutěskou říčky Enipeas k prameni Prionia (1100 m) a nahoru na chatu Spilios Agapitos (2100 m). (5 hod, ↑ 1200 m, ↓ 150 m)
 • 8. den: Výstup na nejvyšší vrchol Řecka Olymp. Z předvrcholu Skala (2866 m) možno na snazší vrchol Skolio (2911 m) nebo lehkým lezením na nejvyšší Mytikas (2917 m) (Skolio 7 hod, ↑ 800 m, ↓ 1800 m; Mytikas 8 hod, ↑ 900 m, ↓ 1900 m). Kemp u moře na Olympské riviéře - pláž, podvečerní koupání.
 • 9. den: Přejezd na jih. Starověké Delfy s cypřiši na svazích hory Parnassos, místo známé věštírny zasvěcené Apollónovi. Přejezd k Aténám. Západ Slunce u Poseidonova chrámu s úžasnou polohou na mysu Sounio. Blízký kemp u moře.
 • 10. den: Celodenní Atény: Individuálně přeslavná Akropolis s chrámem Parthenon, Odeion Héróda Attika, Dionýsovo divadlo. Největší chrám Dia Olympského, Panathénský stadion (1. olympijské hry). Parlament se strážemi a čtvrť Plaka. Aténské výhledové pahorky. Přejezd na Peloponés do kraje Argolis. Kemp u pláže, 2 noci po sobě. Taverna.
 • 11. den: Relaxace u moře na 3 krásných plážích v letovisku Toló, možno i celý den. Epidauros - prohlídka nejproslulejšího starořeckého amfiteátru. Benátské Nafplio - jedno z nejhezčích měst v Řecku, výhled z pevnosti Palamidi na ostrovní pevnost Burdzi.
 • 12. den: Starověký Korint a pevnost Akrokorint s výhledem. Korintský průplav. Podvečerní odplutí z Patras, plavba mezi Jónskými ostrovy.*
 • 13. den: Na lodi přes Jadran do Itálie, připlutí po půlnoci do Terstu (nebo v podvečer do Ancony).*
 • 14. den: Před polednem příjezd přes Mikulov do Brna.

(*) Poznámka: Program na tento den může být v průběhu sezóny upraven v závislosti na plavebním řádu trajektů.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování a nocování: 6x v kempech ve vlastních stanech, 3x na horských chatách. V kempu v Meteoře a v Toló a na horské chatě v Tymfi spíme vždy dvě noci po sobě. Na zbývajících místech (kemp pod Olympem, kemp u mysu Sounio a chata na Olympu) strávíme po jedné noci. V kempech jsou samozřejmě WC, sprchy, možnost dobíjení el. zařízení. Na horských chatách se spí na postelích ve společných noclehárnách, k dispozici jsou teplé deky, je třeba si vynést jen vlastní vložku do spacáku (či prostěradlo). Tam i zpět pojedeme trajektem. Spát můžete na palubách ve vlastním spacáku nebo za příplatek v kajutě. Jedno lůžko za oba směry stojí 1000 Kč/os. ve 4lůžkové kajutě. Svůj zájem o spaní v kajutě uveďte již v přihlášce.

Stravování: V kempech dostaneme celkem 6x polopenzi z naší polní kuchyně. Na horských chatách doporučujeme využít místní řeckou polopenzi (3x). Příklad polopenze na chatách: k večeři salát s fetou jako předkrm a boloňské špagety, k snídani džem, máslo, chleba, čaj nebo káva. V Toló 10. den doporučujeme ochutnat speciality místní taverny (souvlaki, juvetsi, musaka, ...), proto tento den bude večeře od nás jen lehká. Jídlo na úvodní plavbu si vezměte s sebou z ČR nebo se můžete stravovat na lodi v restauraci. Studené jídlo na den si také vezměte částečně s sebou z ČR, čerstvé potraviny lze dokupovat od 3. dne na místě. S ohledem na zahrnutou polopenzi a možnost stravování na horských chatách je zbytečné s sebou mít vlastní vaření. V taverně se dobře najíte za 10 €, ceny potravin jsou v Řecku cca 1,5-2x vyšší než u nás.

Řecké hory a památky

Řecké hory a památky

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Krásy Černé Hory

Turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Albánie - divoká a přátelská (letecky)

Turistika, hory, města i moře Albánie

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid