Maďarské národní parky na kole

Po cyklostezkách národními parky Aggtelek a Bükk

Národním parkem Aggtelek u hranic se Slovenskem přirozeně pokračuje Národní park Slovenský kras. Tvoří jej mohutná vápencová plošina s jedním z nejrozsáhlejších jeskynních systémů Evropy. Chodby známého jeskynního systému Domica pokračují ze Slovenska do Maďarska. Zatím je objeveno přes 200 jeskyní s rozmanitou výzdobou, z nichž mezi nejkrásnější patří jeskyně Baradla zapsaná na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Mezi městy Eger a Miskolc se pak rozkládá Národní park Bükk, ostrov neporušené přírody, hlubokých údolí, roklí, strmých skalisek a kouzelných zákoutí, kde si budeme vychutnávat nejen atmosféru romantického prostředí osamělých vesniček uprostřed převážně bukových lesů, ale také relax v termálních lázních Egerszalók s kaskádovitým úbočím travertinového svahu s vápennými jezírky připomínajícími turecké Pamukkale, nebo večerní posezení v některém z místních vinných sklípků.

Čekají nás etapy ve středně náročném kopcovitém terénu s délkou 25-45 km a průměrným převýšením 600 m (náročnost podrobněji). Trasy, vhodné pro horská nebo crossová kola, vedou po cyklostezkách a silničkách s asfaltovým nebo šotolinovým povrchem, výjimečně i po terénních přírodních stezkách. Plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem (např. termály Bogács). Zájezd je vhodný i pro rodiny s dětmi od cca 10 let s odpovídající fyzickou zdatností. Ubytováni budeme v obci Bogács v příjemném penzionu, kde dostaneme místní polopenzi. Dopravu autobusem a ubytování máme společné s dalšími zájezdy do Maďarska.

Program zájezdu

  • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Slovenska.
  • 2. den: Okruh z obce Aggtelek po cyklostezce přes obce Jósvafö a Szin působivou krasovou krajinou k prameni Tetves-forrás a podél potoka Ménes do osady Szelcepuszta a zpět do Aggtelek (↔ 45 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Volitelné zkrácení etapy a odpolední prohlídka jeskyně Baradla a následný přejezd autobusem na místo ubytování v Bogács. Podle chuti a času možná návštěva místního termálního aquaparku.
  • 3. den: Cyklostezkou z opatství Bélapátfalva k cisterciánskému klášteru a pod vrcholy Bél-Kó (815 m), Ör-Kö (880 m), Kerek-rét-fö (875 m), Kálmán-hegy (855 m), Körös-bérc (956), poté kolem zříceniny hradu Gerenna-vár, sjezd pod vrchol Kalapat (615 m) s rozhlednou Millenniumi kilátó, možnost výšlapu na rozhlednu. Dále k závojovému vodopádu Fátyol, kolem konečné stanice úzkokolejky Szalajka-Fátyolvízesés, nad potokem Horotna až do Szilvásvárad se státním hřebčínem lipicánů (↔ 35 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Případné zkrácení sjezdem přímo ke konečné stanici úzkokolejky v údolí Szalajka. Cestou na ubytování možná návštěva unikátních termálních lázní Saliris Resort v obci Egerszalók s kaskádovitým úbočím travertinového svahu a vápennými jezírky připomínajícími turecké Pamukkale.
  • 4. den: Z obce Bogács po cyklostezce do Cserépfalu a údolím podél potoka Hór nedaleko zříceniny hradu Füzér-Kö, kolem útulny jeskyňářů k osadě Hollóstetö přes Bükkszentkereszt až do Miskolctapolca (↔ 40 km, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Možnost zkrácení s využitím autobusu do Bükkaranyos, dále po silnici do Kisgyör a lesní cestou údolím potoka Kulcsár-völgyi do Miskolctapolca. Návštěva přírodních termálních jeskynních lázní Barlangfürdo.
  • 5. den: Přejezd autobusem nad ves Répáshuta a odtud po cyklostezce centrální částí národního parku k samotě Völgyföház a prameni Szent Erzsébet až do obce Bükkzsérc a místa ubytování v Bogács (↔ 25 km, ↑ 350 m, ↓ 750 m). Případné zkrácení cyklostezkou podél potoka Hór a kolem jeskyně Suba-lyuk do Cserépfalu a Bogács. V případě nepřízně počasí možná návštěva termálů v Egeru nebo v Győru. Odpolední přejezd Maďarska přes Bratislavu, příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

3x v příjemném penzionu Margaréta Apartman & Üdülöház v obci Bogács ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Pokoje jsou vybaveny standardními elektrickými zásuvkami, TV, lednicí i ručníky a povlečením. Na penzionu je wifi připojení zdarma a najdete zde také saunu a vířivku. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Na zájezdu vás čeká chutná polopenze ve standardu místní gastronomie. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Dokupovat potraviny je možné i během zájezdu. Některé dny je možné využít pohostinnosti místních restaurací. Ceny potravin i jídel jsou podobné jako u nás.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Vhodný typ kola: horské kolo, crossové kolo
Povrch: 50 % asfalt, 25 % šotolina, 25% přírodní stezky
Cyklistická přilba je povinná.
Informace o přepravě kol na cyklovleku: přeprava kol
Elektrokola přepravujeme za příplatek 500 Kč a je nutné je hlásit předem.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Maďarské národní parky na kole

Maďarské národní parky na kole

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jezera Solné komory na kole

Cyklistika v okolí jezer pod Dachsteinem

Innská cyklostezka a Ötztal

Alpské cyklostezky po proudu Tyrolských řek

Apuseni pěšky i na kole

Horská turistika a cyklistika vápencovým rájem (Rumunsko)

Istrie na kole

Pohodová cyklistika kolem moře, do hor i přes historická městečka

Bieszczady na kole

Cykloturistika v polských Karpatech

Neziderské jezero na kole

Cyklostezky v krajině vinic a termálů