Maďarské národní parky na kole

Po cyklostezkách národními parky Aggtelek a Bükk

Národním parkem Aggtelek u hranic se Slovenskem přirozeně pokračuje Národní park Slovenský kras. Tvoří jej mohutná vápencová plošina s jedním z nejrozsáhlejších jeskynních systémů Evropy. Chodby známého jeskynního systému Domica pokračují ze Slovenska do Maďarska. Zatím je objeveno přes 200 jeskyň s rozmanitou výzdobou, z nichž mezi nejkrásnější patří jeskyně Baradla zapsaná na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Mezi městy Eger a Miskolc se pak rozkládá Národní park Bükki, ostrov neporušené přírody, hlubokých údolí, roklí, strmých skalisek a kouzelných zákoutí, kde si budeme vychutnávat nejen atmosféru romantického prostředí osamělých vesniček uprostřed převážně bukových lesů, ale také relax v termálních lázních Egerszalók s kaskádovitým úbočím travertinového svahu s vápennými jezírky připomínajícími turecké Pamukalle, nebo večerní posezení v některém z místních vinných sklípků.

Čekají nás jednodenní etapy ve středně náročném kopcovitém terénu převážně po cyklostezkách s délkou 30-45 km a průměrným převýšením 600 m, na kterých strávíme denně přibližně 4-5 hodin čistého času jízdy. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Zájezd je tak vhodný i pro rodiny s dětmi od 10 let s odpovídající fyzickou zdatností, skupiny či páry s rozdílnými požadavky na náročnost. . Ubytovaní budeme v obci Bogács, v příjemném penzionu Margaréta Apartman & Üdülöház ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, kde dostaneme místní polopenzi. Dopravu autobusem a ubytovaní máme společné s pěším zájezdem Turistika v severním Maďarsku, k jehož programu je možné se kterýkoliv den přidat. Na tento zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

 • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Slovenska.
 • 2. den: Okruh z obce Aggtelek po cyklostezce přes obce Jósvafö a Szin působivou krasovou krajinou k prameni Tetves-forrás a podél potoka Ménes do osady Szelcepuszta a zpět do Aggtelek (↔ 45 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Možnost zkrácení před obcí Szin k osadě Szelcepuszta, nebo prohlídka jeskyně Baradla. Návštěva unikátních termálních lázní Saliris Resort v obci Egerszalók s vápennými jezírky připomínajícími turecké Pamukalle.
 • 3. den: Cyklostezkou z opatství Bélapátfalva k cisterciánskému klášteru a pod vrcholy Bél-Kó (815 m), Ör-Kö (880 m), Kerek-rét-fö (875 m), Kálmán-hegy (855 m), Körös-bérc (956), poté kolem zříceniny hradu Gerenna-vár, sjezd pod vrchol Kalapat (615 m) s rozhlednou Millenniumi kilátó, možnost výšlapu na rozhlednu. Dále k závojovému vodopádu Fátyol, kolem konečné stanice úzkokolejky Szalajka-Fátyolvízesés, nad potokem Horotna až do Szilvásvárad se státním hřebčínem lipicánů (↔ 35 km, ↑ 800 m, ↓ 700 m). Případné zkrácení sjezdem přímo ke konečné stanici úzkokolejky v údolí Szalajka.
 • 4. den: Z obce Bogács po cyklostezce do Cserépfalu a údolím podél potoka Hór nedaleko zříceniny hradu Füzér-Kö, kolem útulny jeskyňářů k osadě Hollóstetö přes Bükkszentkereszt až do Miskolctapolca (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 550 m). Možnost zkrácení s využitím autobusu do Bükkaranyos, dále po silnici do Kisgyör a lesní cestou údolím potoka Kulcsár-völgyi do Miskolctapolca. Návštěva přírodních termálních jeskynních lázní Barlangfürdo.
 • 5. den: Z Bogács po cyklostezce přes Bükkzsérc táhlým stoupáním k prameni Szent Erzsébet - Forrás a samotě Völgyföház, kolem útulny KSH podél potoka k útulně Pazsag Erdészház, dále centrální částí národního parku až do Répáshuta (↔ 30 km, ↑ 800 m, ↓ 400 m). Možnost zkrácení s využitím autobusu do Felsötárkány, po cyklostezce táhlým stoupáním k samotě Völgyföház, kolem jeskyně Füzér-kól-átjáróbarlang dále podél potoka Hór k turistickému přístřešku až do Répáshuta. Setkání s autobusem a přejezd Maďarska přes Bratislavu, příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

3x v příjemném penzionu Margaréta Apartman & Üdülöház v obci Bogács ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.

Stravování

Chutná polopenze ve standardu místní gastronomie. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Dokupovat potraviny je možné i během zájezdu. Ceny potravin i jídel jsou podobné jako u nás (polévka 900 HUF, zeleninový salát 900 HUF, hlavní jídlo 2 500 HUF, pizza 1 200 HUF, pivo 750 HUF, džus 350 HUF, pitná voda 300 HUF).

Charakteristika a náročnost


Denně nás čekají etapy ve středně náročném kopcovitém terénu převážně po cyklostezkách s délkou 30-45 km a převýšením až 800 m ve stoupání, na kterých strávíme denně 4-5 hodin čistého času jízdy. Jednotlivé trasy, vhodné pro horská nebo crossová kola, vedou po asfaltových silnicích, zpevněných šotolinových a terénních cestách, ale i po přírodních stezkách. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Zájezd je tak vhodný i pro rodiny s dětmi od 10 let s odpovídající fyzickou zdatností, skupiny či páry s rozdílnými požadavky na náročnost. Na jednotlivé etapy budeme vyrážet nalehko s vybavením pouze na jeden den a ostatní věci bude možné zanechat v místě ubytování nebo autobusu.

Maďarské národní parky na kole

Maďarské národní parky na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Řádkový seznam zájezdů dle termínů odjezdu

 • Název
 • Termín
 • Dnů
 • Obj. č.
 • Cena
 • Istrie na kole
 • Termín: 25.09. - 30.09.2019
 • Dnů: 6
 • Obj. č.: 6472
 • Cena: 8 100 Kč

Istrie na kole

Pohodová cyklistika k moři, do hor, mezi vinicemi (Chorvatsko)

 • Cena od: 8 100 Kč
 • Délka: 6 dní

Neziderské jezero na kole

Cyklostezky v krajině vinic a termálů

 • Cena od: 4 700 Kč
 • Délka: 3 dny