Maďarské národní parky na kole

Po cyklostezkách národními parky Aggtelek a Bükk

Národním parkem Aggtelek u hranic se Slovenskem přirozeně pokračuje Národní park Slovenský kras. Tvoří jej mohutná vápencová plošina s jedním z nejrozsáhlejších jeskynních systémů Evropy. Chodby známého jeskynního systému Domica pokračují ze Slovenska do Maďarska. Zatím je objeveno přes 200 jeskyní s rozmanitou výzdobou, z nichž mezi nejkrásnější patří jeskyně Baradla zapsaná na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Mezi městy Eger a Miskolc se pak rozkládá Národní park Bükk, ostrov neporušené přírody, hlubokých údolí, roklí, strmých skalisek a kouzelných zákoutí, kde si budeme vychutnávat nejen atmosféru romantického prostředí osamělých vesniček uprostřed převážně bukových lesů, ale také relax v termálních lázních Egerszalók s kaskádovitým úbočím travertinového svahu s vápennými jezírky připomínajícími turecké Pamukkale, nebo večerní posezení v některém z místních vinných sklípků.

Čekají nás jednodenní etapy ve středně náročném kopcovitém terénu převážně po cyklostezkách s délkou 25-45 km a průměrným převýšením 600 m, na kterých strávíme denně přibližně 3-4 hodiny čistého času jízdy. Všechny plánované etapy je možné prodloužit, zkrátit nebo vynechat a nahradit vlastním odpočinkovým programem. Zájezd je tak vhodný i pro rodiny s dětmi od cca 10 let s odpovídající fyzickou zdatností a skupiny či páry s rozdílnými požadavky na náročnost. Ubytováni budeme v obci Bogács, v příjemném penzionu Margaréta Apartman & Üdülöház, kde dostaneme místní polopenzi. Dopravu autobusem a ubytování máme společné s pěším zájezdem Turistika v severním Maďarsku, k jehož programu je možné se kterýkoliv den přidat a zájezdem MTB v maďarských národních parcích. Na tento zájezd nabízíme speciální slevu pro děti.

Program zájezdu

 • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Slovenska.
 • 2. den: Okruh z obce Aggtelek po cyklostezce přes obce Jósvafö a Szin působivou krasovou krajinou k prameni Tetves-forrás a podél potoka Ménes do osady Szelcepuszta a zpět do Aggtelek (↔ 45 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Volitelné zkrácení etapy a odpolední prohlídka jeskyně Baradla a následný přejezd autobusem na místo ubytování v Bogács. Podle chuti a času možná návštěva místního termálního aquaparku.
 • 3. den: Cyklostezkou z opatství Bélapátfalva k cisterciánskému klášteru a pod vrcholy Bél-Kó (815 m), Ör-Kö (880 m), Kerek-rét-fö (875 m), Kálmán-hegy (855 m), Körös-bérc (956), poté kolem zříceniny hradu Gerenna-vár, sjezd pod vrchol Kalapat (615 m) s rozhlednou Millenniumi kilátó, možnost výšlapu na rozhlednu. Dále k závojovému vodopádu Fátyol, kolem konečné stanice úzkokolejky Szalajka-Fátyolvízesés, nad potokem Horotna až do Szilvásvárad se státním hřebčínem lipicánů (↔ 35 km, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Případné zkrácení sjezdem přímo ke konečné stanici úzkokolejky v údolí Szalajka. Cestou na ubytování možná návštěva unikátních termálních lázní Saliris Resort v obci Egerszalók s kaskádovitým úbočím travertinového svahu a vápennými jezírky připomínajícími turecké Pamukkale.
 • 4. den: Z obce Bogács po cyklostezce do Cserépfalu a údolím podél potoka Hór nedaleko zříceniny hradu Füzér-Kö, kolem útulny jeskyňářů k osadě Hollóstetö přes Bükkszentkereszt až do Miskolctapolca (↔ 40 km, ↑ 550 m, ↓ 550 m). Možnost zkrácení s využitím autobusu do Bükkaranyos, dále po silnici do Kisgyör a lesní cestou údolím potoka Kulcsár-völgyi do Miskolctapolca. Návštěva přírodních termálních jeskynních lázní Barlangfürdo.
 • 5. den: Přejezd autobusem nad ves Répáshuta a odtud po cyklostezce centrální částí národního parku k samotě Völgyföház a prameni Szent Erzsébet až do obce Bükkzsérc a místa ubytování v Bogács (↔ 25 km, ↑ 350 m, ↓ 750 m). Případné zkrácení cyklostezkou podél potoka Hór a kolem jeskyně Suba-lyuk do Cserépfalu a Bogács. V případě nepřízně počasí možná návštěva termálů v Egeru nebo v Győru. Odpolední přejezd Maďarska přes Bratislavu, příjezd do Brna ve večerních hodinách.

Ubytování

3x v příjemném penzionu Margaréta Apartman & Üdülöház v obci Bogács ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Pokoje jsou vybaveny standardními elektrickými zásuvkami, TV, lednicí i ručníky a povlečením. Na penzionu je wifi připojení zdarma a najdete zde také saunu a vířivku. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Chutná polopenze ve standardu místní gastronomie. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Dokupovat potraviny je možné i během zájezdu. Některé dny je možné využít pohostinnosti místních restaurací. Ceny potravin i jídel jsou podobné jako u nás.

 • 11.10.2023 - 15.10.2023
 • 5 dní
 • Číslo: 6022
 • 10 100 Kč
 • Rezervace

Maďarské národní parky na kole

Maďarské národní parky na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bulharské hory na kole

Přes kláštery a městečka v pohořích Rila, Pirin, Vitoša a Rodopy

Jezera Solné komory na kole

Cyklistika v okolí jezer pod Dachsteinem

Apuseni pěšky i na kole

Horská turistika a cyklistika vápencovým rájem (Rumunsko)

Bieszczady na kole

Cykloturistika v polských Karpatech

Istrie na kole

Pohodová cyklistika kolem moře, do hor i přes historická městečka

Neziderské jezero na kole

Cyklostezky v krajině vinic a termálů