Informace k zájezdu
Přechod Rily a Pirinu

Úvodní stránka zájezdu Přechod Rily a Pirinu ( Bulharsko, Balkán, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Přechod pohořími Rila a Pirin s nocováním na horských chatách patří mezi středně náročné treky. Téměř všechny dny odpovídají náročnosti 3, pouze snad přechod přes hřeben Končeto je náročnosti 4 a lidé trpící závratí mohou mít obavy při leteckých pohledech do údolí (ale úsek zajištěný lanem vždy všichni bez problémů přešli). Délka jednotlivých etap je zpravidla 5-9 hodin chůze (včetně přestávek na svačiny a oběd), většinou existuje možnost, jak den prodloužit zacházkou na některý výhledový vrchol po cestě. Rila je poměrně travnatá, Pirin je skalnatější. Chůze po horských stezkách a překonávání skalnatých úseků (především na Pirinu) vyžaduje zvýšenou opatrnost. Je proto potřebná určitá fyzická zdatnost a jistá chůze. Jedná se o vícedenní přechody hor a je proto potřeba počítat s tím, že si vše potřebné ponesete na zádech. Díky noclehům na chatách se dá tento nádherný horský přechod absolvovat s poměrně lehkým batohem do 10 kg. Není potřeba brát stany (stačí jen lehký spacák) ani věci na vaření - stravovat se můžeme levně a dobře na horských chatách. Na obtížnost přechodu má samozřejmě velký vliv také počasí. Proto je důležité mít teplé a nepromokavé oblečení. Po přechodu Rily se setkáme s naším autobusem a budeme mít možnost doplnit zásoby, vyměnit oblečení a dokoupit čerstvé potraviny.

POČASÍ

Odkazy na předpověď počasí najdete zde:
http://hory-doly.blogspot.com/2008/08/bulharsko-pocasi-na-horach-rila-pirin.html
Jedete do vysokých hor, tak je třeba počítat s jakýmkoli počasím a podle toho si vzít i věci do deště a přes den teplé a větru odolné oblečení. Večery trávíme na chatách, takže toho oblečení nemusí být zase tolik, jako na běžný stanový přechod.

MĚNA A KAPESNÉ

Přibližné ceny: V Bulharsku je velmi levně, potraviny a jídlo v restauracích jsou asi o 10 % levnější než u nás. Na horských chatách je o něco dráž, ale ne o tolik, jak jsme zvyklí u klasické „vysokohorské přirážky“.
Výměna peněz: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. Doporučujeme mít valuty v co nejmenších papírových bankovkách. Na první den či dva je vhodné s sebou vyměnit nějaké leva. Možnost výměny valut za bulharské leva je v Samokově a Bansku. Na útratu (jídlo, pití, vstupy, lanovky, …) lze doporučit částku cca 200 €.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ )
Zájemcům doporučujeme tyto kvalitní originální mapy:
DOMINO: Vitoša 1 : 25 000
DOMINO: Rila 1 : 50 000
DOMINO: Pirin 1 : 50 000
V Bulharsku by měla být možnost zakoupit výše uvedené mapy Vitoši, Rily a Pirinu v ceně asi 6-8 Lv.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění.
Doporučené vybavení: Batoh vhodný pro vícedenní přechody, lehký spacák nebo hygienickou vložku, pláštěnku i na batoh, léky, které pravidelně užíváte, toaletní papír, věci osobní hygieny, vhodné jsou i teleskopické hole, krém na opalování s UV filtrem (raději „vícefaktorový“), lžičku, nůž, lahve na vodu, sluneční brýle s UV filtrem, baterku (nejlépe čelovku), tužku, zápisník, telefon vč. nabíječky. Kvůli spaní ve společných pokojích pro více osob doporučujeme špunty do uší.
Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva "svrchní" šusťák, gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), kraťasy, trička, ponožky (nejlépe trekové z moderních materiálů), plavky, čepice. Na nohy kvalitní "rozchozené" boty do hor a sandály, aby si nohy po celodenní túře odpočinuly.
Strava: Snídaně a večeře bude možné koupit na chatách. Budete potřebovat pouze potraviny na svačiny a obědy: tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, část štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, sušené mléko, čokolády, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, cibule, česnek, cukr, sůl, slivovice, … Šetřete na váze obalů (tzv. mrtvá váha). Doporučujeme přibalit s sebou dezinfekci do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Veronika Vaníčková - Přechod Rily a Pirinu 2013, Jiří Vackář - Přechod Rily a Pirinu 2013, Michaela Středová - Přechod Rily a Pirinu 2013, Přechod Rily a Pirinu 2018, Lucie Řehořková - Přechod Rily a Pirinu 2017, Vladimír Červenka - Přechod Rily a Pirinu 2018.