Informace k zájezdu
Přechod Rily a Pirinu

Úvodní stránka zájezdu Přechod Rily a Pirinu ( Bulharsko, Balkán, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Přechod pohořími Rila a Pirin s nocováním na horských chatách patří mezi středně náročné treky. Téměř všechny dny odpovídají náročnosti 3, pouze snad přechod přes hřeben Končeto je náročnosti 4 a lidé trpící závratí mohou mít obavy při leteckých pohledech do údolí (ale úsek zajištěný lanem vždy všichni bez problémů přešli). Délka jednotlivých etap je zpravidla 5-9 hodin chůze (včetně přestávek na svačiny a oběd), většinou existuje možnost, jak den prodloužit zacházkou na některý výhledový vrchol po cestě. Rila je poměrně travnatá, Pirin je skalnatější. Chůze po horských stezkách a překonávání skalnatých úseků (především na Pirinu) vyžaduje zvýšenou opatrnost. Je proto potřebná určitá fyzická zdatnost a jistá chůze. Jedná se o vícedenní přechody hor a je proto potřeba počítat s tím, že si vše potřebné ponesete na zádech. Díky noclehům na chatách se dá tento nádherný horský přechod absolvovat s poměrně lehkým batohem do 10 kg. Není potřeba brát stany ani věci na vaření - stravovat se můžeme levně a dobře na horských chatách. Na obtížnost přechodu má samozřejmě velký vliv také počasí. Proto je důležité mít teplé a nepromokavé oblečení. Po přechodu Rily se setkáme s naším autobusem a budeme mít možnost doplnit zásoby, vyměnit oblečení a dokoupit čerstvé potraviny.

POČASÍ

Odkazy na předpověď počasí najdete např. zde:
Samokov - https://www.meteoblue.com/en/weather/week/samokov_bulgaria_727462
https://www.yr.no/en/forecast/daily-table/2-727462/Bulgaria/Sofia/Samokov/Samokov
Bansko - https://www.meteoblue.com/en/weather/week/bansko_bulgaria_733462
Musala 2925 m - https://www.meteoblue.com/en/weather/week/musala_bulgaria_728902
Vihren 2914 m - https://www.meteoblue.com/en/weather/week/vihren_bulgaria_725894
Jedete do vysokých hor, tak je třeba počítat s jakýmkoli počasím a podle toho si vzít i věci do deště a přes den teplé a větru odolné oblečení.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 1,96 BGN
1 BGN (lev) = 12,885 Kč
Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. Doporučujeme mít valuty v co nejmenších papírových bankovkách. Na první den či dva je vhodné s sebou vyměnit nějaké leva. Možnost výměny valut za bulharské leva je v Samokově a Bansku.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto kvalitní originální mapy:

  • DOMINO: Vitoša 1 : 25 000
  • DOMINO: Rila 1 : 50 000
  • DOMINO: Pirin 1 : 50 000

V Bulharsku by měla být možnost zakoupit výše uvedené mapy Vitoši, Rily a Pirinu v ceně asi 6-8 Lv.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Zásuvky pro dobití telefonů jsou na chatách k dispozici. Redukce není potřeba.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), lehký spacák či vložka do spacáku
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (tyčinky, čokolády, hroznový cukr, tvrdé salámy, paštiky, pečivo, tvrdý sýr, oplatky, sušené ovoce, ořechy, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
    Tipy a vychytávky:
    Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Bezcelní dovoz a vývoz se vztahuje jen na věci osobní spotřeby. Je však nutné dodržet tzv. přiměřené množství (max. 1 l tvrdého alkoholu, 2 l vína, 5 l piva, 200 cigaret, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny nepřesahující osobní spotřebu). Pro občany EU platí u dovozu a vývozu alkoholických a tabákových výrobků liberálnější režim.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Bulharsku
Posolstvo na Češkata Republika
G.S.Rakovski No.100, 1000 Sofia
Tel: +359 2 948 68 00
Fax: +359 2 948 68 18
Nouzová linka: +359 888 398045
Email: sofia@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/sofia
Provozní hodiny úřadu: po-pá 08.45-17.15
konzulární hodiny pro veřejnost: po, st, pá 09.00-12.00

Konzulární jednatelství Burgas
Grand Hotel Primorec, ul. Al. Batenberg 2, 8000 Burgas
Tel: +359 885 359 050 (z ČR), 0885 359 050 (z BG)
Fax: +359 56 844 770 (z ČR), 056 844 770 (z BG)
Nouzová linka: + 359 885 359 050 (z ČR), 0885 359 050 (z BG)
Email: kjburgas@centrum.cz
Provozní hodiny úřadu: po-pá 8.45-17.15
úřední hodiny: po-st-pá 9.00-12.00

KJ Burgas je v provozu během letní turistické sezony od 1.7. do 29.8.

Telefony: Ambulance: 150, Hasiči: 160, Policie: 166, Univerzální nouzová linka: 112

Časový posun: +1 hod (východoevropský čas)


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ


Jiří Vackář - Přechod Rily a Pirinu 2013, Michaela Středová - Přechod Rily a Pirinu 2013, Přechod Rily a Pirinu 2018, Lucie Řehořková - Přechod Rily a Pirinu 2017, Vladimír Červenka - Přechod Rily a Pirinu 2018.

Video ze zájezdu Přechod Rily a Pirinu 2021 (Petr "Megi" Gregor):

Mapa: