Přechod Rily a Pirinu

Horská turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu (Bulharsko)

Rila je nejvyšším pohořím celého Balkánu. Stovky průzračných jezer, skalnaté štíty a ledovcové kotle připomínající slovenské Roháče, ale také liduprázdné a nedotknuté oblasti rozlehlých oblých hřebenů a travnatých planin s pasoucími se stády ovcí a koní. Nejproslulejší bulharská památka Rilský monastýr je největším bulharským klášterem a svým vzhledem připomíná opevněný hrad. Oslnivě bílý vápencový Pirin má poněkud dramatičtější charakter: ostré hřebeny, kouzelné říčky a několikapatrová plesa, ve kterých se zrcadlí nejvyšší štíty hor a stáda pasoucích se koní. Srdce horala zde zaplesá.

Třídenní přechod Rily přes nejvyšší vrchol Balkánu Musalu (2925 m) (dříve Mus Allah - Alláhova hora) zakončíme v Rilském monastýru. Poté nás čeká třídenní přechod Pirinu přes nejvyšší vrchol Vichren (2914 m), sídlo slovanského boha blesků a hromů Peruna. Na závěr si odpočineme v termálech v Dobriništi. Na chatách a především v podhůří ochutnáme vynikající bulharská jídla kebabče, kjufte, musaku i saláty.

Přechody hor jsou středně náročné a většinou umožňují zkracování či prodlužování trasy. Délka denních túr je 5-9 hodin s průměrným převýšením 900 m (náročnost podrobněji). Stravovat se a spát budeme na horských chatách, což nám umožní jít jen s malým lehkým batohem. Ve skupině bývá obvykle 15-20 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 20 hod (u termínu 3456 i z Prahy kolem 17 hod) přes Bratislavu, Maďarsko a noční Srbsko.
 • 2. den: Odpolední příjezd pod vrchol Maljovica (2729m) a zahájení čtyřdenního přechodu pohořím Rila (2 hod, ↑ 500 m, ↓ 0 m)
 • 3. den: Hřebenovka přes vrcholy Voden Chal (2688m) a Lovnica (2692m) k Rybnim jezerům se stejnojmennou chatou (2230 m) (7-8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m)
 • 4. den: Přechod po travnatém, mírně zvlněném hřebeni přes vrcholy Kanarata, Čemerna a (2511 m) a Kovač k chatě Grnčar (2187 m). (7-8 hod, ↑ 900 m, ↓ 850 m)
 • 5. den: Hřebenovkou přes vrcholy Ovčarec (2768 m) a Goljam Bliznjak (2779 m). Výstup na nejvyšší vrchol Bulharska i celého Balkánu Musalu (2925 m). Následně sestup k chatě Jastrabec (2369 m) a sjezd lanovkou do Borovce (8-9 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1150 m). Ubytování v Samokově, nákup potravin.
 • 6. den: Přejezd do Rilského monastýru, největšího a nejzachovalejšího kláštera v Bulharsku. Prohlídka kláštera a pohodová procházka okolo kapliček Sv. Ivan Rilský a Sv. Luka (1 hod, ↑ 250 m, ↓ 400 m). Prohlídka Stobských pyramid (1 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Přejezd busem do Razlogu a zahájení třídenního přechodu Pirinu - výstup k chatě Javorov (1740 m) (2 hod, ↑ 650 m).
 • 7. den: Výstup do sedla Suchodolski Preval (2600 m), přechod po úbočí až k ostrému zajištěnému hřebeni Končeto, výstup na vrcholy Kutelo (2908 m) a nejvyšší horu Pirinu, mramorovou pyramidu Vichren (2914 m). Sestup k chatě Vichren (1950 m). (10 hod, ↑ 1350 m, ↓ 1150 m)
 • 8. den: Přechod nad jezery Ribno a Dalgo, přes Todoričeski preval na Todorin vrch (2746 m) s nádherným rozhledem někdy až k Olympu. Sestup kolem krásných jezer Gorno a Ribno k chatě Demjanica (1950 m). (7-8 hod, ↑ 800 m, ↓ 600 m, možnost zkrácení)
 • 9. den: Výstup do opuštěného masivu Poležan (2850 m) pod hrozivě rozeklaným hřebenem Stražite. Přechod k chatě Bezbog (2300 m) (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 750 m, možnost obejít lehčí trasou), sjezd lanovkou k autobusu. Nákupy v Dobriništi, koupání v termálech (turecké lázně nebo koupaliště s barem ve vodě), poslední hodování v restauracích. Večerní odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, do Brna v odpoledních hodinách.

Ubytování

6x na horských chatách a 1x v hotelu. Na chatách spíme v prostých společných pokojích pro 8-20 lidí. K dispozici jsou deky na přikrytí, přesto z hygienických důvodů doporučujeme vzít si vlastní lehký spacák nebo vložku do spacáku. Toaletní papír je dobré mít vlastní. Zásuvky pro dobití telefonů jsou na chatách k dispozici. Redukce není potřeba. 1x přespíme v hotelu v Samokově. Asi polovina z chat má k dispozici teplou sprchu, téměř denně je možné se též vykoupat v nádherných horských jezerech a na závěr v termálech.

Stravování

Na všech chatách je možné koupit jídlo, většinou 1-3 druhy polévek a 2-10 druhů teplého jídla, samozřejmě i pivo a nějaké sladkosti, ceny jsou velmi sympatické. V Bulharsku je velmi levně, potraviny a jídlo v restauracích jsou asi o 10 % levnější než u nás. Na horských chatách je o něco dráž, ale ne o tolik, jak jsme zvyklí u klasické „vysokohorské přirážky“. Bulharská kuchyně je vynikající! Vařit si venku u chaty vlastní jídlo je zbytečné, stačí si vzít studené jídlo na svačiny a obědy. V hotelu v Samokově dostaneme snídani. Po přechodu Rily se setkáme s autobusem a budeme si moci nakoupit další potraviny v obchodech.

Přechod Rily a Pirinu

Přechod Rily a Pirinu

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách

Větrné a Nebetyčné hory - nejvyšší a nejskalnatější v Rumunsku

Hory Makedonie

Přechod Šar Planiny, Galičice a Pelisteru (Makedonie)

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Brenta - přechod po chatách

Pohodový přechod skalního ráje Brenty (Dolomity)