Rumunsko - Sinaia - perla Karpat

Karpatské zimní radovánky: snowboarding, lyžování, freeride

Zájezd Rumunsko - Sinaia - perla Karpat v letošním roce nemáme v nabídce, můžete si vybrat z našich dalších zimních zájezdů na Balkán a východ (např. Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Silvestr v Černé Hoře, Silvestr na Ukrajině) nebo sněžnicových kurzů a přechodů hor.

Nejlepší možnosti lyžování a snowboardingu v Rumunských Karpatech nabízí středisko Sinaia. Sinaia, nazývaná "Perla Karpat", leží v údolí Prahova na úbočí hor Bucegi. Svou polohou je Sinaia strategickým místem - na sever leží známé středisko Predeal, před ním Azuga s FIS sjezdovkou a ještě blíže Busteni. Na své si přijdou jak vyznavači freeridu ve volných terénech, tak milovníci upravených sjezdovek a zájemci o turistiku na sněžnicích či skialpech.

Rumunsko nás láká nejen jako místo pro sportovní aktivity, ale také pro kulturní vyžití - poznání místního kraje a lidí. Během našeho pobytu budeme mít možnost navštívit místní hospůdky a okusit rumunské speciality, rumunské pivo a známou cujku (tuicu). V Sinai můžeme navštívit krásný zámek a klášter. Poslední den zájezdu při cestě domů navštívíme "Drákulův hrad" Bran. Přístup místních obyvatel je přátelský, ale je třeba počítat i s typicky balkánskou laxností a častou improvizací. Oblast Sinaia - Azuga - Predeal patří k nejkomerčnějším oblastem v Rumunsku a místní vleky a sjezdovky nabízí vyzkoušet něco jiného, než jsou tradiční Alpy. Jako další kulturní vyžití Sinaia nabízí nespočet restaurací a hospůdek s otvírací dobou dlouho do noci, sauny, bazén, fitcentrum, billiard, diskotéky, internet ...

Možné sportovní aktivity - Sinaia, Predal, Azuga, Busteni

Lyžování a snowboarding na sjezdovkách: Ve všech areálech jsou upravované sjezdovky, nejlepší a největší je určitě Sinaia. Kromě ježdění v Sinaii budeme naším autobusem (asi 2-3x) přejíždět do přilehlých lyžařských středisek (Predeal, Azuga, Busteni). Podle situace se na místě rozhodneme, do kterého střediska pojedeme vícekrát. Ve všech střediscích je kolem 15 sjezdovek v délce přes 20 km, sjezdovky jsou ve výšce 900 - 2000 m.
Volné terény - freeride: Sinaia poskytuje úplně úžasné podmínky pro freeride. Většina sjezdovek leží nad hranicí lesa, proto je zde opravdu mnoho volných, neupravovaných svahů. V některých dalších střediscích je možno se nechat vyvézt některou lanovkou a pak jít po hřebeni dál a sjet do údolí. Pro snowboardisty jsou vhodné sněžnice. V případě zájmu o extrémnější freeridy (možnosti tam za dobrého počasí jsou) doporučujeme vzít si pípáky a lopaty - bez předchozího nácviku se ale jedná pouze o drahou hračku.
Turistika, výlety na sněžnicích, skialpech, pěší výlety: 2-3x týdně průvodce zorganizuje půldenní až celodenní výlet po okolních horách. Podle sněhové nadílky se uvidí, jestli jsou bezpodmínečně nutné sněžnice nebo skialpy, anebo lze jít pouze v botách. Výlety jsou možné buď s veškerou jezdicí výbavou (snb, lyže) nebo i bez ní. Samostatným skupinkám průvodce poradí další možnosti pěších túr.

Sjezdovky a vleky: V oblasti je dostatek lanovek a vleků rozdílné úrovně a délky. Ceny vleků a lanovek jsou různé a záleží na středisku i délce sjezdovky. Vleky a lanovky nabízí buď celodenní permanentky nebo bodové lístky na několik jízd (ceny jsou celkem vysoké, cca 100 Kč za jízdu na 2 km dlouhé lanovce). Většina lidí utratí za lanovky do 4000 Kč na týden. Za ideálních podmínek (dostatek sněhu, není vítr a mlha) a ježdění "alpským způsobem" (denně lanovkou nahoru, dolů po sjezdovce, žádné výlety) lze za bodové permanentky utratit i dvojnásobek. Celodenní skipasy pro nejlepší středisko Sinaia stály v roce 2011: 561 RON na 5 dní nebo 143 RON na 1 den, 105 RON půl dne (1 RON = 5.70 Kč). Mezi středisky Sinaia - Busteni - Azuga jezdí pravidelně (15-30 min.) mikrobusy - cena asi 25-50 Kč.

Program zájezdu

 • 1. - 2. den: Odjezd z ČR v odpoledních hodinách, noční přejezd přes Slovensko, Maďarsko do Rumunska. Krátká zastávka v Brašově, příjezd do Sinaia, ubytování se.
 • 3. - 8. den: Lyžování a snowboarding ve střediscích Sinaia, Predeal, Azuga, Busteni. Pro zájemce organizované výlety na sněžnicích, skialpech nebo jen pěšky po okolních horách.
 • 9. - 10. den: Dopoledne odjezd přes "Drákulův hrad" Bran, návrat do ČR v neděli dopoledne.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Hostel El Dorado, dvoulůžkové až třílůžkové pokoje se záchodem a sprchou, v budově je restaurace. Hotel je blízko (10-15 min.) od lanovky. Je také v centru Sinaia, takže to máme všude relativně blízko. Pokud chcete mít jistotu dvoulůžkového pokoje, můžeme Vám to garantovat za příplatek 300 Kčos.zájezd - uveďte to prosím v poznámce v přihlášce.

Stravování: Společné snídaně (čaj, káva, mléko, pečivo, máslo, džem, sýr, salám, jogurt, mussli). Další jídlo vlastní - během lyžování je možné navštívit restaurace na svahu (polévky, grilované maso, pivo, čaj), večeři si můžete dát v restauraci přímo v našem hotelu nebo zajít do mnoha místních restaurací v Sinai (ceny jídel zhruba 60 - 200 Kč). V místních obchodech je možné dokoupit veškeré potraviny za ceny přibližně jako u nás.

Nástupní místa: Odjezd je v pátek předběžně v 19:00 Brno a ve 21:00 Bratislava , návrat do Brna je v neděli dopoledne.

Fotogalerie ze zájezdů Rumunsko - lyžování a snowboarding z minulých let: Martin Kučera - Rumunsko - Sinaia 2005 a Rumunsko Sinaia 2005 a Rumunsko - Azuga, Predeal, Busteni 2004 a Rumunsko - Sinaia 2006 a Radek Riedel (fotky od různých autorů) - Rumunsko Sinaia 2006, Patr Janáček - Rumunsko Sinaia 2005 a Rumunsko Sinaia 2006, Renáta Vantuchová - Amplid Snow Camp Romania 2008, Lumír Drápal - Snowcamp - Rumunská Sinaja 2008, Tomáš Matwikow - Sinaia freeride camp 2008.

Časopis Navýchod - článek: Kouzlo zimních Karpat aneb Drákula a lyžníci.

Přednosti zájezdu Rumunsko - Sinaia:

 • kvalitně vybavené středisko (obchody, restaurace, bazén, noční zábava a další)
 • vynikající podmínky pro freeride v Sinaia
 • ubytování 10-15 min. od lanovky v Sinaia
 • další střediska dostupná naším autobusem 20 - 50 min. (Predeal, Azuga, Busteni)
 • organizované výlety po hřebenech okolních hor (mnoho možností túr)
 • možnost rezervovat dvoulůžkový pokoj

Nevýhody zájezdu Rumunsko - Sinaia:

 • cena vleků vyšší než na Ukrajině a v Černé Hoře
 • ceny v restauracích vyšší než na Ukrajině a v Černé Hoře, ale pořád mnohem nižší než v Alpách
 • kvalita ubytování dobrá, ale nelze srovnávat s Alpami

Informace o počasí a podnebí v Rumunsku - Rumunsko - počasí

Počasí - Sinaia:
Rumunsko - počasí a sníh
www.inmh.ro - počasí Sinaia
www.snow-forecast.com - předpověď - počasí a sníh - Sinaia
www.snow-forecast.com - sníh a předpověď sněžení pro Rumunsko, Bulharsko a Ukrajinu - vyberte si z roletky "Choose weather base map" volbu "Accumulated snowfall"
j2ski.com - sníh na 7 dní (předpověď)

Skipas - ceny 2009 v Sinaia a Predeal (stejná permanentka): 60 bodů 247 lei, lanovky dlouhé asi 2 km berou 2 body ... cena za jízdu asi 56 Kč (1 lei = 6,75 Kč). Sinaia je perfektní pro freeride, většina sjezdovek je tam neupravovaných. Predeal má tři sjezdovky, většina je pravidelně rolbována, ale po napadnutí čerstvého prašanu bývá vždy část sjezdovky ponechána neupravená.
Ceny 2009 v Busteni - Calinderu: 84 bodů 200 lei, lanovka dlouhá 1000 m bere 3 body … cena za jízdu asi 48 Kč. Sjezdovka je celá pravidelně kvalitně rolbována.
Busteni 4 km dlouhá lanovka na hřeben Bucegi: bere 4 body ze skipasu pro Sinaiu a Predeal, ale není pod ní sjezdovka, je vhodná pouze pro výjezd na hřeben a nějaký výlet do hor …
Cena 2009 v Azuga: 90 bodů 280 lei, 2 lanovky dlouhé asi 2 km bere 3 body ... cena za jízdu asi 63 Kč. Část ze dvou sjezdovek bývá pěkně urolbovaná, část pokud je čerstvý prašan zůstává neupravená.

Možnosti výletů se sněžnicemi nebo i bez nich po okolních horách:

 • Pohodová procházka po hřebeni z Predealu do Azugy - výbava: sněžnice (v případě staršího sněhu jde i bez sněžnic) + snowboard nebo lyže, lze i na běžkách, ale bez stopy, závěrečný lesní sjezd do Azugy je opravdový adrenalin (méně zdatní bez problému sejdou pěšky). Celkem asi 3 hod. i se zastávkou v hospodě po cestě.
 • Cabana Babele 2200 m - vysílač Costila 2490 m - Vf. Omu 2505 m - Sinaia - parádní výlet po hřebeni hor Bucegi, na chatu Babele výjezd 4 km dlouhou lanovkou. Výbava: sněžnice (v případě staršího sněhu lze i bez sněžnic) + snowboard nebo lyže. Hřeben bývá často tvrdý a vyfoukaný, tak se sněžnice použijí jen na úbočních svazích a žlebech. Celkem asi 6-7 hod. (+ čas přejezdu do Busteni a lanovkou) i s hodinovou zastávkou v hospodě.
 • Po hřebeni hor Muntii Baiului z Azugy do Sinaie - výbava: sněžnice (v případě staršího sněhu jde i bez sněžnic) + snowboard. Lyže a běžky spíše nedoporučujeme. Celkem asi 5-6 hod po zcela pustém hřebeni.
 • Několik dalších variant výstupů od chaty Babele 2200 m - nejvyšší vrchol Vf. Omu 2505 m, kříž Caraiman atd., poté přechod po hřebeni do Sinai asi 3 hod.

Snowboarding, lyžování, freeride, skialpy, sněžnice ... zimní radovánky v rumunských Karpatech

Rumunsko - Sinaia - perla Karpat

Rumunsko - Sinaia - perla Karpat

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora - lyžování v Durmitoru a Bjelasici

Pohoří Durmitor a Bjelasica - lyžování v Žabljaku a Kolašinu

Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Lyže, snowboard a freeride v pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Silvestr v Bosně a Hercegovině na lyžích

Lyžování na olympijských sjezdovkách pohoří Bjelašnica a Jahorina

Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Lyžování na olympijských sjezdovkách pohoří Bjelašnica a Jahorina

Makedonie - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod pohoří Šar Planina a Bistra Planina