Informace k zájezdu
Srbsko na kole

Úvodní stránka zájezdu Srbsko na kole ( Srbsko, Balkán, Cykloturistika nenáročná, Cykloturistika, Cyklistické zájezdy, Novinky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Čekají nás cykloetapy s délkou kolem 40-60 km a s převýšením cca 600-900 m, na kterých strávíme (včetně odpočinku) denně cca 6-8 hodin (cca 3-4 hod čistého času jízdy dle cyklocomputeru). Cesty vedou většinou po horských asfaltových a šotolinových cestách. Většinu tras je možné zkrátit nebo prodloužit a přidávat si tak najeté kilometry i nastoupané výškové metry. Někdy se charakter cesty změní a budeme se pohybovat po širokých lesních cestách, jejichž kvalita je velmi závislá na aktuálním stavu počasí. Při etapě ze Zlatiboru 9. den zájezdu nás čeká i několik kratších technicky náročnějších sjezdů, při nichž oceníte horské kolo a zkušenosti z jízdy v terénu. Tyto úseky je ale možné absolvovat pěšky a kolo chvíli vést. Na etapy budeme vyrážet nalehko s vybavením jen na jeden den. Ostatní věci budeme mít na ubytování nebo v autobuse.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např na norském meteorologickém serveru https://www.yr.no/ nebo na https://www.accuweather.com/.
Do vyhledávacího okna stačí zadat konkrétní místo z našeho programu.
Letní počasí v Srbsku bývá podobné jako u nás. Sever země má spíše kontinentální klima, zatímco jih je více ovlivněn jadranským podnebím. Léto bývá v Srbsku obvykle teplé, suché a slunečné s teplotami kolem 20 - 25°C. Ve městech může být i tepleji. V horách ale musíme počítat i s velmi proměnlivým počasím, výrazně nižšími teplotami a vydatnými srážkami. V letních měsících se navíc mohou v odpoledních hodinách objevit bouřky z tepla. Je možné, že v červenci budou ještě v horách ležet zbytky sněhu. Doporučujeme se tedy připravit jak na teplé a slunné počasí, tak i opačný extrém.

MÍSTNÍ MĚNA

100 RSD (dinár) = 20,97 Kč (listopad 2023)
Oficiální srbskou měnou je srbský dinár, která se dále dělí na 100 para. Srbský dinár není u nás obvykle k sehnání. Na cestu si tedy vezměte Eura, která si na místě směníte za místní měnu. Bankomaty a směnárny jsou k dispozici v blízkosti obou našich ubytování. Platby kartou bývají možné ve větších obchodech s potravinami a v lepších restauracích. Ve stáncích s občerstvením a ve venkovských obchůdcích je potřeba mít místní měnu. Na venkově nejsou platby kartou nebo eury příliš rozšířené.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a cestopisné průvodce:

  • Trojan, P.: Srbsko. Freytag&Berndt Praha, 1. vyd. 2017
  • Zlatibor - turistička karta i plan, Geokart d.o.o.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapu celého Srbska.

MOBILY

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou uchycena ve speciálních držácích a připevněna za rám polstrovanou tyčí. Zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řídítkách, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řídítka pootočit. Kapacita většiny vleků je 20-40 kol. V případě, že uvažujete si s sebou vzít lehokolo, koloběžku či jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte prosím svůj záměr včas s CK. Bližší informace včetně fotografií uložení kol naleznete na stránce přeprava kol. V případě malého množství nahlášených cyklistů na tento zájezd je možná záměna přepravy ve vleku za přepravu v cyklovacích.

Elektrokola přepravujeme za příplatek 500 Kč. Vzhledem k jejich rozměrům a hmotnosti jich ale můžeme vzít jen omezené množství. Proto nás prosím již při přihlášení informujte, že jedete s elektrokolem (uveďte tuto informaci v přihlášce). Přepravu nenahlášených elektrokol nemůžeme garantovat. Před naložením do cyklovleku prosím demontujte z kola baterii.
Z minulých let nemáme žádné informace o tom, že by byl na zájezdech problém s nabíjením elektrokol, ale vzhledem k jejich rostoucímu počtu se může stát, že vás bude na jednu zásuvku více a nabíjení bude časově náročnější, časově omezené, nebo by mohlo být na místě zpoplatněno. Bohužel nemůžeme garantovat 100 % možnost nabíjení elektrokol, ani jejich dobíjení během etap. Svoje kolo znáte nejlépe vy sami, proto prosím zvažte, zda je vhodné na konkrétní zájezd s ohledem na délku, převýšení a terén etap.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Na kolo: kolo, cyklohelma, malý batoh na kolo, náhradní duše, případně i plášť, skládací kapesní nářadí, souprava na lepení, pumpička, zámek na kolo, cykloláhev, přední světlo, zadní červená blikačka. Navíc např. cyklocomputer, oddělávací blatníky, držák na mobil či GPS, kapsička na rám či brašna pod sedlo.
  • Oblečení: oblečení do tepla i zimy (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička), oblečení na kolo, cyklistické boty, sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí po etapě, pláštěnku nebo pončo, větru a vodě odolnou bundu, termoprádlo, oblečení na noc, cyklorukavice, cyklistické brýle, plavky, dle lokality zvažte rukavice, čepici
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Bezcelně lze dovézt zboží pro osobní potřebu, a to v množství odpovídajícím době pobytu na území Srbska a účelu cesty. Povinná směna valut není vyžadována. Zakázán je dovoz omamných a psychotropních látek a jedů.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Srbsko je bezpečnou zemí. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Při diskuzích s místními je vhodné se spíše vyhýbat politickým tématům, zvláště pak problematice vztahů s Kosovem. Minulost i současnost je zatížena mnoha křivdami a každá ze stran má nějaké svoje pravdy.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Srbsku
Ambasada Republika Češke
Bulevar kralja Aleksandra 22, 11000 Belgrade
tel: +381 11 33 36 200
fax: +381 11 32 36 448
nouzová linka +381 63 218 616 (při volání v Srbsku 063 218 616)
email: belgrade@embassy.mzv.cz
web: http://www.mzv.cz/belgrade
provozní hodiny úřadu: po-čt: 07.30-16.15; pá 07.30-15:00
úřední hodiny KO pro veřejnost: po-čt: 09.00-11.30