Srbsko na kole

Cyklistika v NP Kopaonik a v pohoří Zlatibor, kláštery UNESCO a kaňon Uvac

Srbsko stále patří k turisticky méně navštěvovaným balkánským zemím. Přesto zde najdeme nádherné zalesněné hory, povlovné travnaté hřebeny, kaňony, krasové jeskyně, rozlehlé pastviny, malebné horské vesničky a hluboko v horách i zapadlé salaše. Srbové jsou hrdým, svobodomyslným a životem v horách zoceleným národem, který má stále tendenci řídit dění v regionu. Toho, kdo se rozhodne navštívit tuto zemi, čeká spousta silných dojmů a zážitků, na které bude dlouho vzpomínat.

Cyklistické putování zahájíme ve vyhlášeném lyžařském středisku v NP Kopaonik, z něhož po horských cestách a přes malebný srbský venkov sjedeme až k Mostu lásky do vyhlášeného lázeňského Vrnjačka Banja. Odpočineme si návštěvou dvou pravoslavných klášterů Sopočani a Đurđevi stupovi, které jsou zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Nevynecháme ani návštěvu orientálního města Novi Pazar plného křivolakých uliček a mešit. Při přejezdu do pohoří Zlatibor se projedeme nad úchvatnými meandry přehrady na řece Uvac a přitom si necháme nad hlavami kroužit supy bělohlavé. V krasovém a travnatém pohoří Zlatibor nás čekají tři nádherné etapy plné fantastických výhledů na travnaté svahy, zapadlé horské vesničky a s návštěvou krasové jeskyně Stopića s jedním z nejvyšších vstupních portálů na Balkáně.

Čekají nás jednodenní cyklistické etapy s průměrnou délkou kolem 40 km a s převýšením cca 600 m. První čtyři noci budeme ubytováni v apartmánech Kop Konaci v nadmořské výšce 1700 m v samém srdci NP Kopaonik. Další tři noci strávíme v hotelu Zelenkada na Zlatiboru. Na obou místech dostaneme místní chutnou snídani. Na večeře si zajdeme do některé z mnoha restaurací nebo stánků nedaleko ubytování. Dopravu a ubytování máme společné s pěším programem Nejkrásnější hory Srbska, ke kterému se lze kterýkoliv den připojit.

Předběžný program:

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna, přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Kolem poledne příjezd do NP Kopaonik, ubytování. Odpoledne krátký výjezd k dolní stanici lyžařských vlekům na Vučak (1936 m). Po široké šotolinové cestě s parádními panoramatickými výhledy na zdejší hory, krátký technický sjezd po široké lesní cestě, dále kolem opuštěných salaší skrze lesy a pastviny (↔ 30 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Alternativně možný výjezd na Pančićev vrh (2017 m) (↔ 10 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m).
  • 3. den: Královská etapa: Z Kopaoniku po horských silničkách a šotolinových cestách přes zapadlé vesničky do osady Ploča. Malebným srbským venkovem do lázeňského letoviska Vrnjačka Banja až k vyhlášenému Mostu lásky a na lázeňskou kolonádu (↔ 65 km, ↑ 850 m, ↓ 2350 m). Návrat na ubytování pozdě večer.
  • 4. den: Odpočinek po náročné etapě. Autobusem ke dvěma pravoslavným klášterům Sopočani a Đurđevi stupovi (UNESCO). Návštěva svérázného města Novi Pazar s orientálními tržišti a mešitami.
  • 5. den: Kaňon Uvac: po širokých a pohodlných šotolinových cestách přes horské vesničky a pastviny výjezd na vyhlídku nad kaňon řeky Uvac. Nezapomenutelné výhledy s kroužícími supy bělohlavými nad hlavou. (↔ 35 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
  • 6. den: Pohoří Zlatibor: Údolím říčky Bijele vode k opuštěné železniční stanici Zlatibor. Táhlé stoupání do malebné vesničky Semegnjevo s nádhernými výhledy na travnaté svahy pohoří Zlatibor. Po široké lesní cestě s krátkým technickým sjezdem návrat po asfaltu do Zlatiboru. (↔ 35 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
  • 7. den: Rozlehlým údolím s meandrující říčkou Veliki Rzav přes osadu Gornji Ljubiš k jeskyni Ršumska pećina. Táhlý výjezd mezi vrcholy Medvedje Brdo (1390 m) a Šišačka koča (1291 m). Na závěr dlouhý sjezd k autobusu (↔ 35 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Možnost prodloužení etapy o dojezd do Zlatiboru (↔ +20 km, ↑ +300 m, ↓ +400 m).
  • 8. den: Vyhlídkovými pláněmi pohoří Zlatibor do údolí říčky Veliki Rzav. Přes vesnici Sirogojno s etnografickým muzeem v přírodě ke krasové jeskyni Stopića s mohutným vstupním portálem (↔ 45 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Možnost vynechat cestu k jeskyni Stopiča (↔ -10 km, ↑ -250 m, ↓ -250 m).
  • 9. den: Pěší prohlídka Bělehradu s monumentální pevností Kalemegdan a svébytnou atmosférou rozvíjejícího se historického města. Přejezd Srbska a Maďarska.
  • 10. den: Přes Bratislavu návrat do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

4x ve 2-4 lůžkových apartmánech Kop Konaci a 3x v převážně dvoulůžkových pokojích v hotelu Zelenkada na Zlatiboru. Apartmány mají vlastní sociální zařízení, plně vybavenou kuchyňku a wifi připojení. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 600 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Pokoje v hotelu Zelenkada mají vlastní sociální zařízení, ledničku a wifi připojení. Hotel je vzdálen asi 3 km od centra Zlatiboru.

Stravování

Společné místní snídaně budou podávány formou švédského stolu. K dispozici bude pečivo, cereálie, jogurt, ovoce, zelenina, šunka, sýry, vajíčka. Na večeře si zajdeme do některé z osvědčených restaurací v okolí našeho ubytování. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás (polévka 2-3 €, hlavní jídlo 4-7 €, točené pivo 1,50 - 2 €, káva espreso 1-1,50 €, limonády 1,50 €, burek 1-1,50 €, pečivo dle druhu 0,30-2 €). Denně je možnost nákupu v obchodech.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Všechny etapy jedeme nalehko, jen s věcmi potřebnými na 1 den. Délka tras se s výjimkou 3. dne pohybuje mezi 35-45 km s převýšením mezi 450 až 750 m. Všechny trasy je možné různým způsobem prodlužovat a přidávat si tak najeté kilometry i nastoupané výškové metry. Cesty vedou většinou po horských asfaltových a šotolinových cestách. Počítejte ale s tím, že občas se charakter cesty změní a budeme se pohybovat po širokých lesních cestách, jejichž kvalita je velmi závislá na aktuálním stavu počasí. 2. a 6. den zájezdu nás čeká i několik kratších technicky náročnějších sjezdů, při nichž oceníte horské kolo a zkušenosti z jízdy v terénu. Tyto úseky je ale možné absolvovat pěšky. Nejdelší vzdálenost ujedeme 3. den zájezdu. Námaha vynaložená při táhlých stoupáních bude však odměněna dlouhými parádními sjezdy. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a bude možné si v něm nechávat nepotřebné věci.

Vzhledem k terénu doporučujeme mít sjednané dostatečné cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá veškerou sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

Srbsko na kole

Srbsko na kole