Srbsko na kole

Cyklistika v NP Đerdap, v Ovčarsko-kablarské soutěsce, v pohoří Zlatibor a nad kaňonem Uvac

Srbsko stále patří k turisticky méně objeveným a navštěvovaným balkánským zemím. Přesto zde najdeme nádherné zalesněné hory, povlovné travnaté hřebeny, hluboce zaříznuté kaňony, krasové jeskyně, rozlehlé pastviny, malebné horské vesničky a hluboko v horách i zapadlé salaše. Srbové jsou hrdým, svobodomyslným a životem v horách zoceleným národem, který má stále tendenci řídit dění v regionu. Toho, kdo se rozhodne navštívit tuto zemi, čeká spousta silných dojmů a zážitků, na které bude dlouho vzpomínat.

Cyklistické putování zahájíme u monumentálního hradu Golubac v NP Đerdap na srbsko-rumunském pomezí, kde Dunaj vtéká do impozantní Kazanské soutěsky - nejmohutnějšího průlomového údolí v Evropě a strávíme v ní dva nádherné dny na dohled českých vesnic v rumunském Banátu. Dalekých výhledů na přirozeně meandrující říční toky si užijeme v oblasti Ovčarsko-kablarské soutěsky a z vyhlídek na kaňon řeky Uvac, kde nám nad hlavami budou kroužit supi bělohlaví. Projedeme se po unikátní železnici Šarganská osmica a ve filmovém skanzenu Drvengrad nahlédneme do duše geniálního režiséra Emira Kusturici. V krasovém pohoří Zlatibor projedeme dvě nádherné etapy plné fantastických výhledů na travnaté svahy, zapadlé horské vesničky nebo třeba již nevyužívané železniční stanice na světoznámé trati vedoucí ze srbského Bělehradu do černohorského Baru.

Čekají nás cykloetapy s délkou kolem 40-60 km a s převýšením cca 600-900 m, na kterých strávíme (včetně odpočinku) denně cca 6-8 hodin. Cesty vedou většinou po horských asfaltových a šotolinových cestách (náročnost podrobněji). Některé trasy lze zkrátit nebo prodloužit. První dvě noci budeme ubytováni na hranicích NP Đerdap na srbsko-rumunském pomezí, dvě noci v Čačaku nedaleko Ovčarsko-kablarské soutěsky a 3 noci strávíme v apartmánech na Zlatiboru. Ve všech ubytováních dostaneme místní chutnou snídani. Na večeře si zajdeme do některé z mnoha restaurací nebo stánků nedaleko ubytování. Dopravu a ubytování máme společné s pěším programem Nejkrásnější hory Srbska, ke kterému je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna, přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Krátká zastávka u monumentálního hradu Golubac na břehu Dunaje. Z městečka Donji Milanovac impozantní Kazanskou soutěskou po dálkové trase Eurovelo 6 na dohled českých vesnic v rumunském Banátu do městečka Kladovo, ubytování v hotelu na 2 noci. (↔ 65 km, ↑ 850 m, ↓ 950 m)
 • 3. den: Od hradu Golubac po vyhlášené dálkové cyklistické trase Eurovelo 6 monumentální Kazanskou soutěskou do vesnice Dobra s možností občerstvení. Výjezd k vyhlídkové pláně nad Dunajem, kolem pasteveckých usedlostí sjezd zpět do údolí a dojezd do městečka Donji Milanovac (↔ 60 km, ↑ 900 m, ↓ 850 m).
 • 4. den: Z městečka Kučevo rázovitým srbským venkovem přes pravoslavné kláštery Vitovnica a Nejsvětější Trojice do údolí řeky Mlava (↔ 45 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Přejezd do Čačaku a ubytování v hotelu na 2 noci.
 • 5. den: Ovčarsko-kablarská soutěska - táhlý výjezd na vrchol Kablar (885 m) s fantastickými výhledy na divoce meandrující řeku Západní Morava a bezmála 16 km dlouhý kaňon. Sjezd do lázeňského letoviska Ovčar Banja. Možnost návštěvy několika klášterů vč. ortodoxního pravoslavného monastýru Blagoveštenje z 12. století. (↔ 60 km, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 6. den: Odpočinkový den: přejezd busem přes město Užice do městečka Mokra Gora. Jízda unikátním výletním vláčkem po železnici Šarganska Osmica, která na necelých 16 km překonává 300 m převýšení, 22 tunelů a více než 5 mostů. Návštěva filmového Kusturicova skanzenu Drevengrad. Ubytování ve Zlatiboru na 3 noci.
 • 7. den: Kaňon Uvac: po širokých pohodlných šotolinových a místy už i asfaltových cestách přes horské vesničky a pastviny výjezd na vyhlídku nad kaňon řeky Uvac. Nezapomenutelné výhledy s kroužícími supy bělohlavými nad hlavou. (↔ 35 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
 • 8. den: Rozlehlým údolím s meandrující říčkou Veliki Rzav přes osadu Gornji Ljubiš k jeskyni Ršumska pećina. Táhlý výjezd mezi vrcholy Medvedje Brdo (1390 m) a Šišačka koča (1291 m). Na závěr dlouhý sjezd k autobusu (↔ 35 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Možnost prodloužení etapy o dojezd do Zlatiboru (↔ +20 km, ↑ 500 m, ↓ 600 m).
 • 9. den: Pohoří Zlatibor: Údolím říčky Bijele vode k opuštěné železniční stanici Zlatibor. Táhlé stoupání do malebné vesničky Semegnjevo s nádhernými výhledy na travnaté svahy pohoří Zlatibor. Po široké lesní cestě s krátkým technickým sjezdem s volnými kameny návrat po asfaltu do Zlatiboru (↔ 35 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Odjezd do ČR, přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Přes Bratislavu návrat do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

2x v hotelu ve 2-3lůžkových pokojích ve městečku Kladovo, 2x v hotelu ve 2-4lůžkových v Čačaku a 3x ve 2-4lůžkových apartmánech ve Zlatiboru. Pokoje mají vlastní sociální zařízení a wifi připojení. V hotelu v Donji Milanovac je možnost využít bazénu, vířivky a různých masáží. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 800 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Na Zlatiboru mají apartmány opět vlastní sociální zařízení, plně vybavenou kuchyňku a wifi připojení a jsou vzdáleny cca 20 minut chůze od centra. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování jsou místní bohaté snídaně podávané formou bufetu. K dispozici bývá pečivo, cereálie, jogurt, ovoce, zelenina, šunka, sýry, vajíčka. Na večeře si zajdeme do některé z osvědčených restaurací v okolí našich ubytování. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás. Denně je možnost nákupu v obchodech.

Srbsko na kole

Srbsko na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Transylvánie na kole

Cyklistika pod Fagarašem, Brašov a opevněné kostely Sedmihradska

Makedonie na kole

Nejhezčí jezera, vysoké hory, města i vesničky, monastýry i mešity

Slovinskem na kole k Jadranu

Na kole přes sedla a údolí Julských Alp až k Jaderskému moři

Apuseni pěšky i na kole

Horská turistika a cyklistika vápencovým rájem (Rumunsko)

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru