Srbsko na kole

Cyklistika v NP Kopaonik a v pohoří Zlatibor, kláštery UNESCO a kaňon Uvac

Srbsko stále patří k turisticky méně navštěvovaným balkánským zemím. Přesto zde najdeme nádherné zalesněné hory, povlovné travnaté hřebeny, kaňony, krasové jeskyně, rozlehlé pastviny, malebné horské vesničky a hluboko v horách i zapadlé salaše. Srbové jsou hrdým, svobodomyslným a životem v horách zoceleným národem, který má stále tendenci řídit dění v regionu. Toho, kdo se rozhodne navštívit tuto zemi, čeká spousta silných dojmů a zážitků, na které bude dlouho vzpomínat.

Cyklistické putování zahájíme ve vyhlášeném lyžařském středisku v NP Kopaonik, z něhož po horských cestách a přes malebný srbský venkov sjedeme až k Mostu lásky do honosného lázeňského letoviska Vrnjačka Banja. Odpočineme si návštěvou dvou pravoslavných klášterů Sopočani a Đurđevi stupovi, které jsou zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Nevynecháme ani prohlídku orientálního města Novi Pazar plného křivolakých uliček a mešit. Při přejezdu do pohoří Zlatibor se projedeme nad úchvatnými meandry přehrady na řece Uvac a přitom si necháme nad hlavami kroužit supy bělohlavé. V krasovém pohoří Zlatibor projedeme tři nádherné etapy plné fantastických výhledů na travnaté svahy, zapadlé horské vesničky a navštívíme krasové jeskyně Stopića s jedním z nejvyšších vstupních portálů na Balkáně.

Čekají nás jednodenní cyklistické etapy s průměrnou délkou kolem 40 km a s převýšením cca 600 m. První tři noci budeme ubytováni v samém srdci centru NP Kopaonik v nadmořské výšce 1700 m. Další čtyři noci strávíme v apartmánech na Zlatiboru. Na obou místech dostaneme místní chutnou snídani. Na večeře si zajdeme do některé z mnoha restaurací nebo stánků nedaleko ubytování. Dopravu a ubytování máme společné s pěším programem Nejkrásnější hory Srbska, ke kterému se lze kterýkoliv den připojit.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna, přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Kolem poledne příjezd do NP Kopaonik, ubytování. Odpoledne krátký výjezd k dolní stanici lyžařských vleků na Vučak (1936 m). Po široké šotolinové cestě s parádními panoramatickými výhledy na zdejší hory, krátký technický sjezd po široké lesní cestě, dále kolem opuštěných salaší skrze lesy a pastviny (↔ 30 km, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Alternativně možný výjezd na Pančićev vrh (2017 m) (↔ 10 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m).
  • 3. den: Královská etapa: Z Kopaoniku po horských silničkách a šotolinových cestách přes zapadlé vesničky do osady Ploča. Malebným srbským venkovem do lázeňského letoviska Vrnjačka Banja až k vyhlášenému Mostu lásky a na lázeňskou kolonádu (↔ 65 km, ↑ 850 m, ↓ 2350 m). Návrat na ubytování pozdě večer.
  • 4. den: Odpočinek po náročné etapě. Autobusem ke dvěma pravoslavným klášterům Đurđevi stupovi a Sopočani (UNESCO). Návštěva svérázného města Novi Pazar s orientálními tržišti a mešitami.
  • 5. den: Kaňon Uvac: po širokých pohodlných šotolinových cestách přes horské vesničky a pastviny výjezd na vyhlídku nad kaňon řeky Uvac. Nezapomenutelné výhledy s kroužícími supy bělohlavými nad hlavou. (↔ 35 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
  • 6. den: Pohoří Zlatibor: Údolím říčky Bijele vode k opuštěné železniční stanici Zlatibor. Táhlé stoupání do malebné vesničky Semegnjevo s nádhernými výhledy na travnaté svahy pohoří Zlatibor. Po široké lesní cestě s krátkým technickým sjezdem s volnými kameny návrat po asfaltu do Zlatiboru. (↔ 35 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
  • 7. den: Rozlehlým údolím s meandrující říčkou Veliki Rzav přes osadu Gornji Ljubiš k jeskyni Ršumska pećina. Táhlý výjezd mezi vrcholy Medvedje Brdo (1390 m) a Šišačka koča (1291 m). Na závěr dlouhý sjezd k autobusu (↔ 35 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Možnost prodloužení etapy o dojezd do Zlatiboru (↔ +20 km, ↑ 500 m, ↓ 600 m).
  • 8. den: Vyhlídkovými pláněmi pohoří Zlatibor do údolí říčky Veliki Rzav. Přes vesnici Sirogojno s etnografickým muzeem v přírodě ke krasové jeskyni Stopića s mohutným vstupním portálem (↔ 55 km, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m). Možnost vynechat cestu k jeskyni Stopiča (↔ -10 km, ↑ 300 m, ↓ 300m).
  • 9. den: Pěší prohlídka Bělehradu s monumentální pevností Kalemegdan a svébytnou atmosférou rozvíjejícího se historického města. Přejezd Srbska a Maďarska.
  • 10. den: Přes Bratislavu návrat do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v hotelu ve 2-3lůžkových a 4x ve 2-4lůžkových apartmánech ve Zlatiboru. Na Kopaoniku spíme v nadmořské výšce 1700 m v samém srdci NP Kopaonik. Pokoje mají vlastní sociální zařízení a wifi připojení. V hotelu je možnost využít bazénu, vířivky a různých masáží. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 600 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Na Zlatiboru mají apartmány opět vlastní sociální zařízení, plně vybavenou kuchyňku a wifi připojení a jsou vzdáleny cca 20 minut chůze od centra. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování jsou místní bohaté snídaně podávané formou bufetu. K dispozici bývá pečivo, cereálie, jogurt, ovoce, zelenina, šunka, sýry, vajíčka. Na večeře si zajdeme do některé z osvědčených restaurací v okolí našich ubytování. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás. Denně je možnost nákupu v obchodech.

Srbsko na kole

Srbsko na kole