Informace k zájezdu
Totes Gebirge - ferraty

Úvodní stránka zájezdu Totes Gebirge - ferraty ( Rakousko, Alpy, Ferraty, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Náročnost ferrat je různá. Ferrata na Spitzmauer je lehčí, na rozlezení. Dle klasifikace ferrat A-E (A=nejlehčí, E=nejtěžší) se jedná o obtížnost B. Ferrata na Grosser Priel je těžká sportovní ferrata klasifikovaná v nejtěžších místech jako D. Tato známá a náročná zajištěná cesta je v současnosti hodnocena jako nejdelší klettersteig Rakouska. Její horní část (Bert-Rinesch-Sektor) byla vybudována v roce 1994, čemuž odpovídá i její sportovní charakter, spodní část SO-Sporn až kolem roku 2015 a jako nejdelší zajištěná cesta Rakouska byla slavnostně otevřena až v červnu 2019. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, absence strachu z výšek a slušná míra lezecké šikovnosti. Neméně důležitá je i fyzická a psychická vytrvalost a odolnost - túry druhého i třetího dne nám zaberou poctivých devět hodin, ve kterých zdoláme převýšení přes 1000 m ve výstupu i sestupu, druhý den ještě více - záleží, budeme-li stoupat až na vrchol Spitzmauer, nebo se spokojíme s absolvováním samotné zajištěné cesty. Samotný lezecký čas ferraty na Gross Priel je 5,5 hod při délce ferraty 2130 m na 900 výškových metrech! Poslední den nás čeká sestup 800 výškových metrů zpět do údolí a v něm pak kratší, ale také náročná ferrata s převýšením 200 m. Autobus opustíme 2. den ráno po příjezdu do Hinterstoderu a setkáme se s ním až 4. den v odpoledních hodinách. Je tedy možné si v něm nechat věci na zpáteční cestu.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/oberoesterreich/grosser-priel/
(Grosser Priel).
V Alpách je nutné být i na začátku a konci léta připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, může i zasněžit. Rozsah denních teplot v horách je cca 0 až 20 °C. Ferraty by měly být již bez sněhu, se souvislými sněhovými poli se však setkáme při sestupu z Gross Prielu.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 25,030 Kč
Budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě se nelze spolehnout na výběr hotovosti z bankomatů ani na platbu kartou. Na chatě lze platit kartou. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):

  • Alpenverein: č.15/2 Totes Gebirge - Mitte 1 : 25 000,
  • Kompass: č. 19 Almtal, Steyertal, Totes Gebirge 1 : 50 000.

Na knižní průvodce, lze v případě zájmu, narazit v některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách na ferraty z „naší“ oblasti, stejně tak jsou informace o Totes Gebirge v některých průvodcích po Rakouských Alpách.
Nejvíce informací o ferratách v oblasti získate na internetu - nejkvalitněji např. na http://www.bergsteigen.at (německy).
Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd je vhodné stáhnout si mapy Rakouska, stačí část Štýrsko (cca 340 MB) z oddílu Südösterreich a část Horní Rakousy (cca 230 MB) z oddílu Westösterreich (493 MB).

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit. Před výstupem na Spitzmauer budete mít prostor si věci potřebné k noclehu a na další dny ponechat na chatě a jít tak na túru nalehko.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Povinné vybavení na ferraty: 1. jistící postroj (plochá smyčka + sedací a prsní úvaz nebo celotělový úvaz), 2. horolezecká přilba, 3. ferratová brzda
    • doporučené ferratové vybavení - odsedávací smyčka, rukavice na ferraty
    • veškeré podrobnosti k ferratovému vybavení zde: https://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne
  • Oblečení: pohodlné, praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko, 2. (a 3.) vrstva teplejší - (fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor), 4. vrstva svrchní - nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); trekové ponožky, pokrývka hlavy, kraťasy, oblečení na noc, rukavice, čepice, návleky
  • Boty: kvalitní, rozchozené, nejlépe nepromokavé, trekové boty nebo speciální technická treková obuv s lezeckou špičkou (ferratové pohorky), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“).
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, batoh na palubu busu či jednodenní túry (včetně pláštěnky - klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné), hygienická spací vložka nebo lehký spací pytel
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (tyčinky, čokolády, hroznový cukr, tvrdé salámy, paštiky, pečivo, tvrdý sýr, oplatky, sušené ovoce, ořechy, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
    Tipy a vychytávky:
    Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání)
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

CESTOVNÍ DOKLADY

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rakousku
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzinger Strasse 11-13, 1140 Wien
Tel: +43/189958111
Fax: +43/18941200
Email: vienna@embassy.mzv.cz;
Web: http://www.mzv.cz/vienna
Úřední hodiny: po-pá: 08.00-16.30
Konzulární oddělení:
Úřední hodiny pro veřejnost:
po-pá 8:30-11:00

Honorární konzulát ČR v Rakousku
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Bayerhamerstraße 14c, 5020 Salzburg
Tel: +43/662 879624
Fax: +43/662 81516080
Email: hksalzburg@email.cz
Provozní hodiny úřadu: út 09.00-17.00, st 09.00-15.00 a čt 09.00-14.00

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 141 (144), Hasiči 122, Policie 133, Centrální tísňové volání 112


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky z minulých zájezdů na Totes Gebirge: Josef Charvát - Totes Gebirge 2007, Martin Mafi Bělocký - Totes Gebirge 2009, Kamil Karafiát - Ferraty Totes Gebirge 2011.