Informace k zájezdu
Totes Gebirge - ferraty

Úvodní stránka zájezdu Totes Gebirge - ferraty ( Rakousko, Alpy, Ferraty, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Náročnost ferrat je různá. Ferrata na Spitzmauer je lehká, na rozlezení. Dle klasifikace ferrat A-E (A=nejlehčí, E=nejtěžší) se jedná o obtížnost B. Ferrata na Grosser Priel je těžká sportovní ferrata klasifikovaná v nejtěžších místech jako D. Tato známá a náročná zajištěná cesta je v současnosti hodnocena jako nejdelší klettersteig Rakouska. Její horní část (Bert-Rinesch-Sektor) byla vybudována v roce 1994, čemuž odpovídá i její sportovní charakter, spodní část SO-Sporn až kolem roku 2015 a jako nejdelší zajištěná cesta Rakouska byla slavnostně otevřena až v červnu 2019. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, absence strachu z výšek a slušná míra lezecké šikovnosti. Neméně důležitá je i fyzická a psychická vytrvalost a odolnost - túry druhého i třetího dne nám zaberou poctivých devět hodin, ve kterých zdoláme převýšení přes 1000 m ve výstupu i sestupu, druhý den ještě více - záleží, budeme-li stoupat až na vrchol Spitzmauer, nebo se spokojíme s absolvováním samotné zajištěné cesty. Samotný lezecký čas ferraty na Gross Priel je 5,5 hod při délce ferraty 2130 m na 900 výškových metrech! Poslední den nás čeká sestup 800 výškových metrů zpět do údolí a v něm pak kratší, ale také náročná ferrata s převýšením 200 m. Minimální věk pro účast na zájezdu s via ferratami je 15 let. Autobus opustíme 2. den ráno po příjezdu do Hinterstoderu a setkáme se s ním až 4. den v odpoledních hodinách. Je tedy možné si v něm nechat věci na zpáteční cestu.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním a výhodnými cenami ubytování na svazových chatách.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/oberoesterreich/grosser-priel/
(Grosser Priel).
V Alpách je nutné být i na začátku a konci léta připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, může i zasněžit. Rozsah denních teplot v horách je cca 0 až 20 °C. Ferraty by měly být již bez sněhu, se souvislými sněhovými poli se však setkáme při sestupu z Gross Prielu.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za 2 noclehy na chatě (celkem cca 24 €). Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatě. Doporučujeme si kupovat na naší chatě polopenzi nebo alespoň večeře. Cena za jídlo viz kapitola Stravování. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 30-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Alpenverein: č.15/2 Totes Gebirge - Mitte 1 : 25 000,
• Kompass: č. 19 Almtal, Steyertal, Totes Gebirge 1 : 50 000.
Na knižní průvodce, lze v případě zájmu, narazit v některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách na ferraty z „naší“ oblasti, stejně tak jsou informace o Totes Gebirge v některých průvodcích po Rakouských Alpách.
Nejvíce informací o ferratách v oblasti získate na internetu - nejkvalitněji např. na http://www.bergsteigen.at (německy).

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Totes Gabirge
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci na chatu ponesete na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Před výstupem na Spitzmauer budete mít prostor si věci potřebné k noclehu a na další dny ponechat na chatě a jít tak na túru nalehko. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložka do spacáku, batoh cca 30-45 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání), povinné vybavení na via ferrty (viz níže).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, doporučené vybavení na via ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně na ferraty volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh (klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na chatu a na noclehy na chatě, plavky. Boty: kvalitní boty do hor do náročnějšího terénu na vysokohoroskou turistiku, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Vhodné jsou také speciální „pohorko-lezečky“ určené právě pro zdolávání zajištěných cest. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chatu, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně si doporučujeme kupovat na chatě. Více viz kapitola Stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR, během túr nenarazíme v době oběda na žádnou další chatu. Pro inspiraci: chleba, štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatě je (kromě piva :-)) i pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.


Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V případě zapůjčení našeho setu VIA FERRATA KOMPLET je odsedávací smyčka s karabinou jeho součástí.
Rukavice - lze zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, alternativou mohou být cyklistické rukavice bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů (manipulace s karabinami v takto upravených rukavicích vyžaduje cvik).
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky z minulých zájezdů na Totes Gebirge: Josef Charvát - Totes Gebirge 2007, Michal Lollok - Totes Gebirge 2007 a Totes Gebirge 2008, Martin Mafi Bělocký - Totes Gebirge 2009, Kamil Karafiát - Ferraty Totes Gebirge 2011.