Totes Gebirge - ferraty

Výstup nejdelší rakouskou zajištěnou cestou na Grosser Priel (Rakousko)

Mrtvé hory neboli Totes Gebirge, to je zdánlivě nehostinný svět vysokohorského vápencového krasu se závrty, propastmi a jeskyněmi, opuštěnými horami a štíty, sněhovými poli, zbytky suché trávy a kleče. Avšak i v této krajině, tvořené bělostným vápencem, najdeme květy alpské flóry, stáda poskakujících kamzíků a nad nimi kroužící dravce. Pohoří Totes Gebirge je pro svoji atraktivitu kolmých stěn velmi hojně navštěvováno horolezci a na své si zde přijdou i milovníci zajištěných cest. Vyjma nejdelší rakouské ferraty Priel Klettersteig na nejvyšší horu Mrtvých hor, Grosser Priel (2515 m), která byla slavnostně otevřena v červnu 2019, nás čeká lehčí ferrata na monumentální Spitzmauer (2446 m), který je považován za nejkrásnější horu celých rakouských Alp, a na závěr pak krátká, ale náročná ferrata nad údolím řeky Styer.

Náročnost zajištěných cest na této akci je B až D, ferrata na Grosser Priel patří mezi nejnáročnější horské ferraty v Rakousku. Zájezd je vhodný pro středně pokročilé a zkušené vyznavače vertikálního dobrodružství. Zájezdu se mohou zúčastnit také zdatné děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce, podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Túry jsou relativně dlouhé, jedná se asi o devítihodinovou chůzi kamenitými alpskými stezkami a ferratové lezení v kombinaci se značným výškovým převýšením přes 1000 m. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Obě noci budeme spát na útulné horské chatě Prielchutzhaus, díky níž akci zvládneme jen s malým batohem. Ve skupině bývá obvykle do 10 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 22 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
 • 2. den: Výstup z obce Hinterstoder (600 m) kolem vodopádů na chatu Prielschutzhaus (1420 m). Nalehko výstup do sedla Klinkerscharte (1805 m) a na začátek lehčí zajištěná cesta Stodertaler steig (B) na monumentální vrchol Spitzmauer (2446 m). (9 hod, ↑ 1800 m, ↓ 1000 m)
 • 3. den: Náročná a dlouhá (2130 m, 5,5 hod lezení!) zajištěná cesta Priel Klettersteig (D) se dvěma lanovými mosty, dvěma skalními okny a devíti žebříky na nejvyšší štít pohoří Totes Gebirge Grosser Priel (2515 m), sestup údolím Kühkar zpět na chatu. (9 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m)
 • 4. den: Sestup do údolí Stodertal a kratší ferrata Poppenberg (C/D) v údolí řeky Steyr (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 1000 m). Přejezd Rakouska, návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna kolem půlnoci.

Ubytování

2x na chatě Prielschutzhaus v horách, výstup od autobusu k ní zabere cca 3 hodiny. Spí se na matracích ve společné noclehárně. Je nutná hygienická spací vložka nebo lehký spací pytel. Na chatě je restaurace, pitná voda, WC a sprcha (1 €/2 min.).

Stravování

Doporučujeme využít nabídky kuchyně na chatě. Hlavní jídlo stojí od 12 €, polévky od 6 €, snídaně 18 €, polopenze (snídaně a tříchodové menu) 42 €, pivo cca 6 €, teplé nápoje od cca 3 € (ceny z roku 2023). Pokud si chcete vařit sami, což nedoporučujeme, potřebujete vlastní vybavení na vaření a vařit lze jedině venku, ne v chatě. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den si vezměte s sebou z ČR. Na túrách nenarazíme v době oběda na žádnou chatu. Zásobu vody do hor na úvodní nástup na chatu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Vodu budeme postupně doplňovat.

 • 11.07.2024 - 14.07.2024
 • 4 dny
 • Číslo: 5985
 • 5 800 Kč
 • Rezervace

Totes Gebirge - ferraty

Totes Gebirge - ferraty

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Ferraty Solné komory

Sportovní ferraty v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Julské Alpy - ferraty

Zajištěné cesty v nejvyšších slovinských horách (Slovinsko, Itálie)

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Nejtěžší klettersteigy Rakouska – Super ferrata Dachstein

Brenta - ferraty

Ferratový přechod skalního ráje a věží Brenty (Dolomity)

Ferraty Stříbrné soutěsky

Atraktivní zajištěné cesty v oblasti Dachsteinu nad Ramsau (Rakousko)