Ukrajina - zimní přechod Boržavy

Silvestrovský přechod poloniny Boržava do Koločavy na sněžnicích

Ukrajinské Karpaty - tento zapadlý kraj nabízí panenské sněhové pláně a opuštěné hřebeny pro ty, kteří se chtějí vypravit někam daleko a vysoko a zažít opravdové dobrodružství. Charakter podkarpatských polonin a jejich zaoblený povrch je ideální pro zimní přechod na sněžnicích. Naše trasa povede z Volovce přes celý hřeben Boržavy, jedné z nejhezčích polonin Ukrajinských Karpat, až do vesnice Nikoly Šuhaje loupežníka - Koločavy. K zajímavostem kraje také patří i mnoho kostelíků a stylových hospůdek, které jsou v běžném každodenním provozu, přestože na vás mohou působit jako muzeum starých časů.

Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí a teploty, pohybovat se budeme ve výškách cca 1000-1400 m. Obtížnost přechodu je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se zimním tábořením teprve začínají. Nocovat budeme ve stanech v horách a v závěru zájezdu i pod střechou. Vařit si budeme sami z vlastních nebo z dokoupených potravin na místě. Příchod nového roku budeme moci oslavit společně se zájezdem Silvestr na Zakarpatské Ukrajině, se kterým máme společnou dopravu a silvestrovský večírek. Ve skupině obvykle bývá do 10 osob. Pokud se na zimní přechod přece jen ještě necítíte, tak vám doporučujeme zájezd Ukrajina - kurz zimního táboření.

Program zájezdu

  • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Zastávka a prohlídka Užgorodu a přesun do Volovce a Podobovce. A: Utáboření se na tábořišti v Podobovci, kontrola výzbroje a výstroje, krátké proškolení o bezpečném pohybu v zimních horách, večeře v místní hospůdce. B: Z Volovce výstup na hřeben poloniny Boržava a utáboření se v blízkosti vrcholu Planj (1331 m). (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 150 m).
  • 3-5. den: Třídenní přechod poloniny Boržava přes vrcholy Velkij Věrch (1598 m), Gemba (1491 m) a Magura (1517 m) až do správního městečka Mežgorje s možností ubytování pod střechou. Celkem za tři dny (20 hod, ↑ 1500-2300 m, ↓ 2500 m).
  • 6. den: A: Nalehko na sněžnicích ze Siněvirského sedla po krátkém hřebínku s výhledy na poloninu Boržava a poloninu Krasna až do Siněviru (4 hod, ↑ 150 m, ↓ 400 m). B: Přesun autobusem do Koločavy a návštěva všech významných míst rodné vesnice zbojníka Nikoly Šuhaje. Návrat autobusem zpět do Podobovce a oslava příchodu nového roku.
  • 7. den: Odpolední odjezd, zastávka a prohlídka Mukačeva, noční přejezd Maďarska.
  • 8. den: Příjezd do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x ve vlastních stanech v horách, 1x pod střechou v Mežgorje (5. den). Poslední silvestrovskou noc strávíme v Podobovci, ve stanech nebo spacácích pod střechou.

Stravování

Jídlo si v horách budeme připravovat sami na vařičích, vodu budeme většinou rozpouštět ze sněhu, čas na vaření bude jen večer a ráno. Dehydrovanou stravu na 3 večeře a studené jídlo (pečivo, salámy, sýry, paštiky, sladkosti) na snídaně, svačiny a obědy si vezměte z ČR. V Mežgorje, Koločavě a Podobovci je možné dokoupit všechny základní potraviny a stravovat se v místních hospůdkách. Ceny jídel a pití jsou nižší než u nás, sortiment dostatečný. Po nocích ve stanu se budeme těšit na ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, vareniky či pelmeně, vynikající ukrajinskou vodku a točené ukrajinské pivo. Do civilizace a hospod se dostaneme 5. a 6. večer.

Ukrajina - zimní přechod Boržavy

Ukrajina - zimní přechod Boržavy