Ukrajina - zimní přechod Boržavy

Silvestrovský přechod poloniny Boržava do Koločavy na sněžnicích

Ukrajinské Karpaty - tento zapadlý kraj nabízí panenské sněhové pláně a opuštěné hřebeny pro ty, kteří se chtějí vypravit někam daleko a vysoko a zažít opravdové dobrodružství. Charakter polonin Podkarpatské Rusi a jejich zaoblený povrch je ideální pro zimní přechod na sněžnicích. Naše trasa povede z Volovce přes celý hřeben Boržavy, jedné z nejhezčích polonin Ukrajinských Karpat, až do Koločavy, vesnice zbojníka Nikoly Šuhaje. K zajímavostem kraje také patří i mnoho kostelíků a stylových hospůdek, které jsou v běžném každodenním provozu, přestože na nás mohou působit jako muzeum starých časů.

Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí a teploty, pohybovat se budeme ve výškách cca 1000-1400 m. Obtížnost přechodu je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se zimním tábořením teprve začínají. Nocovat budeme ve stanech v horách a v závěru zájezdu i pod střechou. Vařit si budeme sami z vlastních nebo z dokoupených potravin na místě. Ve skupině obvykle bývá do 10 osob. Příchod nového roku budeme moci oslavit společně se zájezdem Silvestr na Zakarpatské Ukrajině, se kterým máme společnou dopravu. Velikost celé skupiny bývá obvykle 10-15 osob a na každých 10 účastníků je přidělen 1 průvodce.

Program zájezdu

 • 1. den: Večerní odjezd z Brna přes Žilinu, noční přejezd Slovenska.
 • 2. den: Zastávka a prohlídka Užgorodu a přesun do Volovce a Podobovce. A: Utáboření se na tábořišti v Podobovci, kontrola výzbroje a výstroje, krátké proškolení o bezpečném pohybu v zimních horách, večeře v místní hospůdce. B: Z Volovce výstup na hřeben poloniny Boržava a utáboření se v blízkosti vrcholu Planj (1331 m). (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 150 m).
 • 3-5. den: Třídenní přechod poloniny Boržava přes vrcholy Velkij Věrch (1598 m), Gemba (1491 m) a Magura (1517 m) až do správního městečka Mežgorje s možností ubytování pod střechou. Celkem za tři dny (20 hod, ↑ 1500-2300 m, ↓ 2500 m).
 • 6. den: A: Nalehko na sněžnicích ze Siněvirského sedla po hřebínku s výhledy na poloniny Boržava a Krasna až do Siněviru (4 hod, ↑ 150 m, ↓ 400 m). B: Přesun autobusem do Koločavy a návštěva všech významných míst rodné vesnice zbojníka Nikoly Šuhaje. Návrat autobusem zpět do Podobovce a oslava příchodu nového roku.
 • 7. den: Odpolední odjezd, zastávka a prohlídka Mukačeva, noční přejezd Slovenska.
 • 8. den: Příjezd do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

3x ve vlastních stanech v horách, 1x pod střechou v Mežgorje (5. den). Poslední silvestrovskou noc strávíme v Podobovci, ve stanech nebo spacácích pod střechou.

Stravování

Jídlo si v horách budeme připravovat sami na vařičích, vodu budeme většinou rozpouštět ze sněhu, čas na vaření bude jen večer a ráno. Dehydrovanou stravu na 3 večeře a studené jídlo (pečivo, salámy, sýry, paštiky, sladkosti) na snídaně, svačiny a obědy si vezměte z ČR. V Mežgorje, Koločavě a Podobovci je možné dokoupit všechny základní potraviny a stravovat se v místních hospůdkách. Ceny jídel a pití jsou nižší než u nás, sortiment dostatečný. Po nocích ve stanu se budeme těšit na ochutnávku vyhlášených specialit jako je šašlik, boršč, vareniky či pelmeně, vynikající ukrajinskou vodku a točené ukrajinské pivo. Do civilizace a hospod se dostaneme 5. a 6. večer.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Žilina

Cestovní doklady: platný cestovní pas s minimální dobou platnosti 3 měsíce

Nutná výbava: Bezpodmínečnou nutností pro tento přechod je kvalitní zimní vybavení (teplé oblečení do zimních hor, kvalitní obuv, spacák, stan, karimatka, vařič, …), sněžnice se zvedací patou a drapáky, teleskopické hole se zimními talířky a lopata (součást lavinového setu) alespoň do dvojice pro přípravu místa pro nocování. Vezměte si s sebou také vybavení pro přípravu jídla (plynový vařič zamrzá dříve než benzinový). Noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu.

Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Ukrajina - informace o zemi

 • 26.12.2021 - 02.01.2022
 • 8 dní
 • Číslo: 102
 • 6 500 Kč
 • Rezervace

Ukrajina - zimní přechod Boržavy

Ukrajina - zimní přechod Boržavy

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Zakarpatská Ukrajina v zimě

Bukovel a Dragobrat - lyžování, snowboarding a freeride

Ukrajina - zimní turistika na sněžnicích

Pohodové túry na sněžnicích v Ukrajinských Karpatech

Silvestr na Zakarpatské Ukrajině

Toulky krajem Nikoly Šuhaje, sněžnice, lyžování a místní folklór

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Jednodenní sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Jahorina nedaleko Sarajeva

Ukrajina - zimní přechod Hoverly a Svidovce

Sněžnicový přechod polonin na Podkarpatské Rusi

Makedonie - zimní přechod

Sněžnicový přechod na Šar Planině a Bistra Planině