Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách

Polské Tatry otvírají oproti slovenské části Tater nové možnosti překrásných túr k největším tatranským plesům. Po hraničním hřebeni, který je ze slovenské strany nepřístupný, se projdeme nejen po nádherných vápencových Červených vrších a vystoupíme na výhledovou Świnicu, ale podnikneme i unikátní přechod Rysů. Na některých túrách si vychutnáme úseky zajištěné řetězy a kramlemi, ovšem nejnáročnější zajištěné stezce Orla Perč se vyhneme. V nastávajícím podzimu jsou barvy Tater asi nejkrásnější - tráva zežloutne, borůvčí zčervená, jen plesa jsou shora stále temně modrá… Pojeďte se o tom s námi přesvědčit!

První jednodenní túru absolvujeme nalehko. Další dvě túry jsou s noclehem na horské chatě, veškeré své věci, které je však možné vzhledem k ubytování a možnosti stravování na chatách výrazně omezit, si poneseme sami. Nástupy prvních dvou túr si zásadně ulehčíme výjezdy lanovkou, vystoupáme jen okolo 750 m, sejdeme však 1400-1850 m. Na těchto túrách strávíme okolo 9 hod včetně pauz. Nejnáročnější je závěrečný přechod Rysů z Polska na slovenskou stranu, kdy nás čeká túra až na 11 hodin s převýšením 1150 m ve výstupu a totéž v sestupu. Dvě noci budeme spát v turistické ubytovně v Zakopane, poslední noc pak na horské chatě, polsky nazývané Schronisko. Na všech místech je možnost stravování. Ve skupině bývá obvykle 15-20 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 12 hod z Brna přes Olomouc, dojezd do Zakopane kolem 20 hod, ubytování v turistické ubytovně.
  • 2. den: Výjezd lanovkou z Kužnic na Kasprow Wierch (1987 m). Túra po hraničních Červených vrších - Czerwone Wierchy, které jsou na podzim překrásné. Hřebenovka s vrcholy Goričková (1912 m) a Kopa Kondracka (2005 m). Po méně navštěvované tatranské hřebenovce na vyhlídkový vrchol Temniak (2090 m), sestup do Zakopane. (9-10 hod, ↑ 750 m, ↓ 1850 m)
  • 3. den: Výjezd lanovkou na Kasprow Wierch (1987 m). Přechod po hraničním hřebeni na monumentální výhledovou Świnicu (2301 m), první úseky s řetězy. Sestup ze sedla Zawrat do překrásné doliny Pięciu Stawów Polskich s pěti nádhernými horskými jezery k chatě Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (1671 m). (7 hod, ↑ 450 m, ↓ 1000 m)
  • 4. den: Velkolepý přechod Rysů: sestup k plesu Morskie Oko (1359 m), odtud kolem plesa Czarny Staw pod Rysami (1583 m) výstup na nejvyšší vrchol celého Polska, Rysy (2503 m), nezapomenutelné výhledy. V závěrečné části úseky s řetězy. Sestup na slovenskou stranu přes sedlo Váha (2337 m) a chatu pod Rysmi (2250 m) kolem nádherných Žabích ples (1921 m) k Popradskému plesu (1494 m) a na Štrbské pleso (1346 m) (11 hod, ↑ 1400 m, ↓ 1550 m). Večerní relax v termálech Vrbov, kolem 23 hod odjezd směr ČR.
  • 5. den: Noční přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna ráno kolem 6 hod.

Ubytování

2x v turistické ubytovně v Zakopane, 1x v horské chatě Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. V Zakopaném se spí na postelích ve vícelůžkových pokojích (přikrývky a povlečení v ceně). Na chatě Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich budeme spát na postelích v sedmilůžkových pokojích. Přikrývky jsou k dispozici, za příplatek 10 PLN je možné využít zdejší povlečení. Pokud nebudete chtít využít nabídky zdejšího povlečení, doporučujeme vzít lehký spacák nebo vložku do spacáku. Sociální zařízení je společné.

Stravování

Na první večeři a snídani je vhodné mít (vzhledem k našemu pozdnímu příjezdu do Zakopane) vlastní jídlo - v ubytovně v Zakopane je k dispozici vybavená kuchyňka. Na místě je restaurace, z časového hlediska vhodná pro polopenzi až další den. Na chatě Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich pak rozhodně doporučujeme koupit si večeři i snídani (úspora váhy batohu na přechodu). Ceny hlavních jídel jsou 18-25 PLN, polévek 8-12 PLN, snídaní 6-12 PLN. Nepravidelně po trase túr narazíme na další chaty, kde je možné se stravovat během dne. Většinou nebudeme na chatě v době oběda, proto je vhodné mít většinu stravy na den s sebou z ČR.

Polské Tatry

Polské Tatry