Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách

Polské Tatry otvírají oproti slovenské části Tater nové možnosti překrásných túr k největším tatranským plesům. Po hraničním hřebeni, který je ze slovenské strany nepřístupný, se projdeme nejen po nádherných vápencových Červených vrších, ale podnikneme i unikátní přechod Rysů. Na některých túrách si vychutnáme úseky zajištěné řetězy a kramlemi, ovšem nejnáročnější zajištěné stezce Orla Perč se vyhneme. V nastávajícím podzimu jsou barvy Tater asi nejkrásnější - tráva zežloutne, borůvčí zčervená, jen plesa jsou shora stále temně modrá… Pojeďte se o tom s námi přesvědčit!

První jednodenní túru absolvujeme nalehko. Další dvě túry jsou s noclehem na horské chatě, veškeré své věci, které je však možné vzhledem k ubytování a možnosti stravování na chatách výrazně omezit, si poneseme sami. Nástup na první túru si zásadně ulehčíme výjezdem lanovkou, vystoupáme jen okolo 750 m, sejdeme však 1400-1850 m. Nejnáročnější jsou túry přes sedlo Zawrat a závěrečný přechod Rysů z Polska na slovenskou stranu, kdy nás čekají túry až na 11 hodin s převýšením kolem 1200 m ve výstupu a totéž v sestupu. Dvě noci budeme spát v turistické ubytovně v Zakopane, poslední noc pak na horské chatě, polsky nazývané Schronisko. Na všech místech je možnost stravování. Ve skupině bývá obvykle 15-20 osob.

S realizací zájezdů do Poslka dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Polsko je otevřené pro turisty a z hlediska Covidu patří mezi nejbezpečnější země Evropy (opatření).
Aktuální povinnosti - vstup do Polska: splnění jedné ze tří podmínek: negativní antigenní test (48 hod), dokončené očkování, prodělání Covidu (6 měsíců); výjimka pro děti mladší 12 let (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 12 hod z Brna přes Olomouc, dojezd do Zakopane kolem 20 hod, ubytování v turistické ubytovně.
 • 2. den: Výjezd lanovkou z Kužnic na Kasprow Wierch (1987 m). Túra po hraničních Červených vrších - Czerwone Wierchy, které jsou na podzim překrásné. Hřebenovka s vrcholy Goričková (1912 m) a Kopa Kondracka (2005 m). Po méně navštěvované tatranské hřebenovce na vyhlídkový vrchol Temniak (2090 m), sestup do Zakopane. (9-10 hod, ↑ 750 m, ↓ 1850 m). Alternativně možné nevyužít lanovku a jít pěšky (+2 hod, ↑ +1000 m).
 • 3. den: Výstup z Kužnic (1030 m) přes Przełęcz między Kopami (1499 m) k chatě PTTK Murowaniec. Táhlým stupáním k jezeru Czarny Staw Gasienicowy (1640 m) a dále příkrým stoupáním po nízkých skalách zajištěných řetězy do sedla Zawrat (2159 m). Sestup dolinou Pięciu Stawów Polskich s pěti nádhernými horskými jezery. Dolů dolinou Roztoky na stejnojmennou chatu. (10 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • 4. den: Velkolepý přechod Rysů: Výjezd na koňských povozech k plesu Morskie Oko, odtud pěšky kolem plesa Czarny Staw pod Rysami (1583 m), výstup na nejvyšší vrchol celého Polska - Rysy (2503 m), nezapomenutelné výhledy. V závěrečné části úseky s řetězy. Sestup na slovenskou stranu přes sedlo Váha (2337 m) a chatu pod Rysmi (2250 m) kolem nádherných Žabích ples (1921 m) k Popradskému plesu (1494 m) a na Štrbské pleso (1346 m). (11 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1150 m) Večerní relax v termálech Vrbov, kolem 23 hod odjezd směr ČR.
 • 5. den: Noční přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna ráno kolem 6 hod.

Ubytování

2x v turistické ubytovně v Zakopane, 1x v horské chatě Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki. Spí se na postelích ve vícelůžkových pokojích, není potřeba vlastní spacák ani karimatka, sociální zařízení je společné. Na horské chatě lze za příplatek 5 zlotých zapůjčit ručník a je zde k dipozici wifi.

Stravování

Na první večeři a snídani je vhodné mít (vzhledem k našemu pozdnímu příjezdu do Zakopane) vlastní jídlo - v ubytovně v Zakopane je k dispozici vybavená kuchyňka. Na místě je i restaurace, kterou však z časového hlediska doporučujeme využít k polopenzi až další den. Na chatě Roztoka pak rozhodně doporučujeme koupit si večeři i snídani (úspora váhy batohu na přechodu). Ceny hlavních jídel jsou 18-25 PLN, polévek 8-12 PLN, snídaní 6-12 PLN. Nepravidelně po trase túr narazíme na další chaty, kde je možné se stravovat během dne. Většinou nebudeme na chatě v době oběda, proto je vhodné mít většinu stravy na den s sebou z ČR.

 • 01.09.2021 - 05.09.2021
 • 5 dní
 • Číslo: 392
 • 5 200 Kč
 • Rezervace

Polské Tatry

Polské Tatry

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Vysoké Tatry

Horská turistika s výstupem na Gerlach (Slovensko)

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)