Polské Tatry

Přechod po chatách v nejvyšších polských horách

Polské Tatry otvírají oproti slovenské části Tater nové možnosti překrásných túr k největším tatranským plesům. Po hraničním hřebeni, který je ze slovenské strany nepřístupný, se projdeme nejen po nádherných vápencových Červených vrších, ale podnikneme i unikátní přechod Rysů. Na některých túrách si vychutnáme úseky zajištěné řetězy a kramlemi, ovšem nejnáročnější zajištěné stezce Orla Perč se vyhneme. V nastávajícím podzimu jsou barvy Tater asi nejkrásnější - tráva zežloutne, borůvčí zčervená, jen plesa jsou shora stále temně modrá… Pojeďte se o tom s námi přesvědčit!

První jednodenní túru absolvujeme nalehko. Další dvě túry jsou s noclehem na horské chatě, veškeré své věci, které je však možné vzhledem k ubytování a možnosti stravování na chatách výrazně omezit, si poneseme sami. Nástup na první túru si zásadně ulehčíme výjezdem lanovkou, vystoupáme jen okolo 750 m, sejdeme však 1400-1850 m. Nejnáročnější je závěrečný přechod Rysů z Polska na slovenskou stranu, kdy nás čeká túra až na 11 hodin s převýšením kolem 1550 m ve výstupu a 1250 m v sestupu (náročnost podrobněji). Dvě noci budeme spát v turistické ubytovně v Zakopane, poslední noc pak na horské chatě, polsky nazývané Schronisko. Na všech místech je možnost stravování. Ve skupině bývá obvykle 15-20 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 12 hod z Brna přes Olomouc, denní přejezd, dojezd do Zakopane kolem 20 hod, ubytování v turistické ubytovně.
  • 2. den: Výstup z Kužnic na Kasprow Wierch (1987 m). Túra po hraničních Červených vrších - Czerwone Wierchy, které jsou na podzim překrásné. Hřebenovka s vrcholy Goričková (1912 m) a Kopa Kondracka (2005 m). Po méně navštěvované tatranské hřebenovce na vyhlídkový vrchol Temniak (2090 m), sestup do Zakopane (10-11 hod, ↑ 1750 m, ↓ 1850 m). Alternativně možné využít lanovku Kasprow Wierch (-2 hod, ↑ 1000 m).
  • 3. den: Výstup z Kužnic (1030 m) přes Przełęcz między Kopami (1499 m) k chatě PTTK Murowaniec. Táhlým stoupáním k jezeru Czarny Staw Gasienicowy (1640 m) a dále příkrým stoupáním po nízkých skalách zajištěných řetězy do sedla Zawrat (2159 m). Sestup dolinou Pięciu Stawów Polskich s pěti nádhernými horskými jezery. Dolů dolinou Roztoky na stejnojmennou chatu. (10 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m).
  • 4. den: Velkolepý přechod Rysů: Kolem malebných horských ples Morskie Oko a Czarny Staw pod Rysami (1583 m) výstup na nejvyšší vrchol celého Polska - Rysy (2503 m), nezapomenutelné výhledy. V závěrečné části úseky s řetězy. Sestup na slovenskou stranu přes sedlo Váha (2337 m) a chatu pod Rysmi (2250 m) kolem nádherných Žabích ples (1921 m) k Popradskému plesu (1494 m) a na Štrbské pleso (1346 m) (11 hod, ↑ 1550 m, ↓ 1250 m). Večerní relax v termálech Vrbov, kolem 23 hod odjezd směr ČR.
  • 5. den: Noční přejezd Slovenska, příjezd přes Olomouc do Brna ráno kolem 6 hod.

Ubytování

2x v turistické ubytovně v Zakopane, 1x v horské chatě Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki. Spí se na postelích ve vícelůžkových pokojích, není potřeba vlastní spacák ani karimatka, sociální zařízení je společné. Na horské chatě lze za příplatek 5 zlotých zapůjčit ručník a je zde k dipozici wifi.

Stravování

Na první večeři a snídani je vhodné mít (vzhledem k našemu pozdnímu příjezdu do Zakopane) vlastní jídlo - v ubytovně v Zakopane je k dispozici vybavená kuchyňka. Na místě je i restaurace, kterou však z časového hlediska doporučujeme využít k polopenzi až další den. Na horské chatě pak rozhodně doporučujeme koupit si večeři i snídani (úspora váhy batohu na přechodu). Ceny hlavních jídel jsou 18-25 PLN, polévek 8-12 PLN, snídaní 6-12 PLN. Nepravidelně po trase túr narazíme na další chaty s možností občerstvení, většinou na nich však nebudeme v době oběda, proto je vhodné mít většinu stravy na den s sebou z ČR.

Polské Tatry

Polské Tatry

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Nízké Tatry

Přechod nejatraktivnější hřebenovky na Slovensku po chatách

Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)

Malá Fatra - přechod po chatách

Přechod hřebene Kriváňské Malé Fatry

Polské Bieszczady

Horská turistika po karpatských poloninách

Hochtor

Horská turistika s nejvyšším vrcholem Ennstálských Alp (Rakousko)