Watzmann

Dobrodružná hřebenovka v Berchtesgadenských Alpách (Německo)

Zájezd Watzmann v letošním roce nemáme v nabídce, můžete si vybrat například zájezd Zugspitze a Alpspitze nebo další zájezdy na Ferraty.

Přízračný Watzmann, nadoblačná hora vznášející se nad Berchtesgadenem. Odvážná ostrá hřebenovka přes tři skalní špice, která nás vyvede na třetí nejvyšší a zároveň nejhezčí vrchol německých Alp. Velkolepá túra pro pravé horaly. Za dobrého počasí zcela ojedinělý zážitek, skvělé výhledy na ostrý hřeben, Alpy i modré jezero Königsee hluboko dole mezi skalami. Pojeďte to zažít!

Hřebenová via ferrata dosahuje sice pouze náročnosti A/B a B, ale její značná délka a vedení přímo po úzkém skalnatém vzdušném hřebeni z ní dělá túru doslova královskou, túru, která je hodna respektu. Čekají nás většinou 7-8 hodinové túry s lezeckými úseky, kdy budeme zdolávat převýšení až přes 1000 m. Pro výstup po hřebenové via ferratě musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Nocovat budeme na chatě Watzmannhaus, kde lze dokoupit snídaně a večeře.

Předběžný program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 21 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Ze Schönau s hezkým jezerním přístavem plavba po krásném jezeře fjordového typu Königssee mezi skalními stěnami na poloostrov s nádherným barokním kostelem St. Bartholomä (618 m). Výstup stezkou Rinnkenndlsteig ostře vzhůru nad skalní stěnu, na vyhlídku nad jezerem Archenkanzel (1346 m), a dále až na "orlí hnízdo", chatu Watzmannhaus (1928 m). (7 hod, ↑ 1300 m)
  • 3. den: Túra po hřebeni v masivu Watzmannu. Výstup na první vrchol Hocheck (2651 m), dále po ostrém hřebeni s ferratovým jištěním (B) a pěkným lezeckým úsekem na nejvyšší Mittelspitze (2713 m). Pro zájemce třetí vrchol Südspitze (2712 m). Stejnou cestou zpět na chatu. (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
  • 4. den: Sestup dolů do ústí údolí Wimbachtal, v závěru možno projít překrásnou soutěskou Wimbachklamm (4 hod, ↓ 1300 m). Návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna kolem půlnoci.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Obě noci strávíme na horské chatě Watzmannhaus. Chata je přístupná jednodenní horskou túrou. Spí se na matracích ve společné noclehárně, teplé deky jsou k dispozici. Spacák není potřeba, je nutná vlastní vložka do spacáku. Na chatě je restaurace, pitná voda, WC a sprcha.

Stravování: Doporučujeme využít možnost polopenze na chatě Watzmannhaus. Snídaně stojí 6-9 €, polévky 4-6 €, hlavní jídlo od 8 €. Pokud si chcete vařit sami, což nedoporučujeme, jsou nutné vlastní věci na vaření včetně vařiče, které si musíte nahoru vynést; vařit pak lze jen venku, ne v chatě. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den si vezměte s sebou z ČR. 2. den ve výstupu narazíme na trase kolem poledne na příjemnou chatu Kührointhütte s možností oběda.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST zájezdu Watzmann

Ferrata na hřebeni Watzmannu je technicky lehčí. Ve škále náročnosti ferrat A-E (A-nejlehčí, E-nejtěžší) se jedná o ferratu B, ale celkovým charakterem túra lehká není. Jedná se o lezení po dlouhém ostrém skalním jištěném ferratovém hřebeni. Při výstupu na všechny vrcholy se jedná o dlouhou túru (kolem 10 hodin). Zájezd si užije každý s dobrou fyzickou kondicí, dále je potřeba určitá míra lezecké šikovnosti a absence strachu z výšek. Při úvodním nástupu od jezera na chatu a poslední den při sestupu dolů je třeba překonat převýšení cca 1300 m výškových - po normální horské stezce, kde je ve výstupu také pár lehkých úseků zajištěných ocelovým lanem. Z chaty Watzmannhaus na první vrchol Watzmannu nás čeká převýšení přes 600 m výškových. Minimální věk pro účast na zájezdu s via ferratami je 15 let. Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme připojištění k základnímu pojištění léčebných výloh. Např. připojištění sportovec u Generali nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

Pro inspiraci: vybavení na zájezd s via ferratami

Watzmann

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Výstup na Grossvenediger

Výstup po ledovci na vrchol Grossvenediger (Rakousko)

Výstup na Hochalmspitze a Säuleck

Výstup na vrchol Hochalmspitze a Säuleck (Rakousko)

Berchtesgadenské Alpy

Přechod po chatách v okolí Orlího hnízda nad jezerem Königssee