Skotsko: West Highland Way

Jedna z nejznámějších dálkových stezek na světě...

West Highland Way, nejznámější skotská dálková stezka, stoupá z nížin v Milngavie na okraji Glasgow a pokračuje různorodou krajinou a dechberoucími sceneriemi až do města Fort William - hlavního města skotských outdoorových nadšenců. Tato klasická světoznámá stezka nás provede krásami vysočiny západního Skotska, úžasnými výhledy na jezerní plochy, nekonečnými vřesovišti až k úpatí Ben Nevis (1344 m) - nejvyšší hory Spojeného království.

Nebojte se tohoto delšího treku - zavazadla si necháte každý den převézt do cílového místa (cca 40 GBP za celou trasu) a půjdete tak nalehko pouze s malým batůžkem na svačinu a další potřebné věci na daný den. Navíc jen půlku trasy třetího dne a čtvrtý den programu je nutné překonat pěšky, všechny ostatní dny je možné využít místní dopravu - můžete si tak odpočinout a do cílového místa dané etapy se přesunout vlakem či autobusem. S veškerou organizací přesunů místní dopravou vám pomůže náš zkušený průvodce. Zájezd je určen pro 8-16 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy do Edinburghu, přejezd vlakem do Glasgow, ubytování.
 • 2. den: Ráno přesun vlakem či autobusem do Milngavie na okraji Glasgow - zde je u granitového obelisku oficiální začátek West Highland Way; možnost dokoupení různého vybavení, jídla, apod.; zájemci o chůzi nalehko zde předají své velké zavazadlo k přepravě. Poté z Milngavie kolem Craigallian Loch a podél náspu bývalé železnice. Po cestě bude možnost navštívit palírnu Glengoyne Distillery nebo posezení v pubu. K večeru do Drymen. Alternativně možnost absolvovat celou dnešní trasu vlakem či autobusem. (↔ 20 km, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
 • 3. den: Z Drymen cesta přes Conic Hill (361 m), nádherný výhled na Loch Lomond. Vesničkou Balmaha, kde se můžeme zastavit v místní hospůdce, dále podél jezera Lomond až do Rowardennan. Alternativně možnost absolvovat cca 12 km dnešní trasy vlakem či autobusem. (↔ 24 km, ↑ 810 m, ↓ 850 m)
 • 4. den: Celodenní túra podél východního břehu jezera Lomond až do Inverarnan. Přibližně v polovině možnost posezení v hospůdce v Inversnaid. (↔ 22 km, ↑ 850 m, ↓ 840 m)
 • 5. den: Podél řeky Falloch, jež vytváří různé úžiny, kaskády a tůně, kolem vesničky Crianlarich, nacházející se v polovině trasy West Highland Way, a dál na severozápad do Tyndrum. Alternativně možnost absolvovat celou dnešní trasu vlakem či autobusem. (↔ 19 km, ↑ 590 m, ↓ 390 m)
 • 6. den: Po staré vojenské cestě kolem železnice, cestou dva viadukty nesoucí West Highland Line z Glasgow do Fort William. Dále přes Bridge of Orchy a Inveroran až k vřesovišti Rannoch Moor, které je jedno z největších a nejdivočejších v Británii vůbec. Navečer sestup do Kingshouse. Alternativně možnost absolvovat celou dnešní trasu vlakem či autobusem. (↔ 29 km, ↑ 730 m, ↓ 600 m)
 • 7. den: Krásnou scenérií údolím Glen Coe k místu nazývanému Ďáblovy schody - klikatá cesta na nejvyšší bod celé West Highland Way (550 m). Sestup k jezeru Leven, které je již ve skutečnosti mořem, a dále do Kinlochleven. Možnost podvečerní vycházky k vodopádu Grey Mare’s Tail. Alternativně možnost absolvovat celou dnešní trasu vlakem či autobusem. (↔ 18 km, ↑ 450 m, ↓ 800 m)
 • 8. den: Nádherné výhledy na jezero s horami v pozadí. Průsmykem Lairigmor přes Glen Nevis do města Fort William. Alternativně možnost absolvovat celou dnešní trasu vlakem či autobusem. (↔ 24 km, ↑ 715 m, ↓ 715 m)
 • 9. den: Volný den ve Fort William s možností výstupu na Ben Nevis (1344 m), nejvyšší horu Spojeného království (↔ 22 km, ↑ 1455 m, ↓ 1455 m). Případně nenáročný výlet vlakem na západní pobřeží do rybářského městečka Mallaig (jedna trasa cca 1,5 hod); trať vede přes Glenfinnan Viaduct, známý z filmové adaptace Harry Potter a Tajemná komnata. Cena zpáteční jízdenky je cca 16 GBP.
 • 10. den: Vlakem nebo busem do Glasgow. Vlakem po již zmíněné West Highland Line nebo autobusem po známé A82, obě varianty nabízejí nezapomenutelné pohledy do krajiny. Z Glasgow vlakem nebo busem do Edinburghu. Večerní prohlídka města.
 • 11. den: Přesun na letiště, odlet do Prahy.

Ubytování

V hostelech, hotelech a wigwamech (chatičky v kempech). V chatičkách je bydlení po 2-4 osobách, v hostelech ve vícelůžkových pokojích, v hotelech a některých hostelech ve 2lůžkových pokojích. Vždy je k dispozici teplá voda, sprcha, toalety a elektrické zásuvky, sušárna. Při ubytování v chatičkách a některých hostelech nutný vlastní spací pytel.

Stravování

Z vlastních zásob. Každý den je možno nakoupit potraviny v lokálním obchůdku nebo navštívit restauraci.

Další informace k zájezdu

Možnost převozu zavazadel: Denně je možné jít nalehko a zavazadlo si nechat odvézt na určené místo - cena cca 40 GBP za celou trasu (Milngavie - Fort William). V minulosti této služby využili všichni naši klienti, hlaste prosím při objednání zájezdu.

Zájezd pořádáme ve spolupráci se spřátelenou CK.

Skotsko: West Highland Way

Skotsko: West Highland Way