Norské hory a krásy přírody

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy

Norsko s jeho nedotčenou přírodou můžeme směle označit za nejkrásnější zemi Evropy. Ohromí nás krása severské krajiny, nedozírná a drsná horská tundra se stády divokých sobů a tisíci čtverečních kilometrů hebkých koberců mechů a lišejníků. Rozhledy nám představí mohutné a rozeklané vrcholky hor i nespočet průzračných jezer, obrovských vodopádů a do pevniny hluboce zaříznutých fjordů. Poskytneme vám jedinečnou příležitost nahlédnout do pohádkové krajiny obrů, skřítků a bájných božstev, krajiny, kterou utvářely především ledovce a divoké řeky.

Navštívíme nejstarší norský národní park Rondane i okolí Romsdalfjordu a pobudeme v Domově obrů - NP Jotunheimen. Dech nám vezme pohled z hřebene Romsdalseggen na Romsdalsfjord a dno údolí Romsdalen, které v tu chvíli bude více než 1000 m pod námi. Poplujeme výletní lodí po nejkrásnějším fjordu Norska Geirangerfjord. Společně si užijeme na raftech sjezd ledovcové řeky Sjoa. V NP Jotunheimen po ledovci vyjdeme na nejvyšší vrchol Skandinávie Galdhøpiggen (2469 m). Projdeme se po legendárním hřebeni Bessegen, přes který prchal na hřbetě svého soba Peer Gynt, hrdina veršovaného dramatu Henrika Ibsena, a spatříme dvě jezera jen pár desítek metrů od sebe, ale s výškovým rozdílem 400 m.

Ve dnech, kdy je program náročnější , nabízíme dvě varianty náročnosti programu: A (túry 3-5 hodin, převýšení kolem 500 m) a B (túry 6-8 hodin, převýšení kolem 1000 m), případně lze některé výlety zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Zájezd je tak vhodný pro skupiny, páry či rodiny s dětmi s odlišnými nároky na náročnost. Nocovat budeme v kempech ve čtyřlůžkových chatkách nebo se slevou ve vlastních stanech a dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 8 hod (bude upřesněno v závěrečných informacích) přes Jihlavu, Prahu a Ústí nad Labem do Německa, noční trajekt do Švédska.
 • 2. den: Přejezd jižním Švédskem do Norska a do kempu poblíž města Åndalsnes.
 • 3. den: Z města Åndalsnes: A: Výšlap na jedinečnou vyhlídku Rampestreken (715 m) (3 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). B: Túra na hřeben Romsdalseggen s okouzlujícími výhledy do údolí řeky Raumy a na Romsdalfjord (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1200 m).
 • 4. den: Autobusem do blízkosti NP Reinheimen, Orlí cestou s neskutečnými výhledy k nejkrásnějšímu fjordu Norska Geirangerfjord. Plavba výletní lodí po Geirangerfjordu a túra s nádhernými rozhledy na fjord (4 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m).
 • 5. den: Dopolední přejezd a společný odpolední Rafting na ledovcové řece Sjoa v NP Jotunheimen: Sjížděný úsek Heidal-Faukstat. (↔ 17 km, 2,5 hod)
 • 6. den:Túra v NP Rondane: A: Kolem jezera Høvringsvatnet údolím Kjondalen k chatě Peer Gynt hytta, dále úžasnou krajinou přes slatě Ljosåmyre, sestup kolem vodopádu Ulafossen až do osady Mysuseter (5 hod, ↑ 250 m, ↓ 500 m). B: Navíc výstup od chaty Peer Gynt hytta na vyhlídkový vrchol Bråkdalsbelgen (1915 m), nádherné výhledy na národní parky Jotunheimen a Dovrefjell i na centrální část pohoří Rondane (+3-4 hod, ↑ +800 m, ↓ +800 m).
 • 7. den: NP Jotunheimen: Od chaty Juvashytta (1841 m) výstup v lanových družstvech po ledovci na Galdhøpiggen (2469 m), nejvyšší vrchol Skandinávie, rozhled na zaledněné štíty NP Jotunheimen (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Městečko Lom s unikátním dřevěným kostelem z 12. století.
 • 8. den: NP Jotunheimen - jedna z nejatraktivnějších túr v Norsku: Lodí po blankytně průzračných vodách ledovcového jezera Gjende. A: Podél břehu jezera návrat zpět k autobusu (4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). B: Výstup na legendární hřeben Besseggen, jehož stěny kolmo spadají na jedné straně k světle modravému jezeru Gjende (983 m) a na druhou k tmavšímu, o 400 m výše položenému, Bessvatnet (1373 m) (8 hod, ↑ 1100 m, ↓ 1100 m).
 • 9. den: Přejezd do Osla a návštěva muzeí na poloostrově Bygdoy (Kon-Tiki, Fram), pro zájemce možnost odletu do ČR.
 • 10. den: Dokončení prohlídky Osla s možností navštívit Frognerův park se sochami významného norského sochaře Gustava Vigelanda, či olympijský areál Holmenkollen. Přejezd přes jižní Švédsko, noční trajekt do Německa.
 • 11. den: Příjezd přes Ústí nad Labem, Prahu a Jihlavu do Brna kolem 18 hod.

Ubytování a nocování

3x u Trollstigenu, 4x v blízkosti Otty u NP Rondane, a 1x v Oslu v chatkách. Chatky v jednotlivých kempech jsou různé úrovně, u Otty jsou 2-6ti lůžkové chatky, většina s vlastním sociálním zařízením, některé mají sociální zařízení společné. V Trollstigenu jsou chatky čtyřlůžkové, bez sociálního zařízení. V Oslu pouze jednoduché, čtyřlůžkové chatky bez sociálního zařízení a bez kuchyňky. Chatičky mají v jednotlivých kempech různou úroveň vybavení. Většinou se jedná o malé dřevěné chatičky s patrovými postelemi o obytné ploše 16-25 m² pro 4 osoby. K dispozici jsou deky a polštáře, povlečení a ručníky si vezměte vlastní. V chatkách je nutné mít vlastní prostěradlo i v případě, že budete mít s sebou spacák. Chatičky jsou většinou vybaveny elektrickým vařičem a malou ledničkou, bývá zde i malé elektrické topení. V Oslu jsou chatičky bez kuchyňského vybavení. V kempech je vždy k dispozici tekoucí teplá i studená voda. Sprcha bývá za příplatek cca 5-20 NOK. V kempu Holungsøy u Otty je možnost horké koupele ve vířivce. Wifi je ve většině kempů k dispozici zdarma. Nabízíme i možnost nocování ve vlastním stanu se slevou 1000 Kč/os. (termíny 4702 a 4704) nebo 3000 Kč/os. (termíny 470, 4705, 4706, 4707). Tam i zpět pojedeme nočním trajektem. Spát můžete ve vnitřních prostorách lodi na zemi ve vlastním spacáku nebo za příplatek v kajutě s lůžkovinami. Jedno lůžko ve 4lůžkové kajutě na jeden směr stojí 1200 Kč/os. a kapacita kajut je omezená. Spaní v kajutě nebo spaní pod stanem uveďte již v přihlášce. Chatky doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jedné chatě.

Stravování

Připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 3. den snídaní a končí 10. den snídaní. První a poslední dva dny zájezdu strávíme v autobuse, připravte si vlastní svačinu. Potraviny je možné během pobytu dokoupit na krátkých zastávkách v supermarketech, které budeme potkávat při cestách busem. Ceny potravin a piva v obchodech jsou přibližně 2 - 3x vyšší než u nás. Alkohol je ještě dražší a koupíte ho jen ve specializovaných prodejnách větších měst. Restauraci bude možné navštívit v Oslu, ceny jsou opět přibližně 3x vyšší než u nás.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Jihlava-Pávov, Praha-Opatov, Ústí nad Labem

Dřívější odlet do ČR
Pokud chcete ušetřit 2 dny dovolené, můžete se odpojit od zájezdu a odletět zpět do Prahy. Letenky vám z kapacitních důvodů nejsme schopni zajistit, ale můžete si je pořídit zde: https://www.norwegian.com/. Vyložíme vás 9. den zájezdu do 14:00 hodin na letišti Gardermoen nebo v Oslu.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Rafting: Raftingu se mohou zúčastnit pouze plavci od 15 let. Pokud tuto podmínku nesplňujete, informujte nás o tom.

Prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Video ze zájezdu Norské hory a krásy přírody (natočila: Lenka Franková, sestříhala: Monika Bezuchová):


Norské hory a krásy přírody

Norské hory a krásy přírody

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Skotsko - horská turistika (letecky)

Po divokých skotských munros a okolo mystických jezer (Velká Británie)