Norské hory a krásy přírody

Nejvyšší hory, národní parky, ledovce, jezera a fjordy (letecky)

Norsko s jeho nedotčenou přírodou můžeme směle označit za nejkrásnější zemi Evropy. Ohromí nás krása severské krajiny, nedozírná a drsná horská tundra se stády divokých sobů a tisíci čtverečních kilometrů hebkých koberců mechů a lišejníků. Rozhledy nám představí mohutné a rozeklané vrcholky hor i nespočet průzračných jezer, obrovských vodopádů a do pevniny hluboce zaříznutých fjordů. Poskytneme vám jedinečnou příležitost nahlédnout do pohádkové krajiny obrů, skřítků a bájných božstev, krajiny, kterou utvářely především ledovce a divoké řeky.

Navštívíme nejstarší norský národní park Rondane i okolí Romsdalfjordu a pobudeme v Domově obrů - NP Jotunheimen. Dech nám vezme pohled z hřebene Romsdalseggen na Romsdalsfjord a dno údolí Romsdalen, které v tu chvíli bude více než 1000 m pod námi. Poplujeme výletní lodí po nejkrásnějším fjordu Norska Geirangerfjord. Společně si užijeme na raftech sjezd ledovcové řeky Sjoa. V NP Jotunheimen po ledovci vyjdeme na nejvyšší vrchol Skandinávie Galdhøpiggen (2469 m). Projdeme se po legendárním hřebeni Bessegen, přes který prchal na hřbetě svého soba Peer Gynt, hrdina veršovaného dramatu Henrika Ibsena, a spatříme dvě jezera jen pár desítek metrů od sebe, ale s výškovým rozdílem 400 m.

Ve dnech, kdy je program obtížnější, nabízíme dvě varianty náročnosti programu: A (túry 3-5 hodin, převýšení kolem 500 m) a B (túry 6-8 hodin, převýšení kolem 1000 m), případně lze některé výlety zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si volný den s vlastním programem (náročnost podrobněji). Zájezd je tak vhodný pro skupiny, páry či rodiny s odlišnými požadavky na náročnost. Nocovat budeme v kempech ve čtyřlůžkových chatkách a dostaneme norskou polopenzi z naší polní kuchyně. Do Norska a zpět se dopravíme letecky, čímž ušetříme čas strávený na cestě. Na místě nám pak bude po celou dobu k dispozici náš autobus.

Program zájezdu

  • 1. den: Odlet z Prahy do Osla. Předpokládaný přílet do Osla během poledne, odpolední přejezd naším autobusem do kempu poblíž města Åndalsnes. Během cesty zastávka ve městě Lillehammer na prohlídku skokanských můstků a ve městě Dombås na večeři v místním hotelu. Příjezd do kempu kolem 22 hod.
  • 2. den: Dopolední přejezd na vyhlídku pod Trolí stěnu. Odpolední výšlap z města Åndalsnes: A: Výšlap na jedinečnou vyhlídku Rampestreken (715 m) (3 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m). B: Túra na hřeben Romsdalseggen s okouzlujícími výhledy do údolí řeky Raumy a na Romsdalfjord (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1200 m).
  • 3. den: Autobusem do blízkosti NP Reinheimen, Orlí cestou s neskutečnými výhledy k nejkrásnějšímu fjordu Norska Geirangerfjord. Plavba výletní lodí po Geirangerfjordu a túra s nádhernými rozhledy na fjord. (4 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
  • 4. den: Dopolední přejezd a společný odpolední rafting na ledovcové řece Sjoa v NP Jotunheimen: Sjížděný úsek Heidal-Faukstat (↔ 17 km, 2,5 hod).
  • 5. den: Túra v NP Rondane: A: Kolem jezera Høvringsvatnet údolím Kjondalen k chatě Peer Gynt Hytta, dále úžasnou krajinou přes slatě Ljosåmyre, sestup kolem vodopádu Ulafossen až do osady Mysuseter (5 hod, ↑ 250 m, ↓ 500 m). B: Navíc výstup na vyhlídkový vrchol Bråkdalsbelgen (1915 m), nádherné výhledy na národní parky Jotunheimen a Dovrefjell i na centrální část pohoří Rondane (+3-4 hod, ↑ +800 m, ↓ +800 m).
  • 6. den: NP Jotunheimen: Od chaty Juvashytta (1841 m) výstup v lanových družstvech po ledovci na Galdhøpiggen (2469 m), nejvyšší vrchol Skandinávie, rozhled na zaledněné štíty NP Jotunheimen (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m). Městečko Lom s unikátním dřevěným kostelem z 12. století.
  • 7. den: NP Jotunheimen - jedna z nejatraktivnějších túr v Norsku: Lodí po blankytně průzračných vodách ledovcového jezera Gjende. A: Návrat podél břehu jezera (4 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). B: Výstup na legendární hřeben Besseggen, jehož stěny kolmo spadají na jedné straně k světle modravému jezeru Gjende (983 m) a na druhou k tmavšímu, o 400 m výše položenému Bessvatnet (1373 m) (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1050 m).
  • 8. den: Dopolední přejezd na letiště do Osla a následný odlet do Prahy.

Ubytování

3x u Trollstigenu a 4x v blízkosti Otty u NP Rondane v chatkách. Chatky v kempech jsou různé úrovně, v Trollstigenu jsou chatky jednoduché 4lůžkové. Většinou se jedná o malé dřevěné chatičky s patrovými postelemi o obytné ploše 16-25 m² pro 4 osoby. Sociální zařízení a kuchyňka jsou společné. V kempu u Otty jsou 2-6lůžkové chatky, většina s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou, některé mají sociální zařízení společné. V obou kempech jsou k dispozici deky i polštáře, povlečení a ručníky si vezměte vlastní. V chatkách je nutné mít vlastní prostěradlo i v případě, že budete mít s sebou spacák. Chatičky jsou většinou vybaveny elektrickým vařičem a malou ledničkou, bývá zde i malé elektrické topení. V kempech je vždy k dispozici tekoucí teplá i studená voda. Sprcha v kempu u Trollstigenu je za příplatek 30 NOK/5 min. V kempu Holungsøy u Otty jsou sprchy zahrnuty v ceně ubytování, za poplatek navíc možnost horké koupele ve vířivce. Wifi je v kempech k dispozici zdarma. Chatky doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Nemůžeme zaručit ubytování osob stejného pohlaví v jedné chatě.

Stravování

Připravíme vám norskou polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den snídaní a končí 8. den snídaní, první den po příletu se navíc zastavíme během cesty do kempu v restauraci na večeři. V rámci naší polopenze budou naši kuchaři připravovat veškerá jídla z potravin nakoupených přímo v Norsku. Těšit se tak můžete na čerstvé ryby, mořské plody, sýry, sušené salámy, marmelády a další místní speciality. Potraviny je možné během pobytu dokoupit během zastávek v supermarketech, u kterých budeme zastavovat asi jednou za dva dny. Ceny potravin a piva v obchodech jsou přibližně 2-3x vyšší než u nás. Alkohol je ještě dražší a koupíte ho jen ve specializovaných prodejnách ve větších městech. Restauraci bude možné navštívit u Geirangerfjordu, ceny jsou opět přibližně 3x vyšší než u nás.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici náš autobus, který bude zajišťovat dopravu na místě v rámci programu.

Cestovní formality: Norsko není členem EU, ale cestovat můžete jak s cestovním pasem, tak s platným občanským průkazem (Norsko je součástí Schengenského prostoru).

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Rafting: Raftingu se mohou zúčastnit pouze plavci od 15 let. Pokud tuto podmínku nesplňujete, informujte nás o tom.

Prohlídky měst jsou individuální, naši průvodci nemají licenci na průvodcování s odborným a historickým výkladem. Do města se můžete vydat sami nebo se přidat k průvodci, který se vám bude snažit ukázat většinu nejzajímavějších míst.

Video ze zájezdu Norské hory a krásy přírody (natočila: Lenka Franková, sestříhala: Monika Bezuchová):


Norské hory a krásy přírody

Norské hory a krásy přírody

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Skotsko - horská turistika (letecky)

Po divokých skotských munros a okolo mystických jezer (Velká Británie)

Lofoty - pohodová turistika

Magické souostroví, kde slunce nezapadá (Norsko)

Norsko - přechod NP Jotunheimen po chatách

Drsná krajina tundry, ledovce, vodopády, fjordy a jezera (letecky)

Pyreneje - pohodová turistika (letecky)

Národní parky, hory a kaňony Aragonie, moře (Španělsko)

Island - za polární září

Nejodlehlejší částí Islandu - západní fjordy