Rumunsko na kole pro aktivní rodinky

Rumunský Kras - Apuseni - salaše, pastviny, jeskyně, ovečky, koně i termály

Apuseni - tento přírodní ráj se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Navštívíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou pod názvem Ponorné hrady. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poiana Ponor. Na kole projedeme údolí i hluboké lesy a přes pastviny, po kterých se prohánějí stáda koní, dojedeme k dřevorubecké vesničce. Navštívíme salaše a prozkoumáme mnohé krasové jevy - závrty, propasti, jeskyně, kaňony a soutěsky. Závěrečný den navštívíme termální lázně Baile Felix s bohatým vodním vyžitím.

Čekají nás cyklistické túry i jejich kombinace. Na pěší i cyklistické túry budeme vyrážet jen s malým batůžkem a svačinou. Délka cyklistických etap je do 30 km, převýšení kolem 500 m, většinou je k cykloetapě navíc pěší výlet k jeskyním a soutěskám cca 2-6 km. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, atraktivní okolí Padişe má také co nabídnout. Pro průchody soutěskami je potřeba značná míra smyslu pro dobrodružství. Aby měly děti čas si na chvíli odpočinout od rodičů, bude pro ně po výletech připraven doprovodný program s průvodcem dětskými aktivitami. Ubytovaní budeme v chatkách nebo pokojích přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Popas Padiş, kde nám připraví chutnou polopenzi. Dopravu i ubytování máme společné se zájezdem Apuseni - turistika pro aktivní rodinky. Nejste si jistí, zda Vaše dítě tento zájezd zvládne? Podívejte se jak vypadají zájezdy Family Adventure.

Program zájezdu

  • 1.den: Předpokládaný večerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2.den: Na kole polní cestou za sedlo Vărăşoaia, pěšky po žebřících a řetězech tunelovou jeskyní Cetăţea Rădesei a okruh kolem soutěsky Someşului Cald - Teplý Someš včetně brodění vodou. (↔ 11 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m, pěšky ↔ 2-6 km)
  • 3.den: Na kole na Canton Glavoi, dále pěšky k jeskyni Pestera Neagra, prohlídka jeskyně a výstup na vyhlídku na soutěsku Galbeny (na kole ↔ 18 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m, pěšky ↔ 7 km).
  • 4.den: Na kole po lesních a vozových cestách kolem salaší do vesničky Poiana Calineasa. (↔ 25 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 5.den.: Pěšky okolo vyvěračky a propadání na Poiana Ponor, výlet k ohromujícím Ponorným hradům (Cetăţile Ponorului) a túra okolo propastí. Možnost pro dobrodružné povahy projít přímo soutěskou. (↔ 12 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 6.den: Pěšky na vyhlídku na soutěsku Boga a k jeskyni Peştera Padiş, na kole sjezd z hor do údolí říčky Crişul Pietroaşa (pěšky 2 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m, na kole ↔ 30 km, ↓ 1000 m). Odjezd autobusem do termálního aquaparku v Bǎile Felix, bude-li čas i večerní návštěva města Oradea. Noční přejezd Maďarska.
  • 7.den: Návrat přes Bratislavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování a nocování

4x ve 4lůžkových chatkách nebo pokojích s vlastním sociálním zařízením v areálu ubytovacího hostince Popas na Padişi. K dispozici je pro všechny povlečení, teplá sprcha a splachovací WC. Hospoda má společenskou místnost a venkovní posezení. Příplatek za 3lůžkové pokoje je 400 Kč/os., příplatek za 2lůžkový pokoj nebo chatku je 600 Kč/os., sleva za spaní ve vlastním stanu je 600 Kč/os. Váš zájem o spaní ve 2 a 3lůžkových chatkách (pokojích) nebo ve stanu uveďte již v přihlášce.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytovaní, dostaneme místní chutnou polopenzi - snídaně a večeře. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 6. den snídaní a zahrnuje i rumunské speciality. Večeři tvoří polévka a hlavní jídlo. Večer můžeme posedět v restauraci nebo venku u ohně. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačinty - plněné marmeládou, čokoládou nebo brynzou (3 RON/kus), čerstvé mléko a kravský sýr.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Čekají nás cyklistické túry i jejich kombinace s délkou až 30 km a s převýšením okolo 500 m ve středně náročném kopcovitém terénu převážně po šotolinových, terénních i asfaltem zpevněných cestách, na kterých strávíme denně do 3-4 hodin. Na jednotlivé trasy budeme vyrážet nalehko s vybavením pouze na jeden den, ostatní věci bude možné zanechat v místě ubytování nebo v autobusu.

Rumunsko na kole pro aktivní rodinky

Rumunsko na kole pro aktivní rodinky

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Maďarsko na kole pro aktivní rodinky

Po cyklostezkách národním parkem Bükki a do termálů