Rumunsko na kole pro aktivní rodinky

Rumunský Kras - Apuseni - jeskyně, pastviny, salaše, koně, ovečky i termály

Přírodní ráj Apusen, našich nejbližších rumunských hor, se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Navštívíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou pod názvem Ponorné hrady, projdeme jeskyní Cetatea Radesei do soutěsky Teplého Someše, uvidíme vývěr i propadání říčky Galbeny, z vyhlídek budeme shlížet do hlubokých údolí a po svěže zelených loukách dojedeme do dřevorubecké vesničky. Každý den potkáme stáda polodivokých koní, ovce a krávy, navštívíme salaše a prozkoumáme mnohé krasové jevy - jeskyně, kaňony, soutěsky, vývěry řek i jejich propadání do země, propasti a závrty. Závěrečný den navštívíme termální aquapark v Oradei se spoustou tobogánů a dalších dětských atrakcí.

Čekají nás cykloetapy s délkou až 30 km a s převýšením okolo 500 m, na kterých strávíme (včetně odpočinku a pěších přídavků) denně cca 8 hodin. Budeme jezdit v náročnějším kopcovitém terénu převážně po šotolinových i asfaltem zpevněných cestách, ale občas i terénem po loukách, hliněných vozových cestách a pasteveckých stezkách (náročnost podrobněji). Některé dny je k cykloetapě zařazen i pěší výlet k jeskyním a soutěskám cca 2-6 km. Na jednotlivé trasy budeme vyrážet nalehko jen s malým batůžkem a svačinou, většinou se během dne zastavíme na oběd či menší občerstvení. Některé túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem, atraktivní okolí Padişe má co nabídnout. Pro průchody jeskyněmi je potřeba značná míra smyslu pro dobrodružství. Po výletech se děti mohou dobrovolně zúčastnit programu s dětskými aktivitami. Ubytováni budeme v chatkách nebo pokojích přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Popas Padiş, kde nám připraví chutnou polopenzi. Dopravu i ubytování máme společné se zájezdem Rumunsko - turistika pro aktivní rodinky, ke kterému je možné se po domluvě s průvodcem na místě přidat. Nejste si jistí, zda Vaše dítě tento zájezd zvládne? Podívejte se jak vypadají zájezdy Family Adventure.

Program zájezdu

  • 1.den: Předpokládaný odjezd cca v 21 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2.den: Na kole polní cestou za sedlo Vărăşoaia, pěšky po žebřících a řetězech tunelovou jeskyní Cetăţea Rădesei, průchod částí soutěsky Someşului Cald - Teplý Someš včetně brodění vodou. (↔ 12 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m, pěšky ↔ 2-6 km)
  • 3.den: Na kole na Canton Glavoi, dále pěšky k jeskyni Barsa a Pestera Neagra, dobrodružná prohlídka průchozích jeskyní a výstup na vyhlídku Piatra Galbenei, oběd v hospůdkách na Glavoi. (na kole ↔ 18 km, ↑ 400 m, ↓ 400 m, pěšky ↔ 7 km)
  • 4.den: Nádherná cyklo-turistická etapa po lesních a vozových cestách i volně po loukách kolem salaší a stád koní do dřevorubecké vesničky Poiana Calineasa s dřevěným ortodoxním kostelíkem a obchůdkem pro občerstvení. (↔ 27 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 5.den: Pěšky okolo vyvěračky Izbucul Ponor a po svěže zelených loukách u propadání Poiana Ponor k ohromujícím Ponorným hradům (Cetăţile Ponorului), dobrodružný průchod jeskyní s ponornou říčkou Galbenou a túra po vyhlídkách do propastí, oběd v hospůdkách na Galavoi. (↔ 12 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 6.den: Pěšky na vyhlídku na soutěsku Boga, na kole sjezd z hor do údolí říčky Crişul Pietroaşa (pěšky 2 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m, na kole ↔ 30 km, ↓ 1000 m). Odpoledne odjezd autobusem do aquaparku Nymphaea v Oradei se spoustou tobogánů a dalších atrakcí, prohlídka Oradei, poslední nákupy, hospůdky, po 22 hod odjezd, noční přejezd Maďarska.
  • 7.den: Návrat přes Bratislavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

4x ve 2 a 4lůžkových chatkách nebo pokojích s vlastním sociálním zařízením v areálu ubytovacího hostince Popas na Padişi. Na chatkách je WC a teplá sprcha, dvoulůžko a patrová postel, lednice, povlečení. Hospoda má společenskou místnost a venkovní posezení. Příplatek za 2lůžkový pokoj nebo chatku je 900 Kč/os., sleva za spaní ve vlastním stanu je 1100 Kč/os. Váš zájem o spaní ve 2lůžkových chatkách (pokojích) nebo ve stanu uveďte již v přihlášce. Chatky doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytováni, dostaneme místní chutnou polopenzi - snídaně a večeře. Polopenze začíná večeří 2. den a končí 6. den snídaní a zahrnuje i rumunské speciality. Na snídani dostanete většinou čaj, kávu, mléko, pečivo, máslo, džem, servírovaný talíř s omeletou nebo vejci na jiný způsob, zeleninu, balkánský sýr, někdy klobásu, šunku či nějaký salám atd. Na večeři je polévka, hlavní jídlo a salát. Společné večery můžeme strávit u venkovního posezení nebo v restauraci. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny (především sušenky, sladkosti, chipsy) a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačenty - plněné různými marmeládami, čokoládou nebo brynzou (5 RON/kus), čerstvé mléko a sýr, pálinku a místní borůvkový likér.

Rumunsko na kole pro aktivní rodinky

Rumunsko na kole pro aktivní rodinky

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Jezera Solné komory na kole pro aktivní rodinky

Pohodová cyklistika v okolí jezer pod Dachsteinem (Rakousko)

Korsika na kole pro aktivní rodinky

Nenáročná cyklistika v okolí Porta a Saint Florent

Elba pěšky i na kole pro aktivní rodinky

Aktivní dovolená s dětmi na nejkrásnějším ostrově Toskánska

Maďarsko na kole pro aktivní rodinky

Po cyklostezkách národním parkem Bükki a do termálů