Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Apuseni - tento přírodní ráj a naše nejbližší rumunské hory se rozkládají na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Projedeme se horskými hřebeny pohoří Vlădeasa po stezkách vyšlapaných ovcemi a přes šťavnaté pastviny se stády polodivokých koní. Čekají nás divoké soutěsky, potemnělé kaňony, listnaté i jehličnaté lesy, jedinečné dřevařské osady a staneme tváří v tvář opravdovým přírodním zázrakům. Navštívíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou také pod názvem Ponorné hrady, uvidíme vývěr Žluté řeky Galbeny a pokud budeme mít zájem, prozkoumáme i další jeskyně, kterých je v pohoří Bihor nespočet.

Čekají nás jednodenní okružní trasy v horském terénu. Zájezd je určený především zkušeným bikerům, pro které je jízda v horách tím pravým adrenalinem. Trasy jsou kombinací hřebenových, vozových, lesních cest a náročného volného terénu s asfaltovými cestami. Každý den je alespoň část cesty v těžkém terénu, který nelze objet, a bude i dostatek tlačení. Základní trasy jsou nejčastěji kolem 60 km (příjezdový a odjezdový den je kratší) s převýšením většinou mezi 600-1400 m nahoru a totéž dolů. Nutností je kolo horské. Některé etapy lze zkrátit i prodloužit, případně zařadit individuální cyklovyjížďky nebo pěší túry do jeskyní. Ubytovaní budeme na Padişi přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Popas, kde nám připraví chutnou polopenzi. Ve skupině bývá obvykle 10-20 bikerů. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Apuseni pěšky i na kole a někdy i se zájezdem Apuseni - rumunská romantika, k těmto zájezdům se lze kterýkoliv den programu přidat.

Aktuálně - vstup do Rumunska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd ve 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Z vesničky Stâna de Vale bikový přejezd západního hřebene pohoří Vlădeasa na náhorní plošinu Padiş. (↔ 21 km, ↑ 800 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Na kole ve stínu lesů okruh dřevařskými osadami: po silničce údolím k osadě Doda Pilii, nad přehradou Lacul Fântânele, přes vesničku Poiana Horea a dřevařskou osadu Poiana Calineasa zpět na Padiş. (↔ 55-65 km, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
  • 4. den: Přejezd hlavní části hřebene Vlădeasa většinou po vozové cestě a pěšinkách vyšlapaných ovcemi a návrat údolím okolo vodopádu přes zajímavé vesnice. (↔ 60-75 km, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
  • 5. den: Krátké cyklovyjížďky v okolí Padişe, prohlídka atraktivních krasových jevů (např. trojpropast Ponorné hrady Cetăţile Ponorului, vyvěračka a propadání na Poiana Ponor, jeskyně Peştera Neagra a Peştera Barsa nebo průtočná jeskyně Cetăţile Rădesei a soutěska Cheile Someşului Cald).
  • 6. den: Královská etapa - dlouhý, ale nádherný okruh přes horské planiny "poiany" kolem salaší a přes dřevorubecké vesničky do Gârda de Sus a zpět. (dle zvolené varianty ↔ 50-90 km, ↑ 1400-1800 m, ↓ 1400-1800 m)
  • 7. den: Přes Canton Glavoi přejezd lesními cestami do údolí Žluté řeky Galbeny, projití soutěskou Galbeny k jejímu vývěru. Dojezd do údolí říčky Crişul Pietroasa (↔ 35 km). Odjezd autobusem do termálního aquaparku Bǎile Felix, večerní návštěva Oradei, nákupy. Noční přejezd Maďarska.
  • 8. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem 7 hod.

Zájezd č. 722 nemá v programu 3. a 5. den, samozřejmě si některé jeho části můžete individuálně zařadit sami (např. Ponorné hrady jsou cca 45 min na kole a 2 hod trvá pěší průchod jeskyněmi).

Ubytování

5x (3x u termínu 722) ve 2 a 4lůžkových chatkách nebo pokojích s vlastním sociálním zařízením v areálu ubytovacího hostince Popas na Padişi. V chatkách je WC a teplá sprcha, dvoulůžko a patrová postel, lednice, povlečení. Hospoda má společenskou místnost a venkovní posezení. Příplatek za 2lůžkový pokoj nebo chatku je 600 Kč/os. (zájezd 722) nebo 800 Kč/os. (zájezd 7222), sleva za spaní ve vlastním stanu je 800 Kč/os. Váš zájem o spaní ve 2lůžkových chatkách (pokojích) nebo ve stanu uveďte již v přihlášce. Chatky doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytovaní, dostaneme místní chutnou polopenzi - snídaně a večeře. Polopenze začíná večeří 2. den a končí snídaní 7. den (5. den u č. 722) a zahrnuje i rumunské speciality. Na snídani dostanete čaj, kávu, mléko, pečivo, máslo, marmeládu, servírovaný talíř s omeletou nebo vejci na jiný způsob a zeleninu, někdy balkánský sýr, klobásu atd. Večeři tvoří polévka a hlavní jídlo. Večer můžeme u pivka posedět v restauraci nebo venku u ohně. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačenty - plněné marmeládou, čokoládou nebo brynzou (3 RON/kus), čerstvé mléko a kravský sýr.

Video ze zájezdu Rumunsko Apuseni MTB 2016 (Pavel Brychta):


Apuseni - MTB v rumunském krasu

Apuseni - MTB v rumunském krasu

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Podkarpatská Rus MTB

Horská cyklistika po největších poloninách Zakarpatské Ukrajiny

Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Livigno - MTB v italském Tibetu

Horská cyklistika v singletrailovém ráji (Itálie)

Prokletije MTB

Bikerský ráj v pohořích na hranicích Černé Hory, Albánie a Kosova

Rumunsko - jižní Karpaty MTB

Transylvánské Alpy - MTB trasy přes hřebeny pohoří Suranu, Lotru, Cindrel a Capatini