Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Apuseni - tento přírodní ráj se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Projedeme se horskými hřebeny pohoří Vlădeasa po stezkách vyšlapaných ovcemi a přes šťavnaté pastviny se stády polodivokých koní. Čekají nás divoké soutěsky, potemnělé kaňony, listnaté i jehličnaté lesy, jedinečné dřevařské osady a staneme tváří v tvář opravdovým přírodním zázrakům. Navštívíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou také pod názvem Ponorné hrady, uvidíme vývěr Žluté řeky Galbeny a pokud budeme mít zájem, prozkoumáme i další jeskyně, kterých je v pohoří Bihor nespočet.

Čekají nás jednodenní okružní trasy v horském terénu. Zájezd je určený především zkušeným bikerům, pro které je jízda v horách tím pravým adrenalinem. Trasy jsou kombinací hřebenových, vozových, lesních cest a náročného volného terénu s asfaltovými cestami. Každý den je alespoň část cesty v těžkém terénu, který nelze objet, a bude i dostatek tlačení. Základní trasy jsou nejčastěji kolem 60 km (příjezdový a odjezdový den je kratší) s převýšením většinou mezi 600-1400 m nahoru a totéž dolů. Nutností je kolo horské. Některé etapy lze zkrátit i prodloužit, případně zařadit individuální cyklovyjížďky nebo pěší túry do jeskyní. Ubytovaní budeme na Padişi přímo v srdci Apusen, v areálu hostince Cabana Bradeţ, kde nám připraví chutnou polopenzi. Ve skupině bývá obvykle 10-20 bikerů. Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Apuseni pěšky i na kole a v prvním termínu se zájezdem Apuseni - rumunská romantika, k těmto zájezdům se lze kterýkoliv den programu přidat.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd ve 20 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Z vesničky Stâna de Vale bikový přejezd západního hřebene pohoří Vlădeasa na náhorní plošinu Padiş. (↔ 21 km, ↑ 800 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Na kole ve stínu lesů okruh dřevařskými osadami: po silničce údolím k osadě Doda Pilii, nad přehradou Lacul Fântânele, přes vesničku Poiana Horea a dřevařskou osadu Poiana Calineasa zpět na Padiş. (↔ 55-65 km, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
  • 4. den: Přejezd hlavní části hřebene Vlădeasa většinou po vozové cestě a pěšinkách vyšlapaných ovcemi a návrat údolím okolo vodopádu přes zajímavé vesnice. (↔ 60-75 km, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
  • 5. den: Krátké cyklovyjížďky v okolí Padişe, prohlídka atraktivních krasových jevů (např. trojpropast Ponorné hrady Cetăţile Ponorului, vyvěračka a propadání na Poiana Ponor, jeskyně Peştera Neagra a Peştera Barsa nebo průtočná jeskyně Cetăţile Rădesei a soutěska Cheile Someşului Cald).
  • 6. den: Královská etapa - dlouhý, ale nádherný okruh přes horské planiny "poiany" kolem salaší a přes dřevorubecké vesničky do Gârda de Sus a zpět. (dle zvolené varianty ↔ 50-90 km, ↑ 1400-1800 m, ↓ 1400-1800 m)
  • 7. den: Přes Canton Glavoi přejezd lesními cestami do údolí Žluté řeky Galbeny, projití soutěskou Galbeny k jejímu vývěru. Dojezd do údolí říčky Crişul Pietroasa (↔ 35 km). Odjezd autobusem do termálního aquaparku Bǎile Felix, večerní návštěva zajímavé Oradei, nákupy. Noční přejezd Maďarska.
  • 8. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem 7 hod.

Zájezd č. 722 nemá v programu 3. a 5. den, samozřejmě si některé jeho části můžete individuálně zařadit sami (např. Ponorné hrady jsou cca 45 min na kole a 2 hod trvá pěší průchod jeskyněmi).

Ubytování

5x (3x u termínu 722) ve 3-5lůžkových pokojích ,u termínu 722 také v malých 2lůžkových chatičkách "sudech" se společným sociálním zařízením, v areálu ubytovacího hostince Cabana Bradeţ na Padişi. K dispozici je povlečení, teplá sprcha a splachovací WC. Hospoda má společenskou místnost a zahrádku. Příplatek (pouze u termínu 722) za 2lůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením je 300 Kč/os., sleva za spaní v 2lůžkových "sudech" (pouze u termínu 722) 250 Kč/os. Svůj zájem o 2lůžkové pokoje se sociálkou nebo o 2lůžkové sudy uveďte již v přihlášce.

Stravování

V hostinci, kde budeme ubytovaní, dostaneme místní chutnou polopenzi - snídaně a večeře. Polopenze začíná večeří 2. den a končí snídaní 7. den (5. den u č. 722) a zahrnuje i rumunské speciality. Na snídani dostanete čaj, kávu, mléko, pečivo, máslo, marmeládu, servírovaný talíř s omeletou nebo vejci na jiný způsob a zeleninu, někdy balkánský sýr, klobásu atd. Večeři tvoří polévka a hlavní jídlo. Večer můžeme u točeného pivka posedět v restauraci nebo venku u ohně. V nedalekém krámku lze nakoupit základní potraviny a nápoje. Ceny v obchodech jsou celkově podobné cenám u nás. Poblíž jsou stánky nabízející vynikající placky - plačenty - plněné marmeládou, čokoládou nebo brynzou (3 RON/kus), čerstvé mléko a kravský sýr.

Video ze zájezdu Rumunsko Apuseni MTB 2016 (Pavel Brychta):


Apuseni - MTB v rumunském krasu

Apuseni - MTB v rumunském krasu