Bajkal

Přírodní krásy sibiřské perly, magie lámů a šamanů (Rusko)

S realizací zájezdů do Ruska nyní ani v budoucnu nepočítáme! Můžete si vybrat ze zájezdů do Gruzie, Kyrgyzstánu nebo Tádžikistánu.


Jezero Bajkal (Байкал) - nejhlubší jezero světa (1673 m) a největší zásobárna pitné vody na světě. Vydejme se společně na jih Východní Sibiře, téměř k hranicím s Mongolskem k této překrásné „perle Sibiře“. Stala se domovem bajkalské endemické rybě omulovi a sladkovodnímu tuleni bajkalskému (něrpě). Zahleďme se do nekonečných průzračných vod Bajkalu, který Evenkové ne náhodou nazývali Lama. Načerpejme z něj magickou energii. Pohleďme na jezero a nekonečnou sibiřskou krajinu z vrcholků hor, paluby lodi či vlaku. Nechme se unášet nádherou, klidem a úchvatnými scenériemi, ze kterých se nám bude tajit dech. Zaposlouchejme se do šamanistických legend, buddhistických modliteb na místech s těmito náboženstvími spjatých. A společně ochutnejme burjatské pozy, ruské pelmeně, uzbecký plov, bajkalskou vodku nebo místní nejoblíbenější pochoutku - soleného či pečeného omula.

Během našeho dvoutýdenního putování navštívíme ta nejzajímavější místa v jižní části Bajkalského jezera a jeho okolí. Prozkoumáme největší ostrov Olchon i jeho protilehlý břeh, poloostrov Svatý Nos a přilehlou Barguzinskou dolinu. Čekají nás výstupy pod horu Makarova (1862 m) a na Pik Ljubvi (2124 m) s fascinujícími dalekými výhledy. Seznámíme se s šamanistickými symboly a s tradičním burjatským buddhismem. Projedeme se po transsibiřské magistrále i slavnou Krugobajkalskou železnicí. Zdoláme známý trek do osady Bolshie Koty. Zastavíme se také v burjatském městě Ulan-Ude a v ruském Irkutsku naše putování zakončíme.

Čeká nás aktivní poznávání přírodních i kulturních krás jezera Bajkal a jeho okolí. Budeme podnikat relativně méně náročné jednodenní pěší túry a výlety nalehko. Vydáme se však i na dva středně náročné výstupy na vrcholy hor, kdy překonáme převýšení více než 1000 m při výstupu i sestupu, a jeden 6-8hodinový trek včetně přestávek na odpočinek. Tyto túry lze zkrátit (a vrátit se stejnou cestou zpět) nebo zcela vynechat a zvolit si vlastní odpočinkový program. Pro přejezdy budeme využívat minibusy smluvené pouze pro naši skupinu, místní terénní vozy UAZ, pojedeme i lodí přes Bajkal a vlakem po Krugobajkalce a transsibiřské magistrále. Ubytovaní budeme v místních hostelech, v penzionech (usaďbach) i v soukromí, 7x je v ceně místní polopenze a 1x je v ceně oběd. Je třeba jistá míra smyslu pro dobrodružství a určitá míra tolerance - přestože se budeme pohybovat v turistických oblastech s poměrně dobře vyvinutou infrastrukturou, dostaneme se i do míst s primitivnější životní úrovní. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Vítejte na Sibiři. Ranní přílet do Irkutsku, kulturního centra Sibiře. Přejezd maršrutkou na největší bajkalský ostrov, posvátný šamanistický Olchon. Dopolední příjezd do osady Chužir. Ubytování se na 3 noci. Výstup na vyhlídku (666 m) nad osadou Chužir. První nezapomenutelné pohledy na Bajkal. Toulky podél Sarajského zálivu, první koupání v Bajkalu. Jedinečný západ slunce nad posvátnou Šamanskou skálou. (3 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m)
 • 3. den: Cesta do opuštěné doliny Zunduk. Lodí na protilehlý břeh jezera Bajkal do Přímořského hřbetu. Pěší výlet k pobřežnímu průzračnému jezeru Zama. Výstup na posvátnou horu Zunduk (845 m). Pěší průzkum doliny Zunduk s reliktním modřínovým lesem. Časté netradiční výhledy na ostrov Olchon a okolní vrcholy. Minimum turistů, spolu s nimi divocí koně, jaci a racci (pěšky 4 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m).
 • 4. den: Cyklovýlet k jezeru Chanchoj. Na vypůjčených kolech výšlap po zvlněné pobřežní trase z osady Chužir k jezeru Chanchoj a k mysu Šebetský. Panoramatické výhledy na Bajkal (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Odpočinek u jezera, výhledy na protilehlý Přímořský hřbet. Individuálně lze absolvovat část trasy pěšky, až k jezeru však nedojdete.
 • 5. den: Plavba na východní břeh Bajkalu. Přesun lodí na poloostrov Svatý nos, do Usť-Barguzinu. Ubytování se na 4 noci. Typická přibajkalská osada, jednoduché dřevěné domky, prosté obchůdky, kde se zastavil čas. Pozorování západu slunce nad malebným Svatým Nosem. (lodí 6-8 hod, pěšky 1 hod)
 • 6. den: Výstup pod horu Makarova (1862 m). Z Usť-Barguzinu UAZem po písečné kose do výchozího místa Hlinky. Pěšky tajgou strmě vzhůru až k výhledovému kříži (1350 m). Jedinečné pohledy na písečnou kosu, Uškanji ostrovy a místa vzdálená až 100 km (8 hod, ↑  900 m, ↓  900 m). Možné prodloužení výstupu na vyšší výhledový bod (1510 m) (+2 hod, ↑ +150 m, ↓ +150 m). Na závěr osvěžení v průzračných vodách Barguzinského zálivu.
 • 7. den: Do nitra Barguzinské doliny. S místním řidičem výjezd UAZem do malebné Barguzinské doliny lemované majestátním téměř třítisícovým Barguzinským pohořím. Sibiřské osady s tradiční dřevěnou architekturou - procházka osadou Adamovo, Barguzinský chrám, posvátný kámen bohyně Janžimy - kultovní místo burjatského buddhismu, úchvatné písečné duny nad meandrující řekou Barguzin. (pěšky 2 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
 • 8. den: Z pláže Monachovo pěší túra tajgou do rybářské osady Kurbulik, občasné výhledy do Čivyrkujského zálivu. Setkání s místními rybáři, koupání v jezeře (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Dále lodí za doprovodu racků do Hadí zátoky, koupání v termálních pramenech. Při troše štěstí budeme v zátoce zcela sami. (lodí celkem 2,5 hod, pěšky 3,5 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m)
 • 9.den: Burjatská kultura zblízka. Přejezd maršrutkou z Usť-Barguzinu do hlavního města Burjatské republiky Ulan-Ude, proslulého obří hlavou V. I. Lenina. Výjezd k novodobému buddhistickému chrámu Rinpoche Bagsha. Procházka centrem města, možnost návštěvy Burjatského historického muzea.
 • 10.den: Cesta do podhůří Sajan. Přejezd vlakem z Ulan-Ude po trase transibiřské magistrály okolo Bajkalu do osady Sludjanka a dále maršrutkou do lázeňského městečka Aršan. Procházka ke klášteru Aršanský dacan (1 hod). Ubytování se na 2 noci.
 • 11.den: Výstup na Pik Ljubvi. Z Aršanu výstup na přitažlivý vrchol v pohoří Východní Sajan - Pik Ljubvi (2124 m). Výhledy do nezaměnitelné Tunkinské doliny lemované pohořím Tunkinské Golce. Část sestupu mramorovým kaňonem řeky Kyngarga s návštěvou vodopádu. (7 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m)
 • 12.den: Přejezd maršrutkou k Bajkalu - do Sljudjanky, osady ležící na trase transsibiřské magistrály. Vlakem po 70 km dlouhém historickém úseku Krugobajkalské železnice se zakončením v osadě Port Bajkal, ležícího u výtoku řeky Angary z Bajkalu. Dále přívozem přes Angaru do přibajkalské vesničky Listvjanka. Legendární tržiště - bábušky, omul, uzbecký plov a šašlik. Ubytování se na 2 noci.
 • 13.den: Známý bajkalský trek z Listvjanky do osady Bolshie Koty. Trasa po stezkách březovými háji i po stezkách přímo nad jezerem. Panoramatické výhledy na modravé jezero, oblázkové pláže, pohoří Chamar Daban. Na trase několik možností ke koupání. Zpět lodí do Listvjanky. Západ slunce a loučení s Bajkalem. (6-7 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 14.den: Přejezd do Irkutsku. Spodní a horní nábřeží řeky Angary, pravoslavné kostely ze 17. století, unikátní čtvrť se sibiřskými dřevěnými domky, centrální tržnice, místa spojená se spisovatelem Jaroslavem Haškem, muzea o sibiřském životě aj. Zájemci mohou po cestě z Listvjanky navštívit skanzen Talcy (prohlídka cca 2-3 hod). Nákup suvenýrů a rozloučení se Sibiří.
 • 15.den: Let zpět do Prahy.

Ubytování

V hostelech, penzionech (tzv. usaďbach), i v soukromí. V Usť-Barguzinu spíme 4 noci po sobě, v Chužiru 3 noci po sobě, v Listvjance a Aršanu 2 noci po sobě, na dalších 2 místech 1 noc. Ubytovaní budeme převážně ve 3-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením, 2lůžkový pokoj vám můžeme zajistit za příplatek celkem 1000 Kč/os. za celý pobyt (v Listvjance 2lůžkový pokoj nemůžeme garantovat). Kapacita 2lůžkových pokojů je omezená. Na většině ubytování je k dispozici wifi. V Chužiru, Usť-Barguzinu, Aršanu a Listvjance si budeme moci odpočinout v ruské sauně (baně). Internet (wifi) je dostupný v Irkutsku, Ulan-Ude, Chužiru, Listvjance.

Stravování

3x v Chužiru a 4x v Usť-Barguzinu dostaneme místní polopenzi, která je v ceně zájezdu. V Chužiru (2. den zájezdu) je v ceně zahrnut také oběd. Při plavbě lodí z Chužiru do Usť-Barguzinu doporučujeme využít nabídky teplého oběda za příplatek na místě 500 RUB. Na ostatních místech se budeme stravovat z vlastních zdrojů. Potraviny bude možné dokoupit v každém místě, kde budeme ubytovaní. Orientační ceny potravin: jídlo v místní jídelně 150-200 RUB, polévka 80-100 RUB, 3 ks poz 120 RUB, salát 50 RUB, ryba 150 RUB, chléb 30 RUB, máslo 200 g 80 RUB, ruský sýr 200 g 80-100 RUB, pivo 80-120 RUB, čokoládové bonbony 300 g 50 RUB, sušenky 100 g 40 RUB, zefír 300 g 100 RUB aj. V Aršanu a v Listvjance budeme mít k dispozici kuchyňku. Během túr je nutné mít svačiny, budeme se většinou pohybovat mimo trvale obydlená místa. Na večeře si zajdeme do některé z místních jídelen („stolovaja“ či „poznaja“), nebo restaurací. V Listvjance navštívíme tržiště, kde si vybereme dle vlastní chutě. Obchody v Přibajkalí jsou překvapivě dobře zásobené, i v odlehlých osadách mají chléb, těstoviny, konzervy, sýry, salámy, vodu, nápoje a alkohol. Ceny v okolí Bajkalu jsou nižší nebo stejné jako u nás. Běžné potraviny, pivo vodku lze zakoupit ve všech obchodech na všech místech, kde se budeme pohybovat. Obchody bývají velmi dobře zásobené. Obchody bývají velmi často otevřené 8:00 - 23:00, 7 dnů v týdnu. Řada obchodů s potravinami bývá otevřená 24 hodin. Z ČR si můžete vzít trochu vysokoenergetických potravin (čokoláda, musli tyčinka, bonbony, oříšky,...).Můžete vzít práškové energetické nápoje do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava v Rusku: Pro přesuny budeme využívat smluvní dopravu minibusy, které budou domluvené jen pro naši skupinu. Kvalita silnic je různá, místy se pojede po nezpevněných cestách. Svezeme se vlakem - pojedeme po části transsibiřské magistrály (z Ulan-Ude do Sljudjanky) a místním vlakem po Krugobajkalské železnici. Přeplujeme lodí přes Bajkal. Absolvujeme i plavby kratšími přívozy, lodní dopravu také využijeme v rámci několika treků.

Cestovní formality: K této cestě je potřeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Ruska) s platným vízem, které je nutné vyřídit předem v ČR. Vízum včetně nezbytného pozvání pro vás můžeme zajistit za 3100 Kč - objednat si ho můžete v poznámce přihlášky. Kvůli vyřízení víz je možné se přihlásit nejpozději 4 týdny předem. Víza standardně vyřizujeme cca 6 týdnů před odletem.

Očkování: Doporučujeme být naočkovaný proti hepatitidě A a proti břišnímu tyfu. Přesvědčte se také, že máte platné očkování proti tetanu. V letním období se zejména v sibiřských lesích objevují klíšťata, proto je vhodné mít očkování proti klíšťové encefalitidě.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Kyrgyzstán - horská turistika

Krajem pasteveckých údolí pod zaledněnými štíty Ťan-Šanu

Gruzie - Svanetie

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničkami se strážními věžemi

Gruzie - Svanetie a oblast Kazbeku

Turistika pod Centrálním Kavkazem, vesničky, strážní věže a další perly

Island

Země ledu, ohně, polární záře a pověstí o skřítcích

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Velká cesta pouští, stepí a tajgou