Bajkal

 

Termíny zájezdů

Náročnost: 2-3

 
 • Termín
 • Délka
 • Cena
 • Obj.číslo
 •  
 • Rezervace
 • Přihláška
 • 23.08.2018 - 06.09.2018
 • 15 dní
 • 49600 Kč
 • 916
 • Na tento termín již není možné se hlásit.
 •  
 •  

Jezero Bajkal (Байкал) - nejhlubší jezero světa (1673 m) a největší zásobárna pitné vody na světě. Vydejme se společně na jih Východní Sibiře, téměř k hranicím s Mongolskem k této překrásné „perle Sibiře“. Stala se domovem bajkalské endemické rybě omulovi a sladkovodnímu tuleni bajkalskému (něrpě). Zahleďme se do nekonečných průzračných vod Bajkalu, který Evenkové ne náhodou nazývali Lama. Načerpejme z něj magickou energii. Pohleďme na jezero a nekonečnou sibiřskou krajinu z vrcholků hor, paluby lodi či vlaku. Nechme se unášet nádherou, klidem a úchvatnými scenériemi, ze kterých se nám bude tajit dech. Zaposlouchejme se do šamanistických legend, buddhistických modliteb na místech s těmito náboženstvími spjatých. A společně ochutnejme burjatské pozy, ruské pelmeně, uzbecký plov, bajkalskou vodku nebo místní nejoblíbenější pochoutku - soleného či pečeného omula z rukou ruských bábušek.

Během našeho dvoutýdenního putování navštívíme ta nejzajímavější místa v jižní části Bajkalského jezera a jeho okolí. Prozkoumáme největší ostrov Olchon, poloostrov Svatý Nos a přilehlou Barguzinskou dolinu. Čekají nás výstupy na horu Makarova (1862 m) a Pik Ljubvi (2124 m) s fascinujícími dalekými výhledy. Seznámíme se s šamanistickými symboly a s tradičním burjatským buddhismem v klášterním komplexu Ivolginský dacan. Projedeme se slavnou Krugobajkalskou železnicí a zdoláme známý trek do osady Bolshie Koty. Zastavíme se také v burjatském městě Ulan-Ude a v ruském Irkutsku naše putování zakončíme.

Čeká nás aktivní poznávání přírodních i kulturních krás jezera Bajkal a jeho okolí. Budeme podnikat relativně méně náročné jednodenní pěší túry a výlety nalehko. Vydáme se však i na dva středně náročné výstupy na vrcholy hor, kdy překonáme převýšení více než 1000 m při výstupu i sestupu, a jeden 8-10hodinový trek včetně přestávek na odpočinek. Tyto túry lze zkrátit (a vrátit se stejnou cestou zpět) nebo zcela vynechat a zvolit si vlastní odpočinkový program. Pro delší přejezdy budeme využívat minibusy smluvenými pouze pro naši skupinu, pojedeme i lodí přes Bajkal. Budeme ubytováni v místních hostelech, v penzionech ruského typu (usaďbach) i u místních lidí. Je třeba jistá míra smyslu pro dobrodružství a větší míra tolerance - přestože se budeme pohybovat v turistických oblastech s poměrně dobře vyvinutou infrastrukturou (v porovnání se sibiřskými poměry), dostaneme se i do míst s primitivnější životní úrovní. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Prahy.
 • 2. den: Vítejte na Sibiři. Ranní přílet do Irkutsku, kulturního města Sibiře. Přejezd maršrutkou na největší bajkalský ostrov, posvátný šamanistický Olchon. Pěší výlet k Mysu Chorgoj (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). První nezapomenutelné pohledy na Bajkal. Odpolední příjezd do osady Chužir. Ubytování se na 3 noci. Jedinečný západ slunce nad posvátnou Šamanskou skálou.
 • 3. den: Cesta na sever. Celodenní výlet terénním vozem UAZ rozmanitou krajinou s několika zastávkami až k nejsevernějšímu bodu Olchonu, skalnatému mysu Choboj. Daleké výhledy až na 40 km vzdálený poloostrov Svatý Nos. Na cestě zpět zastávka v osadě Uzury se sídlem bajkalské meteorologické stanice. (pěšky 1 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
 • 4. den: Cyklovýlet k jezeru Chanchoj. Na vypůjčených kolech výšlap z osady Chužir k jezeru Chanchoj a k mysu Šebetský (3 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Odpočinek u jezera, výhledy na protilehlý Přímořský hřbet, čerpání magické bajkalské energie. Individuálně lze výšlap prodloužit dále na západ. Výlet je možné absolvovat také pěšky (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 5. den: Plavba na východní břeh Bajkalu. Toulky podél Sarajského zálivu u osady Chužir, možnost koupání. Dále přesun lodí na poloostrov Svatý nos, do Usť-Barguzinu. Ubytování se na 4 noci. Typická přibajkalská osada, jednoduché dřevěné domky, prosté obchůdky, kde se zastavil čas. Pozorování západu slunce nad malebným Svatým Nosem. (lodí 3,5 hod, pěšky 3 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
 • 6. den: Výstup na horu Makarova. Z Usť-Barguzinu přejezd maršrutkou po písečné kose do výchozího místa Hlinky. Pěšky tajgou strmě vzhůru až nad úroveň lesního porostu na nejvyšší horu poloostrova Svatý nos, horu Makarova (1862 m). Unikátní pohledy na Uškanji ostrovy a místa vzdálená až 100 km. (8 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
 • 7. den: Z pláže Monachovo pěší túra tajgou, po útesech vypínajících se nad jezerem s občasnými výhledy do Čivyrkujského zálivu do rybářské osady Kurbulik a zpět (5 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Túru lze zkrátit a jít pouze do rybářské osady Katuň. Setkání s místními rybáři, koupání v jezeře (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m).
 • 8. den: Do nitra Barguzinské doliny. S místním průvodcem výjezd do malebné Barguzinské doliny lemované majestátním téměř třítisícovým Barguzinským pohořím. Sibiřské osady s tradiční dřevěnou architekturou, léčebné prameny, posvátný kámen bohyně Janžimy - kultovní místo burjatského buddhismu, úchvatné písečné duny nad meandrující řekou Barguzin. (pěšky 2 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
 • 9.den: Burjatská kultura zblízka. Přejezd maršrutkou z Usť-Barguzinu do obce Věrchňaja Ivolga. Návštěva proslulého klášterního komplexu Ivolginský dacan, centra ruského buddhismu. Přejezd do města Ulan-Ude, proslulého obří hlavou V. I. Lenina. Procházka městem, možnost návštěvy např. novodobého dacanu Rinpoche Bagsha či Burjatského historického muzea.
 • 10.den: Cesta do podhůří Sajan. Přejezd z Ulan-Ude do lázeňského městečka Aršan. Pěší túra mramorovým kaňonem řeky Kyngarga k jejímu nejbližšímu vodopádu (1,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Fakultativně procházka k Aršanskému dacanu (+1 hod). Ubytování se na 2 noci.
 • 11.den: Výstup na Pik Ljubvi. Z Aršanu výstup na přitažlivý vrchol v pohoří Východní Sajan - Pik Ljubvi (2124 m). Výhledy do nezaměnitelné Tunkinské doliny lemované pohořím Tunkinské Golce. (7 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m)
 • 12.den: Přejezd maršrutkou k Bajkalu - do Sljudjanky, osady ležící na trase transsibiřské magistrály. Vlakem po 70 km dlouhém historickém úseku Krugobajkalské železnice se zakončením v osadě Port Bajkal, ležícího u výtoku řeky Angary z Bajkalu. Dále přívozem přes Angaru do přibajkalské vesničky Listvjanka. Legendární tržiště - bábušky, omul, uzbecký plov a šašlik. Ubytování se na 2 noci. Pro zájemce západ slunce z vyhlídky od Kamene Čerského (728 m) (2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m).
 • 13.den: Známý bajkalský trek sibiřskou tajgou z Listvjanky do osady Bolshie Koty. Panoramatické výhledy na modravé jezero, oblázkové pláže, pohoří Chamar Daban. Zpět lodí do Listvjanky. Západ slunce, pivo, vodka a loučení s Bajkalem. (7-8 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 14.den: Přejezd do Irkutsku. Spodní a horní nábřeží řeky Angary, pravoslavné kostely ze 17. století, unikátní čtvrť se sibiřskými dřevěnými domky, čínská tržnice, místa spojená se spisovatelem Jaroslavem Haškem, muzea o sibiřském životě aj. Zájemci mohou po cestě z Listvjanky navštívit skanzen Talcy (prohlídka cca 2-3 hod). Nákup suvenýrů a rozloučení se Sibiří.
 • 15.den: Ranní odlet do Prahy.

Ubytování a stravování na zájezdu

Ubytování: Budeme ubytováni v hostelech, penzionech ruského typu, tzv. usaďbach, i u místních lidí (3x v Chužiru, 4x v Usť-Barguzinu, 1x v Ulan-Ude, 2x v Aršanu, 2x v Listvjance a 1x v Irkutsku). V Chužiru a v Usť-Barguzinu převážně ve 3-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením. 2lůžkový pokoj vám můžeme zajistit za příplatek 1000 Kč/os. Na většině ubytování není k dispozici wifi. V Chužiru, Usť-Barguzinu a Listvjance si budeme moci odpočinout v ruské sauně (baňe). Vřele doporučujeme!

Stravování: 3x v Chužiru a 4x v Usť-Barguzinu dostaneme místní polopenzi, která je v ceně zájezdu. V Chužiru je možné na místě doobjednat oběd v podobě balíčku či teplého jídla (možné využít před plavbou 5. den zájezdu). Na ostatních místech se budeme stravovat z vlastních zdrojů. Potraviny bude v omezeném množství možné dokoupit v každém místě, kde budeme ubytovaní. V Listvjance budeme mít k dispozici kuchyňku. Během túr je nutné mít svačiny, budeme se většinou pohybovat mimo trvale obydlená místa. Na večeře si zajdeme do některé z místních jídelen - „stolovaja“ či „poznaja“. Na výběr bývají prostá, zato velice chutná a levná teplá jídla - nejčastěji saláty, polévky (např. boršč, soljanka, buchljor, pozy, pelmeně či další chutné pokrmy. Jako přílohu nejčastěji zvolíme rýži, pohanku nebo chléb. Širší nabídka jídel a restaurací je v Ulan-Ude a v Irkutsku, kde lze ochutnat ruskou, burjatskou, uzbeckou kuchyni, ale i japonské či korejské sushi. V místech v bezprostřední blízkosti jezera by měl každý cestovatel ochutnat znamenitého dušeného, pečeného či soleného omula. V Listvjance navštívíme tržiště, kde si vybereme dle vlastní chutě. K pití nám nejčastěji nabídnou horký černý čaj. Překvapivě dobře zásobené jsou téměř všechny krámky v Přibajkalí, i v těch nejzapadlejších osadách mají chléb, těstoviny, konzervy, sýry, salámy, vodu, nápoje a většinou i pivo. Ceny v okolí Bajkalu jsou stejné nebo nižší než u nás.

Další informace k zájezdu

Doprava v Rusku: Pro přesuny budeme využívat smluvní dopravu minibusy, které budou domluvené jen pro naši skupinu. Dále pojedeme i místním vlakem po Krugobajkalské železnici, lodí přes Bajkal i kratšími přívozy.

Cestovní doklady: K této cestě je potřeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Ruska) s platným vízem, které je nutné vyřídit předem na ruské ambasádě v ČR. Vízum včetně nezbytného pozvání pro vás zajistíme za 2600 Kč. Kvůli vyřízení víz je možné se přihlásit nejpozději 4 týdny předem, v této lhůtě vás vyzveme, abyste pro vyřízení víza poslali do naší CK: cestovní pas, doklad o cestovním pojištění (pokud jej nevyřizujete přes naši CK, prosíme o zajištění s dostatečným časovým předstihem), online vyplněný a vytištěný formulář (pošleme vám bližší info), 1 fotografii pasového formátu. Ostatní potřebné dokumenty (pozvání do Ruska) zajistí naše CK.

Očkování: Do Ruska není žádné očkování povinné. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě typu A. Dále si ověřte platnost svého očkování proti tetanu. V letním období se zejména v sibiřských lesích objevují klíšťata, proto je vhodné mít očkování proti klíšťové encefalitidě. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Cena zájezdu Bajkal

Cena 49600 Kč = 32000 Kč za zájezd + cca 15000 Kč za letenku z Evropy včetně tax + 2600 Kč za vyřízení víza a pozvání (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší - kvůli rezervaci letenky a nižší ceně je nutno se přihlásit s co největším časovým předstihem)
1. záloha = 10000 Kč (hradí se po přihlášení)
2. záloha = 18000 Kč (hradí se po dosažení min. počtu účastníků)

Cena 32000 Kč zahrnuje: 12x ubytování, 7x místní polopenzi, veškerou místní dopravu v rámci programu, 2x exkurzi terénním vozem (na Mys Choboj a do Barguzinské doliny), českého průvodce, 2x místního průvodce, vstupní poplatky do Barguzinské chráněné oblasti a Tunkinské doliny, zapůjčení kol na Svatém Nosu, elektronické informační materiály, pojištění CK proti úpadku

Cena 32000 Kč nezahrnuje (ceny z roku 2017): nutné výdaje: zpáteční letenku z Prahy do Irkutsku (cca 15000 Kč včetně tax), vízum; volitelné výdaje: místní doprava nad rámec programu (v Irkutsku, Ulan-Ude, Listvjance), baňa (cca 500 RUB/1 h), vstupy do skanzenu Talcy - 250 RUB/os., vstupy do muzeí v Irkutsku a Ulan-Ude, cestovní pojištění a pojištění storna zájezdu (lze sjednat v přihlášce); kurz: 1 RUB (ruský rubl) = 0,4 Kč (říjen 2017)

 

Bajkal

Skála Šamanka Osada Katuň, Čivyrkujský záliv Mys Choboj, ostrov Olchon Písečné duny, Barguzinská dolina
 

Bajkal

Svaté místo Řeka Kyngarga, Aršan Novodobí Burjaté, Aršan Listvjanka Malovaný detail buddhistického chrámu Nové nábřeží řeky Angary, Irkutsk Ulice Jaroslava Haška, Irkutsk Pravoslavný chrám Zrození Boha, Irkutsk
 
 

©2018 CK Alpina - zájezdy a dovolená | e-mail ck@alpina.cz | telefon +420 548 522 652 | mobil +420 777 257 462 | Ochrana osobních údajů | odkazy