Bajkal

Přírodní krásy sibiřské perly, magie lámů a šamanů

Jezero Bajkal (Байкал) - nejhlubší jezero světa (1673 m) a největší zásobárna pitné vody na světě. Vydejme se společně na jih Východní Sibiře, téměř k hranicím s Mongolskem k této překrásné „perle Sibiře“. Stala se domovem bajkalské endemické rybě omulovi a sladkovodnímu tuleni bajkalskému (něrpě). Zahleďme se do nekonečných průzračných vod Bajkalu, který Evenkové ne náhodou nazývali Lama. Načerpejme z něj magickou energii. Pohleďme na jezero a nekonečnou sibiřskou krajinu z vrcholků hor, paluby lodi či vlaku. Nechme se unášet nádherou, klidem a úchvatnými scenériemi, ze kterých se nám bude tajit dech. Zaposlouchejme se do šamanistických legend, buddhistických modliteb na místech s těmito náboženstvími spjatých. A společně ochutnejme burjatské pozy, ruské pelmeně, uzbecký plov, bajkalskou vodku nebo místní nejoblíbenější pochoutku - soleného či pečeného omula.

Během našeho dvoutýdenního putování navštívíme ta nejzajímavější místa v jižní části Bajkalského jezera a jeho okolí. Prozkoumáme největší ostrov Olchon, poloostrov Svatý Nos a přilehlou Barguzinskou dolinu. Čekají nás výstupy na horu Makarova (1862 m) a Pik Ljubvi (2124 m) s fascinujícími dalekými výhledy. Seznámíme se s šamanistickými symboly a s tradičním burjatským buddhismem v klášterním komplexu Ivolginský dacan. Projedeme se slavnou Krugobajkalskou železnicí a zdoláme známý trek do osady Bolshie Koty. Zastavíme se také v burjatském městě Ulan-Ude a v ruském Irkutsku naše putování zakončíme.

Čeká nás aktivní poznávání přírodních i kulturních krás jezera Bajkal a jeho okolí. Budeme podnikat relativně méně náročné jednodenní pěší túry a výlety nalehko. Vydáme se však i na dva středně náročné výstupy na vrcholy hor, kdy překonáme převýšení více než 1000 m při výstupu i sestupu, a jeden 8-10hodinový trek včetně přestávek na odpočinek. Tyto túry lze zkrátit (a vrátit se stejnou cestou zpět) nebo zcela vynechat a zvolit si vlastní odpočinkový program. Pro přejezdy budeme využívat minibusy smluvené pouze pro naši skupinu, pojedeme i lodí přes Bajkal a vlakem po Krugobajkalce. Ubytovaní budeme v místních hostelech, v penzionech (usaďbach) i v soukromí, 7x je v ceně místní polopenze. Je třeba jistá míra smyslu pro dobrodružství a určitá míra tolerance - přestože se budeme pohybovat v turistických oblastech s poměrně dobře vyvinutou infrastrukturou, dostaneme se i do míst s primitivnější životní úrovní. Pojedeme v malé skupině do 13 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1. den: Odlet z Evropy.
 • 2. den: Vítejte na Sibiři. Ranní přílet do Irkutsku, kulturního centra Sibiře. Přejezd maršrutkou na největší bajkalský ostrov, posvátný šamanistický Olchon. Pěší výlet k Mysu Chorgoj (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). První nezapomenutelné pohledy na Bajkal. Odpolední příjezd do osady Chužir. Ubytování se na 3 noci. Jedinečný západ slunce nad posvátnou Šamanskou skálou.
 • 3. den: Cesta na sever. Celodenní výlet terénním vozem UAZ rozmanitou krajinou s několika zastávkami až k nejsevernějšímu bodu Olchonu, skalnatému mysu Choboj. Daleké výhledy až na 40 km vzdálený poloostrov Svatý Nos. Na cestě zpět zastávka v osadě Uzury se sídlem bajkalské meteorologické stanice. (pěšky 1 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
 • 4. den: Cyklovýlet k jezeru Chanchoj. Na vypůjčených kolech výšlap z osady Chužir k jezeru Chanchoj a k mysu Šebetský (3 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Odpočinek u jezera, výhledy na protilehlý Přímořský hřbet, čerpání magické bajkalské energie. Individuálně lze výšlap prodloužit dále na západ. Výlet je možné absolvovat také pěšky (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 5. den: Plavba na východní břeh Bajkalu. Toulky podél Sarajského zálivu u osady Chužir, možnost koupání. Dále přesun lodí na poloostrov Svatý nos, do Usť-Barguzinu. Ubytování se na 4 noci. Typická přibajkalská osada, jednoduché dřevěné domky, prosté obchůdky, kde se zastavil čas. Pozorování západu slunce nad malebným Svatým Nosem. (lodí 3,5 hod, pěšky 3 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
 • 6. den: Výstup na horu Makarova. Z Usť-Barguzinu přejezd maršrutkou po písečné kose do výchozího místa Hlinky. Pěšky tajgou strmě vzhůru až nad úroveň lesního porostu na nejvyšší horu poloostrova Svatý nos, horu Makarova (1862 m). Unikátní pohledy na Uškanji ostrovy a místa vzdálená až 100 km. (8 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m)
 • 7. den: Z pláže Monachovo pěší túra tajgou, po útesech vypínajících se nad jezerem s občasnými výhledy do Čivyrkujského zálivu do rybářské osady Kurbulik a zpět (5 hod, ↑ 250 m, ↓ 250 m). Túru lze zkrátit a jít pouze do rybářské osady Katuň. Setkání s místními rybáři, koupání v jezeře (3 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m).
 • 8. den: Do nitra Barguzinské doliny. S místním průvodcem výjezd do malebné Barguzinské doliny lemované majestátním téměř třítisícovým Barguzinským pohořím. Sibiřské osady s tradiční dřevěnou architekturou, léčebné prameny, posvátný kámen bohyně Janžimy - kultovní místo burjatského buddhismu, úchvatné písečné duny nad meandrující řekou Barguzin. (pěšky 2 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m)
 • 9.den: Burjatská kultura zblízka. Přejezd maršrutkou z Usť-Barguzinu do obce Věrchňaja Ivolga. Návštěva proslulého klášterního komplexu Ivolginský dacan, centra ruského buddhismu. Přejezd do města Ulan-Ude, proslulého obří hlavou V. I. Lenina. Procházka městem, možnost návštěvy např. novodobého dacanu Rinpoche Bagsha či Burjatského historického muzea.
 • 10.den: Cesta do podhůří Sajan. Přejezd z Ulan-Ude do lázeňského městečka Aršan. Pěší túra mramorovým kaňonem řeky Kyngarga k jejímu nejbližšímu vodopádu (1,5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Fakultativně procházka k Aršanskému dacanu (+1 hod). Ubytování se na 2 noci.
 • 11.den: Výstup na Pik Ljubvi. Z Aršanu výstup na přitažlivý vrchol v pohoří Východní Sajan - Pik Ljubvi (2124 m). Výhledy do nezaměnitelné Tunkinské doliny lemované pohořím Tunkinské Golce. (7 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m)
 • 12.den: Přejezd maršrutkou k Bajkalu - do Sljudjanky, osady ležící na trase transsibiřské magistrály. Vlakem po 70 km dlouhém historickém úseku Krugobajkalské železnice se zakončením v osadě Port Bajkal, ležícího u výtoku řeky Angary z Bajkalu. Dále přívozem přes Angaru do přibajkalské vesničky Listvjanka. Legendární tržiště - bábušky, omul, uzbecký plov a šašlik. Ubytování se na 2 noci. Pro zájemce západ slunce z vyhlídky od Kamene Čerského (728 m) (2 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m).
 • 13.den: Známý bajkalský trek sibiřskou tajgou z Listvjanky do osady Bolshie Koty. Panoramatické výhledy na modravé jezero, oblázkové pláže, pohoří Chamar Daban. Zpět lodí do Listvjanky. Západ slunce, pivo, vodka a loučení s Bajkalem. (7-8 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
 • 14.den: Přejezd do Irkutsku. Spodní a horní nábřeží řeky Angary, pravoslavné kostely ze 17. století, unikátní čtvrť se sibiřskými dřevěnými domky, čínská tržnice, místa spojená se spisovatelem Jaroslavem Haškem, muzea o sibiřském životě aj. Zájemci mohou po cestě z Listvjanky navštívit skanzen Talcy (prohlídka cca 2-3 hod). Nákup suvenýrů a rozloučení se Sibiří.
 • 15.den: Let zpět domů.

Ubytování

V hostelech, penzionech (tzv. usaďbach), i v soukromí. V Usť-Barguzinu spíme 4 noci po sobě, v Chužiru 3 noci po sobě, v Listvjance a Aršanu 2 noci po sobě, na dalších 2 místech 1 noc. Ubytovaní budeme převážně ve 3-4lůžkových pokojích se společným sociálním zařízením, 2lůžkový pokoj vám můžeme zajistit za příplatek celkem 1000 Kč/os. za celý pobyt, kapacita 2lůžkových pokojů je však omezená. Na většině ubytování není k dispozici wifi. V Chužiru, Usť-Barguzinu a Listvjance si budeme moci odpočinout v ruské sauně (baně). Vřele doporučujeme!

Stravování

3x v Chužiru a 4x v Usť-Barguzinu dostaneme místní polopenzi, která je v ceně zájezdu. V Chužiru je možné na místě doobjednat obědy v podobě balíčku či teplého jídla (možné využít hlavně před plavbou 5. den zájezdu). Na ostatních místech se budeme stravovat z vlastních zdrojů. Potraviny bude v omezeném množství možné dokoupit v každém místě, kde budeme ubytovaní. V Listvjance budeme mít k dispozici kuchyňku. Během túr je nutné mít svačiny, budeme se většinou pohybovat mimo trvale obydlená místa. Na večeře si zajdeme do některé z místních jídelen - „stolovaja“ či „poznaja“. V Listvjance navštívíme tržiště, kde si vybereme dle vlastní chutě. Překvapivě dobře zásobené jsou téměř všechny krámky v Přibajkalí, i v odlehlých osadách mají chléb, těstoviny, konzervy, sýry, salámy, vodu, nápoje a většinou i pivo. Ceny v okolí Bajkalu jsou stejné nebo o něco vyšší než u nás.

Další informace k zájezdu

Doprava v Rusku: Pro přesuny budeme využívat smluvní dopravu minibusy, které budou domluvené jen pro naši skupinu. Kvalita silnic je různá, místy se pojede po nezpevněných cestách. Svezeme se i místním vlakem po Krugobajkalské železnici, přeplujeme lodí přes Bajkal a absolvujeme i plavby kratšími přívozy.

Cestovní doklady: K této cestě je potřeba cestovní pas (s platností minimálně o 6 měsíců přesahující dobu odletu z Ruska) s platným vízem, které je nutné vyřídit předem v ČR. Vízum včetně nezbytného pozvání pro vás můžeme zajistit za 2600 Kč - objednat si ho můžete v poznámce přihlášky. Kvůli vyřízení víz je možné se přihlásit nejpozději 4 týdny předem. Víza standardně vyřizujeme cca 2 měsíce před odletem.

Pokud budete chtít vyřídit víza do Ruska naším prostřednictvím, vyzveme vás, abyste poslali do naší CK: cestovní pas, doklad o cestovním pojištění (pokud jej nevyřizujete přes naši CK, prosíme o zajištění s dostatečným časovým předstihem), 1 fotografii pasového formátu. Ostatní potřebné dokumenty, zejména pozvání do Ruska, zajistí naše CK.

Očkování: Do Ruska není žádné očkování povinné. Doporučuje se očkování proti virové hepatitidě typu A. Dále si ověřte platnost svého očkování proti tetanu. V letním období se zejména v sibiřských lesích objevují klíšťata, proto je vhodné mít očkování proti klíšťové encefalitidě. Podrobné informace o očkování vám sdělí zdravotní ústavy a očkovací centra.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, letenky, vízum, pojištění atd.)

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Bajkal

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Řádkový seznam zájezdů dle termínů odjezdu

 • Název
 • Termín
 • Dnů
 • Obj. č.
 • Cena
 • Gruzie - Svanetie
 • Termín: 31.08. - 14.09.2019
 • Dnů: 15
 • Obj. č.: 9123
 • Cena: 36 000 Kč
 • Gruzie - Svanetie
 • Termín: 15.09. - 29.09.2019
 • Dnů: 15
 • Obj. č.: 9124
 • Cena: 36 000 Kč

Gruzie - Svanetie

Turistika na Kavkaze a po vesničkách se strážními věžemi

 • Cena od: 36 000
 • Délka: 15 dní

Mongolsko - zemí kočovníků, jurt a koní

Velká cesta pouští, stepí a tajgou

 • Cena od: 54 000
 • Délka: 18 dní

Čína - hory Sečuánu

Příroda, koně, kláštery a tibetské vesničky

 • Cena od: 53 000
 • Délka: 19 dní

Čína - rozmanitá provincie Yunnan

Z tropického čajového království až k posvátným místům tibetských hor

 • Cena od: 49 500
 • Délka: 15 dní