Informace k zájezdu
Bajkal

Úvodní stránka zájezdu Bajkal ( Daleké cesty, Letecké zájezdy, Turistika nenáročná, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Čeká nás aktivní poznávání přírody jezera Bajkal a jeho okolí s relativně méně náročnými túrami a výlety v rámci jednoho dne nalehko, s věcmi potřebnými jen na 1 den. Budeme se pohybovat v relativně nenáročném terénu, túry a výlety nám zaberou 2-5 hodin. V programu jsou také 3 středně náročné túry (náročnost 2-3 či 3): 6. a 11. den (výstup pod horu Makarova a na Pik Ljubvi), kdy budeme muset překonat převýšení cca 1200-1300 m nahoru i dolů. Při výstupu pod horu Makarova je nad hranicí lesa kamenitý terén. A také 13. den půjdeme 6-7hodinový trek podél Bajkalu do osady Bolshie Koty, kdy část trasy vede po úzké pěšině nad jezerem. Tyto středně náročné túry lze zkrátit (a vrátit se bez průvodce stejnou cestou zpět) nebo zcela vynechat. 4. den je do programu zařazen cyklovýlet, místo kterého lze zvolit kratší pěší variantu podél břehu jezera. Každý den, co se budeme pohybovat u Bajkalu, je možné se vykoupat v jeho vodách (v červnu je voda chladnější, ke konci srpna je teplota vody již prohřátější, avšak stále velice osvěžující).

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na:
https://www.gismeteo.ru/weather-irkutsk-4787/ (Irkutsk)
https://www.yr.no/place/Russia/Irkutsk/Olchon/ (Olchon)
https://www.accuweather.com/en/ru/ust-barguzin/287436/weather-forecast/287436 (Usť Barguzin)

Celé území Sibiře se vyznačuje ryze kontinentálním klimatem, s velkými rozdíly sezonních i denních teplot. Klima u Bajkalu má však charakter klimatu mořského a výrazně se odlišuje od počasí v jeho okolí. Zima bývá mírnější, léto pak chladnější (oproti jiným sibiřským oblastem). Teplota v Irkutsku a u Bajkalu se může značně lišit. Pro představu, v Irkutsku bývají v červnu teploty kolem 25-30 °C, u Bajkalu bývá 15-18 °C. U Bajkalu bývá větrno v měsících dubnu, květnu a říjnu, naopak nejméně větrné bývají únor a červenec. Jelikož v červnu ještě není dostatečně prohřátá bajkalská voda, můžeme se právě v tomto měsíci zejména ráno setkat s mlhami. Co se týče srážek, na západním pobřeží jich obecně bývá méně než na východním. Nejméně srážek bývá v oblasti Olchonu. Zejména při dlouhém přejezdu lodí z Chužiru do Usť-Barguzinu může být větrno, počítejte tedy s dostatečným množstvím oblečení. V červnu zejména na Svatém Nosu bývá velké množství komárů, proto doporučujeme kvalitní repelent a bude se vám hodit i moskytiéra.
Buďte však připraveni na jakékoliv počasí, abyste nebyli zaskočeni.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 0 () = Kč1 EUR (euro) = 24,730 Kč
Výměna peněz: Vzhledem k brzkému příletu do Irkutsku nebude ihned po příletu možné na místě vyměnit peníze. Oficiální výměny hotovosti (EUR, USD) jsou možné v bankách a oficiálních směnárnách. Vzhledem k charakteru zájezdu (přes den pobyt mimo dosah bank) doporučujeme vyměnit si dostatečné množství RUB již v ČR; české banky rubly mění bez problémů. Můžete si také vzít platební kartu (embosovanou - VISA, MasterCard) a vybírat hotovost z bankomatů, což bude možné hned v úvodu na letišti v Irkutsku. V nejběžnějším bankomatu Sberbank v rámci 1 výběru lze vybrat omezené množství RUB, a to 5 000 RUB. Výběr z bankomatu NEBUDE možný v Chužiru (2.-4. den), později v průběhu zájezdu již vybírat z ATM pravidelně půjde. Poplatky za výběry z bankomatů záleží na vaší bance, stejně jako použitý kurz. Téměř ve všech obchodech ve všech místech, kde se budeme pohybovat, je možné platit kartou. Počítejte s nutností mít s sebou finanční rezervu, hotovost v USD, EUR či RUB.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (koupíte případně až na místě, u nás nejsou dostupné):

  • Карта oстрова Ольхон, озеро Байкал (Karta ostrova Olchon, ozero Bajkal), ОАО “ВостСиб АГП”, 2014.
  • Иркутск, Байкал (Irkutsk, Bajkal), ОАО “ВостСиб АГП”, 2012.

Knižní průvodci:

  • Russia, Lonely Planet (anglicky, 2018). Nemusíte kupovat celého průvodce, na stránkách Lonely Planet https://shop.lonelyplanet.com/pages/guide-books si můžete koupit i jednotlivé kapitoly (4 USD/1 kapitola). Doporučujeme kapitolu: Eastern Siberia (zde se mimo jiné dočtete o Bajkalu) a Understand Russia and Survival Guide.
  • Trans-Siberian Railway, Lonely Planet (anglicky, 2018).
  • По Байкалу, путеводитель мини-энциклопедия (Po Bajkalu, putěvoditěl minienciklopedija), Серйег Волков (rusky, 2012)

Vřele také doporučujeme populárně-vědeckou knihu Bajkal - Perla Sibiře, Bohumír Jánský (česky, 1989). Kniha bohužel není k dostání v knihkupectvích, je však k dispozici v některých knihovnách nebo antikvariátech.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
Všichni čeští operátoři mají na území Ruska roaming, za ty nejvyšší sazby. Dostupnost mobilní sítě je omezená vzhledem k charakteru osídlení. V osadách, městech však signál je.
Pokud potřebujete mobilní internetové připojení, lze si koupit za příznivou cenu ruskou SIM kartu a balíček služeb (500 minut volání do všech sítí + 15 GB internet vyjde na cca 700 RUB, za volání a SMS do Evropy je třeba si připlatit - nabít extra kredit). Osvědčený operátor pro bajkalskou oblast (dostatečné pokrytí) je Tele2. Ke koupi SIM karty potřebujete platný cestovní pas. Pro koupi SIM karty bude čas v Moskvě na letišti.

Nabíjení: Přístup ke zdrojům elektrické energie bude každý den, na všech ubytování. Doporučujeme vybavit se také náhradními bateriemi či jinými zdroji energie (např. powerbanka). Zásuvky jsou stejné jako v ČR, není třeba žádný adaptér. Hodit se však může rozdvojka do zásuvky.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Zavazadla: hlavní zavazadlo - batoh, cestovní taška nebo kufr; malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať je vaše zavazadlo co nejlehčí a co nejmobilnější. Zavazadla nebudeme přenášet na větší vzdálenosti.
- Doklady a peníze: cestovní pas, adekvátní množství cizí měny, platební kartu (jako rezervu - na výběry z bankomatů, případně platby tam, kde to bude možné), kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku
- Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), moskytiéra a repelent proti komárům a klíšťatům
- Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti chladu i slunci), oblečení na noc, návleky, rukavice
- Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“), návleky přes boty (proti dešti)
- Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

  • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
  • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
  • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Dovážené věci, za účelem osobního použití, jejichž celková hodnota převyšuje 65 tisíc rublů anebo jejichž celková hmotnost převyšu.je 35 kg, podléhají písemné deklaraci při jejich převozu fyzickou osobou přes celní hranici Ruské federace.
Dále podléhá písemné deklaraci:
- při jednorázovém dovozu RF cizí valuta v hotovosti anebo valuta RF, a dále cestovní šeky, cizozemské nebo tuzemské cenné papíry v dokumentární formě, převyšující v ekvivalentu 10 000 (deset tisíc) USD;
- při jednorázovém vývozu z RF cizí valuta v hotovosti anebo valuta RF v částce, převyšující v ekvivalentu 10.000,- USD;
- při jednorázovém vývozu z RF cestovní šeky v částce, převyšující v ekvivalentu 10.000 (deset tisíc) USD;
- při jednorázovém vývozu z RF cizozemských anebo tuzemských cenných papírů v dokumentární formě, s výjimkou případů vývozu z RF cizozemských nebo tuzemských cenných papírů do RF předtím dovezených nebo převedených za podmínek dodržení příslušných celních předpisů RF a předložení celní deklarace nebo jiného dokladu, potvrzujícího jejich dovoz nebo převod do RF;
- všechny dovážené drahé kovy v jakémkoli složení či stavu a všechny vyvážené drahé kovy (s výjimkou dočasně vyvážených šperků nebo šperků obsahujících drahokamy);
- drahokamy;
- kulturní cennosti (starožitnosti, umělecká díla, cenné hudební nástroje, staré mince apod.);
- vyvážená státní vyznamenání Ruské federace;
- živočichové nebo rostliny, kterým hrozí vyhubení, jejich části, deriváty, a dále z nich obdržená produkce;
- zbraně a střelivo, nebo jejich části;
- dovážené alkoholické nápoje v množství převyšujícím 2 litry;
- dovážené tabákové výrobky v množství převyšujícím 50 doutníků + 100 cigár + 200 cigaret + 0,25 kg tabáku (v případě dovozu tabákových výrobků pouze jednoho druhu v množství, převyšujícím 100 doutníků nebo 200 cigár nebo 400 cigaret nebo 0,5 kg tabáku);
- narkotické prostředky, psychotropní látky a jejich prekurzory;
- silně účinné a jedovaté látky;
- vysokofrekvenční předměty a rádioelektronové předměty, kromě předmětů konečného užití;
- speciální technické předměty, předurčené k nehlasovému získání informace;
- vyvážené materiální objekty, zadržující svědectví, obsahující státní tajemství;
- jaderné materiály nebo zařízení, speciální nejaderné materiály a související technologie;
- radioaktivní izotopy, radioaktivní látky a výrobky na jejich základě;
- vyvážené suroviny, materiály, zařízení, vědecko-technické informace a výsledky intelektuálního bádání, které mohou být využity při výrobě zbraní hromadného ničení, prostředků jejich přepravy a při jiných způsobech zbrojení a vojenské techniky;
- dovážené chemikálie, které mohou být využity při výrobě chemických zbraní;
- produkce vojenského určení;
- dopravní prostředky;
- předměty, převážené v nedoprovázeném zavazadle nebo předměty, posílané na adresu fyzické osoby k osobnímu použití, kromě předmětů posílaných v mezinárodním poštovním styku

Fyzické osoby, převážející předměty přes celní hranici RF, mohou deklarovat v písemné formě vedle výše uvedených i jiné předměty (včetně dočasně dovezených s následným jejich vývozem, dočasně vyvezených s následným dovozem, předměty, jejichž celková hodnota nepřevyšuje 65 tisíc rublů anebo jejichž celková hmotnost nepřevyšuje 35 kg).

Máte-li některou z výše uvedených věcí, je třeba ji podrobit celní deklaraci. Při příletu do RF je třeba v takovém případě projít tzv. červenou zónou (a nikoli zelenou). Předem dvakrát vyplňte celní prohlášení, jedno vyhotovení odevzdejte a druhé si nechte potvrdit a uschovejte pro pozdější kontrolu při odjezdu z RF jako doklad o tom, že jste deklarovanou věc do RF dovezli.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví v Moskvě (Posolstvo Češskoj Respubliki)
Adresa: ul. J. Fučíka 12/14, 123 056 Moscow
Telefon: + 7 495 2760 703 (prac. dny 07:00-19:00, víkendy 09:00-17:00)
- hlasový strom ZÚ: +7 495 2760 701
Fax: SVV: +7 499 2500 263
Nouzová linka: +7 916 353 2601
Email: moscow@embassy.mzv.cz
Konzulární úsek: consulate.moscow@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/moscow

Úřední hodiny úřadu pro veřejnost: pondělí - pátek 08.30 - 17.00
Příjem žádostí o krátkodobá víza: pondělí - pátek 09.00 - 12.00

Časový posun:
+1 hod v době letního času
+2 hod v době zimního času

Při volání z území RF se místo mezinárodního kódu RF "007" volí číslice "8". Při volání z pevné linky do zahraničí se volí číslice "8" a po 4 vteřinách číslo "10" a dále se vytáčí kód země (pro ČR 420), kód města a číslo volaného účastníka.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Zuzana Zahrádková - blog o Bajkalu a životu na Sibiři naleznete zde.